Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yüzük kitabı özeti

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 03-08-2008, 20:15   #1
 
LeGoLaS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 6.606
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 896
LeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond repute
Standart Yüzük kitabı özeti

YÜzÜk kitabı özeti
KİTABIN YAZARI Danielle STEEL
Kassandra, Berlin’de yaşayan, ünlü bir bankerle evli, iki çocuk sahibi harikulade güzelliği ile etrafındakileri büyüleyen bir bayandır.
Dolff Sterne ise, çıkardığı kitap ile büyük bir şöhrete ulaşmış, yakışıklılığı ve tavırları ile etkileyici, Yahudi asıllı usta bir yazardır.
Kassandra ve Dolf bu kadar meziyetlere sahip olmalarına rağmen yinede mutsuzdurlar. Herşey Kassandra’nın büyük malikanesinin yanındaki parkta kendi halinde gölü seyrederken, Dolf’ün tesadüfen oraya gelmesi ile başlar. Kassandra yeşil çimenlere uzanmış hayal kurarken Dolf nazikane bir üslupla Kassandra ile tanışır. Aslında bunların karşılaşması ilk değildir. Daha önce de Dolf’ün şöhretine sebep olan kitabının tanıtım gecesinde eşiyle birlikte gelen Kassandra ile karşılaşmışlar ve ikiside bu karşılaşmada birbirlerinden etkilenmişlerdir. Parktaki tesadüfü karşılaşmalar kısa sürede aşka dönüşür ve aynı evi, aynı yatağı paylaşmaya başlarlar. Ancak Kassandra evli bir bayandır ve iki çocuğu vardır. Bu yüzden tereddütler içerisindedir.
Kassandra’nın eşi Walmar, ünlü bir bankerdir ve Kassandra’ya deliler gibi aşıktır. Ama ondan yaşça büyüktür. Ticari bir evlilik yaptıklarından dolayı düzenli aile hayatları yoktur. Yatak odaları ayrıdır. Ancak saygı ve sevgide birbirlerine karşı son derece kusursuzdurlar. Walmar’ın günü bankada ve geceside düzenlenen partilerde geçer. Yanından eşi Kassandra’yı eksik etmez. Kassandra eşinin isteği doğrultusunda bütün parti ve davetlere son derece şık ve bakımlı gider. Ama onun hiçbir zaman vazgeçemediği aksesuar parmağındaki kendisine annesinden kalan elmas ve zümrüt yüzüklerdir.
Çocukların bakımı ile dadılar ilgilenir. Kassandra çok istemesine rağmen çocukları ile, gerek eşinin izin vermemesi sebebi ile gerekse hayatının hareketli geçmesinden dolayı ilgilenemez.
Kassandra ve Dolf’un aşklarını artık Walmar da bilmektedir. Bildiğini hissettirmemeye çalışır ama aldığı duyumlar ve izlenimlerinden Dolf’ün Yahudi asıllı olduğunu öğrenir. Buda, o günün Almanya’sında eşinin hayatının tehlikede olması demektir. Çünkü Nazi akımı yüzünden ırkçılık ve aşırı Yahudi düşmanlığı hat safhaya ulaşmıştır. Birkaç gün kadar önce sırf Yahudi asıllı olduğu için bir yazar öldürülmüş ve gazetelere trafik kazası olarak yansıtılmıştır. O an için sadece Yahudiler değil Yahudilerle yakın ilişkide olan kişiler de vatan haini ilan edilmekte ve öldürülmektedir. Bu kaygılarını eşine açar ve onun yaptığının çılgınlık olduğunu, bu yüzden kendisinin ve çocuklarının da hayatını tehlikeye attığını anlatmaya çalışır. Kassandra yaşadığı büyük aşktan dolayı Walmar’ın söylediklerine kulak asmaz, sevgilisiyle buluşmaya devam eder.
Bu arada Dolf’te bir şeylerin ters gittiğinin farkındadır. Ünlü olmasına rağmen yeni çıkardığı kitap satmaz. En yakın arkadaşı Yahudi olduğu için öldürülmüştür. Gelişen olayları, Kassandra ile değerlendirirler, ilişkileri boyunca ilk kez tartışırlar. Onlar da bazı gerçekleri görmeye başlarlar. Sonra karşılıklı özür dileyerek ortamı yumşatırlar ve yatak odasına geçerler. Tam sevişirlerken dört tane Nazi askeri odayı basar ve Dolf’ü aşağıya indirip öldürürler. Kassandara’ya tecavüze kalkışıp kırbaçla döverler. Sabah olunca Kassandra olayları eşine anlatır ve Dolf’ü merak ettiğini söyler. Kocası ile konuşurlarken masada bulunan gazeteden sevgilisinin öldüğünü öğrenir. Bunalıma girer, yalnız başına kaldığı bir anda intihar eder geride gözü yaşlı iki çocuk, acılı bir eş ve parmağından hiç çıkarmadığı bir yüzük kalır. Ölüm sebebi ise narin vücudundan dolayı gazetelere grip olarak yansır.
Otuzlu yılların kargaşası içerisinde üstelikte Hitlerin hüküm sürdüğü bir dönemde böyle yasak bir aşk yaşamak zordu. Yaşadıkları büyük aşk trajik bir şekilde sona erer. Bu trajediden geriye kalan elmas yüzük ise geride kalan çocukların kaderini yeni yaşamlara ve aşklara taşır.
Walmar ve çocukları derin acılar içerisinde Kassandra’yı toprağa verirler. Günler geçtikten sonra Ariana (Walmar ve Kassandra’nın kızı) annesinin sürekli alış veriş yaptığı mağazaya gider. Gördüğü manzara ürkütücüdür. Sırf, annesi oradan alış veriş yapıyordu diye mağaza saldırıya uğrar. Eve gelince durumu babasına anlatır. Walmar zaten herşeyin farkındadır. Bu düşüncedeki insanların kendisine ve ailesine rahat bırakmayacaklarını bilmektedir. Çünkü eşi Kassandra Yahudi bir insanla aşk yaşamıştır.
Walmar’ın yakın bir dostu olan Max, kendisi Alman olmasına rağmen Yahudi düşmanlığı yüzünden eşini ve çocuklarını kaybetmiştir ve kendisi de hayati tehlike içerisindedir. Bir gün durum değerlendirmesi yapmak için yakın dostunun evine gelir, çaresizdir. Walmar onun İsviçre’ye kaçmasını önerir ve gerekli yardımı yapacağına dair söz verir.
Ariana babası ile konuşurken gördüğü Max’a aşık olur. Bu onun ilk aşkıdır ve Max’tan yaşı çok küçüktür. Gelişen bu aşk yüzünden Max’a kaçmak çok zor gelir. Büyük uğraşlardan sonra razı edilir ve Max İşviçre’ye kaçar.
Günler geçer Gerhard (Walmar ve Kassandra’nın oğlu) büyür ve askere gitme çağı yaklaşır. Savaşı ve Nazi akımını onaylamayan Walmar’ın oğlunu askere göndermeye hiç niyeti yoktur. Zaten oğlunu Nazilerin yaptıkları toplantılara çeşitli bahanelerle göndermemiş ve büyük tepki toplamıştır.
Artık Berlin’de kalmanın kendisi ve ailesi için zorlaştığını hisseden Walmar iki çocuğunu alarak İsviçre’ye kaçmaya karar verir. İki üç gün içerisinde oğlunun askere gitmesi gerekmektedir. Hemen harekete geçer, kızını şüphelenilmesin diye Berlin’de bırakır, oğlu ile İsviçre’ye kaçar. Planına göre İsviçre’den hemen dönüp kızını da kaçıracaktır. Ancak Walmar geri dönerken İsviçre sınırında öldürülür.
Ariana dönecek olan babasını beklerken üniformalı Nazi askerleri evi basarlar ve Ariana’yı sorgulamak üzere götürürler. Ariana ısrarla kardeşinin ve babasının nerede olduğunu bilmediğini söyler ama inandıramaz. Onu ceza evine atarlar. Birgün Ariana’ya tecavüz edilmek istenir. Teğmen Manfiret bu tecavüzü önler ve Ariana’yı evine götürür. Zamanla başlayan aşkın neticesinde evlenirler.
Bu arada savaş kızışır, Teğmen Manfiret cepheye çağrılır. Giderken Ariana’ya kendisinin dönemeyebileceğini izah etmeye çalışır. Bir tehlike anında Fransa’ya kaçmasını, orada tanıdığı olduğunu ve kendisine yardımcı olabileceğini söyler. Ariana günlerce bekler ve Manfiret’in öldüğünü öğrenir. Bunun üzerine Ariana Berlin’den Fransa’ya kaçar. Çok ağır şartlarda Paris’e ulaşmayı başarır. Oradaki adresi bulur. Dostları ona kendisinin yaşlandığını ve ilgilenemeyeceğini ama düzenlenen bir organizasyonla yeni dünyaya (Amerika) gitmesini sağlayacağını söyler. Amerika o dönemlerde mülteciler için en rahat yerdir.
Yorucu bir deniz yolculuğundan sonra Amerika’ya ulaşır. Günlerce yaptığı yolcuklardan dolayı narin bedeni yorgun ve hasta düşmüştür. Bir süre hastanede tedavi görür. Kendisi ile ilgilenen hemşire, Ariana’nın bakımını üstlenir ve evine yerleştirir. Ariana, bu ailenin yanına yerleşir. Oğullarından biri ölmüş olan aile, savaşın acılarını yakından biliyordur. Diğer oğullarından Paul ise o anda savaştadır ve yaralanmasından dolayı yakında dönecektir.
Eve dönen Paul ile Ariana arasında duygusal etkileşim başlar. Ama ikiside belli etmezler. Günlük kontrollerine giden Ariana’ya doktoru hamile olduğunu söyler. Bu çocuk eski eşi Manfiret’e aittir. Doktoru Ariana’ya, Paul’le hemen evlenmesini tavsiye eder. Böylelikle doktor, Paul’ü çocuğun kendisine ait olduğu ve erken doğum olduğu konusunda kandıra bileceğini söyler. Ariana zaten zor durumdadır. O evden ayrılırsa sığınacak bir yeri de yoktur. Birazda Paul’e duyduğu aşkının etkisiyle bu evliliği kabul eder. Ancak Ariana bir Almandır ve Yahudi olan Paul’ün ailesine bunu söylememiştir. Onu Yahudi zannederler. Bir gün eski eşinin fotoğraflarını karıştırırken Paul tarafından yakalanır. Eski eşinin Nazi işaretli askeri üniformasını görünce çileden çıkar. Ariana herşeyi açıklar ve boşanırlar.
Bu arada savaş biter ve mülteci durumundaki Almanlar büyükelçiliklere başvurarak eskiden sahip olduğu malları elde etme yada tazminat alma hakkını kazanırlar. Bunun için büyükelçiliğe gittiğinde Max’la karşılaşırlar. Büyük bir sevinç duyar. Onunla yıllardan sonra evlilik yapar. Bu arada Noel adı verdiği oğlu büyümüş ve Hukuk Fakültesini bitirmiştir. Mezuniyet töreninde annesini Tommy adlı bir kızla tanıştırır ve ciddi düşündüğünü belirtir.
Ariana, Tommy’nin soy isminin eski kocası Paul’le aynı olduğunu anlar ve beyninden vurulmuşa döner. Ama hiçbir şey hissettirmez. Sonraki konuşmalarında Tommy’nin Paul’ün kızı olduğunu anlar. Oğlu ile konuşur ve durumu anlatır. Paul’ün Alman düşmanı olduğunu, bu ilişkiye izin veremeyeceğini anlatmaya çalışır. Ama başarılı olamaz. Noel, gidip kızın babası ile konuşur razı edemez. Ariana sırf oğlunun mutluluğu için Paul’ün bürosuna gider ve böyle ırkçılığın ayrımcılığın artık bittiğini, bitmesi gerektiğini, kendilerinin bu sebepten dolayı nice acılar çektiklerini anlatır ve Paul’ü bu evliliğe razı eder. Noel ve Tommy evlenir. Ariana annesinden hatıra kalan iki yüzükten elmas olanı gelinine hediye eder. Balayı için Tommy ve Paul Paris’e arkadaşlarının yanına gider.
Noel ve Tommy Paris’te arkadaşlarına misafir olurlar. Orada Gerhard adlı bir adamın dikkatini Tommy’nin parmağındaki yüzük çeker. Gerhard Gaddon İsviçre’den Paris’e geçmiş, burada antikacının yanında çalışmış ve patron öldükten sonra kızıyla evlenmiş bir şahıstır. Antika dükkanı ona kalmıştır. Gerhard Gahtton olan isminide Alman düşmanlığından dolayı Gerard’a çevirmiştir.
Tommy bu yüzüğü kayın validesinden aldığını ve bir adet daha olduğunu söyler. Gerard adresini alır ve Amerika’ya gider Ariana’yı bulur ve büyük bir özlemle sarılırlar.
Roman Hitler dönemi Almanya’sında geçen trajik bir aşk konusunu işlemektedir. Özellikle dil, din, ırk ayrımcılığının yapıldığı bir dönemde aşkın gücünü vurgulamaktadır.
Not : Kitap özetlerindeki fikirler yazarların özel fikirlerini yansıtmaktadır
__________________
manset 3-4
LeGoLaS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
kitabi, ozeti, yuzuk

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Delikanlının El Kitabı Yaso Komik Karikatürler 6 07-14-2008 12:33
Madeni paradan yüzük LeGoLaS Hobiler 0 03-25-2008 18:59
Anamın Kitabı Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 10:07
Uzun Beyaz Bulut Gelibolu kitabı özeti Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 08:44
Kapkaççı 'tektaş yüzük' alırken yakalandı Korax Yurttan Haberler 0 02-12-2008 13:40


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:17 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628