Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Şahidin Korkusu

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 09-19-2008, 10:58   #1
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 27
Mesajlar: 3.916
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 646
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart Şahidin Korkusu

KİTABIN ADI Şahidin Korkusu
KİTABIN YAZARI Sandra BROWN / İpek CENT
YAYINEVİ VE ADRESİ Altın Kitaplar Yayınevi Cağaloğlu / İSTANBUL
BASIM TARİHİ Nisan 1998
KİTABIN YAYIM MAKSADI

KİTABIN ÖZETİ :

GİRİŞ BÖLÜMÜ

Kendal adlı kadın 3 aylık bebeği ile birlikte bir kasaba yakınlarında araba kazası geçirir ve hastaneye yatırılır. Ciddi problemi yoktur; ama arabada bulunan bir kadın ölmüş, erkek ise başına aldığı darbe sonucu travma geçirerek hafızasını yitirmiştir. Kendal bundan istifade ile polise verdiği ifadesinde onu kocası diye belirtmiştir.

1.BÖLÜM :

Bu bölümde Kendal ile Matt’ in düğün merasimi anlatılıyor. Bu törene Kendal’ ın arkadaşı Ricky Sue adlı kız katılmış fakat büyükannesi katılamamıştır. Matt’ ın babası kasabada av malzemeleri satıyormuş. Kendall, kasabaya kamu avukatı olarak gelmişti ve halk bir kadının bu göreve gelmesini biraz yadırgamıştı. Kendall zamanla halkın ona ısınmasını sağlamaya çalışacaktı.

Ricky Sue, rahat tavırlarıyla itici karşılanmış o da bunun farkına vararak Kendall’ a büyükannesi ölünce geçmiş ile tüm bağlantısını kesmesini önermişti.

2. BÖLÜM :

Kendall, bebeği Kevin için hastanedeki adamı kocası olarak tanıtmaya devam etti. Amacı zaman kazanmaktı. Bu arada hafıza kaybının ne kadar süreceğini öğrenmeye çalıştı ama buna kesin cevap verilemezdi.

3. BÖLÜM :

Adam, ondan şüphelenmişti. Sezgi gücü yüksekti ve Kendall’ ın nişan yüzüğü de pek sıradandı ve yeni almıştı. Kendall bir araba satın alarak kaçmaya karar vermişti ve bir avukat olarak ve çevresinde de iyi bir yalancı olarak tanınmasının hakkını vererek satıcıyı da aldatmıştı. Yalnız kaçışını hemşireler fark etmese de, onu gören biri vardı.

4. BÖLÜM :

O, yaralı adamdı ve artık Kendall’ a hiç inanmıyordu. Yine de kendini götürmesini sağladı.

5.BÖLÜM :

Bir kasabada durduklarında adam onu tekrar sınadı. Kahvesini şekersiz içiyordu ve öyle getirilmesi adamın bir hükme varmasını engellemişti. İsminin John olduğunu söyleyen Kendall’ ın da ismi ona bir şey ifade etmemişti.

6. BÖLÜM :

Kendall, Kevin ve John’ u, vefat etmiş olan büyükannesinin evine götürdü. O, kendisi için çok önemliydi, anne ve babası beş yaşındayken bir trafik kazası sonucunda öldükten sonra büyükannesi her şeyi idi.

7. BÖLÜM :

Kendall, kocası ve babasının güneyli mutaassıp bir aileden olduğunu ve ırk ayrımcılığı yaptığını anlamıştı.

8.BÖLÜM :

Kendall ve yaralı adam yorgun olarak geceyi bir motelde geçirdiler. Yaralı adamla tıpkı gerçek karı-koca imişcesine yakınlaşmaya başladılar.

9.BÖLÜM :

Kendall ve yaralı adamın kaçtığı kasabaya ve hastaneye FBI ajanları gelmiş ve soruşturmaya başlamışlardır.

10.BÖLÜM :

Kendall kendini Matt’ in çevresine tam olarak giremediğinden yalnız ve dışlanmış olarak hissediyor, kocasını kayınpederinden bile kıskanıyordu.

11.BÖLÜM :

Kendall avukat olarak kasabanın aşağı tabakasından kötü namlı bir ailenin hırsız oğlunu mahkemede savunmuş ama yargıcın katı tutumu yüzünden başarılı olamamıştı. Yargıç kayınpederinin arkadaşıydı ve gelinini uyarması için onu ikaza gelmişti.

12. BÖLÜM :

Kendall, kocasının diğer tüm aileler gibi domuz kesimine gittiklerinde yanlarındaydı ve manzara onu bayıltmış, halkın çıt-kırıldım kızı demelerine neden olmuştu. Kilisede de güzel bir kadının dolu bakışları onu ürkütmüş ama onu tanıyamamıştı. Bu arada savunduğu hırsız genç hastaneye kazayla meydana gelen bir olay sonucu kaldırılmış, ailesi ise intikam peşine düşmüştü.

13. BÖLÜM :

Hırsız çocuk kaza sanılan olayda elleri kelepçeli iken bir yere takılmış ve kolunun biri omzundan itibaren kopmuştu. Bu onda kalıcı psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açmıştır. Yaralı adamın (John) Kendall’ dan ve evliliğinden duyduğu şüphe artmış ve onun çantasındaki tabancayı bulmuştur.

14. BÖLÜM :

Kilisedeki kadın kocasını öldürmüş ve Kendall’ ın savunmasına verilmişti. Kadın, sarhoş ve zorba kocasından yıllardır şikayetçiydi. Olay gecesinde de kocası onu dövmüş zorla beraber olmak istemiş ayrıca silahı kafasına dayayarak ölümle tehdit etmişti. Hırsız çocuğun ailesi de Kendall’ a tehdit mektupları ve ölü fare gibi şeyleri gönderip rahatsız ediyorlardı. Kendall ise ailesini karşılık vermemek konusunda zor zaptediyor ve çoğu şeyi söylemiyordu. Ama mektup ve delilleri biriktiriyordur.

15. BÖLÜM :

Kendall’ ın savcı, rahip gibi kasabanın ileri gelenleri hakkında araştırma yaptığı peşindeki FBI ajanınca bulunmuş, kaçmak için araba satın aldığı yerle de irtibat kurulmuştur.

16. BÖLÜM :

Kendal John’ un silahını saklamış ama John bundan evvel hafızasını yitirmesine rağmen silahı eline uygun bulmuş ve yabancı olmadığı kanısına varmıştı. Kendall silahı sakladıktan sonra John’ un dikişlerini almıştır. John Kendall’ a arzu duymaya başlamıştır. Çocuğu sevmediğini ve onun babası olmadığı hissediyordur.

17. BÖLÜM :

Kendall hamile olduğunu öğrenmiş ama yine tehdide uğradığından Matt’ e olayı bir türlü söyleyememişti.

18. BÖLÜM :

Kendall John yanında olduğu halde bir süper markete gelmiş ve o arabadayken telefonla görüşüp başka bir arabayı satın alarak kaçmayı planlamıştır. Ama John şüphelenerek takip etmiş ve Kendall’ ın oyununu bozmuştur.

19. BÖLÜM :

Kendall hamile olduğunu eşine söylemiş ve bu arada bir dava daha almıştır. Bir Çinli çocuk, sevgilisi olan beyaz bir kıza tecavüzle suçlanıyordu. Bu gerçek değildi ama kıza aile baskısı farklı ifade verdirebilirdi. Bu arada kocası ile katil kadını bir arada görür ve hayretler içinde kalır.

20.BÖLÜM :

John ve Kendall birbirlerine iyice yaklaşmışlar ve Kendall’ ın kendini geri çekmesiyle sevişmenin eşiğinden geri dönmüşlerdir. John bunun başka bir kadının varlığından dolayı olduğu sanmıştır.

21. BÖLÜM :

Kendall Matt ile olan konuşmasında o kadınla olan ilişkisinin uzun bir zamandan beri olduğunu ve birbirlerini sevdiklerini ve Matt’ in bu kaçamak için kendini pek de suçlu görmediğini anlamıştı.

22. BÖLÜM :

Onunla ve kayınpederi ile konuşmak için arabasına binip ormana doğru gitmiştir. Orada sadece erkeklerden oluşan bir grubun Çinli genci çarmıha gerdiklerini görür. İçlerinde savcı, yargıç ve peder de vardır.

23. BÖLÜM :

Eve dönüp polisi aramaya çalıştığında evdeki kocasının ve kayınpederinin de işin içinde olduğunu elbiselerden ve konuşmalardan anlar.

24. BÖLÜM :

Kendall kaçar ve FBI’ ı arar, ama FBI ajanı kaçtığı yere kayınpederi ile gelince korkusu daha artar. Ama onları önceden görür ve hemen uzaklaşır.

25. BÖLÜM :

Büyükannesi ve kız arkadaşıyla buluşur ve vedalaşır. Küçük bir kasabada basit işlerde çalışarak çocuğunu doğurur. Büyükannesinin ölümünden de geç haberi olmuştur.

26.BÖLÜM :

John hafızasını geri kazanmıştır. O FBI' dan ayrılan bir müfettiştir ve olaya Jım adlı FBI ajanı arkadaşının kendine olan güveni sayesinde iş bilgisi ve sezileri nedeniyle girmiştir.

27.BÖLÜM :

Kendall kayınpederi “Kardeşler Birliği” denilen ırkçı örgütü kurar ve oğlu Matth’ i de yerine hazırladığını müfettiş John ve ajan Jım’ den öğrenir. Aradan geçen zaman içinde Matth zaten kendisini boşar. Ama Kendall kendini ve oğlunu güvende hissetmemektedir.

28.BÖLÜM :

John kazayı hatırlamıştır. Kazada ölen bayan da bir memurdur. Kendall’ ın kendine söylediği yalanlar gerçek hikayenin isimleri değiştirilmiş halidir. Ama yaşadıkları yakınlaşmanında bir oyun mu, yalan mı olduğunu bilmemektedir.

29.BÖLÜM :

John Kendall’ la beraber olmuştur. Şimdi bir psikologdur, uzman olarak meslek hayatında zor bir dönem geçirmektedir.

30.BÖLÜM :

Kocası ve kayınpederi, Kendall' ın çocuğu olduğunu öğrenmişler, gerek onu alabilmek ve gerekse hapse girmekten kurtarabilmek için güneyin en iyi avukatını tutarak mücadele etmeye başlamışlardır.

31.BÖLÜM :

Matt ve babası, Matt’ in sevgilisinin dişiliğini kullanarak gardiyanı devre dışı bırakmasıyla hapisten kurtulmuşlardır.

32.BÖLÜM :

Kendall John’ a aşık olur ve onunla evlenmek istemektedir.

33.BÖLÜM :

Matt’ in babası, Matt’ in annesini öldürür ve bu şekilde adaleti Tanrı adına uyguladığını zanneder. Aynı şekilde Matt' in sevgilisini de öldürerek kutsal görevini tamamlayacağını düşünmektedir. Bu durumu öğrenen Matt donakalır.

34.BÖLÜM :

Kendall kız arkadaşından, kayınpederi ile Matt’ in kaçtığını öğrenir ve John’ a da zarar gelmemesi için onu bırakıp kaçmaya karar verir. Bu arada FBI Matt’ in sevgilisinin cesedini bulur.

35.BÖLÜM :

John’ un hafızası artık tamamen yerine gelir ve görevinin Kendall’ ı yerine sağ salim ulaştırmak olduğunu hatırlar.

36.BÖLÜM :

Jim Kendall’ ın kız arkadaşı ile konuşarak John’ un FBI’ dan ayrılmasının nedenini, yaşadığı acı tecrübeden kaynaklandığını ve çocuk fobisi olduğu dolayısıyla korunmaya ihtiyaçları olduğunu söyleyerek ondan yardım ister ama o yardım etmez.

37.BÖLÜM :

Kendall’ ın kız arkadaşının peşine hırsız çocuğun akrabaları ve eski kocası ve kayınpederi düşmüşlerdir. Evine giderek arama yaparlar.

38.BÖLÜM :

FBI bu durumdan haberdar olarak harekete geçer. Jım John’ u böyle bir olaya soktuğu için azap duyuyordur.

39.BÖLÜM :

Kendall ile John geçmiş hakkında konuşurlar ve birbirlerine sevgilerini ifade ederler.

40.BÖLÜM :

Kendall’ ın kız arkadaşı hırsız çocuğun akrabalarıyla tanışır ama onlar asıl kimliklerini gizleyerek onu sarhoş bir durumda motele götürürler.

41.BÖLÜM :

Matt ile babası kızın evinden aldıkları notlardan Kendall’ ın nerede olduğunu tahmin ederek oraya giderler.

42.BÖLÜM :

Kendall’ ın kız arkadaşı sarhoşken ağzından laf kaçırır. Zararlı akrabalar gidecekleri yeri öğrenirler.

43.BÖLÜM :

John herşeyi bildiğini açıklar. Kendall da onu anlar fakat kaçması gerekir. John’ un kafasını vurup kaçarken içeriye girenler vardır.

44.BÖLÜM :

Kendall’ ın kız arkadaşı Ricky Sue FBI ajanı Jim’ e gelerek başından geçenleri ve akrabaları etkisiz hale getirdiğini anlatır.

45.BÖLÜM :

Matt ve babası evi bularak gelirler ve John ve Kendall’ ın zinası ve Matt’ in sevgilisinin öldürülmesi olayları birleşince Matt ağlamaya başlar. Irkçı baba bunu zayıflık olarak kabul ederek onu öldürür, torunu kendine alışıncaya kadar eski gelinini yanına almak ister. Kendall Jonh’ un yaşamasını şart koşsa da Gibb onu da vurur. Kendall da onu vurur.

46.BÖLÜM :

Aslında Gibb’ i vuran FBI’ dı ve hemen Jim başkanlığında olaya girmişlerdi. John yaşıyor ve yarası çok önemli değildir.

47.BÖLÜM :

Kendall aslında bir başka avukatın yerine o kasabaya gittiğini açıklar. Tüm bu olanlardan sonra Kendall ve John bir aile kurmaya karar verirler.

Not : Kitap özetlerindeki fikirler yazarların özel fikirlerini yansıtmaktadır.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
28958d1245316677-babam-jpg
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Okunmamış 10-13-2008, 15:04   #2
 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Mesajlar: 2
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 0
selda is on a distinguished road
Standart

Emeğine Sağlık
selda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
korkusu, Şahidin

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
kasırga korkusu abd hacker_hüso Dünyadan Haberler 1 09-01-2008 14:15
çelebi Müfti'nin Korkusu уυѕυƒ İbretlik Yazılar 0 08-31-2008 03:21
Allah Korkusu Yaso Araçlar 0 06-24-2008 03:21
Elektronik harp korkusu Haberci Yurttan Haberler 0 03-14-2008 02:16
Doğum Korkusu Yaso Gebelik ve Annelik 0 03-05-2008 16:12


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 18:32 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628