Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Kitap Özetleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

MESNEVİ - I ve II

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-11-2008, 17:09   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart MESNEVİ - I ve II

MESNEVİ - I ve II
Mevlana hazretlerinin yazmış olduğu mesnevi içindeki hikayelerle insanlığa öğüt veriyor. Hikayelerin arka planlarında hikayeden farklı manalar taşıması bir dünya klasiği olan bu kitapların bir tür özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca kitapta hikaye arka planda bırakılarak konuyla bağlantılı başka manzumelerde veriliyor. Beyit beyit yazılan bu manzumeler den ayrı ayrı manalar çıkarmakta mümkündür.
Padişahın Bir Halayığa Aşık Olup Satın Alması , Sonra Halayığın Hastalanması , Onu İyi Etmek İçin Tedbiri
Padişahın biri,bir gün bir halayık görüp ona orda tutulur ve hemen satın alır. Bir süre sonra halayık hastalanır. Padişah hekimlerine halayığın hastalığın sebebini hemsen bulmalarını emreder. Onlar hastanın derdine bir çare bulamazlar. En son padişah rüyasında bir veli görür. Veli,padişaha halayığın hastalığının sebebinin eski kocasının hasreti olduğunu söyler. Padişah adamlarına halayığın kocasını bulup,getirmelerini emreder. Amacı o adam geldiğinde onu öldürüp halayığı yar edinmekti. Nitekim halayığın kocası gelince padişah onları bir eyledi sonra padişah halayığın kocasını zehirletti halayık zehirlenen kocasının günden güne eridiğini görünce ondan vazgeçer (Aşk gerçek olmalıdır güzelliğe ya da başka herhangi bir şeye bağlı olan aşk gerçek aşk değildir. Neden ortadan kalkınca aşk da kalkıyorsa bu gerçek aşk değildir. Dünya üzerinde böyle bir aşka örnek mecnunun Mevla ya olan aşkıdır) halayığın aşkı gerçek aşk olmadığından Mevla dan da desturlu olan padişah halayığın kocasına olan aşkını söndürerek muradına ermiş olur
Taassup Yüzünden Hıristiyanları Öldüren Yahudi Padişahın Hikayesi
Yahudiler içinde zalim , İsâ düşmanı bir padişah vardı, İsânın devriyle nöbet onundu. Mûsâ'nın canı oydu , onun canı da Mûsâ. Şaşı padişah , Tanrı yolunda o iki tanrı demsâzını birbirinden ayırdı. Usta , bir şaşıya "yürü , var o şişeyi evden getir" dedi. Şaşı "o iki şişeden hangisini getireyim? Açıkça söyle" dedi. Usta dedi ki : " O iki şişenin birini kır!" Çırak birini kırınca iki şişede gözden kayboldu. İnsan tarafgirlikten , hiddet ve şehvetten şaşı olur (Buna bir başka örnek olarak ;bir insana kin ve nefret duyarsak ve sevdiğimiz bir insan da bizim kin ve nefret duyduğumuz insanı seviyorsa sevmediğimiz insanı ona olan nefretimiz yüzünden kırdığımız anda sevdiğimiz insan da bize kırılabilir.) Kadı kalben rüşvet almaya karar verince, zalimi ağlayıp inleyen mazlumdan nasıl ayırt edebilir? Padişah yahudice kininden dolayı öyle bir şaşı oldu ki aman Ya Rabbi, aman! Mûsâ ve dininin koruyucusuyum diye yüz binlerce masum mümin öldürttü.

İsâ Dinini Mahva Çağıran Diğer Bir Yahudi Padişahın Hikayesi
Zamanın birinde bir İsa düşmanı, Hıristiyanları yok etmek isteyen ,zalim bir padişah vardı. Bir gün koca bir ateş yaktırdı ve ateşin başına bir put koydurdu. Dedi ki:''Bu puta herkes tapacak ve kim tapmazsa ateşe atılacak''Öyle olunca herkes korkudan puta tapmaya başladı bir ara ibret olsun diye küçük bir çocuğu annesinin kucağından alıp ateşe attı annesi yavrusunu kurtarmak için imandan çıktı ve puta secde etti. Bu sırada çocuk dile gelip ''Anne sakın yanılıp o puta tapma ben çok iyiyim,merak etme'' dedi ve annesiyle birlikte herkesin ateşe atlamalarını söyledi. (Hikayede Kadir-i mutlak olan Allahın inayetiyle bir bebeğin dile gelmesi anlatılıyor. Bundan çıkarılacak mana ise hiçbir zaman ve hiçbir yerde Allah la mücadelenin bir mantığa sığamayacağıdır.) Bunun üzerine ateşe niye yakmıyorsun diye soran Yahudi krala ateş : "ben ancak emir ile çalışan bir tanrı kılıcıyım onun emriyle keserim yakan ben değilim bana emir verendir dedi."

Azrail'in Birisine Bakması,Onun da Süleyman Aleyhisselâm'ın Sarayına Koşması
Bir gün adamın biri Süleyman Aleyhisselam'ın sarayına gitmiş. Korkudan yüzü sararmış, dudakları morarmıştı. Süleyman ''Nedir bu halin?''diye sorunca. O da ''Azrail'i gördüm,o bana öyle bir hışımla ve kinle baktı ki...''dedi ve Süleyman'dan rüzgara emredip onu Hindistan'a yollamasını istedi. Süleyman rüzgara emretti,adam Hindistan'a gitti. Bir vakit Süleyman Aleyhisselam Azrail'le karşılaştı." O Müslüman'a neden hışımla baktın?''diye sordu. Azrail de cevaben ''Ben ona hışımla bakmadım sadece onu burada görünce şaşırdım. Çünkü Allah bana git onun canını Hindistan'da al!'' dedi. ( Bu hikayede halkın fakirlikten korkması anlatılıyor. Cenâb-ı Hakkın "Ben isteyene ilim verir istediğime zenginlik veririm" sözünü kalâ almayıp hırs yapan ve bu hırsa lokma olanların hikayesidir.) Fakirlikten korkmak tıpkı bu adamın ölümden korkması gibidir. Hırsı da sen Hindistan gibi farz et.

Tavşanla Aslanın Hikayesi
Bir zaman zalim ve güçlü bir aslan vardı dere kenarına gelen bütün hayvanları avlardı. Hayvanlar ne yapacaklarını düşünürken tavşan geldi ve "Ben o aslanı alt ederim çünkü ben akıllı ve kurnazım siz hiç merak etmeyin" dedi. Tavşan aslanın yanına vardığı zaman gelirken beni başka bir aslan çevirdi ve arkadaşımı rehin aldı. Sizden de iri ve kuvvetliydi dedi. Kendinden daha kuvvetlisi olmadığını söyleyen aslan tavşanın tuzağına çabuk düştü ve tavşana "Hemen düş önüme! Bana o aslanın yerini göstereceksin" dedi. Önde tavşan arkada aslan bir kuyunun başına gittiler. Tavşan "O aslan bu kuyunun içinde inanmazsan git ve bak" dedi. Aslan kuyuya bakıp suda bir aslan ve yanında ki tavşanı görünce orda gerçek bir aslan olduğuna inanıp hemen üzerine atladı fakat suda boğulup,öldü. (İnsan kendine düşman olduğunu bildiği halde karşısındakinin sözüyle amel ederse varacağı son budur.)

Bir Tacirin Hindistan Gitmesi Ve Mahpus Dudusunun,Onunla Oradaki Dudulara Haber Yollaması.
Tacirin biri Hindistan'a gidecekti. Evdeki bütün uşakların ve ev halkının isteklerini öğrendi ve en son dudusunun isteğini sordu. Dudu "Benden bütün dudulara selam söyle ve benim halimi anlat" dedi. Tacir Hindistan'a gidince gördüğü dudulara evdeki kuşunun halini anlattı. Bunu duyan dudulardan biri düşüp,öldü. Eve dönünce bu olayı kuşuna anlattı ve kuşu da düşüp öldü. Adam ağladı,sızladı,dövündü ama ne yapabilirdi? Bari son görevimi yapıp onu gömeyim dedi kuşu kafesten çıkardığı vakit dudu canlandı ve sahibine veda edip uçtu. Tacir başını kuşa çevirip "ey bülbül! halini bildir bize bu hususta nasip ver Hindistanda'ki dudu ne yaptı da sen öğrendin bize oyun ettin" dedi dudu tacire hindistanda'ki dudunun kendisine yaptığı hareketle nasihat ettiğini söyledi (Hikaye hareketle yapılan nasihatin en eftal nasihat olduğunu gösteriyor.)Çalgıcının Hikayesi
Çalgıcının biri vardı ki dinleyenleri kendinden geçirir,hayallere daldırırdı. Bir zaman çalgıcı parasız kaldı ve Hak'tan kiriş parası almak için yola düştü. Bir mezarlığa girdi ve orada uyuyup kaldı. Hak tarafından Hz. Ömer'e mezarlığa gidip,o çalgıcıyı bulması ve ona para vermesi emri geldi. Hz. Ömer evden çıkıp mezarlığa gitti ve orada yatan çalgıcıyı bulup. Parayı ona verdi ve bu paranın Allah tarafından gönderildiğini söyledi.(Hz. Ömer çalgıcıyı mezara girmeden önce de görmüştü fakat bir çalgıcı Allah'ın böyle bir lütfuna mahzar olamaz diye düşünerek ilk anda parayı ona vermemişti. Fakat sonradan aradığı ihtiyar çalgıcının o olduğunu anlayınca parayı ona verdi. Dış görünüşe aldanmaması gerektiğini anladı.)

Yoksul Arap Bedevisinin Hikâyesi ve Karısıyla Arasında Geçen Şey
Bir gece bedevinin karsısı, kocasına dönüp ''Biz yoksulluğu,cefayı çekiyoruz. Alemin ömrü hoşlukla geçiyor ''diye dert yandı. Bedeviyse ona sabretmesi gerektiğini, herşeyin Allah'tan geldiğini bilmesini söyledi. Karısı artık dayanamayacak hale gelince kocasına ''Bari şu mataraya su doldur da halifeye götür. O çölde bunun gibi su bulamaz ''dedi. Bedevi karsının sözüne uyup matarayı doldurdu ve yola düştü. Halifenin evine vardı ve ona bir hediye getirdiğini söyledi. Halife suya hiç ihtiyacı yokken hediyeyi kabul etti ve testiyi altınla doldurarak bedeviye verdi sonra yanındakilere bedeviyi daha kısa olan Dicle yolundan geri götürmelerini söyledi.(Ey oğul! şu dünyayı ,ağzına kadar ilimle, güzellikle dolu bir testi bil. Fakat bu ilim ve güzellik derisine sığmayan kişinin Dicle'sinden bir katradır.)

Nahivciyle Gemicinin Hikayesi
Bir nahiv alimi gemiye binmişti. İleri geri konuşarak gemiciye ''Nahiv bilir misin?''diye sordu. Gemici de bilmem deyince''Yarı ömrün gitti'' diye dalga geçti .Fakat biraz sonra gemi girdaba kapılınca gemici nahivciye ''Yüzme bilir misin?''diye soduğunda. Nahivci bilmem deyince''Bak şimdi senin ömrünün tamamı gitti''dedi. (İnsan bilgisiyle öğünebilir ama bu ona başkalarına aşağılama yetkisini vermez "Güldüğünüz Kimselerin akıbetini başınıza getirmeden canınızı almam" kaidesi gereği cahili cehaletinden yerme de cehaletin ve güç ve kuvvet elinde bulunan Allah'ın işine karışmak olur)

Ava Giden Aslan,Kurt ve Tilkinin Hikayesi
Bir aslan,bir kurt,bir tilki birlikte avlanmaya çıktılar. Bir öküz,bir keçi ve bir tavşan avladılar. Aslan kurda döner ''Hadi bu avları paylaştır bakalım'' der. Kurt ''Padişahım bu öküz sizin ,bu keçi benim,tavşan da tilkinin olsun ''deyince. Aslan bir pençe darbesiyle kurdu parçalar. Tilkiye dönüp ''hadi bakalım şimdi de sen pay et bakalım dedi. Tilki''Bu avların hepsi sizin ağzınıza layık'' dedi. Aslan tilkiye böyle pay etmeyi nereden öğrendiğini sordu. Tilki''Kurdun halinden''diye cevap verdi ve aslan bütün avları tilkiye bıraktı. Ona sen kendi canını bizim arkadaşlığımıza bedel buldun bu avlar senindir dedi. Tilki ise ilk pay etme hakkını kurda verildiği için Allah'a şükretti (Bizde insanoğlu ve Muahammed ümmeti olarak Allah'a şükretmeliyiz çünkü bizi önceden helak olanlardan sonra dünyaya getirdi bu suretle geçmiş kavimlerin nasıl helak olduğunu duyduk.)


Bir Yılancının Başka Bir Yılancının Yılanını Çalması
Bir hırsızcağız ,bir yılan oynatıcının yılanını çaldı. Aptallığından onu ganimet saymaktaydı yılancı;yılanın zehirlenmesinden kurtuldu. Yılan da, hırsızını ağlatıp inleterek öldürdü. Yılancı ,o ölü adamı görüp tanıdı. "Onu benim yılanım öldürdü, canından etti hırsızı bulayım yılanımı ondan geri alayım diye dua ediyordum ,gönlüm yılanı bulmayı diliyordu. Tanrıya şükürler olsun ki duam kabul olmadı ben duamın kabul edilmemişti sanmıştım lakin bu bana faydaymış" dedi. Nice dualar vardır ki ziyanın helak olmanın ta kendisidir. Pak tanrı onları kereminden kabul etmez. ("Zat-ı Haktan talep vukuunda sineden masiva silinmelidir; her dua kabul olunur amma duanın şartı bilinmelidir" diyor üstat. Duayı etmek bizde kabulü ise alemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur şüphesiz ki iyiyi ve kötüyü bizden daha iyi bilen ve Merhametlilerin en merhametlisi Rabbimiz neyin bizim için daha iyi olacağını bilendir
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
ii, mesnevi, ve

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:59 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628