Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Richard Bach Hipnozcu kitabının özeti

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 05-05-2015, 15:02   #1
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 671
Teşekkürleri: 0
9 mesajına 9 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 346
aknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud of
Standart Richard Bach Hipnozcu kitabının özeti

İnsanlık tarihinin en çok okunan kitaplarından •MARTI’ nın yazarı RİCHARD BACH’ tan kışkırtıcı sorularla örülü, sarsıcı bir roman.
Neden buradayız ve nereye gidiyoruz? İnsanlığın gerçek doğan uzay ve zamanla mı çevrili? Yoksa yanılsamalarla dolu bir dünyada mı yasıyoruz?
Peki bir gün bu yanılsamalar» gerçeklik olarak kabul etmekten vazgeçersek ne olur? Sınırlarınızı zorlayacak kadar cesur musunuz?
En karmaşık konulan hile kristal berraklığına taşıyan Richard Bach, Martıdan yıllar donra Hipnozcu’yla dehasını hir kez daha gösteriyor. Bilince, farkındalığa ve kendini tanımaya dair bu etkileyici romanda,
kendi iç yolculuğunuza akacak ve serüvenin sonunda her düşüncenizin ve sözünüzün çok daha derin anlamı ve önemi olduğunu fark edeceksiniz.
RİCHARD BACHTN REHBERLİĞİNDE HİPNOTİZE OLACAĞINIZ SAATLERE HAZIR OLUN.
1
Jamie Forbes hava araçları uçurur. Zamanında üniversiteyi bırakıp pilot brövesi aldığından beri önemseyerek yaptığı şey budur. Bir şeyin Kanatları mı var: o şeyi sever.
Hava Kuvvetleri’nde savaş uçakları uçurdu; politik oyunlara, ek görevlere ve arada sırada uçmaya zaman olmamasına fazla aldırmadı. Ordu bir öneri getirince erken emekli oldu.
Sivil havayolları onu almadı. Bir kez başvuru yaptı ve pilotluk sınavındaki sorular elenmesine neden oldu.
1. Bir seçim yapmanız gerekse ağaç mı olursunuz, taş mı?
2. Hangi renk daha iyidir: Kırmızı mı. mavi mi? Uçmayla ilgili olmadıkları için bunlara yanıt vermedi.
3. Ayrıntılar önemli midir?
“Elbette önemli değildir,” dedi. “Önemli olan. yere her seferinde güvenli şekilde ulaşmaktır. Ayakkabılarınızın boyalı olup olmadığını kim önemser?”
Sınavı yapan kişi gözlerinin içine bakıp. “Biz önemseriz.” deyince yanlış yanıt verdiğini anladı.
Ama havacılıkta savaş ya da yolcu jeti uçurmanın dışında yapılacak çok şey vardı. Tarifesiz uçuşlar, şirket uçuşları, manzara turizmi uçuşları vardı; ilaçlama, hava gösterisi, hava fotoğrafçılığı, hava taşımacılığı, boru hattı devriye işleri vardı; reklam pankartı ve planör çekme, paraşütçüleri belli yüksekliğe çıkarıp atlatma İşleri vardı; hava yarışçılığı, televizyonlar için haber uçuşları, trafik haberciliği, polis görevleri, test uçuşları, taşımacılık ve eski iki kanatlılarla yapılan filmlerde çalışma olanağı vardı. Ve elbette her zaman uçuş dersi vermek mümkündü.
O işlerin hepsini hayatı boyunca yaptı. Son yıllarda uçuş öğretmenliği yaptı ve iyi bir eğitmen oldu ki. yaygın bir deyişe göre en iyi eğitmenler saçlarının renginden belli olurdu.
İhtiyarın teki olduğu ya da öğreneceği bir şey kalmadığı için değil. On iki bin uçuş saatine ulaşana kadar on yıllar boyunca yalnız uçmaktan nasibini almıştı. Bu uçuş saati ne çok fazlaydı, ne de çok az. Jamie Forbes’in alçak gönüllülüğü öğrenmesine yetmişti ancak.
Ama içten içe o hâlâ. küçük ellerine geçirdiği her şeyi uçurma isteğiyle heyecanlanan bir çocuktu.
öyle olmalıydı, çünkü geride kalan Eylül ayında yaşanan bir olayda durumu kurtaran o duyguydu. Olanların kimileri için önemi yoktu, ama kimilerinin de benim örneğimde olduğu gibi hayatını değiştirecekti. Bu sayfayı okumakta olduğunuza göre. siz de onlardan biri olabilirsiniz.
2
Jamie Forbes o zaman bunun bir rastlantı olduğunu düşünmüştü. Bir Beech T 34 ile Washington eyaletinden Florida’ya dörder saatlik dört etap halinde on altı saat uçarak kışı yaza çevirecek ve eğitmenlik işini tüm yıla yayacaktı.
Bilmeyenler için T 34′ün Hava Kuvvetleri’nin Hava Harp Okulu’nda kullanacak kadar güvendiği ilk uçak olduğunu söylemek gerek. Düşük kanatlı. 225 beygirlik tek motorlu, önlü arkalı iki koltuğu olan. pervaneli, parlak alüminyum renkli bir uçaktı. Kokpit savaş uçakları tarzında düzenlendiğinden, eğitmenuçucu arasındaki alışveriş yeni pilotlara kolaylık sağlıyordu.
Jamie zamanında ordu eğitimi alır, kontrol listelerini. Mors kodlarını ve aerodinamik kurallarını ezberlerken, aradan yıllar geçtikten sonra aynı uçağın, sivillerin ihtiyaç fazlası ordu taşıtlarına el attığı zaman yaptığı şekilde epey yenilenip süslenmiş bir örneğine sahip olacağını aklının kenarından bile geçirmemişti.
Onun T 34′ünün 300 beygirlik bir Continental motoru, üçlü pervanesi ve uçağın imal edildiği yıllarda henüz icat edilmemiş olan navigasyon cihazlarıyla donatılmış bir kumanda paneli vardı. İyi tasarlanmış bir uçak, kıymetli bir makineydi.
Jamie o sabah Seattle’den Idaho’daki Twin Falls’a yalnız başına uçmuştu, öğlen saatlerinde Twin Falls’dan havalanmıştı, şimdi Ogden ve Rork Sorings üzerinden North Platte, Nelas aya doğru yol alıyordu.
Olay North Platte’ye bir saat uzaklıkta. Cheyenne’nin yirmi dakika kuzeyinde yaşandı
“Galiba öldü!”
Telsizden gelen bir kadın sesiydi ‘Ben: duyan.” kimse var mı? Galiba kocam öldü!
Küçük havaalanlarının kullandığ. ‘rekarsolar 122,8 megasaykl üzerinde çağ’ yapan kadının sesi yüksek ve anlaşılır netlikteydi; öyleyse fazla uzakta olamazdı.
Ve ona yanıt veren yoktu.
“Bunu yapabilirsin, Bay Forbes,” Hafif Güney aksanı olan o unutulmaz ses sakin ve sabırlıydı.
Jamie büyük bir şaşkınlıkla. “Bay Dexter?” dedi. Kırk yıl önceki uçuş hocası ve onun asla unutmayacağı sesi. Aynadan geriye göz atıp kokpitin arkasını kontrol etti. Boştu elbette.
önde gürültüyle ve pürüzsüz çalışan motorunkinden başka ses duyulmuyordu şimdi.
“Tanrım, birisi bana yardım etsin! Öldü!”
Jamie mikrofonun düğmesine bastı.
“Ölmüştür belki, han’fendi,” dedi. “Ama ölmemiş de olabilir. Uçağı onsuz uçurabilir misiniz?”
“Hayır, uçuramam. hayatımda hiç uçak kullanmadım! Juan öteki kapıya dayanmış halde… Kıpırdamıyor!”
“Onu yere indirsek iyi olur.” dedi Jamie çoğul konuşmaya özen göstererek, çünkü kadının sonraki sözünün ne olacağını biliyordu.
“Ben bir uçak uçuramam!”
“Pekâlâ. Öyleyse onu siz ve ben yere birlikte indiririz.”
Pilot devre dışı kalınca bir yolcunun kontrollere geçmesi hemen hemen hiç gerçekleşmeyecek bir durumdu. Ama olaya dahil olan herkesin şansına, uçmak için güzel bir gündü.
“Kontrollerin nasıl çalıştığını biliyor musunuz, han’fendi?” diye sordu Jamie. “Direksiyonu hareket ettirmeyi, kanat açılarını korumayı falan yani.”
“Evet.”
Bu durumu kolaylaştıracaktı.
“Kanat düzeylerini şimdilik koruyun.”
Sonra ona ne zaman, nereden havalandıklarını ve nereye gitmekte olduklarını sordu, ardından doğuya yöneldi ve bir dakika sonra saat 10 yönünden, biraz alçak irtifadan T 34′ün soluna doğru gelen Cessna 182 yi gördü.
“Bizi biraz sağa döndürün,” dedi. “Sizinle göz teması kurdum.”
Uçak istediği dönüşü yapmazsa göz temasını hepten kaybedecekti, ama kumar oynamış ve kazanmıştı: kanat hafifçe eğildi.
“Şimdi sağınıza bakarsanız…”
Kadın baktı ve ona el salladı.
“Artık her şey yoluna giriyor,” dedi Jamie. “Sizi bir havaalanına yönlendirelim ve yere indirelim.”
Kadın, “Uçmayı bilmiyorum ki!” diye bağırdı ve kanatlar T 34′e doğru sert bir açı yaptı.
Jamie açısını ve hızını onunkine uydurunca iki uçak birlikte süzülmeye başlamıştı. “Bu sorun olmayacak, han’fendi.” dedi. “Ben uçuş eğitmeniyim.”
“Tanrı’ya şükürler olsun!” Uçak daha da sert bir açıyla düştü.
“Tuttuğunuz o çemberi biraz sola döndürebilirsiniz. Fazla sertçe değil, yavaşça ve biraz sola.”
Kadın önüne baktı, direksiyonu söylendiği şekilde çevirdi ve Cessna’nm kanatları dengelendi
“Çok iyi yaptınız.” dedi Jamie. “Daha önce uçmadığınızdan emin misiniz?”
“Juan’ı uçarken çok izledim.” Kadının sesi şimdi daha sakindi.
“Eh. epey iyi izlemişsiniz öyleyse.’ Bu durumda gaz ve Cheyenne’deki havaalanına yönelene dek sola manevra yapmasını sağlayacak dümen pedallarının yerini biliyordu.
“Adınız nedir, han’fendı?”
“Korkuyorum;’ dedi kadın. “Bunu yapamayacağım!’
“Buna takılıp kalmayın. o uçağı beş dakikadır uçuruyorsunuz ve bunu gerçekten iyi yapıyorsunuz. Sakinlesin, gevşeyin; bir kaptan pilot gibi davranın.’
“Nasıl davranayım dediniz?” Duymuş, ama kulaklarına inanamamıştı.
“Kaptan pilot olduğunuz dışında her şeyi unutun; siz bir sivil havayolu şirketinin işe aldığı ilk kadın kaptansınız ve yıllardan, uzun yıllardan beri uçuyorsunuz. Uçakta tamamıyla rahat ve olabildiğince mutlusunuz. Mesele küçük bir Cessna’yı böyle güzel bir günde yere indirmek mi? Çocuk oyuncağı!”
Kadın onun aklını kaçırmış olduğunu düşünüyordu olasılıkla. Ne var ki. uçuş eğitmeni olan da oydu. “Çocuk oyuncağı.” diye tekrar etti.
“öyle. Çocukken en sevdiğiniz oyuncağınız hangisiydi?”
Kadın dönüp yüzünde şaşkın bir ifade ve acı çeker gibi bir gülümsemeyle Cessna’nın yan camından ona baktı. Yine de korkularının bir kısmı şaşkınlığın içinde erimişti. ‘Ben ölüme gidiyorum ve adam bana çocukluk oyuncaklarımı soruyor,” der gibiydi. ‘Yardıma gelecek o kadar İnsan varken bu çatlakla mı baş başa kaldım?
“Bez ayım olabilir mi?”
Jamie ona gülümsedi. ‘İyi. Delinin teki olduğumu düşünüyor.’ Bu durumda kadın aklını başına toplaması gereken kişinin kendisi olduğuna karar verecekti ki. bu da sakinleşeceği anlamına geliyordu. “Öyleyse ayıcığa elbise giydirmek kadar kolay olacak.”
“Adım Maria.” Bunu karşısındaki kişinin normalleşmesine katkısı olacağını umar gibi söylemişti Maria.
Cheyenne havaalanı ufukta bir çizgi halinde belirdi. On beş mil ileride, yani yedi dakikalık uçuş mesafesindeydi. Jamie daha yakındaki küçük bir alana inmek yerine uzun pistleri ve ambulans olanakları nedeniyle Cheyenne havaalanını seçmişti.
“Biraz gaz vermeyi deneyebilir misin, Maria?” dedi. “Senin de bildiğin gibi motorun biraz daha yüksek sesle çalıştığını duyacaksın ve uçak hafif bir tırmanışa geçecek. Şimdi biraz daha gaz ver ve yükselme alıştırması yapalım.”…
aknet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
bach, hipnozcu, kitabinin, ozeti, richard

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ustam ve Ben Elif şafak kitabının özeti Yaso Kitap Özetleri 0 04-29-2015 17:16
Alice Harikalar diyarında Alis harikalar diyarında kitabının özeti Yaso Kitap Özetleri 0 04-29-2015 10:59
Kemalettin tugcu sakat cocuk kitabının özeti ve incelenmesi yaparmisiniz? Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 11-23-2013 13:56


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:28 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628