Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Devlet KuŞu

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 03-11-2008, 13:38   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Devlet KuŞu

DEVLET KUŞU

ÖZET:

Mustafa askerliğini bitirdikten sonra iş bulamamıştır. Babasıyla arası iyi değildir. Bu yüzden hemen hemen her gece eve içerek ve mahallede naralar atarak gelir. Annesi Şöhret Hanım oğlunu çok sevmektedir. Her gece camda oğlunu bekler, geldiği zaman ona kapıyı açar ve ışık tutar. Şöhret Hanım eskiden zengin ama şimdi fakir bir kadındır. Yine zenginlik hayalleri kurar. Bu hayallerini de Mustafa’yı zengin bir ailenin kızıyla evlendirerek gerçekleştirmek ister. Böylece zengin kızın ailesi, onlara da yardım edecek ve onların da üç katlı bir evi olacaktı. Mustafa’nın babası Mehmet ise arkadaşı Bayram’la sürekli evin parasını yemektedirler. Mustafa, babasını annesinin altınlarını bozdurup, paraları arkadaşı Bayram’la yediği için sevmez, Mehmet Efendi de oğluna, çalışıp eve para getirmediği için kızar. Bu ailenin Mustafa’dan sonra dört çocuğu daha vardı. Mustafa’dan sonra en büyükleri Ayten, sonra Nurten. İkisi de triko fabrikasında çalışmaktadırlar. Ayten gözü yükseklerde bir kızdır. Kızlardan sonra Erol gelir. Erol hem okula gider, hem de gaz ocağı tamircisinin yanında çalışır. Bir de en küçük Hikmet adında bir bebek vardır.
Mustafa çok yakışıklıdır. Buna rağmen mahallede hiçbir kıza laf atmaz. O, arkadaşları Sülo ve Çingene Murat’la bütün gün gezer ve akşamları da bir yerlerde içerler. Mustafa ve arkadaşlarının köfteci dükkanı açma hayalleri vardır. Ama dükkanı açmak için paraları yoktur.
Mustafa, komşu kızı Aynur’u sevmektedir. Aynur’da Mustafa’yı… Fakat Mustafa, Aynur’u rahat yaşatmak için paralı bir işi olmadığından, ona evlenme teklifi etmez. Aynur, ona bir not yazdığı halde Mustafa cevap vermemiştir.
Mustafa’nın kardeşi Erol ve arkadaşları mahalledeki boş arsada hep futbol oynarlardı. Yine futbol oynadıkları bir gün arsaya bir sürü kişi geldi. Çocuklar arsanın satıldığını anladı. Arsayı Zülfikar adında karaborsacı, zengin bir adam satın almıştı. Çocuklara da bir daha burada oynamamalarını söyleyince çocuklar sinirlendi ve adama “balina” adını taktılar. Mahalleli ise zengin olduğu için, adama saygı gösteriyordu. En çok da Mehmet ve Bayram… Zülfikar arsaya ikinci gelişinde arsanın etrafını çevirdi ve Mehmet’i de arsasına bekçi olarak aldı.
Zülfikar, karısı ve kızı Hülya’yı da arsayı görmeye getirdi. Hülya, çok çirkin, zayıf ve roman okuyup, sinemaya gitmeyi seven bir kızdır. Hülya ve annesi inşaata geldiğinde, Mehmet onları kendi evine davet eti. Şöhret Hanım evlerine zengin biri geldi diye sevindi ama elbiseleri eski olduğu için karşılarına çıkamadı. Aynur’dan kıyafet istedi ve Aynur da en güzel kıyafetlerini verdi. Bu fırsat sayesinde kendisini Mustafa’nın annesine sevdirdi. Ayten ve Nurten, Hülya’yı sevmişlerdi. Ne de olsa zengindi. Hülya’yı ağabeylerinin odasına götürdüler ve Mustafa’nın resmini gösterdiler. Hülya etkilenmişti. Tıpkı filmlerdeki gibi yakışıklı biriydi. Tabi Aynur Mustafa’yı Hülya’dan kıskandı. Hülya, Mustafa’yı babasının işe alabileceğini söyledi. Kızlar buna çok sevindi. Misafirler gider gitmez kızlar babalarına Hülya’nın dediğini söylediler. Babası da Mustafa’ya söyledi ama Mustafa hiç aldırmadı bile.
Aynur, Mustafa notuna cevap vermeyince yüz yüze konuşmak istedi. Bunun için giyinip, süslendi ve annesine yaptığı işleri kapalı çarşıya götüreceğini söyledi. İşleri teslim ettikten sonra bir köşede Mustafa’yı beklemeye başladı. Sonra Mustafa geldi. Biraz konuştular ve buluşma tarihi ayarlayıp, ayrıldılar. Sonra Mustafa, arkadaşlarının yanına geldi. Karaborsacının iş teklif ettiğini ve kızının ondan hoşlandığını anlattı. Arkadaşları, teklifi kabul etmesini söylediler. Ama Mustafa istemiyordu.
Hülya ise hala Mustafa’nın iş istemek için gelmediğine üzülüyordu. Çünkü Hülya, resmini görür görmez Mustafa’ya tutulmuştu. Babasının yanında çalışırsa, onu her gün görebilecekti. Babası, Hülya’nın üzüntüsünü görünce Mehmet’e, Mustafa’yı göndermesini söyledi.
Mustafa ve Aynur, kararlaştırdıkları günde buluştular. Mustafa, daha rahat olmak için Aynur’u tenha bir park köşesine götürdü. Aynur, Mustafa’ya Hülya’yla evlenip evlenmeyeceğini sordu. Mustafa, böyle bir şey olmayacağını söyledi. Akşam olunca ayrıldılar.
Mehmet ve ailesi, Mustafa’ya işi kabul etmesi için baskı yapınca Mustafa, kabul etmek zorunda kaldı ve sonunda Zülfikar Bey’in yanında çalışmaya başladı. Bu sayede Hülya da her gün Mustafa’yı görmek için babasının iş yerine gelmeye başladı. Bu arada Mustafa’nın ailesi de tamamlanan apartmana kapıcı olarak girdi ve apartmanın alt dairesinde oturmaya başladı. Hülya ise Mustafa’ya iyice tutulmuştu. Mustafa’nın arkadaşları da Hülya ile evlenmesinin iyi olacağını ve köfteci dükkanı için gerekli parayı bu sayede bulabileceklerini söyleyince, Mustafa da Hülya’yla evlenmeyi kabul etti ve hazırlıklar başladı. Zülfikar Bey düğüne gerekli eşyaların alınması için Mustafa’nın ailesine para verdi. Sonra Hülya ile birlikte çarşıya çıkılarak bütün aileye kıyafet alındı. Sonunda düğünleri oldu ve evlendiler. Hülya, kocasının üstüne titriyordu ama Mustafa, Hülya’yı sevmiyordu. Zülfikar ise Mustafa yüzünden kızının hastalanıp öleceğinden korkuyordu.
Bir gün Mustafa, Aynur’u gördü ve birlikte önce bir muhallebiciye gittiler. Birbirlerini hala çok seviyorlardı. Muhallebiciden sonra bir meyhaneye gittiler. Burada Aynur sarhoş oldu. Eve geç saatte Mustafa ile birlikte döndü. Daha sonra Mustafa, eve naralarla geldi. Herkes nerede kaldığını çok merak ediyordu ve Hülya hastalanmış yatıyordu. Mustafa’nın gözü kararmıştı. Bütün her şeyi bırakarak Hülya’yı ve evi terk etti. Ama Hülya çok hastaydı ve bebeğini düşürmüştü. Birkaç gün sonra Hülya’nın hastalığı iyice ilerleyince Zülfikar Bey, Mustafa’ya gitti ve son kez Hülya’yı görmeye gelmesi için ona yalvardı. Hatta ona para bile verdi. Fakat Mustafa “Bizim insanlığımız parayla değil.” diyerek parayı reddetti ve Hülya’ya gitmek için birlikte arabaya bindiler.

ANAFİKİR:

• Çıkarlarımız ne olursa olsun, insani değerlerimizden ve hayallerimizden vazgeçmemeliyiz.

KONU:

• Gecekondu kültürüyle yetişen fakir insanların, kolay yoldan zengin olma hayalleri.

KAHRAMANLAR

• Mustafa: Ortayı bitirememiş. Ağırbaşlı ama içince davranışları değişiyor. Yakışıklı. 5 çocuklu Arnavut bir ailenin en büyük çocuğu. Bağlama çalıyor. Rakıya çok düşkün. Komşu kızı Aynur’a aşık. İşsiz olduğu için arkadaşları ona avare diyor. Arkadaşlarıyla birlikte köfteci dükkanı açmak istiyor.

• Aynur: Mustafaların komşusu. 19 yaşında. Çok güzel, kara kaşlı, kara gözlü, tombul beyaz yüzlü bir kız. Dul Naime’nin kızı. Mustafa’ya aşık. Evde kendisi iş yapıp Kapalı Çarşı’ya satıyor.

• Hülya: Zülfikar’ın kızı. Çirkin, sıska, 25 yaşlarında, çok zayıf, soluk benizli, koca burunlu, sarışın bir kız. Roman okuyup sinemaya gitmeyi çok sever. Mustafa’ya tutkundur.

• Zülfikar Bey: Kısa boylu, şişman, kalın simsiyah kaşlı, ablak kırmızı yüzlü, koca göbekli, kel, küçük gözlü bir adam. Fakirleri küçümser. Rakıyı sever. Kaymakamlıktan sonra karaborsacılık yapmış. Kızı Hülya’yı çok sever.

• Mehmet: Mustafa’nın babası. Uzun, kirli, kırçıl saçlı, iri başlı, içe göçük yeşil gözlü. Basımevinde kapıcı. Daha sonra Zülfikarların apartmanında kapıcılık yapıyor. Oğlunu pek sevmiyor.

• Şöhret Hanım: Mustafa’nın annesi. Ufak tefek bir kadın. Eskiden zengin bir bey kızıymış. Oğlunu çok seviyor. Yeniden zengin olmak istiyor.

• Bayram: Mustafa’nın babasının arkadaşı. Boyacı, fakir ve gariban biri. Üç kağıtçı. Mehmet’i yönlendiriyor.

• Sülo: Mustafa’nın arkadaşı. Esmer yüzlü, zeytin yeşili çekik gözlü, uzun boylu, ince, esmer ama yakışıklı.

• Çingene Murat: Mustafa’nın asker arkadaşı. Kısa boylu, koyu esmer, tıkız. Cin gibi biri.

• Ayten: Mustafa’nın kardeşi. İnce yüzlü,iri kestane gözlü. Roman ve magazin okumayı sever. Gözü yükseklerdedir. Diğer kız kardeşiyle triko fabrikasında çalışıyor.

• Nurten: Mustafa’nın kardeşi. Ayten’in küçüğü. O da triko fabrikasında çalışıyor.

• Erol: Mustafa’nın erkek kardeşi. Kıvırcık saçlı, 9 yaşlarında. Kupkuru ama sırım gibi. Gaz ocağı tamircisinin yanında çalışıyor, hem de okuyor.

• Ferdane Hanım: Zülfikar’ın karısı. Yaşına rağmen zayıf ve güzel.

• Naime, Taşkasaplı, Şükran.

OLAYLAR:

• Mustafa’nın eve geceleri içkili gelmesi.
• Zülfikar Bey’in, Mustafaların mahallesindeki arsayı alması ve etrafını dikenli telle çevirmesi.
• Zülfikar’ın Mehmet’i arsasına bekçi alması.
• Zülfikar’ın karısı ve kızı Hülya’yı inşaata götürmesi.
• Hülya ve annesinin Mustafaların evine gelmesi.
• Hülya’nın, Mustafa’yı babasının işe alacağını söylemesi.
• Mustafa’nın ailesinin, Hülya’nın Mustafa’yı beğendiğini anlamaları ve buna sevinmeleri.
• Mustafa ve Aynur’un birlikte gezmeye çıkmaları.
• Mustafa’nın, arkadaşlarının ısrarıyla Zülfikar Bey’in iş teklifini kabul etmesi.
• Mustafa’nın ailesinin, Hülya’yı istemeye gitmesi.
• Zülfikar’ın düğün hazırlığı için Mustafa’nın ailesine para vermesi.
• Mustafa ile Hülya’nın düğünü.
• Mustafa evlendikten sonra yolda Aynur’la karşılaşması ve birlikte muhallebicide konuşmaları, daha sonra meyhaneye gitmeleri.
• Aynur’la Mustafa’nın beraber içip sarhoş olmaları.
• Mustafa eve gelmeyince, Zülfkar’ın sinirlenmesi.
• Mustafa’nın naralarla eve gelmesi.
• Mustafa’nın her şeyi bırakarak evi terk etmesi.
• Hülya’nın üzüntüden çok hasta olması.
• Zülfikar’ın son kez Mustafa’yı Hülya’ya götürmesi.

DİL VE ANLATIM

Orhan Kemal., bu romanını son derece sade bir dille yazmıştır. Konuşmalara bolca yer vererek romanın akıcılığını arttırmıştır. Kişi tasvirlerine ve tahlillere yer vermiştir. Döneminin zengin- fakir çatışmasını ve yaşayış tarzlarını son derece yalın ve gerçekçi bir dille bize aktarmıştır. Ayrıca konuşmalarda kullandığı Arnavut şivesi de romana zenginlik katmıştır. İnsanların sıradan yaşayışlarını süsleyerek anlatması romana çekicilik katmıştır.
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
devlet, kusu

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Alkan Kuşu уυѕυƒ Komik Animasyonlar 1 09-07-2008 00:48
guguk kuşu meselesi ahmetanriverdi İbretlik Yazılar 2 04-08-2008 17:36
Altin YaĞmur KuŞu уυѕυƒ Hayvanlar alemi 0 04-03-2008 20:55
Sİnek KuŞu уυѕυƒ Hayvanlar alemi 0 04-03-2008 20:53
Çali KuŞu уυѕυƒ Türk Dili ve Edebiyat 0 04-02-2008 19:45


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:00 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628