Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Tarık BUĞRA-KÜÇÜK AĞA - özeti

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 03-10-2008, 17:48   #1
 
LeGoLaS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 6.606
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 896
LeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond repute
Standart Tarık BUĞRA-KÜÇÜK AĞA - özeti

KİTABIN ADI : KÜÇÜK AĞA
KİTABIN YAZARI : Tarık BUĞRA
YAYIN EVİ VE ADRESİ : Milli Eğitim Bakanlığı Yayınevi - İSTANBUL
BASIM YILI : 1970
1.KİTABIN KONUSU: Birinci Dünya Savaşı ile birlikte Osmanlı Devleti eski gücünü, heybetini, otoritesini kaybetmeye başlamış; savaştan sonra da dağılmaya yüz tutmuş, isyanlarla ve işgallerle zayıf duruma düşmüştür. Kitapta kurtuluş mücadelesinin bir bölümü anlatılmaktadır. Olaylar Akşehir’de başlar ve gelişir.

2.KİTABIN ÖZETİ: Dünya savaşı sona ermiş fakat; Osmanlı Devleti üzerinde yarattğı etkiler tüm süratiyle devam etmektedir. Savaş zaiyatının büyüklüğü, şehit olan erlerin dönememesiyle, dönenlerin büyük bir çoğunluğunun gazi olmasıyla daha iyi anlaşılmaktadır. Bu gazilerden biri de Salih adlı Akşehirli bir askerdir. Salih geldikten sonra çok şeyin değiştiğini diğerlerinden daha iyi anlar. Önceleri dost olarak yaşayan Rumlar ve Türkler şimdi birbirlerinden soğmuştur. Salih’in samimi arkadaşı olan Niko da Rum’dur ve bu gelişmelerden o da etkilenmiştir.
Salih, Osmanlı himayesinde rahatça yaşayan Rumların bu davranışını ihanet olarak görmektedir. Ama eski arkadaşı Niko’dan da bir türlü kopamamaktadır. Rumlarla olan dostluğu kasabalı tarafından fark edilir ve Salih dışlanır. Kaybattiği kolunun acısıyla yanan Salih bu davranışların karşısında bir kez daha yıkılmıştır. Kimsenin ona hakettiği saygıyı göstermediğine inanır ve kendi Dünyasına kapanır.
Bu arada kasabaya İstanbullu hoca Hoca adında bir hoca gönderilir. Hocanın görevi kasabada padişaha ve Osmanlı’ya bağlılığı teşvik edici düşünceyi kazandırmaktır. Hoca gerçektende çok eykili bir insandır ve halkın büyük takdirini kazanır. Vaazlarda cemaate Osmanlı Padişah ve din lehinde düşüncelerini aktarmaktadır. Bu arada kurtuluş ümidi olabilecek bir örgit kurulmaktadır. Kuvayı Milliye adı verilen bu örgüt Anadolu’da işgalleri önlemek, İstanbul ve padişah yönetiminin yıkıcı davranışlarından kurtulmak için kurulmuştur. Fakat Kuvayı Milliye’nin işi çok zordur. Memleketi işgallere karşı veya işgallerden yana olan birçok örgüt vardır. Kuvayi Milliye ilk önce bu örgütleri kendi tarafına çekmeli veya yok etmelidir. Bunun yanında hocanın vaazları Kuvayi Milliye’nin düşüncesine ters düşmektedir. Hoca padişaha bağlılıktan bahsetmektedir, Kuvayi Milliye ise padişahtan kurtulmak ve yeni bir yönetim kurma düşüncesindedir. İşte bu olaylar dolayısıyla hoca ve Kuvayi Milliye yandaşları arasında bir zıtlaşma oluşur. Hoca halka kendini çok sevdirmiştir ama hocada padişahın yanlış tutumunun farkına varmştır.
Bu olaylar gelişirken Salih unutulmuşluk ve terkedilmişlikten bir kaçış olarak Kuvayi Milliye’ye katılmaya karar verir. Ona bu kararı vermeye zorlayan başka bir neden ise, arkadaşı Niko’nun da Osmanlı’ya karşı savaşta yer almasıdır.
Hoca hakkında ölüm emri çıkartılır. Kuvayi Milliyeciler ile arasında yaşanan kovalamacadan sağ kurtulur ve Akşehir’den kaçarak çete reislerine sığınır. Kuvayi Milliye hocayı kaçırdığı için üzgündür ve Salih’I onu bulmakla görevlendirir. Salih hocayı buşmuştur ve hocada Kuvayi Milliye yararına çalışmaya karar verir. Birlikte Çerkez Ethem’in kardeşi Tevfik Bey’in çetesine katılırlar. Çerkez Ethem ve kardeşi milli mücadelede en büyük rolü üstlenmiş ve düşman işgalleri ile ayaklanmalara karşı büyük başarılar kazanmışlardır. Daha sonra ise düzenli ordu ve İsmet Paşa’nın emri altına girme k söz konusu olunca Çerkez Ethem ve kardeşi Kuvayi Milliye ve Ankara’ya karşı isyan bayrağını çekmiştir. Hoca ise bu tutumun yanlış olduğunu düşünür ve onları bu yoldan vazgeçirmek için planlar yapar. Hocanın amacı Çerkez Ethem ve kardeşlerini Ankara’ya karşı cephe almaktan vazgeçirmek olmasa bile olası bir isyanda güçlerini zayıflatmaktır.
Salih haber edinmek için Akşehire gider. Akşehir’de hoca öldü bilinmektedir. Fakat hoca hayattadır ve yeni kimliği “Küçük Ağa” dır. Hocanın Kuvayi Milliye yararına çalıştığı haberi Salih tarafından Akşehir’de birkaç kişiye duyurulur ve memnuniyetle karşılanır.
Hoca, Çerkez Ethem’in İsmet Paşa hizmetine girmemek için yapacağı en büyük saldırı olan Kütahya saldırısında onu başarısızlağa uğratarak Kuvayi Milliya’ye en büyük hizmetini vermiş olur. Etham Yunanlılara sığınır. Hoca Çerkez Ethem gibi gücü elinde bulundurma tutkusuna kapılan insanlardan nefret etmektedir. Artık başka bir cepheden de mücadele verilmektedir.
Ankara hocanın başarılarından haberdardır ve onunla yakından ilgenilir. Hoca hükümet tarafından Ankara’ya davet edilir. Hoca daveti kabul eder ve ankara’nın durumunu yakından görür. Fevzi Paşa hocaya yakınlık gösterir. Hoca bütün bu kişilerin dürümünü daha iyi anlamaktadır. Bütün bu beraberce verilen mücadeleler sonunda Memleketin durumu iyiye gitmekyedir. Bu durumda Ankara ve Meclise büyük iş düşmektedir.
Bu sırada Küçük Ağa kendisini Akşehir’den tanıyan ve bir zamanlar zıt fikirleri yüzünden tartıştığı Kuvayi Milliye’ci doktor ile buluşur. Doktor böyle saygıdeğer birinin kendi saflarına katılışından duyduğu memnuniyeti ifade eder ve asıl kiliğini bilenin sadece kendisi olduğunu, diğerlerinin ono Küçük Ağa diye tanıdıklarını söyler. Hoca ise artık eşi çocuğunun özlemiyle yanmaktadır. Küçük Ağa Fevzi Paşa ile birlikte Akşehir’e gelir. Burada da tanınmadığını ve Küçük Ağa olarak bilindiğini fark eder. Eşi ve çocuğu hakkında blgi edinir. İkisini de bulur fakat eşi nin durumu iyi değildir. Hocanın eşi çocuğunu hocaya emanet ettiğini söyler ve xgünler sonra ölür. Hoca daha sonra Ankara’ya döner ve mücadeleye devam eder.

3.KİTABIN ANA FİKRİ: Türk toplumunun verdiği en büyük Milli Mücadele örneği olan Kurtuluş Savaşı en gerçekçi şekliyle bize ufacık bir parçasıyla aktarılmıştır. Dönemin zorlukları, şartlerı ve fedekarlıkları abartısız biçimde anlatılmıştır. Birlik, beraberlik, zafere olan inanç ve halkın dayanışması zaferi müjdelemiş ve onu elde etmiştir.

4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
Salih, vatanı için canını vermeye hazır alıngan ve duygusal bir Anadolu çocuğudur.
İstanbullu Hoca Efendi, ilk önceleri padişah için mücadele eden, daha sonra gerçekleri görerek Kuvayi Milliye ile birlikte milli mücadele için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan bir kahramandır.
Çerkez Ethem ve kardeşleri, ilk önceleri milli mücadele için çalışan fakat sonraları ihtiras ve gücü elinde bulundurma tutkusuna kapılarak Ankara’ya karşı bir tavır takınan vatan hainleridir.
Fevzi Paşa, dönemin Genel Kurmay Başkanıdır ve milli mücadelenin öncülerindendir.
Niko, Salih’in arkadaşı bir Rum’dur.
Doktor, Kuvayi Milliye’de milli mucadele için işgal ve isyanlara karşa büyük başarıları olan bir liderdir.

5.KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER: Kitap tamaiyle gerçek kişi ve olaylardan esinlerek yazılmış Kurtuluş Savaşı için verilen milli mücadeleyi anlatıyor. Anlatım o kadar gerçekçi ki; kitabı okurken olayları an ve an yaşamamak içten değil.
6.KİTABI YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ: Tarık BUĞRA Türk yazarı olup 1918 yılında Akşehir’de doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Tıp, Hukuk, Edebiyat Fakültelerinde kısa süreler okudu. Gazeteciliğe başladı; Milliyet, Yeni İstanbul, Haber, Tercüman Gazetelerinde köşe yazarlığı yaparken bir yandan da hikaye, roman, oyun türlerinde ürünler verdi. Hikayelerinde kişilerin iç dünyaları, toplumsal koşulların kişileri etkileyişi gibi sorunlar üzerinde durdu. Oğlumuz (1949), Yarın Diye Birşey Yoktur (1952), İki Uyku Arasında (1954) gibi hikaye kitaplarını yayımladığı dönemde birçok çağdaş toplumcu ilerici yazarlarla aynı çizgideydi. İlk romanı Siyah Kehribarda (1955) dikta yönetimin özgür yaratılışlı insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini anlattı. Daha sonraki romanlarında bazılarında Türk tarihine yöneldi: Küçük Ağa (1966), Küçük Ağa Ankara’da (1966) romanlarında Kurtuluş Savaşını, Firavun İmanında (1976) Sakarya Savaşı ile yeni devletin kuruluşunu konu edindi. Bunlar dışında Tuluat oyuncusu halk komiği Naşit’in yaşamından bir kesit veren İbiş’in rüyası (1970) ile Dönemeçte (1978), Gençliğim Eyvah (1979), Yalnızlar (1981) romanlarını yayımladı.
__________________
manset 3-4
LeGoLaS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
aga, bugrakucuk, ozeti, tarik

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Tarık Mengüç Lakerda Yaso Cep için Videolar 0 06-11-2008 18:03
Tarık Buğra (1918 - 1994) LeGoLaS Şairler - Yazarlar 0 03-27-2008 21:53
Küçük Günah Hep Küçük mü KaLır Korax Dini Nasihatler 0 03-15-2008 10:36
Tarık Buğra - Küçük Ağa LeGoLaS Kitap Özetleri 0 03-10-2008 18:10
Satuk Buğra Han LeGoLaS Asker ve Siyasetçiler 0 02-25-2008 19:52


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:08 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628