Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

(Roman Özeti)oLumlu düşünmenin Gücü

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-03-2008, 16:47   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart (Roman Özeti)oLumlu düşünmenin Gücü

KİTABIN ADI Olumlu Düşünmenin Gücü
KİTABIN YAZARI Şahin CÜCELOĞLU
YAYINEVİ VE ADRESİ SİSTEM YAYINCILIK VE MAT. SAN.TİC.A.Ş.Tünel, Nergis Sokak, Sistem Apartmanı, No:4 80050 Beyoğlu / İSTANBUL
BASIM TARİHİ 1 nci basım Şubat 1997 / İstanbul
KİTABIN YAYIM MAKSADI Doğuştan hakkı olan umudunu, şevkini yaşama sevincini ve bunları elde edebilecek gücünü hatırlatmayı amaçlamaktır. Hayallerinden kendini ayıran cam bölmeyi kaldıracak güç her insanda vardır.Yeter ki insan, kendi iç dünyasının muhteşemliği ve onun sınırsız gücü ile tanışsın,onunla merhabalaşsın. Bu kitapla bu olanakları size vermeyi amaçlamaktır.

1. BÖLÜM KENDİNİZE GÜVENİNİ!

Kendinize güvenin! Sahip olduğunuz yeteneklere inanın! Kendi gücünüze inanmadıkça başarılı ve mutlu olamazsınız. Gücünüze inanır ve kendinize güvenirseniz daima başarılı olursunuz. Oysa aşağılık ve yetersizlik duygusu ümitlerinizi kırılmasına yol açar,fakat kendinize güvenirseniz başarıya ulaşırsınız.

Kendime güven duygusunu nasıl kazanabilirim ? En önemlisi kendine güven duygusunu niçin kaybetmiş olduğunuzu bulup çıkartmak. aşağılık kompleksinin birçok nedeni vardır ve bunların bir bölümü çocukluğa dayanır. Çocukken yapılan duygusal baskılar,çevremizdeki bazı etkenler veya kendimize yaptığımız bazı şeyler aşağılık duygusuna yol açabilmektedir. Bu hastalık kişiliğimizin puslu kısımlarından biridir.

Diyelim,çok parlak bir öğrenci olan bir ağabeyiniz var. O derslerden devamlı Alırken,siz C alıyorsunuz. Sonuçta hiçbir zaman onun kadar başarılı olamayacağınızı düşünüyorsunuz. Ağabeyiniz devamlı A alıp,siz C aldığınız için,hayatta ancak C düzeyinde bir başarı elde edebileceğinize inanıyorsunuz. Halbuki hayatta başarılı olan birçok insanın,okulda iyi not alamayan kişiler olduğunu fark etmiş miydiniz ?

Üniversitede A alan birçok insan hayata atılınca artık A alamıyor,buna karşılık okulda C alan birçok insan hayatta başarılı olup A alaya başlıyor. Bu bölümün sonunda aşağılık duygusunu yenip kendine güven duygusunu kazanmanız için uymanız gereken yöntemleri sunuyorum. Bu yöntemleri dikkatle uygularsanız,ne kadar güçlü olursa olsun,aşağılık duygusunun kaybolup yerine kendine güven duygusunu kazandığınızı göreceksiniz. Bu yöntemleri uygularken içinizde aşağılık duygusundan kurtulma inancının bulunması çok önemlidir. Bu inanç yoksa yöntemleri uygulamanız o kadar faydalı olmayabilir. Diğer bir önemli nokta da,her gün güvenli bir insan olma fikrini kendi kendinize tekrar etmenizdir. Günlük yaşamdaki bir sürü işiniz arasında kendinize güvenme fikrini bilincinizde devamlı canlı tutmanız gerekir.

Özetlersek, kendine güven duygusunu kazanmak için aşağıdaki yöntemleri kullanmak gerekmektedir.

1. Başarılı olduğunuzu simgeleyen bir resmi zihninize iyice kazıyın. Bu resmi zihninizden hiç çıkarmayın. Solup rengini kaybetmesine izin vermeyin. Başarısız olmayı asla düşünmeyin.

2. Kendinize güven duygunuzu zedeleyen olumsuz düşünceler gelince onları aklınızdan kovun ve hemen olumlu düşünceler üretin.

3. Hayallerinizin önüne engeller çıkarmayın. her engelin ne olduğunu iyice belirleyin . Onları en aza indirmeye çalışın.

4. Diğer insanlardan etkilenmeyin, onları taklit etmeyin. Hiç kimse sizin kadar kendiniz olamaz.

5. Yanlış ve kendine güvensiz hareketlerinizin nedenlerini anlamanızda yardımcı olacak bir uzmana danışın. Çoğunun kökü çocukluğa dayanan aşağılık duygusu ile kendinizden şüphelenme duygusunun kaynağını bulun. Kendinizi tanırsanız, bu yanlış duyguları tedavi etmeniz kolaylaşır.

6. Yeteneklerinizi gerçekçi bir şekilde belirleyin, sonra bunu yüzde on artırın. Benim yeteneğim budur deyin. Bencil olmayın, fakat kendinize saygı duyun. Kendinizdeki güçlerin farkına varın ve onlara güvenin.

2. BÖLÜM : SAKİN KAFA GÜÇ DOĞURUR:

İnsanın yatağa gitmeden önce iki seçeneği var. Birincisi, kafası kötü haberlerle dolu yatağa gitmek. İkincisi, kafası sakin ve huzur dolu bir şekilde yatağa gitmek. Siz hangisini seçersiniz?

Burada işin aslı, düşünce tarzınızı değiştirmektir. İç huzuru duyarak, kendinizle barışık yaşamak herhalde en güzel yaşam biçimidir. Burada verilecek en büyük uğraş, düşünme tarzınızı bu biçime dönüştürmek için verilen uğraştır.

Bir insanın kafasını sakinleştirmenin en önemli yolu, zihninin boşalmasını sağlamaktır. Ben günde iki defa zihninizi boşaltmanızı, hatta gerekliyse daha çok sayıda boşaltmanızı öneriyorum. Kafanızdaki korku, nefret ve pişmanlıkları, aşağılık ve suçluluk duygusunu kesinlikle çıkarıp atın. Tabii kafanızı boşaltmanız yeterli değildir. Kafanızı boşalttıktan sonra içini hemen yaratıcı ve sağlıklı fikirlerle doldurun. O zaman kafanıza geri dönmeye çalışan korku,nefret ve üzüntüler, kapıdaki " İçeri Girilmez" yazısını görecekler.

Gün içerisinde zaman,zaman, barış dolu ve size huzur veren fikirleri aklınıza getirin, onları düşünün. Size huzur veren sahneleri ve manzaraları gözünüzde canlandırın. Sesle insana panik veren kelimeleri söyleyecek olursanız, zihninizin sinirli bir duruma geçtiğini görür ve midenizde bir kasılma hissedersiniz.

3. BÖLÜM : GERGİN VE TEDİRGİN OLMAYIN !

Gergin olmak; kaynamak, patlamak, dışarı buhar fışkırtmak, alt üst olmak, aklı başından gitmek ve hırsından kudurmak demektir. Tedirgin olmak da bunun kadar yıkıcı bir ruh halini anlatır. İnsanlar günlük yaşamlarının kendilerini gerginleştirip tedirgin etmesini istemiyorlarsa yaşam tempolarını biraz yavaşlatmalıdırlar. Tempolarını doğanın insana huzur veren temposuna uydurmalıdırlar.

Ben aşağıda belirttiğim dört adımı uygulayarak kendimdeki gerginlik ve tedirginliğin yok olduğunu gördüm.

1 - Rahat ve gevşemiş durumda bir sandalyeye oturun. Ayak parmaklarınızdan başınıza kadar vücudunuzun her parçasını gevşetin.

2 - Dimağınızın fırtınalı bir gölün yüzeyi gibi dalgalı ve karışık olduğunu düşünün. Fakat dalgalar gittikçe azalsın ve gölün yüzeyi sakinleşsin.

3 - İki veya üç dakika gözünüzün önüne güzel bir manzara getirin.

4. Sakinlik ve huzur belirten kelimeleri yavaş,yavaş sakin bir tonla tekrarlayın.

3. BÖLÜM : BEN YENİLGİYE İNANMAM!

Bir engelle karşılaştığınız zaman, şikayette bulunarak ağlayıp sızlanmak yerine, onu cesurca göğüsleyin. Yaşam yolunda yenilgiye uğramış bir şekilde, ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde sürünerek ilerlemeyin. Önünüze çıkan engelleri sandığınızdan daha zayıf olduğunu göreceksiniz.

Amerika'nın önde gelen düşün adamlarından biri de Thomas Jefferson'dur. Jefferson'un çok değerli bulduğum kurallarından bir şudur:" Her şeyi yalın elle tutun." Onun söylemek istediği, bir işi yaparken yada bir güçlükle uğraşırken, en az dirençle karşılaşacağınızı tahmin ettiğiniz yöntemi uygulamanızdır. Bildiğiniz gibi, mekanikte giderilmesi gerekir. Olumsuz tutum, sürtünme doğuran bir yaklaşıma benzetilebilir. Dolayısıyla olumsuz yaklaşımın neden bu kadar dirençle karşılaştığını anlayabiliriz. Olumlu yaklaşım "her şeyi yalın elle tutma" tekniğidir. Böyle bir yaklaşım evrenin akışıyla uyum içindedir. Sadece sürtünmelerin direncini kırmakla kalmaz, aynı zamanda kendini destekleyen güçleri birleştirir. İşte, insan soyunun şimdiye kadar karşılaştığı güçlükleri yenmesinin sırrı burada yatar.

4. BÖLÜM : ÜZÜLME ALIŞKANLIĞINI NASIL BIRAKABİLİRSİNİZ?

Üzülme alışkanlığını niçin bu kadar önmli bir sorun olarak kabul ediyoruz? Seçkin bir psikiyatrist olan Dr. Smiley Blanton bunu şu çarpıcı sözlerle ifade etmektedir. "Üzülme, çağımızın en büyük hastalığıdır."Üzüntü alışkanlığından kurtulmak için atacağınız ilk adım,"Ben bu alışkanlıktan kurtulabilirim, bu alışkanlığı yenebilirim," diyebilme inancına sahip olmaktır. Üzüntü alışkanlığından kurtulmak için belirli bir strateji uygulamalısınız. Üzüntüyü ortadan kaldırmak için doğrudan doğruya onun üzerine gitmek her zaman iyi sonuç vermez. Üzüntüyü parça,parça yok etmek daha iyi sonuç verecektir. Üzülme alışkanlığını yenmek için önce küçük şeylere üzülmeyi bırakırsanız, daha sonra temel alışkanlığı yenmeyi başarabilirsiniz.

Üzüntüden kurtulmak için size yardımcı olacağını düşündüğüm maddelerden söz etmek istiyorum.

1. Kendi kendinize, "Üzülmek çok kötü bir zihinsel alışkanlıktır." deyin.

2. Üzüle,üzüle, üzülmeyi bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Fakat isterseniz üzüntünüzü ortadan kaldıracak inancı da bir alışkanlık haline getirebilirsiniz.

3. Olumsuz sandığınız herşeyin olumlu yönlerini düşünün ve konuşmalarınızda bunları belirtin. Daima olumlu konuşun.

4. Olumsuz hiç bir konuşmaya katılmayın. Bütün konuşmalarınıza olumlu bir hava verin. Bir grupta iki kişinin birbiriyle olumsuz bir şey konuşması bütün grubu etkiler ve gruptaki herkes olumsuz şeyler düşünmeye başlar.

5. Sizin üzüntülü bir insan olmanızın bir nedeni de kafanızın başkaları tarafından bir takım üzücü fikirlerle, yenilgi düşünceleriyle, kasvetli düşüncelerle doldurulmuş olmasıdır. Bundan kurtulmak için kendinize iyimserlik aşılayan kitaplar okuyun.

6. Umut dolu, ileriye neşe ve ümitle bakan insanlarla arkadaşlık yapın.

7. Üzülme alışkanlığına yakalanmış insanlara yardım etmeye çalışın. Bir insanın üzülme alışkanlığını yenmesinde ona yardım edersiniz, gerçekte kendi üzülme alışkanlığını yenmenize yardım ediyorsunuz demektir.

5. BÖLÜM : KİŞİSEL SORUNLARI ÇÖZME GÜCÜ

Üzülme alışkanlığından kurtulmak için belirli bir strateji uygulamalısınız. Üzüntüyü ortadan kaldırmak için doğrudan doğruya onun üzerine gitmek her zaman iyi sonuç vermez. Üzüntüyü parça,parça yok etmek daha iyi sonuç verecektir. Üzüntü alışkanlığını yenmek için önce küçük şeylere üzülmeyi bırakırsanız, daha sonra temel alışkanlığı yenmeyi başarabilirsiniz.

Küçük üzüntüleri günlük yaşamınızdan çıkara,çıkara asıl üzüntü ağacına ulaşır ve onu da kolayca kesip atarsınız. Böylece üzülme alışkanlığından kurtulmuş olursunuz. Üzüntüden kurtulmak için size yardımcı olacağını düşündüğüm maddelerden söz etmek istiyorum.

1. Kendi kendinize, " Üzülmek çok kötü bir zihinsel alışkanlıktır."deyin.

2. Üzüle,üzüle üzülmeyi bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Fakat isterseniz üzüntünüzü ortadan kaldıracak inancı da bir alışkanlık haline getirebilirsiniz.

3. Olumsuz sandığınız her şeyin olumlu yönlerini düşünün ve konuşmalarınızda bunları belirtin. Daima olumlu konuşun.

4. Olumsuz hiç bir konuşmaya katılmayın. Bütün konuşmalarınıza olumlu bir hava verin. Bir grupta iki kişinin birbiriyle olumsuz bir şeye konuşması bütün grubu etkiler ve gruptaki herkes olumsuz şeyler düşünmeye başlar.

5. Sizin üzüntülü bir insan olmanızın bir nedeni de kafanızın başkaları tarafından birtakım üzücü fikirlerle,yenilgi düşünceleriyle,kasvetli düşüncelerle doldurulmuş olmasıdır. Bundan kurtulmak için kendinize iyimserlik aşılayan kitaplar okuyun.

6. Umut dolu,ileriye neşe ve ümitle bakan insanlarla dostluk kurun. Olumlu düşünen insanlarla arkadaşlık yapın.

7. Üzülme alışkanlığına yakalanmış insanlara yardım etmeye çalışın bir insanın üzülme alışkanlığını yenmesinde ona yardım ederseniz,gerçekte kendi üzülme alışkanlığını yenmenize yardım ediyorsunuz demektir.
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
düşünmenin, gücü, roman, Özetiolumlu

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Fatih Harbiye (Roman Özeti) уυѕυƒ Kitap Özetleri 0 09-03-2008 16:46
%100 Düşünce Gücü Adlı Kitap Hakkında Bilgiler Ve Özeti уυѕυƒ Kitap Özetleri 0 09-03-2008 16:42
9.Hariciye Koğuşu (Roman Özeti) уυѕυƒ Kitap Özetleri 0 09-03-2008 16:41
Sabahattin Ali, Kuyucaklı Yusuf Roman Özeti LeGoLaS Kitap Özetleri 0 03-10-2008 17:59
Orhan Pamuk, Benim Adım Kırmızı Roman Özeti LeGoLaS Kitap Özetleri 0 03-10-2008 17:49


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:54 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628