Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Adı Senfoni Kalsın (Tahir Abacı) Özeti,Konusu,Karakterleri ve Yorumları

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 05-31-2009, 15:19   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Adı Senfoni Kalsın (Tahir Abacı) Özeti,Konusu,Karakterleri ve Yorumları

Adı Senfoni Kalsın (Tahir Abacı) Özeti,Konusu,Karakterleri ve Yorumları
Adı Senfoni Kalsın
104542
Yazarı: Tahir Abacı
Yayınevi: Kandil Yayınları
Basım Tarihi: Şubat 2004
Sayfa Sayısı: 160
Yıl 2023 inandığı değerlerin gerektirdiği öncelikler yüzünden hayata ve avukatlığa geç başlayan Sinan Koral, kendisini 'Atı alanın Üsküdar'ı geçtiği' bir ortamda bulur. İnandığı değerler, sonra da başına iş açmayı sürdürür. Bir hukuki belgeyi tamamlamaya uğraşırken, aşkların ve jestlerin anlamını yitirmiş olduğunu fark eder. Şovalye ruha kalan bir kere daha 'rest'tir. Adı Senfoni Kalsın, hukuk dünyasını, bilgisayarlar dünyasını ve fütürizmi edebiyatımıza taşıyan bir ilk roman.KİTAP VE YAZAR HAKKINDA
Tahir Abacı, 1951 İstanbul doğumlu. Babasının görevi nedeniyle, ilk ve orta öğrenimini Anadolu'nun çeşitli kentlerinde tamamladı. İlk yazı ve şiirleri de bu dönemde, Malatya'da çıkan dergi ve gazetelerde yayımlanmıştı. Yüksek öğrenimi için yeniden İstanbul'a gelen Abacı, İÜ Gazetecilik Enistitüsünü ve Hukuk Fakültesini bitirdi. Avukatlığın yanı sıra dergicilik ve yayımcılık faaliyetlerini de yürüten yazarın deneme, inceleme, hikaye ve roman alanında yayımlanmış çok sayıda kitabı var. Hukuk, Adalet ve Gelecek üzerine “Adı Senfoni Kalsın”ın hikayesi zamanımızdan pek uzak sayılmayacak bir gelecekte, 2023 yılında geçiyor. Bilgisayar tabanlı teknolojik gelişmelerin hikayede kapladığı ağırlıklı yer nedeniyle bilimkurgu edebiyatına, gelecekteki hayat tasarımıyla ütopyalara yaklaşsa da, her iki türden de farklı o; “Adı Senfoni Kalsın”, geleceğe yansıtılmış hukuk dünyası üzerinden gündelik yaşama yöneltilmiş toplumsal bir taşlama.
Otuz üç parti tarafından kurulan koalisyonun başbakanının iki hafta sonunda görevini bıraktığı, yeni hükümet kurma çalışmalarının meclisteki yetmiş yedi partiden elli birinin katılımıyla sürdüğü, Avrupa Birliği konusundaki görüşmelerin yine ertelendiği bir sırada, uzun sürmüş üniversite eğitimini tamamlayıp İstanbul Barosuna kayıt olan ve ilk davalarını kovalayan Sinan isimli genç bir adamın bakış açısından anlatılıyor hikaye. Yıllardır süren bir miras davasını üstlenen Sinan, gerekli tapu belgelerini araştırmak amacıyla “B…” ili sınırlarındaki bir ilçeye trenle yaptığı yolculuk sırasında tuhaf olaylarla karşılaşacak, belgelerin izini sürmekte ısrarcı olunca da kendisinden önce aynı davayı üstlenen diğer avukatlarla tanışacaktır. İşte bu iz sürmenin hikayesini anlatıyor roman. Öyle tuhaf bir bir iz ki bu, kimi zaman doğunun ücra bir köyüne götürüyor Sinan’ı, kimi zaman İstanbul’un en görkemli hukuk bürolarına. Ruhunu yitirip salt biçime dönüşmüş hukuk müessesesine ve geçimini o müessese etrafından kazanan insan tiplerine temas ediyor hikaye; şanslı zamanlarında eski kuşak hukukçularla tanışıp hukuk ve adalet tartışmasına giriyor Sinan, ama çoğu kez kurtlar sofrasında pay kapma savaşı veren gözü dönmüş “saygın” ve “semirtik” avukat tipleriyle köşe kapmaca oynuyor…
Sevgilisi Romans’tan ayrılmanın kalp ağrılarını genç ve güzel avukat Senfoni ile dindirmeyi ümit eden Sinan, belki de mesleğe yeni atılmışlığının temizliği ve adalete inancıyla attığı her adımda biraz daha hayal kırıklığına uğrayacaktır. Kimi yerde -mesela Kafka’nın “Şato”su gibi- romanlara yapılan göndermelerle zenginleşen, kimi yerde en gelişmiş müzik aletlerinden yükselen senfonik müzik parçaları eşliğinde ilerleyen “Adı Senfoni Kalsın”, ana hikayenin akışını kesen yan hikayecikler ve insan tipleriyle hukuk dışı alanlara da temas ediyor. Böylelikle kentteki devrimci gençlik hareketlerinin, doğu kırsalındaki gerilla mücadelelerinin, cezaevlerindeki kötü koşulların, insan bedenleri üzerinden yapılan ticaret ve fuhşun varlıklarını bugünden sadece biçimsel farklılıklar taşıyan içerikleriyle sürdürdüklerini anlıyoruz. Mizah öğesine geniş bir yer açmasına rağmen Tahir Abacı’nın yakın gelecek kurgusundaki kötümserlik hikayesinin her anında belli ediyor kendisini.

İnsani ilişkilerden uzaklaştıkça
Romanın ısrarla vurgu yaptığı nokta, teknolojinin ve ağırlıklı olarak bilgiişlem alanındaki gelmelerin gündelik hayat ve hukuk üzerinde yaratacağı değişimler. Yazar, burada da ironik bir anlatımla belli etmiş eleştirisini. Helikopter ya da uçakların gündelik ulaşım araçlarına dönüştüğü, davaların bilgisayarlar aracılığıyla yürütüldüğü bir zamanda hayat hiç de daha mutlu etmiyor insanları. Yoksulluğu yok etmiyor, teknolojinin nimetleri eşit oranda paylaşılmıyor.
Bir avukatın gezici bilgisayarıyla bir yandan hızlı hızlı duruşmalarını izlerken arada Erzurum’daki bir boşanma davasına katılması, Ağrı dağındaki bir villanın tahliyesini istemesi ya da Bafa gölündeki bir cinayeti kovuşturması adaletin daha iyi işlemesini de sağlamıyor; eski ile yeni arasında henüz bir denge tutturamadığı bir zamanda bilgisayarların kapladığı yer hukuku çoğu kez gülünçleştiriyor. Bir alıntı yapalım örneklemek için; “Süruroğlu, dönüp aceleyle cübbesini giydi, masasının başına oturdu. “İzin verirsen şu duruşmayı da aradan çıkaralım. Kısa sürer.” Masa üstü bilgisayarına dokundu. Ekranda İstanbul 127. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin mübaşiri Şevket Konmaz’in yüzü belirdi. “Tamam abi, şimdi alıyoruz sizi. Avukaaaaaaat Ahmet Yusuf Süruroğlu, avukaaaaaaat Senfoni Kuğuuuuuuuu”… Ekranda yargıç ile her iki tarafın avukatlarının yüzleri belirdi.
Teknolojinin gündelik hayata bu denli katılmasının sonucu olarak insanlar arası yüz yüze ilişkilerin zayıfladığı, hukukun insansızlaştığı anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Müşterileri ilişkilerinin bile aygıtlar üzerinden yürütüldüğü bir anda hukuk bürolarına bile ihtiyaç kalmamış, güzel bürolar döşemenin yegane getirisi “statü” olmuştur. Ancak bu bir geleneğin yitiminden başka bir şey değildir. Çünkü romanda eski bir avukatın ağzından dile getirildiği gibi, o eski büroları kültürel işlevleri de vardır. Nitekim “her biri bir kültür tapınağı gibi idi” diyecektir yaşlı kurt; “bin tane beyiti ezbere bilen meslektaşlar bilirim. Öyle bürolar vardı ki, her akşam musiki meclisleri kurulurdu. Kimi meslektaşların büroları, avukat bürosu gibi değil, yayınevi bürosu gibi çalışırdı. Şiir dergisi bürosuna gidiyorum sanırdın, hop karşına avukat bürosu çıkardı. Şimdi ne öyle avukatlar var, ne doğru dürüst bürolar. Siz gençler hukuku salt hukuk olarak yaşadığınızı sanıyorsunuz. Hukuk sadece hukuktan ibaret olmadığı için de hukuku bilmiyorsunuz”. Ve bir başkası “hukuk artık gösteri kabilinden bir şey oldu” diye ekleyecektir; “insanlar, hukuk sorunlarını çözünce, haklarını güvenceye alınca değil, onları eğlendirince mutlu oluyorlar. Kılı kırk yararak adaleti arayan yargıç değil, davaya törensel boyut katmasını bilen yargıç makbul. Benim zamanımda görkemli fakülte binaları değil ama işin ilmini yapan hocalar vardı.”

Hukuk ve Edebiyat
Hak bilinci ya da hukuk nosyonu toplumsal belleğimize hala yerleşmiş değil, ama üzerinde yaşadığımız coğrafyada neredeyse iki yüz yıldır sürüyor hukuk mücadelesi. Geriye dönüp baktığımızda Tanzimat, Meşrutiyet, Milli Mücadele, Milli Şef, Demokrat Parti, 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül gibi karakteristik dönemlerin her birinde topluma yeni bir çehre vermek ya da yapısal krizleri çözmek adına hukuksal düzenlemelere gidildiğini, her dönemin iktidarını kendi zihniyetine uygun pek çok kanun maddesi ile pekiştirmek istediğini görüyor, ama hukuksal düzenlemelerle toplumsal adalet arasında ne yazık ki dolaysız bir ilişki kuramıyoruz.
Dış dünyayı model alan doğası gereği her romanda bir mahkeme kurulur. Yazar bir yargıçtır aslında, yarattığı kişilerin kaderlerine o yol verir; kimi zaman mükafatlandırır onları, kimi zaman cezalandırır. Bu hak dağıtımı yazarın dünya görüşüne, kişisel karar ve seçimlerine bağlıdır. Birey ve toplum için iyi ve kötünün ne olduğu ya da hangi suçların hangi cezalara çarptırılması gerektiği hakkındaki yargıları, o yazarın zihinsel yapısının, hukuk kavrayışını ve adalet duygusunun dışa vurumudur.
Tanzimat’tan bu yana Türk romanının hemen hepsinde de ortak bir tema kendisini hissettirir. Hak arayışıdır bu; kanundur, nizamdır, adil bir düzendir. Kimi zaman hukuk işletilmediği için mağdurdur insanlar, kimi zaman kanunlar güçlünün yanındadır. İmparatorluğun yapısal sorunlarını romanlarla tartışan ve romana eğitici bir rol biçen Osmanlı yazarlarının adalet duygularını sergileyen hikayelerde yetersiz bir hukukun rahatsızlıkları çok açıktır. Bu yetersizliği ilahi adaletle doldurur Osmanlı aydını. Sonrasında Cumhuriyet toplumu yansır romanlara. Hakları olan, hakkını arayan insanlar vardır artık. Romanlarda ise o hakkı dağıtmak için Anadolu’nun en ücra köşelerine aydınlama ışığını hukukun üstünlüğü şiarıyla taşımaya çalışan idealist hakimler, savcılar, avukatlar vardır, ama doğrudan hukuk dünyasını anlatan pek az roman örneği gösterebiliriz. Abacı’nın bir söyleşisinde de ifade ettiği gibi, daha önce mahkeme dosyalarından konu devşiren, kriminal konuları içeren, hatta avukatların özel hayatlarını anlatan romanlar yazıldı belki, ancak, “Adı Senfoni Kalsın” doğrudan hukuk dünyasına odaklanışı, tamamen o dünyada geçmesi ve hemen bütün roman kişilerinin hukukçu olmalarıyla farklılaşıyor.
A. Ömer Türkeş
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
abaci, abacı, adi, adı, kalsin, kalsın, karakterleri, konusu, ozeti, senfoni, tahir, ve, yorumlari, yorumları, Özeti

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Topaç (Gülayşe Koçak) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları Yaso Kitap Özetleri 0 05-31-2009 15:14
Bay Konsolos (Mahmut Şenol)Özeti,Konusu,Karakterleri ve Yorumları Yaso Kitap Özetleri 0 05-31-2009 14:55
Baba Evi (Orhan Kemal) Özeti,Konusu,Karakterleri ve Yorumları Yaso Kitap Özetleri 0 05-31-2009 14:48
Kitab-ı Duvduvani (Hakan Erdem) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları Yaso Kitap Özetleri 0 05-31-2009 14:47
Rüzgarlı Bayır (Emily Bronte) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları Yaso Türk Dili ve Edebiyat 0 05-31-2009 14:22


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:56 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628