Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

İncir Kuşları- Boşnak Kızın Bir Solukta Okunan Hikayesi kitap özeti

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11-30-2015, 19:15   #1
 
Üyelik tarihi: Feb 2015
Mesajlar: 1.462
Teşekkürleri: 0
1 mesajına 1 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 145
Fearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud of
Standart İncir Kuşları- Boşnak Kızın Bir Solukta Okunan Hikayesi kitap özeti

Suada'nın kaderi ve büyük aşkı İncir Kuşları'nda

.Bu öyle bir kin ki 150 bin masum insanın canına kıyabiliyor. Hatta 40 bin kadar kadına tecavüz edip, hamile bırakıp nefret çocukları dünyaya getirebiliyor. O yüzden bu kitap, Müslümanların kendisiyle yüzleşme kitabı. Çünkü Boşnaklar Avrupa'nın ve Birleşmiş Milletler'in göz yumduğu Bosna'daki katliamın içinde Müslüman oldukları için bu savaşın mağduru oldu…"

Bu cümleler, ‘Aşk yazan adam’ deyince akla ilk gelen isimlerden Sinan Akyüz’e ait. Alfa Yayınları’ndan çıkan son kitabı İncir Kuşları’nın fonunda Bosna Savaşı, önde ise bir aşk hikayesi; Boşnak kızı Suada’nın hikayesi var.

Konservatuar öğrencisi Suada’ya biri Müslüman Boşnak, diğeri ise Hıristiyan Sırp iki genç aşık olur. Gençlerden biri aşkına karşılık bulmuş, diğeri ise “Kalbimde iki kişiye yer yok” cevabını alır. Takvim yaprakları 6 Nisan 1992’yi gösterdiğinde ise Suada ‘hayır’ dediği genç adamın eline esir düşer. Peki ya sonra… Sonrası esaret, tecavüz, yokluk, açlık ve aşk...

Aşkın içinde “savaşı ve şiddeti”, savaşın içinde de “aşkı ve inancı” göreceğiniz kitap tüylerinizi diken diken edecek gerçek bir aşk hikayesi... Altıncı baskısını yapan İncir Kuşları’nı ve bu gerçek aşkın kahramanı olan Suada’yı kitabın yazarı Sinan Akyüz’le konuştuk.

Bu arada röportajın sonunda soracağımız soruya doğru yanıt veren 20 kişi, yazar Sinan Akyüz imzalı İncir Kuşları'nı kazanacak. İpucu röportajın içinde. Bol şans...

Gerçek hikayeler yazmayı tercih ediyorsunuz. İncir Kuşları romanının hikayesi mi size geldi, yoksa siz mi hikayeye gittiniz?
Aslında ben hikayeye gittim. Bosna-Hersek, Türkiye maçına giden bir arkadaşım beni de davet etti. Ben de futbolla çok ilgili olmadığı halde ülkeyi çok merak ettiğim için turistik bir gezi amacıyla Bosna’ya gittim. Orada keyifli bir grupla sohbet ederken Halide Hanım, savaş döneminden bahsetti ve Suada’nın hikayesini anlattı. Aslında üç kız kardeşin hikayesini anlattı…

Hikayeyi dinlediğim günün üzerinden yıllar geçti, ama aklımda hep aynı hikaye vardı. Ve bir gün Halide Hanım’a e-posta attım, Suada’yla beni bir araya getirmesini istedim.

Çok etkilendiniz anlaşılan. Kaç yıl boyunca atamadınız aklınızdan?
4 yıl boyunca bir türlü atamadım hikayeyi kafamdan. Ama elimde de yazmam gereken hikayeler vardı, hepsini sıraya koymuştum. Bir buçuk sene önce Halide Hanım aracı oldu ve Suada’yla bizi Bosna’da bir araya getirdi. Günlerce konuştuk.

“ÜÇ GÜN KAPISINDA OTURUP BEKLEDİM”

İncir Kuşlar’ında sadece Suada’nın değil pek çok kadının da tüyleri diken diken eden hikayesine tanık oluyoruz. Onlarla nasıl iletişime geçtiniz?
Kesinlikle. Aslında Bosna’ya gittiğimde sadece Suada’nın değil birçok kadının hikayesini dinlemek istedim. Ülkede savaş döneminde esir düşmüş ve tecavüze uğramış kadınların dernekleri var. Oraya gittim görüşmek istedim, ama onlar istemedi. Mesela 3 gün Memnune Hanım’ın ofisinin kapısında oturdum. En sonunda biri çıktı ofisten ve dedi ki “Şu taksiye binin, sizi Memnune Hanım’a götürecek”. Onun sayesinde de yan karakterlerin iletişim adreslerini aldım.

Kaderci bir roman mı İncir Kuşları?
Bu kitap kesinlikle kadere inananların romanı. Çünkü bir dönem size aşık olan bir adam, tekrar karşınıza çıkıyor, ama siz başka bir adama aşıksınız ve ona “hayır” diyorsunuz. Ve o hayır dediğiniz adam, bir süre sonra çıkan savaşta esir düştüğünüz yerin komutanı çıkıyor. Ve Suada’nın ya da başka bir değişle Boşnak kadınlarının hikayesi böyle başlıyor.

Kitabın adı neden İncir Kuşları?
Savaş dönemi. Yokluk, kıtlık var. Yeşil mercimekten kahve yapıp içiyorlar. Bir komşunun eşi tesadüfen bir yerlerden gerçek kahve buluyor. Mutfakta kahveyi yaparken komşusu iki oğluna ‘çıkın Suada ablanıza biraz incir toplayın” diyor. Çocuklar inciri topladıkları sırada bomba incir ağacının üzerine düşüyor.
Kitabın isminin hikayesi buradan geliyor, ama okuru bir sürpriz de bekliyor. O yüzden bu sorunun ucunu açık bırakıyorum.

Savaş dönemini bir kadının dilinden okumak çok sarsıcı...
Evet. Çünkü bu savaşın esas mağduru kadınlar. Savaşta soykırım ve soy dönüştürme vardı. Bu nedenle, o dönemi kadınların gözüyle anlatmak istedim.

Daha çok kadınların tercih ettiği bir yazarsınız. Bu kadar “İncir Kuşları’nı kadın gözüyle yazdım” demekle romanınızı belki de ilk kez alacak erkek okuyucularınızı kaybedebilirsiniz. Bu durum sizi endişelendirmiyor mu?

Böyle bir kaygım yok. Kabul ediyorum, benim ağırlıklı okurum kadın. Oran ver derseniz yüzde 65’e yüzde 35 gibi bir kadın üstünlüğü var. Ama yazar olarak siz hikayeye bakıyorsunuz. O andan itibaren ‘erkek okuru mu kaybederim, kadın okuru mu kazanırım ya da tam tersi mi olur’ hiç umurumda değil açıkçası.

Hem artık yazar olarak da şöyle bir bakışım var; ben yazarım ve tarafsızım. Zaten hikayelerimi hem kadınların penceresinden çok iyi yansıtabiliyorum hem de erkek olduğum için erkeklerin penceresinden kadınlara erkeklerin dünyasını iyi anlatıyorum. Hem de maskesiz

Yazım sürecinden bahsedebilir misiz?
Romanda kahramanınızı bir noktadan bir noktaya göndereceksiniz. Ama o noktanın yolu var mı, gidişi var mı, otobüs çalışıyor mu, araba kaç saatte gidiyor... gibi detayları yazabilmek için cevaplarını bilmek zorundasınız. O yüzden 2011’in başlarında Bosna’ya gittim ve bir buçuk ay orada kaldım. O yüzden İncir Kuşları beni çok yoran bir kitap oldu. Ama coğrafyasının ve tarihinin dışında, bir ulusun hayatını anlatmak daha çok yordu. Çünkü endişelerim vardı. “Acaba gerçekleri yansıtabildim mi, yazarken onları kırdım mı, yanlış bilgi mi topladım?” diye.

Ruhen mi yordu?
Onların yaşadığı hayata çok üzüldüm ve yazarken de çok ağladım. Zaten ben yazarken ağlayamıyorsam okura muhakkak o duyguyu geçirememişimdir.

Kriter kendiniz misiniz?
Evet, ben gülüyorsam okur da gülüyor ben ağlıyorsam okur da ağlıyordur. Zaten İncir Kuşları’yla sekizinci kitabımı yazmış oldum. Bunu artık o kadar iyi test ettim ki bundan hiç endişem yok. Ben bir okur modeliyim.
AŞIK OLDUĞUM KADINLAR ÜZERİMDEN SİLİNDİR GİBİ GEÇTİ”

Hiç gerçek hikayelere dayanmasanız yine aşk romanı yazabilir misiniz?
Aslında yazmayı düşünüyorum malzemelerim de var. Hatta hakkıyla yazacağımı da düşünüyorum, ama şu anda elimdeki hikayeler o kadar vurucu ki...
Bir zaman gelecek yazacağım. Kendi hayal dünyamda yarattığın bir öyküm var ve o öyküyü okuyucuma anlatmak istiyorum.

Yaşanmışlıklarla alakalı mı? Belki de siz bu kadar derin aşk yaşamamışsınızdır?
Aslında ben zamanında çok aşk yaşadım. Aşık olduğum kadınlar oldu, üzerimden silindir gibi geçtiler. İlişkiler konusunda geçmişim çok sağlam. Çok yaralar, darbeler aldım. Aşk da bu değimlidir zaten…

Peki, İncir Kuşları’ndan sonra okuyucu kendi yarattığınız öyküyü mü yoksa yine bir gerçek aşk hikayesini mi okuyacak? Biraz ipucu verebilir misiniz?
Ben bu gerçek hikayelerden kaçıp kendi kitabımı yazacağım diyorum, ama bir bakıyorum Ürdün’den bir e-posta. 84 yaşında bir kadın ve size annesinin hayat hikayesini anlatmak istiyor. Kadıncağız kalktı yazın İstanbul’a geldi. 3 hafta boyunca beraberdik ve bana annesinin hikayesini anlattı. Çok etkileyici bir hikaye. 1900’lü yıllarda başlıyor Çanakkale’nin Biga ilçesinden Ürdün’e uzanan bir hikaye. Şimdi düşünüyorum bunu yazamamak ihanet olur. O kadar etkiledi ki beni. Kadın ağlıyor ben de onun karşısında ağlıyorum. Yani anlayacağınız benim kendi hikayem yine kaldı.

Ne zaman raflarda göreceğiz yeni kitabı?
2013-2014 kitabı olarak düşünüyorum. Hikaye o kadar gerçek ve yüreğe dokunuyor ki.. Kendime şunu diyorum “ne kadar üretirsen üret şu hikayelerin üzerine ne kadar çıkabileceğim” onun korkusunu yaşıyorum.

“SANAL DÜNYANIN TANRISIYIM”

Romanlarınızı nasıl bir ortamda yazıyorsunuz?
Yalnız. Romanları yazarken içime kapanıp yazıyorum. Bazen soruyorlar “ne iş yapıyorsunuz” diye o zaman sanal dünyanın tanrısıyım diyorum. Bir odaya kapanıyorum kitaba başlıyorum ve bitirip çıkıyorum. Aralıksız. 5 ay, 6 ay... ne kadar sürerse...

Suada, İncir Kuşları’nı okumuş mu? Tepkisi ne oldu?
Daha önceki romanlarımdan da biliyorum hayatını yazdığımız insanlar, romanı kolay kolay okuyamıyor. Suada’ya da romanı gönderdim, ama cesaret edip okuyamıyor.
Çünkü tekrar dönüp hatırlamak istemediğin bir geçmişinizle yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Suada, bu yüzden şu ana kadar okuyamadı. Kendini hazır hissetmeye çalışıyor.

‘OKURLARIMI SÖMÜRMÜYORUM’

Artık kalıplaştığı için söylüyorum, size ‘İlişki doktoru’ gözüyle bakan çok insan var. Sizden akıl almak isteyen, derdine derman olmanızı isteyenler de oluyor mu? Böyle bir misyon var mı üzerinizde?
Çok fazla var, ama ben onu üzerimden atmaya çalışıyorum. İnsanlar bir konuda sıkıştığı zaman evet, benden yardım almak istiyor. Ben de elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum. Ama bunu bir meslekmiş gibi bir ‘Aşk doktoru’ ‘İlişki gurusu’ isimler altında okurlarımı sömürmüyorum.
Bu sıfatları reddediyorum. Ama bir yandan da bir arkadaş olarak yardım etmeye çalışıyorum.

Eşinize aşık mısınız hala?
Aşığım, biz birbirimizi severek evlendik. Evlilik aslında başka bir format. İlişkilerde aşktan saygıya geçmek gibi durumlar kandırmacadır. Her şeyin dönemsel bir kalıbı var.

‘Aşk yazan adam’ bir gün polisiye ya da gerilim konulu bir roman yazar mı?
Mesela daha eskiden “benden yazar olur” diye hiç düşünmemiştim. O yüzden öyle bir yeteneğim var mı şu an bilemiyorum.
Fearleon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
bir, bosnak, hikayesi, kitap, kizin, kuslari, okunan, ozeti, solukta, İncir

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Nemide (Halit Ziya Uşaklıgil) – Roman (Kitap) Özeti Fearleon Kitap Özetleri 0 05-06-2015 06:58
Doğunun Limanları (Amin Maalouf) – Roman (Kitap) Özeti Fearleon Kitap Özetleri 0 05-04-2015 20:30


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:05 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628