Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Para Kurulları

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-03-2008, 15:44   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Para Kurulları

Kitabın Adı Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Para Kurulları
Kitabın Yazarı Steve H. HANKE - Kurt SCHULER
Yayınevi ve Adresi Liberte Yayınları Maltepe ANKARA
Basım Yılı 2001
KİTABIN ÖZETİ

Globalleşme dalgasının finans ayağı, özellikle ekonomisi yeterince gelişmemiş ve ekonomik kurulları istikrar kazanmamış ülkelerde önemli sorunlara sebep olabilmektedir. Bu sorunları önlemenin yollarından birisi bir "Para Kurulu" kurmaktır. Finansal krizlerden bir türlü kurtulamayan ülkemizde para kurulu tesis edilmesinin yararlı olup olmayacağı bu kitapta tartışılmaktadır. Kitapta yer alan görüşlerin kısa bir özeti aşağıda verilmektedir:

Türkiye 1947 yılında uluslar arası para fonuna katıldığında döviz kuru dolar başına 2,80 liraydı. Altın standardının sona erdiği 1971 yılı itibariyle bu oran 15 lira olmuştu. Döviz kuru ilk kez 1981 yılında 100 lirayı, 1988 yılında bin lirayı, 1993 yılında 10 bin lirayı, 1997 yılında 100 bin lirayı ve 2001 yılında 1 milyon lirayı aştı.

Türkiye'nin ayarlanabilir sabit döviz kuru sisteminin çökmesi, lirayı stabilize etme yönündeki birçok başarısız adımın en sonuncusuydu. Bazı gözlemciler yanlışlıkla, Türkiye'nin ayarlanabilir sabit döviz kuru sistemini bir tür para kurulu olarak adlandırdılar, fakat bu doğru değildir. Ortodoks bir para kurulu, ayarlanabilir sabit döviz kuru sisteminden ziyade, sabit bir döviz kuruna sahiptir; Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının yaptığı gibi ticari bankalara ödünç vermez. Şeffaflığı garanti altına alan ve onu siyasi baskılardan yalıtan kurumsal özellikleri vardır ki, Merkez Bankası bu özelliklere sahip değildir. Steve Hanke, ayarlanabilir sabit döviz kuru sistemini ilk olarak Türk Hükümetinin IMF ile görüşmeler yaptığı Kasım 1999'da eleştirmiş ve ayarlanabilir sabit döviz kuru sistemi ile bir para kurulu arasındaki farkı hem kamuoyunda hem de uluslararası denetim raporunda vurgulamıştı. Günümüzde artık ayarlanabilir sabit döviz kuru sisteminin merkez bankacılığının sadece bir devamı olduğu genellikle kabul edilmektedir.

Türkiye'de ayarlanabilir sabit döviz kuru sisteminin çöküşü, IMF destekli ayarlanabilir kurların 1998'de Rusya'da ve 1999'da Brezilya'daki çöküşüne çok benzemektedir. Sonuç olarak IMF ve ulusal hükümetlerin çoğu, merkez bankaları tarafından yürütülen ayarlanabilir sabit döviz kuru sistemlerinin soruna davetiye çıkarmak anlamına geldiğini bugün artık daha fazla kabul ediyor görünmektedirler. Bununla birlikte, Türkiye ve Endonezya'nın son tecrübelerinin de gösterdiği gibi, dalgalı döviz kurunun da problemleri vardır. Liranın istikrarsızlığının temel nedeni, döviz kuru ister ayarlanabilir sabit, ister dalgalı olsun, liranın siyasi denetime maruz kalmasıdır. Türk hükümeti, bütçe açıklarının çoğunu yeni lira basarak finanse etmektedir. Resmi "bütçe-kaynaklı" açıklara ek olarak, bir de banka kurtarmak gibi bazı faaliyetlerden kaynaklanan "bütçe-dışı" açıklar vardır. Merkez Bankasının çok az bir siyasi bağımsızlığı vardır ve bütçe açıklarını finanse etmeye direnebilme gücü bulunmamaktadır. Türkiye'nin ve gelişmekte olan diğer ülkelerin tecrübeleri ciddi bir biçimde ortaya koymaktadır ki, bir merkez bankası tarafından çıkarıldığı sürece, lira istikrarsız bir para olmaya devam edecektir.

Lirayı istikrarlı bir hale getirmek için, Türkiye'nin merkez bankasının yerine geçecek bir para kurulu derhal oluşturarak euro üzerinden sabit (ayarlanabilir-sabit değil) bir döviz kurunu tesis etmesi gerekir. Son zamanlarda, lira euro başına 1 milyona yakın bir orandan alınıp satılıyor. Değerlendirmelere göre, bu oran üzerinden istikrarın halihazırda mümkün olduğudur. Ancak bu son trend devam ederse, bu oranı korumak mümkün olmayacaktır. Nihai olarak hangi döviz kuru seçilirse seçilsin, bir para kurulu lirayı siyasi denetimden yalıtabilir, enflasyonu ve buna bağlı olarak faiz oranlarını önemli ölçüde düşürebilir ve Türkiye'nin bugün muzdarip olduğu resesyonun tersine çevrilmesine yardımcı olabilir. Bulgaristan, 1997'de bugün Türkiye'dekinden daha kötü koşullar içindeyken, para kurulu benzeri bir sistemi tesis etmişti. Bu sistemde enflasyon ve faiz oranları tek haneli rakamlara düşmüş; hükümet, kendi bütçesi üzerindeki denetimi büyük ölçüde geliştirmiş ve ekonomik büyüme süreci yeniden başlamıştır. Para kurullarının zor zamanlarda kurulmuş olduğu bir çok ülke vardır. Bunların hepsi de, paralarını istikrara kavuşturmada başarı göstermişlerdir.

Para kurulunun, Türkiye'nin tedavüldeki tüm liraları, euro ile ikame edeceği "tam eurolaştırma" yolunda bir geçiş aşaması olması kitapta önerilmektedir. Tam eurolaştırma, parayı siyasi denetimden daha fazla yalıtabilir, Türkiye'nin Avrupa ekonomisiyle tam entegre olma arzusunu yansıtır, yatırımları ve euro kullanan ülkelerle ticareti geliştirir.

Para kurulunu ve eurolaştırmayı tamamlamak için, Türkiye'deki yerleşik kısıtlama olmaksızın banka mevduatı açma, sözleşme yapma ve karşılıklı olarak anlaşma sağlanan herhangi bir para ile ödeme yapmada serbest olmaları gerekir. İnsanlar, kendi ihtiyaçlarına en uygun olduğunu düşündükleri parayı kullanabilmelidir. Buna ilaveten, yüksek düzeydeki uluslar arası istikrar, etkinlik ve kaliteye ulaşmanın en iyi yolu, para ve finans hizmetlerini rekabete açmaktır.

Gelişmekte olan ülkelerdeki merkez bankacılığı, bugünkü biçimiyle, sağlam olmayan paralar, yüksek enflasyon ve sıklıkla ekonomik durgunlukla sonuçlanmaktadır. Bu ülkelerin çoğunda merkez bankası, reforma tabi tutulmuş haliyle bile, kısa zamanda sağlam para sağlama konusunda şanslı görünmemektedir. Para kurulu sistemi ise, Hong Kong'da ve başka yerlerde görüldüğü gibi, sağlam, itibarlı, tam konvertibil para sağlamanın ve hızlı ekonomik büyümeyi teşvik etmenin yeterli düzeyde kanıtlanmış bir yoludur.

Para kurulu sisteminin gelişmekte olan ülkeler için pek çok avantajı vardır. Bir para kurulu çabuk kurulabilir, çalışması basittir, sağlam ve tam konvertibıl para çıkarmada itibarlı bir parasal otorite olabilir ve uluslar arası ticareti ve yatırımları teşvik etmeye eğilimlidir.

Para kurulunu kurmanın iki yolu vardır; Merkez bankasını para kuruluna dönüştürerek veya bir paralel para ihraç eden merci olarak para kurulu kurmak. Dönüştürme yaklaşımı, derhal katı bütçe sınırlamaları koymayı gerektirir. Paralel para yaklaşımı ise, bütçe sınırlamalarının katılaştırıldığı ve hükümetin merkez bankası parasından enflasyon yoluyla bazı gelirler elde etmeye devam ettiği kısa bir geçiş sürecine izin verir. Paralel para kurulunun parasının varlığı aynı zamanda, ekonominin yüksek enflasyondan kendisini önemli ölçüde korumasını da mümkün kılacaktır.

Parasal reform için kitapta ayrıntılı olarak öneri sunulmuştur. Bu önerinin en önemli unsurları, para kurulunun kurulması ve para kurulunun onu bir merkez bankasına dönüştürecek siyasi baskıdan korunmasıdır. Para kurulunu koruyacak uygun yöntemler bulunabilir.

Bir para kurulunun koymayı amaçladığı katı bütçe sınırlamaları, hükümet finansmanının ve devlet teşebbüslerinin daha sonra reforma tabi tutulması için bir hareket noktası oluşturabilir. Bir para kurulu iktisadi gelişmeyi, eğer daha geniş bir ekonomik reform paketinin bir parçası olursa, ileriye götürebilir; bununla birlikte, gerçekten olması gerektiği gibi kurulmuş bir para kurulu, siyasi baskı daha geniş iktisadi reformları geçici olarak geciktirse bile, bir ekonomiyi yaşatmak ve ona yardımcı olmak için yeterince güçlüdür. Bir para kurulu, diğer parasal ve iktisadi reformların yapılmasını zorlar; çünkü cari parasal sistemi sürekli kılan yumuşak bütçe sınırlamalarını gidermeye yönelmiştir.

Parasal reform, büyüme ve gelişmenin en önemli adımıdır ve bir para kurulu da, günümüzde gelişmekte olan ülkelerde dayanıklı, faydalı parasal reforma ulaşmanın en ümit verici aracıdır.

KİTAPTA YER ALAN ÖNERİLER ŞUNLARDIR:

Merkez bankasını bir para kuruluna çevirmek:
1. Merkez bankasının parasal taban arzından başka diğer tüm işlevlerini diğer organlara havale etmek.
2. Ulusal paranın denge kurunun tespiti amacıyla; kısa bir süre için, temiz ve sınırlandırılmamış dalgalı döviz kuruna bırakılmasına müsaade etmek.
3. Merkez bankasının faaliyetlerini şeffaf ve öngörülebilir kılmak.
4. Ticari bankaların rezervlerini (merkez bankasındaki mevduatlarını) ticari bankaların tercihine göre, para kurulu kağıt ve bozuk parasına veya yabancı menkul kıymetlere çevirmek. Kalan rezervleri elden çıkarmak.
5. Rezerv para üzerinden sabit bir döviz kuru tesis etmek.
6. Yabancı rezervlerin, tedavüldeki yerli kağıt ve bozuk paralarının %100'üne eşit olmasını sağlamak.
7. Merkez bankasının kalan aktiflerini ve pasiflerini para kuruluna transfer etmek ve para kurulunu göreve başlatmak.

Bir paralel para çıkarıcı olarak para kurulu kurmak:
1. Para kurulu için başlangıç yabancı rezervleri bulmak.
2. Para kurulu parasını vergi ve özel borçların ödenebileceği geçerli para haline getirmek.
3. Yabancı rezervlere eşit miktarda para kurulu parası çıkarmak.
4. Para kurulu parasını, örneğin iyi tanımlanmış bir plana uygun olarak ülkedeki herkese dağıtarak tedavüle sokmak.
5. Para kurulu parasının, merkez bankasına paralel bir para olarak, piyasa güçleri tarafından belirlenmiş bir döviz kuru üzerinden tedavüle girmesine izin vermek.
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
gelişmekte, kurulları, olan, para, İçin, Ülkeler

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Türk Üroloji Yeterlilik Kurulları Yaso Sınavlar ve Hazırlık - ÖSYM 0 06-10-2008 20:54
Irak'a komşu ülkeler Kuveyt'te buluşacak Haberci Dünyadan Haberler 0 04-15-2008 11:31
İnternet düşmanı ülkeler açıklandı Haberci Bilim ve Teknoloji Haberleri 0 03-14-2008 12:01
ülkeler Coğrafyasi Korax Coğrafya 0 02-23-2008 20:15
Bir Sevda Vardı..Adı Masal Olan..Yalan Olan.. Dark Angel Aşk'a Dair Her Şey 0 02-01-2008 12:00


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:55 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628