Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Ben De Yazdim, Mİllİ MÜcadeleye GİrİŞ

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-11-2008, 10:54   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Ben De Yazdim, Mİllİ MÜcadeleye GİrİŞ

KİTABIN ADI BEN DE YAZDIM, MİLLİ MÜCADELEYE GİRİŞ (CİLT 6)
KİTABIN YAZARI CELAL BAYAR
YAYINEVİ VE ADRESİ SABAH YAYINEVİ BEYOĞLU / İSTANBUL
BASIM TARİHİ 1997
KİTABIN YAYIM MAKSADI İZMİR’İN YUNANLILAR TARAFINDAN İŞGALİ İLE BAŞLA YAN MÜCADELE DÖNEMİNE TANIKLIK EDİLMEKTE, YAZARIN DÜŞÜNCESİ İLE İNKILAPLARIN MEYDANA GELMESİNİ ZORUNLU KILAN TARİHİ SEBEP VE ETKENLER ÜZERİNDE DURULMAKTADIR.
KİTABIN ÖZETİ :
Celal Bayar’ın, Ben de Yazdım kitabının bu cildinde, Osmanlı Ordusunun dağılması, İstanbul Hükümetinin işgal karşısındaki aciz tutumu ve destekler nitelikteki tavrı, işgal sırasında gerçekleşen katliamlar ve baskılar, Aydın’ın Yunanistan tarafından işgal edilmesi, halkın işgalcilere karşı örgütlenmesi ve silahlı mücadele gibi konular yer almaktadır.
19 Mart 1919, Celal Bayar için bir dönüm noktası, yeni bir ufuk ve sonu belli olmayan bir yolculuğun başlangıcıydı. O, gizlenmenin değil çalışmanın esas olduğunun bilincindeydi. Katipoğlunda silah arkadaşları Edip ve Emin Fikri Beyler ile Üsteğmen Fethi Bey’in refakatiyle gecenin şiddetli yağmurundan sonra Buca’nın güneyinden Torbalı’ya varmayı hedefliyorlardı. Bu yolculuk sırasında onu tanıyan insanlar yardım etmek için seferber olmuştu. Buca’nın birkaç kilometre ilerisine gelindiğinde bir Rum çetesinin pususuna düştüler. Gaziemir ve civarında yolculara musallat olduğu bilinen bu çete Celal Bayar ve arkadaşlarını Seydiköy Askeri garnizonunun öncüleri sanarak ateş açmamışlardı.
Celal Bayar, memleketin bir Yunan tehlikesi karşısında olduğunu çok iyi anlamıştı. İnsanlara kurtuluş mücadelesinin ancak silahlı mukavemetle yapılabileceğini ve buna hazırlanmak gerektiğini bir vaiz gibi anlattı. Onun maksadı sadece vatandaşlara faydalı olmaktan ibaret olan siyasi, biraz da içtimai bir cemiyetin mümessili olmak idi. Hayatını bu gayeye bağlamıştı. Bu sırada yakalanması için vilayetten telgraf üstüne telgraf geliyor, buna rağmen silahlı mücadele ve teşkilatlanma çalışmaları hız kazanıyordu. İzmir zabıtası oturduğu evi kara ve denizden göz hapsine almıştı. Ödemiş Kaymakamı Zühtü Bey görevden alınarak yerine Nif (Kemalpaşa) ilçesi Kaymakamı Bekir Sami Bey tayin edildi. Bu bölgedeki çalışmalar hükümetin bu bölgeye fazla önem vermesine sebep oluyordu.
Hedef, Ferit Paşa Hükümetini devirmek ve Yunanlıların İzmir’i işgaline karşılık vermek amacıyla siyasi çeteler kurmaktı. İlk iş milletin kuvvetini, birliğini memleketin savunması etrafında toplamaktı. Amaç, düşman işgaline karşı koymak ve milli istiklal ve hürriyetimizi korumaktı.
Bu arada Gökçen Hüseyin Efe adlı bir kişiyi jandarma takibat altına almış ve ortadan kaldırmayı planlamıştı. Efeler adına Mehmet Ağa isminde birisi bu zeybeğin hayatının bağışlanması karşılığında ortaya çıkması konusunda Celal Bayar’dan yardım istemişti. Bu söz verildi ve Gökçen Hüseyin Efe ile kızanları ortaya çıktılar. Damat Ferit hükümeti ve onun taraflısı olan kimseler ve hatta Rumların Celal Bayar ve arkadaşlarını ortadan kaldırmak için tahriklerde bulunmaları dolayısıyla bu Efenin Celal Bayar’a karşı bir tuzak olarak kullanılmaya çalışılması ihtimali vardı. Rum cemaati, Celal Bayar’ı ele geçirmek için bütün teşkilatını seferber etmiş, kendisini yakalayana bin altın vaadinde bulunmuştu. Fakat Efenin gösterdiği sıcak kabul ve saygı ile karşılaşan Celal Bayar şüphe etmemişti.
Bu tür insanlar ünlü olmak için zeybek olma hevesine kapılırlardı. Kemalist rejim zeybeklik müessesesini tasviye etmiştir. Dağa çıkmayı ne şeref ne de mertlik saymış ve zeybeklerin çoğunu Kuvay-ı Milliye’ye dahil etmiştir. Bu kişiler burada milli heyecanı ve istiklal aşkını duyarak ve öğrenerek yaşamış ve yaşatmışlardır. Bu uğurda daha sonra şehit düşen Gökçen gibi hayatını kahramanca feda edenler olmuştur.
Aradan birkaç gün geçmişti. Yapılacakların bilançosunu gözden geçirmek amacıyla hadiselerin inkişafını beklemeye karar verdiler. Celal Bayar, Kahrat köyünde vakit geçirirken ziyaretine gelenlere Türklüğün memleketin en sağlam temeli olduğunu ve üzerinde bulundukları toprakların gerekirse silahlı mücadele ile savunulması gereken Türk toprakları olduğunu anlatmaktaydı.
Anadolu’nun çeşitli bölgeleri ile Trakya’yı gezmek ve günün şartlarına göre telkinde bulunmak üzere heyetler kurulmuştu. Heyetlerin başında saltanat hanedanından birer şehzade bulunuyordu. Bunlar halka, Padişah Vahdettin’in mesajını okuyacaklardı. Fakat güdülen asıl maksat, Osmanlı Padişah ve Hanedanının Meşrutiyetin ilanıyla kırılan nüfuzunu artırmak, eski hükümeti halk nazarında kötülemekti.
Bu heyet 1919 yılı Nisan ayının on birinci günü Alemdar Vapuru ile Mudanya’ya, oradan da Bursa’ya geçmiş, ertesi Cuma günü Padişah Vahdettin namına beyannamelerini okumuştu. Halk, heyetin yapmak istediklerini kavramış ve bundan dolayı kendilerine Heyet-i Nasiha (Nasihatçılar) adını takmıştı. Ancak Ege Bölgesi, Antalya gibi yerlerde Şehzade henüz egemenliğin sembolü sayıldığı için alkışlanıyordu. Bu düşünce ile İzmir ve Antalya Türkleri, Şehzadeyi iyi karşıladılar. Heyet 29 Nisan 1919’da Aydın’a geçti. Aydınlılar beklenen ilgiyi göstermediler. Heyet Aydın’dan sonra Denizli’ye, oradan da Isparta’ya geçecekti. Isparta’da Aydındakine benzer bir hadise olmuştu. Heyet buradan Burdur ve Antalya’ya doğru yoluna devam edecekti.
15 Mayıs 1919’da İzmir Yunanlılar tarafından işgal edilmiş, şehirde Türklerin öldürülmekte olduğu haberi gelmişti. Yunanlılar rüyalarının gerçekleştiğini görmüş olmalarından dolayı sevinçliydi. Vali ise Venizelosun mesajından habersizdi. İzmir’deki Kolordu harekete geçmiş, Harbiye Nazırına telgraf çekip talimat istemişti. Gelen cevapta işgalin mütareke şartları hükümleri icabında olduğunu, kolaylık sağlanması durumu tabiidir denmişti. İzmir’de Kolordu kumandanının yazılı tebliği üzerine Foça ve Urla’yı Fransızlar, Kösten adasını İngilizler, Yenikale’yi Yunanlılar teslim aldılar. İtalyanlar Konferans kararı ile ilgili olmayarak işgal ettikleri Kuşadası’ndan ilerleyerek, Selçuk’u aldılar. Olup bitenler karşısında halk toplanıp çare bulma yoluna gitmeye çalışıyordu. Ordu içinde, verilen emir karşısında itaat edileceğine dair subaylardan imza toplanmaya çalışılıyordu. Fakat karşı çıkanlar da olmuyor değildi. Bu subaylar Kuvay-ı Milliye’de vazife alacaklardı. İmza atan subayların bazıları işgalden sonra Anadolu içlerine çekilmiş, bazıları Tire’de ve Celal Bayar’ın bulunduğu köyde temas sağlamışlardı.
Yedek subaylar, İttihat ve Terakki mensupları ve vatanını seven halk çözüm arayışına girmişti. Türk ocaklarında toplantı üstüne toplantılar yapılıyordu. Redd-i İlhak Heyeti imzalı bir telgraf memleketin her köşesine çekildi. Redd-i İlhak Heyeti Milliyesinin bu telgrafı, Atatürk’ün dediği gibi ’Redd-i İlhak prensibinin ilanı müjdesi’ olarak bütün vatanseverleri etkiledi.
Bu sırada İzmir’in işgali halkın şaşkın bakışları ve Yunanlıların sevinç gözyaşları arasında devam ediyordu. Bu sırada bir silah sesi duyuldu. Ses, şimdiki ismi Güzelyalı olan yolun başında hükümet konağı meydanlığının köşesinden geliyordu. Memleketi idare edenlerin ruhi zaafına karşılık İzmirli Aziz Efendi adında bir vatansever, her Türkün sahip olması gereken fedakarlık, kahramanlık ve vatanseverlik vasıflarının örneğini veriyordu bu şekilde. Duyulan silah sesi üzerine Yunan kuvvetleri önce dağılırcasına kaçmışlar, kısa bir süre sonra toparlanmışlar ve kışlaya, Hükümet Konağına ve civarda kaçmak fırsatını bulamayan halkın üzerine ateş açmışlar ve işgali başlatmışlardı.
İzmir’in işgaliyle kanunsuzluk da başlamıştır. Askerlerin üniformaları sökülmüş, memurlar dipçik ve odunlarla dövülmüştür. Kışla ve Hükümet Konağı derken bu baskın felaketinden gümrük idaresi de kurtulamadı. Yunanlıların akıl almaz muameleleriyle karşılaşıldı, memurlar sopalarla dövüldüler, ıslak fışkı ile dolu ambara atıldılar. Subayların süngü ve dipçik darbeleri altında üzerleri aranmış, bulunan para, saat, yüzük vb. eşyalar gasp ve yağma edilmiştir. Esirler Pasaport mevkiinde ve yakın civarında toplanmışlar, işkence edilerek hapsedilmiş ve aç bırakılmışlardı. İşgal sırasında mallarına tecavüz edilen vatandaşların, zarar ve ziyan talebi maksadıyla vilayete verdikleri dilekçelerin sayısı binden fazla idi. Memleketin vatansever aydınları bütün bunların gelecek için tehlikeli olduğunun farkında idi. İngiliz, Fransız ve Yunanlıların açık düşmanlığı, İtalyanların da sinsi politikaları sonucu hepsi aleyhimizde birleşiyordu. Arada görülen ayrılık sadece bir taktikten ibaretti.
Atatürk’ü yakından tanıyanlar hürriyet ve istiklal aşkı ile yaratılmış kahraman bir insan ve asker olduğunu bilirlerdi. O, selameti Anadolu’ya geçmekte ve orada çalışmakta görüyordu. Bütün gücü ile gerçeği millete anlatacak, milli istiklalimize vurulmak istenen darbeye karşı mukavemet ve müdafaayı hazırlayacaktı. Samsun’a ayak bastıktan sonra güvendiği ve inandığı büyük milletinin iradesini yokladı. Valilere, ordu ve kolordu kumandanlarına gönderdiği telgrafta milli tezahüratın daha canlı olarak hazırlanması ve devam ettirilmesi gerektiğini belirterek sesini yükseltti. Bu ses, düşmana boyun eğme taraflısı olan İstanbul Hükümetine olduğu kadar Yunanlılara da bir cevaptı. İzmir’in işgali, halkta büyük tepki yarattı. Halk teslim mi olmak ya da istilacı düşmana karşı koymak arasında münakaşa halindeydi. Bir kısım vatandaşlar da iki taraflı propagandanın etkisi altında mütereddit ve doğru yolu aramakla meşguldü. Teslim olma fikrini savunanların gerekçesi karşımızda yalnız Yunanlıların değil, itilaf devletlerinin varolması nedeniyle yeniden silaha sarılmanın intihar olacağı düşüncesi idi. İzmir felaketi, milli hayatımızda yeni bir devrimin başlangıcı oldu.
Bu sırada Ödemiş’te ileri gelenlerin katılımıyla açık bir toplantı yapıldı. İzmir’in işgalinden sonra, Yunan kuvvetlerinin iç şehirlere doğru ilerlemesi, Ödemiş’in de işgal edileceğinin göstergesiydi. İlçenin her meslekten ileri gelenleri toplantıda hazır bulundu. Şiddetli münakaşalar ve birçok tekliflerde bulunuldu. Neticede daha medeni olarak görülen İtalyan işgal kuvvetlerini için davet etme fikri ortaya çıktı. Fakat vakit yetersizdi. Birgi bucağında, İzmir’in işgal edildiği gün Rumlardan gizli kalması için, tarihi Ulu Cami’de devletlerin temsilcilerine protesto telgrafları çekilmesine ve düşmana karşı bütün mevcut güçle karşı gelinmesine karar verilmişti. Bilinen sebepler dolayısıyla sonuç alınamamış, fakat Birgililer bozguncuların memleketlerine sokulmasına meydan vermemiştir.
Tire’de de Ödemiş’te olduğu gibi toplantılar yapılıyor, Yunan işgaline karşı nasıl hareket edilmesi lazım geleceği görüşülüyordu. İzmir’in işgali ile hükümetin ne kadar çaresiz olduğu anlaşıldığından memleketin her köşesinden saraya yığın yığın protesto ve şikayet telgrafları başlamıştı. Sultan Vahdettin tahtı bırakarak yerine damadını vekil tayin etmişti. İstanbul Üniversitesi’nin profesör ve öğrencileri 17 Mayıs 1919 günü üniversitenin konferans salonunda toplandı. 19 Mayıs 1919’da Fatih’te bir miting yapıldı. Bunu, Üsküdar mitingi takip etti. 22 Mayıs 1919'da Kadıköy Türkleri ve 23 Mayıs 1919 Cuma günü çeşitli delegeler konuşuyor ve ortaya farklı farklı fikirler atıyorlardı. Sonuç olarak Sultanahmet Camii önünde yapılan en büyük mitingde İzmir’in Yunanlılara ilhak edilemeyeceği düşüncesi etrafında birleşildi.
Sultanahmet Meydanındaki bu mitingden sonra bir heyet Saraya gitti. Vahdettin’e miting kararlarını, halkın duygu ve isteklerini bildirdi. İzmir’in işgali sonrasında kabinenin değiştirilmesi yeterli görülmemiş, ‘Şuray-ı Saltanat’ adında bir meclisin toplanmasına karar verilmişti. Ortaya atılan birçok fikir ve mütalaaları üç kısma ayırabiliriz:
1. Milli Şura kurmak, istiklalimizi sağlamak,
2. Memleketin parçalanmasını önlemek için Amerikan mandasını kabul etmek,
3. Hürriyet ve itilaf Partisinin isteği ile memleketi İngilizlere teslim etmek.
Kurulan Şuray-ı Saltanat, Hükümetin lehine konuşmalar yapılmadığı için kısa bir süre sonra dağıtılmıştı. Meclisin karar vermeden bitmesi, iç ve dış politika bakımından aleyhimize olmuştu. Şuray-ı Saltanat toplandığı zaman Mustafa Kemal Paşa Havza’da bulunuyordu. Paşa, İstanbul gazetelerinde gördüğü şaşırtıcı cereyanlar sonucunda milleti korumak için harekete geçmişti. Yukarıda da açıklandığı üzere bu sıralarda İstanbul’da iki önemli cereyan vardı: Amerikan veya İngiliz taraftarlığı. Fakat İstanbul’da mandacıların karşısında İstiklal isteyenler de vardı. İstanbul’daki siyasetçilerin manda problemi ile meşgul oldukları bir sırada 23 Temmuz 1919’da başlayan Erzurum Kongresi sona ermiş, kararlarını almıştı.
İzmir vakası sonrasında Ali Nadir Paşa görevinden uzaklaştırılmış, yerine 20 Mayıs 1919 tarihinde 56 ncı Tümen Kumandanı Bekir Sami Bey, 17 nci Kolordu Kumandanlığı vekaletine getirilmişti. Yeni kumandan her ne olursa olsun Yunanlılara karşı konulması azminde idi. Bu vesile ile İzmir çevresinde ilk önce 21 Mayıs 1919’da Bandırma’ya çıkıldı. Daha sonra Manisa’ya gidilecekti. Düşmanın Manisa’ya gitmek üzere olduğu öğrenilince Akhisar’da kalındı.
Görülüyor ki İzmir’in işgali vatandaşlarda şok etkisi yapmış, Padişahın ve Damat Ferit Hükümetinin tutumu da ümitsizlik yaratmıştı. Fakat mücadele fikri dalga dalga Ege Bölgesine ve memleketin geri kalanına yayılıyordu. Samsun’a ayak basan Mustafa Kemal’in vatan çapındaki hareketi yerli Rumlar arasında telaş ve heyecanı arttırıyordu. Yunanlıların işgalinin sineye çekilemeyeceği fikri yayılmaya başlamış, bu sırada Ödemiş’te Yunanlılara karşı koymak için hazırlıklar devam etmekteydi. Ödemişliler bu tedbirleri sükunetle karşılayıp, her türlü yardımda bulunuyorlardı.
Düşman Hacı İlyas Bey cephesine 11 Haziran 1919’da taarruz etmiş, mukavemet kuvvetleri Ödemiş istikametine doğru çekilmişti. Aynı gün Yunanlılar kuşatma harekatına başlamış, akşama doğru Ödemiş’i işgal etmişti. Sonuç ne olursa olsun bu ilk mukavemet istilacı düşmana karşı koymanın ve milli heyecanın silahlı ilk tezahürlerinden biri olması nedeniyle üzerinde durulması gereken bir olaydır.
İzmir'in işgali, her yerde olduğu gibi Aydın’da da fena karşılanmıştı. Korku ve panik havası askere sirayet etmiş, çoğu görevlerini bırakmıştı. Halk ve askerler, müdafaa ve teslim taraftarı olarak ikiye ayrılmıştı. 27 Mayıs 1919’da Aydın Yunanlıların işgaline uğradı. Askeri kuvvet düşmanı tehdit edebilmek amacıyla Menderes köprüsünü de içine alan Çine kasabasına karargahını kurmuştu. Bu sırada Yunanlılar ile İtalyanlar rekabet halinde idiler. Aydın’dan sonra Nazilli de işgal edilmişti. Millet, bu olaylar karşısında ayaklanmanın arifesindeydi. Yunanlılar da bunu anlamış görünüyordu. Türklerin ellerindeki silahları toplamaya karar vermişler, fakat ahali ellerindeki silahları vermeyince köyleri yakmaya, kaçamayanları öldürmeye başlamışlardı. Halk göç halindeydi. Herkes İtalyan işgal bölgesini nisbeten emin gördüğünden buralara taşınıyordu.
Aydın’ın işgalinden sonra Koçarlı’da bir Milli Heyet kuruldu. Germencik Yunanlılar tarafından henüz işgal edilmişti. Halk haksız baskıdan kızgın, içten içe kaynıyordu. O günlerde milli mücadeleye hakim olan düşünce ve günün şartalarına göre, eldeki imkanlarla genç subay ve aydınlarla birlikte mücadeleye başlandı.
Malkoç köprüsünü bekleyen Yunanlılar şafak sökmeden sarıldı ve ateş başladı. Uykuda yakalanan müfreze tamamen ele geçirilmişti. 19-20 Haziran 1919’da Nazilli’deki Yunan taburu habersiz bir şekilde geri çekildi. Yunanlılar bunu İtalyan politikasına bağladı.
İzmir'in işgali Denizli’de de elim bir tepki yaratmıştı. Vatansever Denizli halkı, tahriklere rağmen mücadele fikrini benimsemişti. Redd-i İlhak Cemiyeti altında işe başlanmıştı. Sarayköy’de de Heyet-i Milliye adı altında bir heyet kuruldu.
Söke 17 Mayıs 1919’da Kuşadası’ndan gelen bir İtalyan müfrezesi tarafından işgal edilmiş, bu işgal sonucunda karşı koymak isteyen gençler harekete geçmiş, Söke Heyet-i Milliyesi kurulmuştu. Hemen milli mücadele teşkilatına başlandı. Çine’de de bir Heyet-i Milliye kuruldu. Heyet ciddi bir şekilde vazifeye sarıldı, gönüllüler kaydedildi, bunların ailelerine para yardımı yapıldı. Aydın, Muğla, Denizli vilayetleri çevresindeki teşkilatlanma sağlandıktan sonra önce Yunan karakollarına hücum edilmeye başlanmış, daha sonra da sıra düşmanın Aydın’daki güçlü kuvvetlerine gelmişti. Yunanlılar Paris Barış Konferansını etkilemek amacıyla kuvvetlerini gösterecekler ve siyasi fayda sağlayacaklardı. Fakat düşündükleri gibi olmadı. Üç koldan saldıran kuvvetlerimiz Aydın’a girmeye başlamış, Yunanlılar Aydın’ın ellerinden çıkacağını anlayınca, mahalleleri ateşe vererek set yapmak istemişler, fakat başarılı olamamışlardır.
Bu şekilde başlatılan halk hareketleri vasıtası ile düzenli milli mücadele öncesi önemli olan ilk kıvılcımlar ortaya çıkmış, halkın işgale karşı somutlaşan iradesi silahlı mücadele yönünde tezahür etmeye başlamıştı.
Not : Kitap özetlerindeki fikirler yazarların özel fikirlerini yansıtmaktadır.
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
ben, de, giris, milli, mucadeleye, yazdim

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
'Terörle mücadeleye devam' Haberci Siyaset Meydanı 0 07-30-2008 06:03
Mİllİ GÜvenlİk уυѕυƒ Tarih Testleri 0 04-11-2008 21:14
Mİllİ MÜcadeleye GİrİŞ (cİlt 4) Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 10:57
Mİllİ MÜcadeleye GİrİŞ (cİlt 5) Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 10:56
Uyuşturucuyla mücadeleye Meclis araştırması Korax Yurttan Haberler 0 02-13-2008 01:10


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:16 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628