Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Mİllİ MÜcadeleye GİrİŞ (cİlt 5)

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 03-11-2008, 10:56   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Mİllİ MÜcadeleye GİrİŞ (cİlt 5)

KİTABIN ADI BEN DE YAZDIM, MİLLİ MÜCADELEYE GİRİŞ (CİLT 5)
KİTABIN YAZARI CELAL BAYAR
YAYINEVİ VE ADRESİ SABAH YAYINEVİ BEYOĞLU / İSTANBUL
BASIM TARİHİ 1997
KİTABIN YAYIM MAKSADI OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN SON YILLARI VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN İLK YILLARINDA, İSTANBUL'UN İŞGALİ İLE BAŞLAYAN İMPARATORLUĞUN PARÇALANMA SÜRECİNDE AZINLIKLAR MESELESİ, ERMENİ SORUNUNUN KÖKENİ, OSMANLI TOPRAKLARININ BÖLÜNMESİ, YUNAN İŞGALİNE KARŞI İZMİR'DE İTTİHAK VE TERAKKİ ÖRGÜTLENMESİ, TEŞKİLATI MAHSUSANIN KURULUŞU VE ÇALIŞMASI HAKKINDA BİLGİ VERMEK.
KİTABIN ÖZETİ :
30 Ekim 1918'te Mondros Ateşkes Anlaşması sonucunda İtilaf Devletleri İngiltere, Rusya ve Fransa Osmanlı Devletini işgal etmeyi kararlaştırmışlardı. Anlaşmanın bir gereği olarak da 13 Kasım 1918'te İtilaf Devletleri Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul Limanında meclis binasının ve Dolmabahçe Sarayı’nın önüne demirlemişler, birkaç gün sonra da İtilaf Devletlerinin İstanbul'daki kuvvetlerinin başına Fransız komutan Franches Deyer atanmış ve İstanbul'a gelişinde ayrılık fikri taşıyan unsurlar ve Levantenlerin coşkulu gösterileriyle karşılanmıştır. Bu Türk toplumunda geniş bir yara açmıştır. Bir gün sonra Süleyman Nazif ismindeki vali Vakit gazetesinde yazdığı bir yazıda Fransız komutanı yerden yere vurmuş ve onu karşılayan unsurları da hırpalamıştır. Bu tepki bir çok şuurlu vatandaş tarafından coşkuyla karşılanmıştır.
Mustafa Kemal Paşa ise Yıldırım Orduları grubu ve 7 nci Ordu Karargahı 7 Kasım 1918'de dağıtıldıktan sonra İstanbul'a çağrılmıştır. Mustafa Kemal Paşa’nın sessiz bir şekilde "İstanbul'a geldikleri gibi giderler" dediği işitildi. Yanındakilere “Vatanın bağrına yaslanan bu düşman kuvvetlerini ben kovacağım” demek istiyordu. Mustafa Kemal Paşa, İzzet Paşa riyasetinde Meclis-i Mebusana girip ondan bu kötü gidişe son vermek için destek istiyordu. Bunun için de kabineden çekilen İzzet Paşa'yı ikna ederek kabineye girmesini sağladı. İkisi birlikte kabine için çalışmalarda bulundu. Fakat Meşrutiyet yanlısı Tevfik Paşa güvenoyu alamadı. Mustafa Kemal Paşa bu sefer, güvenoyu alamayan Tevfik Paşa hükümetinden Meclis-i Mebusan'ın meşruluğunu devam ettirmesi halinde milli mücadele için destek istedi. Fakat Tevfik Paşa hükümeti saltanat yanlısı olduğundan ve İtilaf Devletlerinin lehine hareket ettiğinden dolayı sonuç alamamıştı. Bunun üzerine bu kez Mustafa Kemal Paşa sarayla temas etmiş fakat buradan da cevap alamamış ve sarayı sinirli ve üzgün bir şekilde terk etmiştir.
Mustafa Kemal Paşa, İstanbul' a hem milli mücadele yapabilmek, hem de Meclis-i Mebusanı devam ettirmek için gelmişti. Burada hem siyasi çalışmalara girişmiş hem de Meclis-i Mebusanı kapatmak isteyenlere karşı savaşmıştır. Fakat Tevfik Paşa hükümeti Meclis-i Mebusanı kapatmış ve böylelikle Meşrutiyet sona ermişti.
1916 yılında İngiltere, Fransa, Rusya arasında Anadolu'nun taksimatına karar verildiği vakit İngiltere Ruslarla hududu bulunmaması için Musul'u Fransızlara bırakmışlardır. Fransızlara bir centilmenlik yapmak için Antep, Urfa ve Kilis’i işgal etmişler ve daha sonra da buraları Fransızlara bırakmışlardır. İngilizler doğuda Büyük Ermenistan’ı devleti kurmak hülyasına kapıldıkları için ve buradaki kuvvetlerimizi zayıf bir hale getirmek için 6 ncı Ordu komutanı Ali İhsan Paşa’nın değiştirilmesini hükümetten istemiş, hükümet de emri uygulayarak Paşa’yı İstanbul'a çağırmıştı. İstanbul'a gelen Ali İhsan Paşa İngilizler tarafından tutuklanıp, Malta adasına sürülmüştü.
Ermeniler, Rumlar ve Yunanlar hep birlikte ortaklaşa çalışıyorlardı. Ermeniler Doğuda Ermenistan Devleti, Rumlar da Pontus Rum Devleti kurarak Bizans devletini canlandırmak istiyorlardı. Bu amaçla Mavri Mira, Pontus Rum Cemiyeti gibi bir çok cemiyetler kurdular. Karadeniz'de kuracakları devleti daha sonrada Yunanistan'a bağlamak istiyorlardı. Bunun için de Karadenizde birçok köyü yakıp yıkmış ve Türkleri öldürmüşlerdi. Yunanlılar ve Rumlar ellerindeki Yunan bayraklarını sallayarak Ege ve Karadeniz illerinin Yunanistan'a bağlanması yönünde sloganlar atıyorlardı.
Tanzimatın ilanıyla birlikte ayrıcalık kazanan Ermeniler de Ermeni meselesini çıkartmışlardır. İngiliz ve Rusların desteğiyle doğuda Ermenistan devleti kurmak rüyalarına kapılmışlardır. Bu sebeple İstanbul ve memleketin çeşitli yerlerinde komiteler kurmuşlardı. Komiteler özellikle İstanbul'da Osmanlı Bankasını soymuşlar ve buradaki personeli öldürmüş ayrıca devletin çeşitli binalarına sabotaj yapmışlardı. Ayrıca Abdülhamit’e suikast girişiminde bulunmuş fakat başarısız olmuşlardı.
Ermeniler memleketin çeşitli illerinde ayaklanmalar çıkarmışlar, fedailer Van kalesine saldırmış ve buradaki hükümet binalarını bombalamışlardı. Ayaklanma ordu tarafından bastırılmış, Ermenilerin bu azgınlıkların artması üzere kanun yetkisi kullanılarak savaş bölgesinden ve stratejik bölgelerden uzaklaştırıldılar. Bazı yerlerde karşılıklı çarpışmalar olmuş, bazı yerlerde iç savaş halini almış, fakat ordu tarafından bastırılmıştır. Ayrıca görevini kötüye kullananlar ve hükümetin arzularına aykırı davrananlar suçlarına göre cezalandırılmış, bazıları idama çarptırılmıştır.
Ermeni meselesi Anadolu'nun mukadderatı bakımından bir dönüm noktası olmuştu. Mütareke hükümetleri, özellikle Damat Ferit Paşa Hükümeti, İtilaf Devletlerinin arzularına uygun bir siyaset yürütmekle içinde bulundukları durumdan kurtulacaklarını sanıyordu. Halbuki İtilaf Devletleri, Türkiye'nin parçalanması için hazırladıkları planlarını uygulamayı düşünüyordu. Bütün Türkleri küçük bir coğrafi yere sıkıştırmak ve sonunda yok etmek amacı güdüyorlardı.
Yunanlılar İstanbul'daki Mavri Mira heyetine benzeyen bir cemiyeti İzmir'de kurmuş, İzmir ve çevresini Yunanlılar tarafına bağlamak için çalışıyorlardı. Yunanlı gazeteler Türkler aleyhine yazdıkları yazılarda burada Rumların tehlikede olduğu ve emniyetinin sağlanmasını Yunan Jandarmasına verilmesini istiyorlardı. Halbuki Rumlar İzmir ve çevresinde birçok Türk köylerini yakıp yıkıyorlar ve Türkleri öldürüyorlardı. Buna tahammül gösteremeyen Türk gençleri buna karşılık vermiş ve Rumları öldürmeye başlamışlardı.
Fransız komutan Franches Deyer direniş gösteren Türk gençlerinin tutuklamasını istemiştir. Hükümet tarafından tutuklanan gençler Divan-ı Harbe verildi. Bir Türk polis komiseri Hüseyin Bey iki jandarma kuvveti ile suçluları yakalamak üzere Urla'ya gelmiştir. Fakat Rumlar silahlarla karşılık vermişler ve İzmir Jandarma Tabur komutanı Emin Fikri Özalp komutasındaki kuvvetlerle çatışmışlardır. Neticede gerçek suçlular yakalanıp Türklerin suçsuz olduğu ispatlanmıştır. Bu sıralarda Yunanlıların ve Rumların kötü davranışlarına dur demek ve Türklerin haklarını savunmak için İzmir Müdafa-i Hukuk Cemiyeti kuruldu. Cemiyetin amacı başta İzmir olmak üzere Ege bölgesindeki vilayetlerin Türk olduğu ve Türk kalacağını tüm dünyaya duyurmaktı. Bunun için de Milli Kütüphane kuruldu. Memleketin çeşitli bölgelerinde de başka cemiyetler kuruldu ve aylık toplantılar yapılarak yapacakları işleri planlamaya başladılar.
Cemiyet yaptığı toplantılarda halkı milli mücadele etme konusunda şuurlandırıyordu. Memleketin Türk olduğunu ve ebediyete kadar Türklerin olacağını basın yoluyla ve sözlü olarak anlatıyorlardı. Bu cemiyetler, daha sonralarda Türk erkeklerinin dağa çıkıp düşmana karşı savaşmalarını sağlayacak ve memleketin kurtarılmasında önemli bir rol oynayacaktır.
Sonuç olarak, yazarın dediği gibi, memleketi tehdit eden felaket o kadar muazzam ve o kadar yakındı ki, bunun yalnız kitaplar çıkararak, gazetelere neşrederek ve protesto notları tevdi etmek suretiyle ortadan kaldırılacağını sanmak saflık olurdu. Eğer rezil ve utanç içinde yaşamak yerine mücadele etmek ve icabında ölmeyi tercih edebiliyorsak, yapılacak tek bir şey vardı, o da memleketimize saldıranlara karşı savaşa başlanmasıydı. Onlar hangi kuvvetle saldırıyorsa ve hangi silahla savaşıyorsa biz de ona göre mücadele etmek zorundaydık.
Not : Kitap özetlerindeki fikirler yazarların özel fikirlerini yansıtmaktadır.
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
5, cilt, giris, milli, mucadeleye

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
'Terörle mücadeleye devam' Haberci Siyaset Meydanı 0 07-30-2008 06:03
cılt bakımı уυѕυƒ Güzellik & Moda 0 07-02-2008 14:29
Mİllİ GÜvenlİk уυѕυƒ Tarih Testleri 0 04-11-2008 21:14
Mİllİ MÜcadeleye GİrİŞ (cİlt 4) Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 10:57
Ben De Yazdim, Mİllİ MÜcadeleye GİrİŞ Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 10:54


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:54 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628