Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Mİllİ MÜcadeleye GİrİŞ (cİlt 4)

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-11-2008, 10:57   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Mİllİ MÜcadeleye GİrİŞ (cİlt 4)

KİTABIN ADI BEN DE YAZDIM, MİLLİ MÜCADELEYE GİRİŞ (CİLT 4)
KİTABIN YAZARI CELAL BAYAR
YAYINEVİ VE ADRESİ SABAH YAYINEVİ BEYOĞLU / İSTANBUL
BASIM TARİHİ 1997
KİTABIN YAYIM MAKSADI OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN SON YILLARINDA YAŞANMIŞ ÖNEMLİ İÇ VE DIŞ SİYASİ GELİŞMELER ANLATILARAK, GENÇ NESİLLERE AKTARILMASI VE YARARLANILMASI AMAÇLANMIŞTIR.
KİTABIN ÖZETİ :
1. Balkan Savaşında Bulgar ordusunun Türklere ve özellikle Sırp ve Karadağlıların ise, Müslüman topluluklar ile Arnavutlara karşı yaptıkları katliamın altında, Osmanlı’dan intikam almak duygusunun yattığı ifade edilmektedir. Bunun sonucunda Rumeli’den İstanbul’a kitleler halinde göç başlayarak, bir göçmen sorunu ortaya çıkmıştır.
Diğer taraftan Osmanlı Devleti’nin önemli yerleşim merkezlerinden Üsküp ve Selanik; Celal Bayar’ın ifadesiyle kumandan, belediye meclisi ve valinin muhalefetine rağmen, şehri temsil eden kötü siyasetçilerin politikasıyla tek kurşun atılmadan teslim şartnamesi ile Sırp ve Yunanlılara bırakılmıştır.
Celal Bayar Avrupa’daki büyük devletlerin Balkanlardaki çoğunlukta bulunan Müslüman nüfusu tamamen yok etmeyi amaçlayan bu savaşa kayıtsız kalmasını, Osmanlı İmparatorluğu üzerindeki emperyalist politikalarının bir sonucu olarak görmektedir.
2. Osmanlı Hükümeti’ne verilen nota üzerine; iktidardaki Kamil Paşa Kabinesi, Edirne vilayetinin bütünüyle Bulgarlara terk edilmesi kararını vermiştir.
İttihat ve Terakki Cemiyeti Başkanı Talat Paşa ise Edirne’yi kurtarıp Midye (Kıyıköy)–Enez hattına kadar gerileyen Osmanlı’nın Avrupa sınırını genişletmek istiyordu. İşte bu bölümde; Talat ve Enver Paşa’nın, Saltanat Şürası’nca da onaylanan hükümetin bu kararının cevabi nota olarak hazırlanmadan devrilmesi için planladıkları Babıali Baskınıyla ilgili faaliyetlerinden söz edilmektedir. Hükümetin devrilmesi halinde, yeni kabinenin başına da Mahmut Şevket Paşa’nın getirilmesine karar verilmiştir.
3. Babıali Baskını 23 Ocak 1913 tarihinde; Babıali askerlerinin kayıtsız kalması, Sadaret Yaveri Nafiz Bey ile Harbiye Nazırı Nazım Paşa’nın öldürülmesi ve Kamil Paşa’nın istifaya zorlanmasıyla son bulmuştur.
Müteakiben Enver Paşa Sultan Reşat’ın huzuruna çıkarak, yeni kabinenin Mahmut Şevket Paşa tarafından kurulmasını istemiştir. Sultan Reşat ise, karşı koymanın kendisini, saltanatını ve hanedanını tehlikeye koyabileceğini düşünerek bütün teklifleri kabul etmiştir.
4. Yıl 1962 ve Celal Bayar son zindanım dediği Kayseri Cezaevindedir. Kendisi bu bölümde, kızı Nilüfer’in getirdiği Emile Zola’nın Dreyfus Meselesi adlı kitabından alıntılar yapmaktadır. Bu kitapta 1894 yılında milli savunmaya ait gizli evrakları Fransa aleyhine Almanya’ya teslim ettiği iddiası ile, vatana ihanetten yargılanıp idama mahkum edilen Kur.Yzb. Alfred Dreyfus’un suçsuzluğuna inanan ve onu kurtarmak için Emile Zola ve devlet adamı Clemenceau ile ünlü avukatı Demange’nin verdiği mücadeleden söz edilmektedir. Celal Bayar, bu bölümde olağanüstü mahkemede kurulan komplo sonucu cezalandırılan bu şahıs ile kendisi arasında kader benzerliği kurmuş ve “İnsanların başından geçen felaketler aynı olunca tepkileri de tamamen benzer oluyor” demek ihtiyacını hissetmiştir.
5. Bu arada Bnb. Guinet adında bir subayın “Mahkemenin uydurma bir esasa göre hükmünü verdiğini ve bu esası hazırlayanın Yb. Henry olduğunu tespit ettiğini” Harbiye Nazırına bildirilmesi ve Yb. Henry’nin sorgulanması sonucu suçunu itiraf etmesi olayın şeklini değiştirmiştir. Bu durum karşısında ilk tepki Fransız adaleti namına yargıtaydan gelerek, 3 Haziran 1899’da davanın yeniden görülmesine karar verilmiştir. Rennes Harp Divanı Mahkemesinde tekrar görülen davada Yzb. Dreyfus’ün cezası sekiz yıla indirildiysede, yargıtay işe el koyarak 12 Temmuz 1906’da Mahkemenin kararını kaldırmıştır. Ertesi gün toplanan Millet Meclisi’nde alınan kararla Yzb. Dreyfus’ün şerefi iade edilerek, Yb. Rütbesi ile yeniden ordudaki hizmetine dönüyor ve göğsüne Legion d’Honneur nişanı takılıyordu.
Böylece; Fransa’da 19 ncu yüzyılda oynanan dramın perdesi kapanarak, yaralanmış adaletin tedavisi yapılmış oluyordu. Diğer yandan Fransız Hükümeti önemli bir karar daha alarak, olağanüstü mahkemeleri savaş dönemi dışında kaldırmıştır.
6. Avrupalı büyük devletlerin Babıali’ye “Edirne’nin terki” hakkındaki verdikleri nota, Mahmut Şevket Paşa Hükümetince 30 Ocak 1913’te verilen cevabi nota ile reddedilmiştir. Bunun üzerine Bulgar Orduları Başkomutanlığı, mütarekenin sona erdiğini bildirerek yeniden savaşa başladı. Edirne’nin düşmesini özellikle açlık nedeniyle kaçınılmaz gören Mahmut Şevket Paşa; İttihat ve Terakkiciler ile Sultan Reşat’ın fikirlerinin aksine, 10 Şubat 1913’te kabineyi toplayarak oy birliği ile barış kararı aldı. 31 Mart 1913 de Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ ile yeniden ateşkes başladı. 30 Mayıs 1913’te imzalanan Londra Barış Antlaşmasıyla Trakya’da Osmanlı Bulgar sınırı Midye–Enez hattı oldu ve Girit Yunanistan’a bırakıldı.
Celal Bayar yapılan bu anlaşmanın siyasi bir hata olduğunu, özellikle gerileme devrinde Osmanlı hükümetlerinin sadece büyük devletlerin maksatlı telkinlerinin etkisi altında, dış politikalarını yürüttüklerini söylemektedir. Birinci Balkan Savaşı sonrasında kaybedilen Osmanlı topraklarını paylaşmak için Bulgaristan’ın Yunanistan ve Sırbistan ile baş gösteren anlaşmazlıkları, Romanya’nın Dobruca davası nedeniyle Bulgaristan ile kapışması gibi Osmanlı’nın yararına olan gelişmelerden habersizmiş gibi kayıtsız kalmasını talihsizlik olarak görmektedir.
7. Bu bölümde; Mahmut Şevket Paşa’nın bir suikast sonucu İttihatçılar tarafından öldürülmesinden, hürriyet şehidi olarak örnek kişiliğinden ve suikast düzenleyicilerinin yakalanarak idam cezasına çarptırılmalarından söz edilmektedir. İdam cezasına çarptırılanların arasında bulunan Alb. Fuat Bey’in son sözü büyük anlam taşımaktadır: “Arkadaşlar! Ben bu üniformamın şerefini muhafaza edemedim. Asıl vazifemi bıraktım, komitecilik işlerine (siyasete) karıştım. Benim bu korkunç akıbetimden ibret dersi alınız.”
Diğer taraftan Celal Bayar şahsi kanaati olarak, yirminci yüzyılın medeniyet aleminde henüz Osmanlının siyasi ölüm cezasını kaldırmamış olmasından tiksinti duyduğunu ifade etmiştir. Bu arada Sadrazamlığa Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın torunu Hariciye Nazırı Prens Sait Halim Paşa getirilmiştir.
8. Bulgar Ordusunun 3 Temmuz 1913’te Sırbistan ve Yunanistan, müteakiben Romanya ile savaşa girmesini fırsat bilen Babıali, 20 Temmuz’da Edirne üzerine yürüyeceğini bir nota ile büyük devletlere bildirmiştir. 21 Temmuz 1913’te tarihi Edirne kenti Enver Paşa, Kırklareli ise Fethi Okyar kuvvetlerince ciddi bir mukavemetle karşılaşılmadan alındı. Böylece, Balkan Savaşı başladığı günden itibaren ilk defa milletin yüzü gülüyordu.
9. Edirne’yi ele geçiren askeri ve gönüllü birliklerin daha da ilerlemek için gösterdikleri savaşma arzusu sonucu; Kırcaali, Gümülcine ve İskeçe dahil Batı Trakya milli kuvvetlerin eline geçmiştir. Batı Trakya Bulgar askerlerinden temizlenince, gönüllülerin kumandanı Kuşçubaşı Eşref tarafından Gümülcine başkent yapılarak, Batı Trakya Geçici Hükümeti kuruldu. Yunanlıların Dedeağaç’ı boşaltmalarını müteakiben de, 23 Eylül 1913 tarihinde Batı Trakya Devleti ilan edildi. Devlet Başkanlığına Süleyman Askeri Bey seçilerek, ay yıldızlı siyah, beyaz ve yeşil renkli bayrağı törenlerle resmi binalara çekildi.
Osmanlı Hükümeti Batı Trakya’da böyle bir tampon memleketin elde bulundurulması yerine, Edirne’nin karşılığında Bulgarlarla dostluk ve hatta ittifak kurmak ve böylece Yunanlıların Osmanlı toprakları üzerindeki bilinen emellerine set çekmek için Batı Trakya’nın Bulgaristan’a bırakılması taraftarıydı. Bu maksatla İstanbul’a çağrılan Batı Trakya delegesi Kuşçubaşı Eşref, Enver ve Talat Paşa ile yaptığı görüşmeler sonucunda Babıali’nin kararını uygulamak zorunda bırakılmıştır.
Celal Bayar’ın işaret ettiği üzere; Osmanlı Hükümeti bir kez daha gerçeği görmemiş, diplomasisini iyi çalıştırmamış ve Batı Trakya’da kurulan bu tampon devleti kendi eliyle yok ederek, Türklerin Balkanlar’dan çıkmasına sebep olmuştur.
10. Celal Bayar özetle bu bölümde; Almanya, İngiltere, Avusturya-Macaristan, Fransa, Rusya ve Osmanlı Devleti arasında yapılan ve Balkan sorununun günlük siyaset konusu haline getirildiği 13 Temmuz 1878 Berlin Antlaşmasından, 1912-1913 Balkan savaşlarına kadar büyük devletler arasındaki nüfuz mücadelesini bölgedeki yeni devletlerin birbiriyle rekabetlerini, genişleme arzularını anlatmıştır.
11. Osmanlı Devleti’nin Balkan Savaşı’nda uğradığı büyük yenilgi sonrasında, İttihat ve Terakki Hükümeti kuvvetli, disiplinli bir ordu ve modern bir donanma vücuda getirmek istemiş, diğer taraftan da milletlerarası siyasi ilişkilerde kendisini yalnız hissettiğinden, büyük devletlerle dostluk ve ittifak arayışları içine girmiştir.
Osmanlı Hükümeti’nin gizlilik içerisinde sırasıyla; Rusya, İngiltere ve Fransa ile sürdürdüğü dostluk ve ittifak arayışları sonuçsuz kalmıştır. Çünkü büyük devletler “hasta adam” olarak nitelendirdikleri Osmanlı Devleti’nin paylaşılması için besledikleri asırlık emellerini gerçekleştirmek istiyorlardı.
12. Bu bölümde herkesce bilindiği üzere, Osmanlı Devleti’ni Birinci Dünya Savaşı’na sürükleyen gelişmelerden söz edilmektedir.
Celal Bayar, Meşrutiyet Anayasası olan Kanun-ı Esasi’de padişahların kutsal hakları arasında yer alan; savaş ve barışın ilanı, yabancı devletlerle antlaşma yapılması hususunda kutsal kişilere tanınmış hak ve yetkilerin, Teşkilat-ı Esasiye Kanunu (Cumhuriyet Anayasası) ile ellerinden alınarak, milletin tek ve gerçek temsilcisi T.B.M.M.’ne verilmesinin önemini vurgulamıştır.

Not : Kitap özetlerindeki fikirler yazarların özel fikirlerini yansıtmaktadır
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
4, cilt, giris, milli, mucadeleye

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
'Terörle mücadeleye devam' Haberci Siyaset Meydanı 0 07-30-2008 06:03
cılt bakımı уυѕυƒ Güzellik & Moda 0 07-02-2008 14:29
Mİllİ GÜvenlİk уυѕυƒ Tarih Testleri 0 04-11-2008 21:14
Mİllİ MÜcadeleye GİrİŞ (cİlt 5) Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 10:56
Ben De Yazdim, Mİllİ MÜcadeleye GİrİŞ Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 10:54


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:14 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628