Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yorgun Mayıs Kısrakları (Yılmaz Karakoyunlu) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05-31-2009, 15:19   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Yorgun Mayıs Kısrakları (Yılmaz Karakoyunlu) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları

Yorgun Mayıs Kısrakları (Yılmaz Karakoyunlu) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları
Yorgun Mayıs Kısrakları
35749 k 4704
Yazarı: Yılmaz Karakoyunlu
Yayınevi: Doğan Kitap
Basım Tarihi: Ağustos 2004
Sayfa Sayısı: 565
KİTAP VE YAZAR HAKKINDA
26 Nisan 1936’da İstanbul’da doğan Yılmaz Karakoyunlu ilk ve ortaokul İstanbul’da, liseyi Diyarbakır’da tamamladı. 1959’da Ankara Universitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra gittiği ABD’de Georgia Üniversitesi’nden MBA derecesi, Michigan Üniversitesi’nden MBA derecesi, Michigan Üniversitesi’nden Efective Management diploması aldı. Banka müfettişliği’nin ardından DPT Finans Şubesi Müdürlüğü yaptı, özel sektöre geçerek çeşitli kuruluşlarda yöneticilik ve danışmanlık görevlerinde bulundu. Aralık 1995 ve Nisan 1999 genel seçimlerinde ANAP listesinden İstanbul Milletvekili seçildi. “Mor Çiçekli Natürmort” adlı hikaye kitabının ardından “Salkım Hanımın Taneleri”(1990), “Uç Aliler Divanı”(1991), “Göz Sancısı”(1998) ve “Çiçekli Mumlar Sokağı”(2000) romanları yayımlanan Karakoyunlu’nun şiir ve oyun kitapları da var.
Yılmaz Karakoyunlu’nun “Yorgun Mayıs Kısrakları” romanıyla Demokrat Parti iktidarını ve o iktidarı üç idamla noktalayan 27 Mayıs askeri darbesini bir kez daha hatırladık. Aslında türünün tek örneği değildi Karakoyunlu’nun romanı; 2004 yılı içinde yayımlanan Nesrin Turhallı’nın “İhtilalin Süvarisi”, Ahmet Kekeç’in “Derin Roman”, Ayşe Kulin’in “Gece Sesleri” ve Ali Arslan’ın “Serçe-2” romanları da aynı tarihsel dönemi ele almışlar, ancak –dönemin aktörlerinin mahrem hayatlarına yer vermediklerinden olsa gerek- fazlaca ses getirmemişlerdi. Oysa ki, “Yorgun Mayıs Kısrakları”nda Yılmaz Karakoyunlu, tıpkı Kürşat Başar’ın geçtiğimiz yıl okuduğumuz “Başucumdaki Müzik” romanında yaptığı gibi, günümüzün magazin kültürüne uygun bir hikaye anlatıyor ve şimdiden çok satar listelerinin baş köşesine oturuyor.
2000’li yıllardan 1950’lere magazinel bakışlar
Kürşat Başar, siyasal tarihin bu önemli vakasının aktörleri üzerine kurguladığı hikayesinde 40’lı, 50’li yılların siyasi ve toplumsal gelişmelerine de yer vermiş, ancak bütün bunlar -belki de kadın karakterin siyasete ilgisizliği nedeniyle- romana bir dekor olmanın ötesine geçmeyecek kadar yüzeysel kalmıştı. Hikaye dönüp dolaşıp kadına, kadının aşkına odaklanıyor, gerçekten yaşamış iki insanın ilişkisi yalnızca bir tarafın –kadının- bakış açısından, üstelik zamandan, mekandan, çevrelerindeki diğer insanlardan neredeyse bütünüyle tecrit edilmiş bir biçimde aktarılıyordu. Böylelikle hikayenin barındırdığı tarihsel toplumsal potansiyel kullanılmamış, yerini son yıllarda yazılan romanlara damgasını vuran klişeleşmiş bir temaya, kadınların duygu ve düşünceleri etrafında gelişen bir aşk hikayesine bırakmıştı. Demokrat Partili bakan kimliği ile sunduğu roman kahramanını hikaye içerisinde adlandırılmamış, ancak idam edilen bakanların kimlikleri ve üstlendikleri mevkiler herkesin malumu olduğundan roman kahramanlarının kimlikleri anlaşılıvermişti. Hala anlamayanlar olabilir diye de, yapılan röportajlarda bizzat Kürşat Başar tarafından açıklanmıştı zaten bu kimlikler. Sonuçta idam edilen bakan, karısı, bakanın sevgilisi ve sevgilisinin kocası birbirlerine yazdıkları mektuplarla, sarf ettikleri aşk sözcükleriyle, duygu ve düşünceleriyle, yani özel hayatlarının mahremiyetleri ihlal edilerek, hayatta kalan yakınlarının duygularını incitebilecek bir biçimde yan yana getirilmişlerdi.
Yılmaz Karakoyunlu, daha radikal bir tavır içerisinde; kitabını kapaktan “anı-roman” olarak adlandırıyor ve doğrudan gerçek tarihsel şahsiyetlerle, somut tarihi olaylarla kurguluyor hikayesini. Ancak bu tarihi olayların ne önemi ne de farklı yorumları var; okuduğumuz Cumhuriyet'in kuruluş yıllarından 1960’a kadar uzanan bir dönemde öne çıkan insanların, Yahya Kemal, Nazım Hikmet ve Adnan Menderes gibi tanınmış şahsiyetlerin mahrem tarihleri... Böylelikle Nazım Hikmet'in annesi Celile hanım ile Yahya Kemal, Nazım’la Piraye ve Adnan Menderes’le opera sanatçısı Ayhan Aydan arasındaki aşklara tanık oluyoruz. Mustafa Kemal, İsmet Paşa, Celal Bayar gibi isimlerin yanı sıra çok sayıda tanıdık yazar, politikacı ya da komünist de hikayeyi renklendiriyorlar. Renklendirme sözcüğü lafın gelişi; 565 sayfalık bu yarı belgesel yarı magazinel roman bir türlü renklenemiyor. Çünkü romanın ardalanındaki tarihi ve o tarihin aktörlerinin hayatlarını tarih kitaplarından, anılardan, sinemadan, belgesellerden çok iyi biliyoruz zaten. Karakoyunlu, bu bilindiklikleri okumanın yaratacağı sıkıntıyı, sözünü ettiğim tanınmış şahsiyetlerin -o şahıslardan başkasının bilemeyeceği ve bilmesinin de üzerine vazife olmadığı- mahremiyetlerini ihlal ederek dağıtmaya çalışmış. Mesela Menderes, “tatarım, bana bir oğlan doğur” diye sarılıyor Ayhan Hanım’a, Yahya Kemal, Nazım’a hayranlığını dillendiriyor, Piraye Nazım’ın kendisini cinsel obje gibi görmesinden şikayet ediyor, vs.vs…
Kısaca özetlersek, gerçekle kurmacayı iç içe geçirmiş Karakoyunlu; kendi ifadesiyle “tek tek o dönemin bütün belgelerini gözden geçirmiş, notlarını almış, birbirleriyle tutarlı olanları tespit etmiş ve onlardan istifade etmiş”, ama bütün bu gerçeklik tutkusuna hiç uygun düşmeyen, aslında pek de anlaşılamayan bir uyarısı da var; “bu bir romandır, kimsenin hayat hikayesi değildir… Evet, sonuç itibarıyla anlattığım olaylar gerçek ama anlatış biçimi bana ait”. Kurgusal dünya ile gerçek dünya arasında gidip geldiğini, gerçek hayatlar üzerinde gönlünce oynadığını söyleyen Karakoyunlu, etik bir tartışmanın kapısını aralıyor. Mekan tasvirleri, karakter tahlilleri, anlatım tekniği, dili, kısaca edebi özellikleri açısından da vasatın ötesine geçmeyen “Yorgun Mayıs Kısrakları”, tam da bu etik sorunsal nedeniyle önemli hale geliyor.
Tarihin uzak köşelerine uzanan romanlarda -kabul etmesek de- alışmıştık gerçek insanların kurmaca karakterlere dönüştürülmelerine. Ne var ki, üzerinden sadece kırk yıl geçen, tanıkları ve tarafları hala yaşayan bir tarihsel dönemin aktörlerinin kurşun askerler haline getirilmesi, hayatları üzerinde tasavvur ve tahayyüller kurulması medyanın magazin kolunca yaygınlaştırılan ve toplumun her hücresine nüfuz eden röntgencilik kültürünün edebiyata yansımasından başka ne olabilir?
Unutulan bir Yazar; Suzan Sözen
“Yorgun Mayıs Kısrakları”nda Adnan Menderes’n sevgili olarak adı geçen ve Yılmaz Karakoyunlu’nun söyleşilerinden halen yaşadığını ve bir yazardan beklenecek ağırbaşlılıkla “hatıralarını anlatmayıp mahfuz tutacağını” söylediğini öğrendiğimiz Suzan Sözen, 1950’li yıllarda Kerime Nadir-Muazzez Tahsin gibi yazarların başını çektiği popüler aşk romanları yazmıştı.
Edebiyat ansiklopedilerine, “yazarlar” sözlüklerine her ne hikmetse alınmayan ve bugünlerde yazarlığı ile değil, Adnan Menderes’le yaşadığı aşk ilişkisiyle gündeme gelen Suzan Sözen hakkında yazdığı dokuz romanına ve bir şiir kitabına rağmen -eski İstanbul polis müdürünün karısı olması dışında- ne yazık ki hemen hiç malumatımız yok. Elbette Yılmaz Karakoyunlu’nun “romancı hissedişleri”ni saymıyorum. “Suzan hanım ile Menderes arasında sadece cinsel bir ilişkinin hakimiyetini hissediyorum. Bu benim romancı hissedişim. Bence kadın bir Menderes hayali yarattı ve Menderes vuslatıyla rahatladı” demiş Karakoyunlu. Acaba bir gün birileri de Yılmaz Karakoyunlu hakkında bu tarzdan hislerle romanlar yazıp beyanatlar verseler, neler hissederdi diye merak etmemek elde değil.
Yeri gelmişken bir yanlışı da düzeltelim; Karakoyunlu, Sözen görüşme talebini red edince, onun Adnan Menderes’le ilişkisini Suzan hanımın "Sahibini Arayan Kadın" adlı romanından aldığı cümlelerle aktardığını, Suzan Sözen’in bu kitapta Adnan Menderes’ten esinlenen Razminar diye bir karakter yarattığını söylüyor. Oysa Razminar karakteri “Sahibini Arayan Kadın”da değil “Sanera”da çıkar karşımıza. Herhalde Karakoyunlu “Sahibini Arayan Kadın”daki Adnan tipi nedeniyle bir zihin karışıklığına uğramış. Hemen ekleyeyim, Sözen’in bütün romanları aşk üçgenleri üzerine kuruludur.
Son olarak Suzan Sözen romanlarının bir listesini vermek istiyorum; Fatma Esen müstearı ile yazdığı “Rahika”(1949), “Kiralık Ruh”(1952), “Sahibini Arayan Kadın”(1952), “Sana Döneceğim”(1952), “Beni Unut”(1958), “Sanera”(1959), “Dördüncü Murat”(1962), “Batmayan Güneş”(1963) ve “İlahlar Affetmez”(1967). Yazarın “Pas Damlası” adlı bir de şiir kitabı var.
A. Ömer Türkeş
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
karakoyunlu, karakterleri, konusu, kısrakları, mayıs, yorgun, yorgun_mayis_kisraklari_alintilari, yorgun_mayis_kisraklari_arka_kapak_yazisi, yorgun_mayis_kisraklari_cevirmeni, yorgun_mayis_kisraklari_e-book_yorgun_mayis_kisraklari_bilgileri, yorgun_mayis_kisraklari_e-kitap_indir, yorgun_mayis_kisraklari_kahramanlari, yorgun_mayis_kisraklari_kapagi, yorgun_mayis_kisraklari_karakterleri, yorgun_mayis_kisraklari_konusu, yorgun_mayis_kisraklari_ozeti, yorgun_mayis_kisraklari_sayfa_sayisi, yorgun_mayis_kisraklari_tanitimi, yorgun_mayis_kisraklari_turu, yorgun_mayis_kisraklari_yayinevi, yorgun_mayis_kisraklari_yazari, yorumları, yılmaz, Özeti

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Topaç (Gülayşe Koçak) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları Yaso Kitap Özetleri 0 05-31-2009 15:14
Bay Konsolos (Mahmut Şenol)Özeti,Konusu,Karakterleri ve Yorumları Yaso Kitap Özetleri 0 05-31-2009 14:55
Baba Evi (Orhan Kemal) Özeti,Konusu,Karakterleri ve Yorumları Yaso Kitap Özetleri 0 05-31-2009 14:48
Kitab-ı Duvduvani (Hakan Erdem) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları Yaso Kitap Özetleri 0 05-31-2009 14:47
Rüzgarlı Bayır (Emily Bronte) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları Yaso Türk Dili ve Edebiyat 0 05-31-2009 14:22


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:42 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628