Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Güdülenmenin Mucizesi (George Shinn) – Roman (Kitap) Özeti

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05-06-2015, 05:53   #1
 
Üyelik tarihi: Feb 2015
Mesajlar: 1.462
Teşekkürleri: 0
1 mesajına 1 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 144
Fearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud of
Standart Güdülenmenin Mucizesi (George Shinn) – Roman (Kitap) Özeti

Kitabın Adı : Güdülenmenin Mucizesi
Kitabın Yazarı : George SHINN
Yayınevi ve Adresi : Sistem Yayıncılık, İstanbul
Basım Yılı : 1996

KİTABIN ÖZETİ
Güdülenme, amaçların gerçekleştirilmesinin anahtarıdır. Yaşamımızı geliştirmek için amaçları belirleyip, eyleme geçirmeliyiz. Kendimiz olmaktan gurur duymalıyız.
Yazara göre güdülenmenin iki farklı türü vardır: İçten güdülenme ve dıştan güdülenme. İçten güdülenme, kişinin kendi kendini güdülemesidir. Dıştan güdülenme ise deneysel psikolojide sık sık ölçülen bir kavramdır, labirentteki farelerle yapılan deneyler, karşılıklı ilişkiler gibi…
Yaşamda başarılı olmak için güdülenmeye gereksinimimiz vardır. İçten güdülenmenin iki aşaması olduğuna inanmak gerekir. Birincisi zihinsel, ikincisi ise fiziksel güdülenmedir. Kişiler başarılı olmak için içten güdülenerek harekete geçmelidir. İnsan aklıyla kavrayabileceği her şeyi başarabilir.Yüz Temel Eser Özetleri, Kitap Özetleri, Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Kişilik; inanç, tutum, bakış açısı ve düşünce tarzı ile ilgilidir. Mutlu veya mutsuz olmak kişinin kendi elindedir. Bunun için çaba sarf etmek, davranışlarda olumlu olmak ve davranışları geliştirmek gerekir. Başarılı olmak için önce kendimize inanmamız gerekiyor.
Kendimiz dahil her şey için olumlu düşünmeli, yapabileceğimizin en iyisini yapmalı, sürekli olarak amacımızı düşünüp gerçekleştirmeyi aklımızda canlandırmalıyız.
Güdülenmek için kendimize güvenmeliyiz. Kendimize inanmak, özgüvenin ve huzurlu bir aklın anahtarıdır.
Kişilerin içinde birçok gizli yetenekler vardır. Gizli yetenekler kullanıldığında mucizeler açığa çıkar. Bunun için de güdülenmek gerekir.
Amaca ulaşmak için olumlu düşünmek, bunu eyleme geçirmek ve ateşlemek gerekir. Coşku, amaçlarımıza ulaşmada canlı, etkin olma, heyecan ve şevklendirmenin içimize yansımasıdır. Biraz risk ve cesaretle birlikte güven, merak ve beklentiye dayanan bir tutumdur. Coşkulu insan, amacına ulaşır ve olumlu düşünme gerçekleştirir. Kişinin doyumlu bir yaşamı olur.
Canlıların, değişimi kabul ederek uyum sağlamaları gerekir. Yoksa ruhsal olarak çökerler. Gelişme ve başarı birlikte yürütülmelidir. Sağlık, kişinin ruhsal ve bedensel durumudur. Herkes kendi sağlığından sorumludur ve yararlı alışkanlıklar edinmelidir. Düzenli olarak sağlık kontrolünden geçmeli, beslenmesine dikkat etmeli, egzersiz ve dinlenmeye zaman ayırmalıdır. Düşünce sağlığında ise gereksiz endişelerden sakınmalıdır.
İyi bir izlenim yaratmak için güdülenmeli, görünüme önem gösterilmelidir. İlk izlenim başarılı görünmektir. Giyim kuşam da kişiliğe bağlıdır. Bunları yaparken de kendimizi iyi hissetmeliyiz. Çekici bir kişilik için, insanların sizin yararınıza çalışmalarını sağlamak da çok etkilidir. Herkes duygularını dışa vuramaz. Ama iletişim içinde olduklarından kişiliği onu ele verir. Başarılı olmak için insanların yardımına ve desteğine ihtiyaç vardır. Başkalarında görmek istediğimiz nitelikler nelerse, bunları bularak kendimizin de hangi niteliklere sahip olduğumuzu buluruz. Bunlar, dürüstlük, bağışlamayı bilmek, alçak gönüllülük, şaka ve espriye yol vermek, kişilik ve sevgi olmalıdır.

Kişinin başarılı ilişkiler kurmasının yolu, güçlü ve uyumlu olmasından geçer. Benlik denen şey, insanlarla paylaşma ve iyi şeyler yararına kullanmamızdır. İnsanlar arasındaki iletişim önemlidir. İletişim, kendimizi başka bir kişinin düşüncesine yansıtmadır. Anne, baba, çocuk ilişkisi, iş ilişkileri, dostluklar önemli unsurlardır. Sosyal yaşamda hepimiz insanlarla iç içeyiz. Kendimizi sosyal konumdan soyutlamamalıyız.
Endişe, şüphe ve korkuyu sürekli hisseden kişiler mutsuzdurlar. Bu durum üretkenliği engeller. Yalnızca, güdülenen olumlu eylem sorunları çözer. Endişe, şüphe ve korku gibi duyguları bütünüyle yenmek mümkündür. Ama bu güdülenme ve eylem gerektirir. Bu konuda da, olumlu düşünmeyi alışkanlık haline getirmelidir.
Kişiye bağımlı kaygılar geçmişle, şimdiyle ve gelecekle ilgili olarak sınıflandırılır. Geçmişteki kaygılar geride kalmıştır. Önemli olan bir daha tekrar etmemektir. İnsanlar kendilerini iyi güdüleyerek gelecek kaygılarını yenmelidir. Korkunun insanı başarılardan alıkoyduğu kadar iyi yönleri de vardır. Ölümden korkan kişi kendine daha iyi bakar. Bu yönden olumlu davranmamızı sağlar. Yaşam bir eylemdir ve sevmektir. Hayal ürünü endişelerden uzak durulmalıdır.
Gerginliğinizi denetleyip gevşemeyi öğrenmek için olaylarla başa çıkabilmeli, onu yenmeli, sakinleşmeli, gevşemeli ve yaşamın denetimini elimizde tutmalıyız.
Güven ve enerji kazanmak için müzik dinlenmeli, doğanın mucizelerinden yararlanmalı, meditasyon uygulanmalıdır.
Başarısız olmak dünyanın sonu olmamalıdır. Hiç kimse mükemmel değildir. Başarısızlıktan ders alınmalı, denemeye devam edilmelidir. Başarısızlığı yenen bir çok ünlü insan vardır. Bunlar yılmadan başarısızlığın üzerine giderek ünlü olmuşlardır.
Yaşam bir çabadır, sürekli savaşılmalıdır. Çabaların olmadığı yerde yaşam yoktur. Çabalama asla durağan değildir. Gelişim ve değişim, yeni fırsatların kaynağıdır. Gelişen herkes hata yapabilir. Asıl yanlışlık denemeyi bırakmaktır.
Başarısızlıktan korkmak başarısızlığın bir başka nedenidir. Hataları aşmak için çaba vermek bir öğrenme sürecidir, olumlu düşüncedir, amaca yönelmedir ve gelişimin belirtisidir. Gelişme çalışma demektir. Çaba, hayal gücünü ve fiziksel yetenekleri geliştirmeye, inancı artırmaya zorlar.
Sorunlar olgunlaşmanın ve güdülenmenin özüdür. Sorunlardan korkmamalı üzerinde çalışılmalıdır. Çözüme odaklanmalı, cesaretsizliğe kapılmamalıdır. Sorunları insanlar kendileri çözebilir. Sorunlar insanın düşünmesini sağlar, düşünmek de insanı bilgeliğe ulaştırır.
Yaşam fırsatlarla doludur. Önce amaçlar belirlenmeli, sonra plan yapılmalıdır. Amaçlar canlı tutulmalı, gerçekçi ve ahlaka uygun olmalıdır. Amaçlar hedeftir. Plan ise hedeflere götüren ve amaçların gerçekleştiği yere ulaştıran yollardır. İşe yarayan hiçbir şey plansız elde edilemez. Her plan sürekli değerlendirilmelidir.
Zaman insanın en değerli varlığıdır. Bilgece kullanılmalıdır. Kaybedilen zaman asla geri gelmez. Zamanımızı yararlı ve verimli kullanma başlı başına güdüleyici bir yardımdır.
Başarı bir yaşam felsefesidir. Maddi ve manevi başarılar vardır. Maddiyat satılık olan şeyleri alır, ama, bu mutluluk değildir. Yaşamdaki ödüller mutluluk ve başarıdır. Kişisel ve iş yaşamında başarılı olmanın yolu sevgi dağıtmaktır. Mutluluk çevreye ne kadar verdiğimize bağlıdır. Başarının sırrı budur.
İletişim yeteneğini geliştirmek için güdülenen kişi iyi iletişimin ilkelerini anlamalı ve öğrenmelidir. Güdülenen kişiler başarı için başkalarının yardımının gerektiğini bilerek kendi yaşamlarını, sorumluluklarını alırlar. Destekler zamanla çekilir ve kendi ayaklarımızın üzerinde duramazsak aciz kalırız.
Hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz. Geçmişte iyi olan şey bugün iyi olmayabilir. Bağımsızlık, değişimi kabul etme ve değişime uyum sağlama becerisini geliştirir.
İş hayatında başarılı olmak için sevilen ve inanılan bir işi yapıyor olmanın gereği ve önemi açıktır. İnsanlar fırsatlarını kendileri yaratırlar. Kişinin güvenilir ve çalışkan olması önemlidir.
Yaşamı iyi yönde değiştirmek için, kişinin amaçlarını gerçekleştirmesinde hiçbir şeyin buna engel olamayacağına inanması lazım. Olumlu düşünme yalnızca yaşamımızı değil dünyamızı da değiştirir. Olumlu tutum olmadan amaçların bir değeri yoktur.
Akıl sınırsız bir güç kaynağıdır. İnsanın aklı neyi kavrar ve neye inanırsa onu gerçekleştirebilir. Gerçekleştirebilmek için de duyarlı ve canlı olmak gereklidir.
Her sorun gibi bilinmeyende bir gelişme fırsatıdır. Bilinmeyenin anahtarı değişimdir. Değişim olmasaydı amaçların anlamı kalmazdı. Gelecek bilinmeyen olduğundan bilinmeyen, bir gelişme fırsatı haline gelir. Güdülenen kişi her gün bilinmeyeni keşfetmeye çalışır. Çalışma olmadan kazanç olmaz. Sorunlarımızı aşmamızı sağlayan şey çalışmaktır.
İman, umut ve sevgi yaşamı anlamlı kılar. Ama en büyüğü sevgidir. Mutluluğun, her şeyin istediğimiz gibi gitmesi ve hiç sorun bulunmaması olduğunu düşünürüz. Ama böyle değildir. Mutluluğun anahtarı sevgidir. İnsanları sevebilmek için önce kendimizi sevmeliyiz. Kişisel mutluluk sorunları çözmede bize güç verir. Tüm insanlığı düşünmemizi sağlar. Paylaşılmayan sevginin bir değeri yoktur. Sevgi ve güdülenme gurur duyabileceğimiz gerçeğe ve sevgiye dayanan eylemdir. Gerçek sevgi sürekli ve koşulsuzdur. Sevgi göstermenin en etkin yolu bağışlamadır. Bağışlama bir sevgi belirtisidir. Sevgi kesinlikle insanoğlunun en büyük güdülenme kaynağıdır.
Bilinen en büyük güç inançtır. Tanrıya inanç yaşama gücünü getirir. İnanç kişiliğe güç verir ve yaşama, dünyaya mutlu bakmamızı sağlar. Bağlılık, dürüstlük, içtenlik ve güven gönülden inancın unsurlarıdır. Tanrı ile temas dua yolu ile olur. Tanrıya, insanlara, kendimize ve ülkemize inanç hep birbirleriyle ilişkilidir. Hepsini birlikte düşünmek inanç dolu bir yaşamla olabilir.
Güdülenmenin amacı eyleme geçmektir. Başarılı insanlar çoğu kez amaçlar belirleyerek güdülenirler. Amaçlarımıza ulaşmayı başarmak zamanlamayla yakından ilgilidir. Gerçekçi, sabırlı ve inanç sahibi olmak bize yardım eder.
Sonuç olarak; özgüven ve güdülenme olumlu eylemi yaratır. Kendi kendinizi ateşleyen biri olduğunuzda, hiçbir şeyin sizi durduramayacağına inanırsınız. Kendimize verdiğimiz söz aynı zamanda bu güveni sürekli eyleme dönüştüreceğimizi söyler. Güdülenme, amaçlarımıza ulaşmak için tüm çabamızı harcamamız gerektiğine inanmaktır. Bir amaç uğruna her şeyimizi verebilmek tümden bir bağlılık, kendini adama ve kararlılık gerektirir. Bağlılık tutumla yakından ilgilidir. Amacın gerçekleşmesinde olumlu düşünmede önemli bir unsurdur. Yaptıklarımızın denetimi elimizde olmalı, kişi kendini, güçlerini ve zayıflıklarını tanımalıdır, bilmelidir. Zorlukları karşılamayı, başarısızlığı yenmeyi, insanlarla birlikte çalışmayı ve iletişim kurmayı bilmelidir. Eylem çalışmadır ve çalışma mutluluktur.
Güdülenme bir mucizedir. Çünkü, başarmanıza yardım eder, sorunları aşmanızda anahtardır ve amaçlarınızı gerçekleştirmenize yardım eder. Yazar kendi başarısının altında yatan sırların birçoğunu okuyucu ile bu kitapta paylaşmaktadır.
Fearleon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
george, gudulenmenin, kitap, mucizesi, ozeti, roman, shinn, –

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Edebiyat Anıları (Hüseyin Cahit Yalçın) – Roman (Kitap) Özeti Fearleon Kitap Özetleri 0 05-06-2015 05:44
Doğunun Limanları (Amin Maalouf) – Roman (Kitap) Özeti Fearleon Kitap Özetleri 0 05-04-2015 20:30
Çanakkale Askerlerine Rütbe Gerekmez (Sezen Özol) – Roman (Kitap) Özeti Fearleon Kitap Özetleri 0 05-04-2015 20:23
Alemdağda Var Bir Yılan (Sait Faik Abasıyanık) – Roman (Kitap) Özeti Fearleon Kitap Özetleri 0 05-04-2015 19:45
Araba Sevdası (Recaizade Mahmut Ekrem) – Roman (Kitap) Özeti Fearleon Kitap Özetleri 0 05-04-2015 19:40


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:47 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628