Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

İçimde Kim Var (Yekta Kopan) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05-31-2009, 15:20   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart İçimde Kim Var (Yekta Kopan) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları

İçimde Kim Var (Yekta Kopan) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları
İçimde Kim Var
32474 k 6869
Yazarı: Yekta Kopan
Yayınevi: Can Yayınları
Basım Tarihi: Mayıs 2004
Sayfa Sayısı: 168Babasını hiç tanımayan, baba ve koruyucu özlemini, usta-çırak, baba-kız, öğretmen-öğrenci ilişkisi kurduğu bir yabancıda gideren Suna; babasının yerine bir yabancıya hayranlık duyan otelci genç Çiko; oğlunu hiç görmemiş, kendi dünyasında boğulmuş bir kayıp baba, Orson Cezmi; babasını eski bir filmde, İstanbul'un saklı köşelerinde kendi içsel yöntemleriyle arayan Metin; oğlunu yalanla büyüten, bütün hayatını bir yalan üzerine kuran Behice; Orson'un garip dünyasını paylaşan set işçisi Rıza; asla kesişmeyen paralel yaşamlarında mutsuzluklarıyla yoğrulanlar; ve bir insanın, herkesin zihninde farklı oluşan portresi. Yekta Kopan, acımasız bir yalan ve aldatma üzerine kurduğu romanında geç kalmış bir hesaplaşmanın tanıklığını yapıyor. Baştan sona bir film gibi akan, fondaki yağmurla, eski filmlerle, unutulmuş şarkılarla bütünleşen ve içinden akan hüzünle çoğumuzun yaşamına izdüşümler salan İçimde Kim Var, farklı bir baba-oğul hesaplaşması. Roman, kimin daha yalnız olduğu sorusuna yanıt ararken arkasında anlatılmamış hikayeler, sorulmadık sorular ve elbette tamamlanmamış hesaplaşmalar da bırakıyor.KİTAP VE YAZAR HAKKINDA
1968 doğumlu Yekta Kopan, ilk, orta ve yüksek eğitimini Ankara’da (Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü) tamamladı. Edebiyat hayatı genç yaşta şiirlerle başlayan Kopan’ın şiir, deneme ve öyküleri; Yarın, Yeni Olgu, Milliyet Sanat, Çalıntı ve Kitaplık dergilerinde yayınlandı. “Fildişi Karası”, “Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri”(2002 Sait Faik Hikaye Armağanı) ve “Daha Önce Tanışmamış mıydık?” adlı hikaye kitapları yayımlanan Yekta Kopan, “İçimde Kim Var” ile romanı deniyor.

Camlara vurdukça damlalar
“İçimde Kim Var”ın, evlerin pencerelerini gecenin ilerleyen saatlerinde döven yağmur damlaları eşliğinde ilerleyen bir kurgusu var. Perdenin aralığından sızan cılız ışığın çağrısına uyan yağmur Metin Konur’un çalışma odasını gözlerken başlıyor hikayemiz; çocuk yaşta kaybettiği babasını hiç tanımadan annesi ve anneannesinin ellerinde büyümüştür genç adam. Metin Konur, romanın gövdesini oluşturan bu yağmurlu gece boyunca bir yandan Orson Welles’in “Yurttaş Kane” filmini çözümlemekle uğraşacak diğer yandan kendi hayatının muhasebesini yapacaktır..
Roman farklı zaman, mekan ve olaylara diğer roman kişilerinin kısa ama yoğun, her biri hüzün dolu hayat hikayeleriyle uzanırken hepsinin hayatını kesen ortak bir karakterin varlığını seziyoruz; Orson Welles’e benzerliği nedeniyle arkadaşları arasında “Orson” lakabıyla tanınan Yeşilçam emekçilerinden Cezmi Konur’dur onları birleştiren. Tutunamamışlıkları, hayatı ıskalamışlıkları aşikar olan bu insanları Orson Cezmi’yle ilişkilerini kişisel tarihleriyle birleştiktirdikleri bilinçlerinden yansıtıyor Yekta Kopan; babasının ölümüyle kolu kanadı kırılan, abisinin baskılarına dayanamayıp sinema okumak bahanesiyle İstanbul’a kaçan ve sığındığı Orson Cezmi’nin maddi zorluklarla geçen son günlerini paylaşan Suna’yı; genç kızlığında görüp aşık olduğu afilli delikanlı Cezmi ile evlendiğinde topu topu üç beş güzel ay geçiren, çocuğu Metin’i doğurduktan sonra boşanıp baba evine dönen, anılarını silmek için İstanbul’u terkedip Ankara’ya yerleşen, oğlunu yıllarca “baban öldü” yalanıyla büyüten ve yapayalnız ihtiyarlayan Behice’yi; Yeşilçam’da bir türlü dikiş tutturamamış, figüran kahvelerinde bile olsa esas oğlanlığı hiç tatmamış, bütün hayatını hayranı olduğu en yakın arkadaşı Cezmi’nin silik bir gölgesi gibi geçirmiş, onun ölümüyle düştüğü yalnızlık ve hiçlik duygularını öfkesiyle yoğurmuş Rıza’yı; Orson Cezmi’nin barındığı otelin -yoksulluğu, fiziki görünümü ve eğitimsizliği ile hayatını hep kaybedenler kulübünde tamamlayacağı muhakkak- komisi Çiko’yu kendi anlatımlarıyla tanıyoruz.
Anlatılan hikayeler bittiğinde Metin Konur’un hikayesi de tamamlanmış, Yurttaş Kane ve Orson Cezmi ile birlikte kendi sırrı da çözülen Metin Konur, muhasebesini denkleştirmenin huzuruyla ışıkları kapatmıştır artık. İşte yağmur “gitmesi gerektiğini, bu pencereyi, bu evi terk etmesi gerektiğini o anda anlıyor. Sokak köpeklerinin sesleri ambulans sirenlerine karışırken, bir daha arkasına bakmamak üzere uzaklaşıyor. Tam şehrin meydanlarının birinin üstünden geçerken gece boyunca yüklendiği sözlerin ağırlığını işitiyor. Hızla bırakıyor kendisini boşluğa. Söz dolu damlalar yere düştükçe bir ses yayılıyor sokaklara: Bütün oğullar bir gün hesaplaşmalıdır babalarıyla.”

Figüranlar Rene Girard, “Romantik Yalan, Romanesk Hakikat” incelemesinde pek azı iyi, çoğunluğu piyasa işi olan olan romantik metinlerde kişilerinin duygu, arzu ve düşüncelerinin yalnızca kendilerine ait, içten gelen, doğal ve “hakiki” olgular gibi aktarıldığını, oysa edebiyata gücünü ve güzelliğini veren romanesk söylemde kişilerin en doğal, en kendiliğinden görünen duygulanımlarının arkasında bile toplumsal belirlenmişliğinin varlığının sergilendiğini örnekleriyle vurgulamış, roman sanatının öneminin insan arzularının başka arzuların taklidi olduğunu, insanların hep kendilerine birer model seçtiğini, ama çoğu zaman da bunun farkında olmadıklarını ve kendi içtenliklerine kendilerini inandırdıklarını gösterebilmesinden kaynaklandığını ileri sürmüştü. “İçimde Kim Var”da karşımıza çıkan roman kişileri de işte böyle bir romanesk söylemle canlandırılıyorlar; Metin Konur, annesi Behice, babası Orson Cezmi, Cezmi’nin çevresindeki insanlar hep seçtikleri bir modelin, o modelin kışkırttığı arzuların peşindeler. Mesela Cezmi, hayranlık duyduğu, özdeşleştiği Orson Welles’i dış görünüşüne kadar taklit ederken Rıza, Cezmi’nin rüzgarına sessizce kapılmış, Behice’yi mutlu ev kadını, Suna’yı ise özgür genç kız düşleri yönlendirmiştir. Oysa Metin dışında, hiç biri taklit edilen hayatı dolduracak donanıma sahip değildir; taklit edenle edilen arasındaki bu uyumsuzluk, hayatlarına mutsuzluk kılığında geri dönecek ve onlar her zaman birer figüran olarak tüketeceklerdir ömürlerini.
İnsan, doğa ve eşyanın bütünleştiği zengin tasvirlerle başladığı romanında Yekta Kopan, bizle dünya, bizle başkaları, hatta bizle biz arasında bizim tahayyül ettiğimizden çok farklı ilişki ve gerçeklikler bulunduğunu, eşyanın ve dış olayların nesnel gerçeklikleriyle roman kişilerinin bunları algılama biçimleri arasındaki farklılıkları ortaya koymak için değişik bir yapıda kurgulamış romanını; mutlak bir gerçekliği vermek yerine o gerçeğin –ancak okuyucunun katılımıyla tamamlanabilecek- dağınık parçalarını serpiştirmiş hikayeye. “Parça parça yazmak” demişti Barthes da; “o zaman parçalar halkanın çevresine dizilmiş taşlardır: çepeçevre yayılıyorum: bütün küçük evrenim parça parça; merkezde, ne var?.. Parçaları ard arda getirmekle yetindiğimiz zaman, hiç düzenleme olanağı kalmaz mı diyorsunuz? Kalır: parça bir çevrimin müziksel düşüncesi gibidir: her parça kendi kendine yeter, gene de yanındakilerin aralığından başka bir şey değildir”.
Edebi bir metin kelimeler, cümleler, anlam birlikleri, temalar, kişiler, mekanlar, olaylar, olaylara bakış açısı gibi, aslında bir dolu heterojen tabakadan müteşekkildir ve edebi değer, bu tabakaların birbirleriyle ilişkilendirilmesiyle çıkar ortaya. Bir edebi eserdeki her unsurun ve ilişkinin o eserin değeri için gerekli olması, metinde gereksiz hiç bir unsurun ve ilişkinin bulunmaması ve bunlardan her birinin varlığının yalnız kendi hesabına rol oynamakla kalmayıp diğerlerini de etkilemesi sonucu sağlanan düzene “organik bütünlük” diyoruz. Yekta Kopan, “İçimde Kim Var”da böyle bir bütünlüğe ulaşırken hikayede olduğu kadar romanda da iddialı olduğunu kanıtlıyor.
A. Ömer Türkeş
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
içimde, karakterleri, kim, konusu, kopan, ozeti, var, İçimde, yekta, yorumlari, yorumları, Özeti

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Topaç (Gülayşe Koçak) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları Yaso Kitap Özetleri 0 05-31-2009 15:14
Bay Konsolos (Mahmut Şenol)Özeti,Konusu,Karakterleri ve Yorumları Yaso Kitap Özetleri 0 05-31-2009 14:55
Baba Evi (Orhan Kemal) Özeti,Konusu,Karakterleri ve Yorumları Yaso Kitap Özetleri 0 05-31-2009 14:48
Kitab-ı Duvduvani (Hakan Erdem) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları Yaso Kitap Özetleri 0 05-31-2009 14:47
Rüzgarlı Bayır (Emily Bronte) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları Yaso Türk Dili ve Edebiyat 0 05-31-2009 14:22


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:30 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628