Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

İKi ŞehRiN HiKaYeSi

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 09-04-2008, 00:59   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart İKi ŞehRiN HiKaYeSi

İKi ŞehRiN HiKaYeSi

Kısa kesilmiş saçı ve sık blucini ile Kerstin Vogt çok başarılı bir alman iş kadını olarak görünüyor. Vogt , Doğu Alman şehrinin göbeğinde bulunan Jena’s Goethe Galeria’ daki East & West Jeans isimli elbise mağazasının müdürüdür. İnanmak zor ki bundan sadece 10 yıl önce, Bayan Vogt , Doğu Alman fabrikasında çalışmakta olan bir sekreterdi.”Durumum iyi” diyordu. Kuzeye sadece bir saat olan kirli endüstri şehri olan Wolfen’da üniversite seviyesinde kimya eğitimi görmüş Helmut Otlewski hayatını kamuda müze tur rehberliği yaparak sürdürüyor. Otlewski birçok arkadaşının işsiz olduğunu, geleceğini göremediğini çünkü geleceğinin olamadığını söylüyor.

Jena ve Wolfen, 10 yıl önce bu hafta, Berlin Duvarı’nın yıkılışından beri, Doğu Almanya’da iki uç noktada neler olduğunu tanımlıyor. 3 Ekim 1990’da Eski Alman Demokratik Cumhuriyeti batıyıda içine aldı. Hemen hemen gece yarısından sonra eski Doğu Almanya vatandaşları alman markına, batının sosyal haklarına ve yeni özgürlüklerine kavuştular. Ama Jena ve Wolfen olaylarında görüldüğü gibi bu gelişme radikal olarak adaletsizdi.

Pek çok açıdan yeniden birleşme parlak olmayan bir politik başarıydı. Doğuya yerleşip Saxoony Eyalet seçimlerini kazanan Kurt Biendenkopf isimli politikacı, bu durumun ulusal birliğin mükemmel bir örneği olduğunu belitmektedir. Biendenkopf’un anlattığına göre Almanya’nın Güçlü kesimlerinin zayıfları destekleyeceğinden emin olunamadığı zamanlarda Biedenkopf Batı Almanya hakkında şüpheliyken, Doğu Almanya büyük bir destek vererek radikal bir değişime gitmek istediklerini gösterdiler. Dahası , Doğu Almanlar , Almanya Politik yaşamına kolayca uyum sağladılar. Nisan ayında Christian Democratic Union’a lider seçilen Angele Merkel bir ossidir.Şu anda Alman Parlamentosunu’nun başkanlık görevini Yürüten ve sosyal demeokrat partinin önemli üyelerinden olan Wolfgang Thierse’ da bir ossidir.

Bu birleşmenin politik başarısı ne kadar büyük olursa olsun, ekonomistler, Doğu’daki olaylara pek umutlu baknmıyorlar Münih’teki Ifo ekonomik araştırma enstitüsü başkanı Hans Werner Sinn, birleşme sonucu, ekonomik krize doğru sürüklenildiğini ve gazetelerin manşetlerinde yer almakta olduğunu belirtti. Her ne kadar bütün ekonomistlr kötümser olmasada açıkça görülmektedir ki Eski Bakan Helmut Kohl’ün 1990 yılında verdiği, doğunun 3-4 sene içinde verimli topraklara dönüşme sözü büyük bir oranda gerçekleşmemiştir.İşsizlik oranı Eski Doğu Alman eyaletlerinde %17 de, kaldı ki bu oran batının neredeyse iki katıydı.Bu durum , hükümet altyapı projelerinr ve sosyal hizmetlere 500 milyar dolarlık harcama yapmasaydı, daha kötü olabilirdi.

Eğer başarı Jena’nı köklü fabrikasında olsaydı, Lother Spath bu gelişmiş teknololojiye sahip çıkardı. 1991’de ünlü kamera ve mikroskop imalatçısı olan Carl Zeissi’se ,Eski Batı Almanya Devletlerinden Baden-Wutturberg’in başkanı olan Spath deneyerek bulunduğu kötü durumdan kurtardı ve Batı Almanya’yı bu sayede geliştirebildi. Spath bugünlerde geçmişte olan felaketleri anımsadı.Çünkü firma yılda 300 milyon dolar kazanıyor ve bunun 100 milyon dolarını kaybediyordu. Firmanın ürettiklerini Batıda bulaunan kimse almak istemiyor ve bunla beraber batıdaki müşterileride mallar için teminat vermiyorlardı.Spath firmayı tekrar ikye bölmeyi düşünerekten görmmede kulanılan mallaraını ve teleskopları Carl Zerss’e zimmetledi. Sonunda ikiye ayrıldılar ve yeni firmanın başına Spath geçti.
Spath ilk iş olarak Jenoptik’in üretim kapasitesini düşürerek, yaklaşık 16000 işçiyi işten çıkararak yani işgücünü kapasitenin yarısına indirerek başladı.Spath böylece Christian Demokrat Parti’nin ana kurallarına, Jena ve Bonn’nun hükümetlerine derin bir darbe vurdu. Batıdan aldığı 15 kişilik kadrosuyla çalışmaya başladı. Fabrikanın ortasına alışveriş merkezleri, ofisler ve üniversiteler kurdu. Jena’nın tekrar gelişimi için gereken yatırımı 500 milyon dolara yükseltti. Kısacası Jenoptik, bu paralarını ilk iki yılda gerçek yatırımcılar ve yeni ürünler icat etmek için kullandı.

Spath 1,5 milyar dolarlık devlet yatırım paketini Doğu Almanya ile olan iyi ilişkilerindwen dolayı alarak tekrar gündeme girdi. Cirosunun 3’te 2’sini Jenoptik’in giderlerine ve veremk zorunda olduğu işçi ücretlerine harcadı.Doğu Almanya kuruluşlarına verilmesi gereken ücretleri erteledi. Buna rağmen Spath ; ‘Batı Almanya Batı’ya hizmet ederken Doğu Almanya bu pazara hakim olabilir’diyor ve ‘Bunların hepsi yanlıştır.Çünkü Avrupanın doğusunda bulunanlar ödedikleri dolar karşılığında en iyi hizmeti isteyeceklerdir.’diyerek ekliyor. Spath’ın Batı Almanya’daki firmaları almasıyla Jenoptik’teki mühendislerin ürettikleri yeni ürünleri alacak olan pazarlar kapandı.

Bugün,Jenoptik gereken özellikleri olamayan zayıf bir başarı gösterisidir. Satışlar yılda &20 artıyor ve sonuçta % 30 kazanç sağlıyor.Spath’at göre şu anda 100 firmadan oluşan şirket 4 yıl sonra tek ve gelişime sürekli devam edecek hale gelecek. Listede bulunan Frankfurt stokları İlaç teknolojisine dönüşecek ve göz ve diğer sağlık sorunlarında kullanılan lazerler üretecektir.

Şu an Jena, bir üniversite şehri olmakla birlikte sokaklarda fizik ve mikrobiyoloji kuruluşlarıyla dolu bir şekil almıştır.Şehirde bulunan üçüncü güzellik ise 300000 tecrübeli çalışan ve üniversite mezunlarıdır.Jena’daki doğal kaynaklar bile Spath olmadan zenginleşemedi dahası gerçekleşemedi.’Almanya’dan geldiğimde 15 kşiyle birlite kaldım ‘ diyen Spath aynı zamanda ‘Orada hiç otel veye vb. şey yoktu’ diyor.Günümüzdede Jenoptik yöneticilrinin %90 ‘ nı Batı Almanya’dan gelmektedir. Sonuç olarak , Peter Rohlingene’ ye göre kasaba nüfusunun yarısının son yılda büyük değişime uğradığını görebiliriz.Ancak diğer doğu sehirlerinin zıttı olarak Jena’da 1990 sayımlarındaki nufusa geri döndüğü görülüyor. Ascleption Meditec’in başında finans müdürü olarak işe alınan 40 yaşındaki Micheal bu olayların gerçekten bir macera olduğunu söylüyor.

Jena geçmişte kapatilizme karşı değildi.Şehre Silicon Saxoony isminin takılmasındaki faktör Dresden’in yarı çalışan fabrikasıdır.Birleşik Milleteler yarı iltkenliğin sahibi olan Dresden’e dünyanın en gelişmiş fabrikalarından sayılan , 30 hektar üzreine kurulan AMD’yi açtı. Bu bir çok iş yeri sahibinin vergilerini paraya çevirmek için Doğu Almanya’ya gelmesini sağlamıştır.

Bölgenin başarısızlığındaki diğer bir etkende işçi ve işverenin bulunduğu güçsüzlük durumudur.Batıdaki işveren ve işçiler yeni projeler üstünde olurken batıdakilerin ücretleri sabit tutmaya çalışması bu olayı açığa çıkarır.Halle’ deki ekonomi araştırma kurumunda çalışan Ladwig’e göre 1999’a kadar bile doğudakilerin maaşları ddoğudakilerin aldıklarının %67’sine eşitti.

Bugünkü durumuna bakarak aldanmamak lazım çünkü Wolfen’da geçmişlered yükesek teknolojinin kullanıldığı bir üs halindeydi.1936’da şehir Alman Enstitü devi olan Agfa’nın eline geçince wolfen’da ilk baş ilk renkli fotoğraf makinesi icat edildi.Ancak Agfa 1961’de Berlin Duvarının yapılmasıyla Batı Almanya’ya yerleşti. Orwo adındaki bir şirkete Agfa’dan kalan fabrikalar verilerek yeni bir firma kuruldu.Bu firma 15000işçi alıp, ürettiklerinin hemen hemen hepsini Sovyetlere sattı.

Helmut Kohl’ün doğu Almanyada kullanılan paranın yerine Alman Markını ortaya çıkarmasıyla Orwo firması kendini büyük bir felaketin içinde buldu.Doğudaki eski müşterilerinin destek edecek kadar paraları olmadığından beslenemeyen Orwo battı.Pixel Net adında batı Almanya’daki bir Alman firması Orwo’yu yeniden canlandırmak için dijital fotoğraf yazıcısı üretmeleri içn destek verdi.Bu yeni projede,Orwo sadece 60 personel çalıştırıyor ve böylece çoğu biaları boş duruyordu.

Wolfen’nın belediye başkanı Lotz Born,Şehrin ekonomik bütçesinin altüst olduğunu ve yaklaşık 40000 iş kaybının olduğunu açıklıyor. Koministler zamanında bu işçilerin büyük bir bölümü batı Almanya’dan Wolfen Nord adındaki yere nakil edildiler ve burada yaşadıkları prefabrik evleri yıkıldı. 1990’da yapılan sayımda Wolfen’ın nufusunun 43000’den 32000’e kadar daralmış olduğu açığa çıktı.Born işsizlerin Wolfen Nord’daki resmi oranının yaklaşık %35olduğunu ve % 50’sinde işsizliğe yakın olduğunu belirtiyor. Bunun nedenini de şehrin elde edebildiği daralmış vergi bütçesine bağlıyor.Bunula beraber Wolfen belediyesinde çalışan 400 belediye işçiside geçiçi olarak işten çıkarıldı.

1920 Amerika gangsterlerinden sonra işçilerini çıkaran Al Capone isimli bar bu günlerde birçok bardak satış yapıyor.Yeniden birleşmenin kötü olmadığını şaka şeklinde belirten 45 yaşındaki Frank Ratajezak daha önce kimyasal ürünlerin yapımında çalışan bir işçidir. “Şimdi istersek beleşe seyahat edip veya beleşe alışveriş yapabiliyoruz. Ancak teksorunumuz paramızın olmaması” diyen Ratajezak kendisinin finasal bir kaynağı oladığından dolayı başka bir yere bakamadığını söylüyor ve işsizlere çıkarılacaklarının bildirilmesini,sonrada rahat yaşamaları içinde gerekli ödeme yapılmasını istiyor.

Wolfen kötü gidişin altını çizerek bunun ana sebebinin Batı Almanya olduğunu belirtiyor.10 yıl önce fabrikalarıın kapatıldığında, birçok doğulunun kendilerinden 40 veya 50 yıl önce olduğunu söylüyor. İşsiz olarak gözüken büyük bir kitleye devlet eğitim programı uyguluyor.Böylece ortalık kötüye giderse onları işe alabileceklerdir.

Zor durumda olamaları onları öfkelenmeye telkim ediyor. 40 yaşındaki işsiz Birgit, işsizlik nedeniyle kurulan 1500 etnik grubun, Wolfen’a yerleşen Alman , Rus, Hindistanlı ve Vietnamlıların kurdukları pazarlara saldırdıklarını belitiyor ve “Tabiki hepimiz yabancılardan nefret ediyoruz” diyor. “Hükümet onlara yardım elini uzatıyor, ondan sonrada en iyi işleri onlara veriyor.Batı Almanya’ya olan aşırı ilgi doğudakilerde rahatsızlıklık yaratarak bir kırgınlık oluşturuyor. Haziran’da Descue’daki Afrikalıların öldürülmesinde suçlu bulunan üç adamdan ikisi Wolfen Nord’dan geldi. Mayor Born Wolfen’deki seçmenlerin % 17 ‘sinin ve yakında %30’unun Almanların birliğini destekleyip, Almanyada’daki göçe karşı gruplara katılacaklarını söylüyor.

Schröder hükümeti Kohl’ün hükümetinin geçmişte yaptığı bazı ana yanlışlıklarıyla suçluyor. Firmayı iflas ettirmek, binalarını boşalttırmak ve süspansiyon gibi yapmakla tehdit ediyor.Bununla beraber bütün binalarda görülebilir bir küçülme ve daralma söz konusu. 2004’te batı ülkelerinin ekonomilerini canlandıracaklardır. Bunun kaynağı ekonomistelerin Halles Ludwing’in dayanışma antlaşmasına inanmasıdır.Birçok ekonomist yeni yollar veya tren yolları gibi alt yapı projelerini desteklerken , hükümetin çabalar karşısında para verip olayı kapatmıştır.Ludwing ’15 yıl sonra destekleyecek iyi bir firmanın yardımına ihtiyacımız yok ve kötülerinde iyiye dönmek için hiçbir şansları yoktur’ diyerek bunun doğru olduğunu göstermiştir.

Bakan Schröder bugünlerde Batı Almanya’nın şehirlerini dolaşıyor ve basit bir mesaj bildiriyor; Bu uzun bir yolculuk.Bundan önceki Doğu Almanya hükümeti şu an üzerinde bulunduğumuz yolun sadece yarısındaydı. Jena ve Wolfen şehirleri şunu gösteriyor ki; Yıkıntılar için yardımın vazgeçilmez çözüm olduğunu bununla birlikte bunun sadece finansal yardım olamdığını oy toplama amaçlı olduğunu fakat bunların kullanımının nasıl olduğu söz konusudur.

ÇİÇEK AÇAN (GELİŞEN) ÜLKELER

1990’lara kadar Brandenburgdoğu şehirlerinden olan Zossen’deki telefon santrali Fritz Lang’s Metropolisine bağlı değil gibiydi.Binlerce antik motorlu düğmeler aralıksız olarak üretildi ve otomatik aramalar sağlandı. O günlerin Doğu Almanya’nın antika telefon sistemi Deutshe Telekom tamamen yenilendi.Zossen’deki tek değişim arama yollarını sağlayan bilgisayarlardı.

Ses atlaması son 10 yılda Almanya’nın altyapısını geliştirdi. Federal hükümet ve şehirler 136 milyar doları önceki Alman Demokratik Cumhuriyeti’nin havaalanlarına, yollarına, trenyollarına , kanallarına telefonlar için yaptığı % 40’lık altyapı çalışmalrı içinde % 70’lik bir işgücü kullanıldı. Doğu şehirleri tekrar kuruluş başkanı Thomas Maiziere son 10 yılda birçok gelişimin olduğunu söylüyor ve uzun yolun yarısını bitirdiklerini de belirtiyor.

Öncelik Doğu Almanya’nın antika telefon sisteminindi. 1990’da sadece 10 kişiden birinde telefon vardı, aletlerin üçte ikisi 1940’lara gelmeden kullanıldı ve cep telefonu yoktu. Binlerce köy tek bir telefon kullanıyordu.7 yıl ve 23 milyar dolarlık yatırımdan snra Deutche Telekomu 140000 km fiber optik tel ve 10 milyon km bakır tel döşeyerek 5,5 milyon yeni şebeke kurdu.Doğu Almanya’nın yarısı şimdi bunlara sahip – yönetim istasyonları ve cep telefonu ağları kuruldu.Doğu Almanya’nın 2. Dünya Savaşı öncesinde raylı sisteme ihtiyacı vardı.Deutche Bath şubesinin 16 milyar dolarlık bir ücretle yenileyen kişi olan Siegfrıed Knupfer’ Önemsiz üç yola elektrik verildi ve araçların % 70’inden fazlası burada çalıştı ve bunların bu yolun çeyreğine kadar maksimum 120km/h çıkıyordu’ diyordu.Şimdi araçlar 5200 km elektrikle çalışabiliyor ve bu sektör dahada büyümei. En az yapılan sefer en az her yarım saatte oluyordu. 1998’de , Hannover’dan Berlin’e bu trenler 280km gibi yüksek bir hızla, 90 dakikada ulaşıyırlardı. Knüpfer ‘Biz bunu ancak 60 yılda bir yapabiliriz’ diyordu.

1991 ve 1998 yılları arasında 11 milyar dolar huniden boşalırcasına Doğu Hitlerin anayolları için harcandı. Yaklaşık 120 km otban yapılıp ana otobanın uzunluğununu 1100 km ‘ye kadar çıkardı.Vergilerden kazanılan milyarlar, modern altyapı ve havaalanları için elden gitti.Örnek olarak Saxony’nin bir şehrindeki havaalanını dünya çapında yapmak ve jumbo jetlerle 24 saat servis verebilmek için 900 milyon dolar harcandı.

Bir çok eksik tamamlandı. Örnek olarak yollar karışıklıktan kurtuldu ve gelişti. Pahl bunun halledilmesi ve dünya çapında kaliteli olması için uzun zaman ve 136 milyar dolar gerektiğini söyledi.Doğu Almanya’nın şehirleri henüz çiçek açan şehirler değil ancak Bakan bunun 1990’da gerçekleşmesi için söz verdi. Ama o çiçekler henüz açmadı.
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
hikayesi, İki

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
bir aşk hikayesi... Yaso Yaşanmış Gerçek Aşk Hikayeleri 1 09-08-2008 06:05
bir aşk hikayesi GÜLLL Aşk'a Dair Her Şey 1 08-31-2008 19:41
Okyanus mu İki Şehrin Arası? Yaso Türkçe Şarkı Sözleri 0 08-30-2008 17:41
Aşk Hikayesi LeGoLaS Şairlerden Şiirler 0 04-07-2008 22:57
+18 Bir El in Hikayesi... Yaso Korkunç Videolar 1 03-30-2008 14:01


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:13 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628