Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 03-11-2008, 17:28   #1
LeGoLaS
 
LeGoLaS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 6.606
Tecrübe Puanı: 938
LeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond repute
Standart "Barzani vurulmadan terör bitmez"

"Barzani vurulmadan terör bitmez" 26 Aralik 2007 21:00 Emekli Albay Erdal Sarızeybek PKK sorununu yorumladı... PKK terörü 23 yıllık mücadeleye rağmen neden bitmiyor? Aylardır tartışılan ve uzatmalı olarak gerçekleşen Kuzey Irak"a harekât, PKK terörünü bitirmek için yeterli mi? Terörle mücadelede, yanlış nerede yapılıyor?

Sık sık gündeme getirdiğimiz ve tüm vatandaşların kafasındaki bu soruların cevabını, kendisini “çılgın” olarak nitelendiren bir Emekli Albay"a, Erdal Sarızeybek"e sorduk. Yıllarca terörle çatışan birliklere komuta eden ve “tepki istifası” ile sivil hayata atıldıktan sonra Ya Gazi Paşa Duyarsa, Şemdinli"de Sınırı Aşmak ve İhaneti Gördüm kitapları ile hatıralarını kamuoyu ile paylaşan Emekli Albay Erdal Sarızeybek, terörle mücadelede irade eksikliğini sık sık vurguluyor. Sarızeybek, iki saati aşan röportajımız sırasında, Kuzey Irak"a gerçekleştirilen sınır ötesi harekâttan, Büyük Ortadoğu Projesi"ne, siyasilerin önerdiği çözüm modellerinden, İhaneti Gördüm kitabı ile gündeme gelen “Şemdinli"yi bombalama” tartışmalarına ve Cem Ersever"e kadar merak edilen birçok şeyi bizimle paylaştı. Çarpıcı açıklamaların yer aldığı röportajı, objektif gazetecilik adına, soru ve cevapları ile birlikte kesintisiz yayınlamayı uygun gördük.

- Sayın Erdal Sarızeybek. Dağlıca baskını ve 8 askerimizin rehin alınması olayından sonra hızlı bir sürece girdik. Hükümet TBMM"den yetki aldı, ABD ile ortak çalışma ve istihbarat desteği konusunda anlaşmaya vardı. Bu gelişmelerden sonra bir bekleme dönemi ardından Genelkurmay"a ihtiyaç duyduğu yetki verildi ve harekât yapıldı. Sınır ötesi harekâtı değerlendirir misiniz? PKK terörünü bitirme açısından ne kadar önemli bir harekâttır?

- Öncelikle soru şu: Sınır ötesi harekat terörle mücadele eylem planı içerisinde nerede yer alır? Ona bir bakalım. Olayı bütün bir fotoğraf olarak görelim, sınır ötesi harekâtı yerine koyalım bu fotoğrafta.

PKK deyince aklınıza ne geliyor? Bir, bölücü başı İmralı"da. Öyle mi? Terörü idare ediyor. Siz terörle mücadele eden bir ülke iseniz, sizin terörle mücadelede kararlı olan bir hükümetiniz varsa, bölücü başının İmralı"dan örgütü idare etmesine neden izin veriyorsunuz? Bu bir.

Terör örgütünün kuryeliğini yapmak Türk Ceza Kanunu"na göre suçtur. İspat edersiniz. Bölücü başının eylem talimatlarını veya örgütün yönetimine ilişkin talimatlarını avukatlarının ROJ TV"ye, basına şuraya buraya yazdığını ispat edersiniz. Örgüt kuryeliğini yapmaktan işlem yaparsınız. Sizin işlem yapma niyetiniz olsun. TCK"da çok madde bulursunuz bu konuda. Ama sizin niyetiniz yok. Siz “terörle mücadelede kararlıyım” diyorsunuz, ama İmralı"da yatan bölücü başının örgütü idare etmesine izin veriyorsunuz.

Örgütün para kasası belli. İsviçre"de. Siz diyorsunuz ki, “terörle mücadele ediyorum” ama örgütün para trafiğini durdurmuyorsunuz, açığa çıkarmıyorsunuz. Örgütü kimin beslediğini, örgütün de kimi beslediğini ortaya koymuyorsunuz, saklıyorsunuz. Örgütün eylem planları, arşivleri, hainlerin kimlikleri Suriye"de, biliyorsunuz. “Terörle mücadele ediyorum” diyorsunuz ama örgütün arşivlerini ortaya çıkarmıyorsunuz. Avrupa Birliği"ndeki PKK"nın siyasi cephesi; dernekleri, büroları, vakıfları, televizyonları, yayınları, adresleri, telefonları, kimlikleri, hepsi belli… “Terörle mücadele ediyorum” diyorsunuz, hepsine göz yumuyorsunuz ve izin veriyorsunuz.

Şimdi terörle mücadele etmeniz gereken bunca iş varken sınır ötesi harekât bu mücadele eylem planı içerisinde yüzde olarak söylerseniz, yüzde kaçlık yer alır? Diyelim ki, yüzde 10"luk yer alsın.

Sınır ötesi harekât gerçekten de terörle mücadelenin bir parçasıdır. Ama siz o parçayı gerçekleştirmeye yönelik operasyon yapıyorsunuz, geride kalan yüzde 90"lık alanda da mücadele etmeniz gerekir demek istiyorum. Siz yüzde 90"lık alanda mücadele etmiyorsunuz, sadece gözünüzü diktiniz dağlara ve sınır ötesi harekâta. Diyorsunuz ki, dağlarda savaşırım, sınır ötesi harekâtı yaparım, PKK"yı bitiririm. Allah için soruyorum, biter mi PKK, terör biter mi? Bir tek sınır ötesi harekâtla. Bitmez. Ha, bu harekât yapılmalı mı? Elbette… Neden elbette. Siz biliyorsunuz ki yıllardır tehdit Irak"tan geliyor. Lider kadrosu orada, kampları orada, silahlar orada, teröristler orada. Ve buna göz yumuyorsunuz. O terörist geliyor, benim askerimi şehit ediyor. Elbette ki buna göz yumulmamalı, elbette ki sınır ötesi harekât yapılmalı. Yapılmıştır, iyi olmuştur, psikolojik etkiyi yaratmıştır olumlu olarak. Ama terörü bitirmez. PKK"yı da bitirmez.

ÖNCE BARZANİ VURULMALI

Hava bombardımanı ile terörist ölmüyor. Bunu yıllarca biz gördük. Eğer çok gerçek bir amacına uygun sınır ötesi harekât yapılıyorsa, umarız ki kara birlikleri ile desteklenir. Teröristler tek tek o mağaralarında, inlerinde bulunur, yok edilir. Ama benim askerim şehit oluyorsa, sınır ötesine geçiyorsa, operasyonun hedefini eğer 3–5 PKK"lıyı öldürmek için seçiyorlarsa, yazıktır, günahtır. Şehit olacak askere de günahtır, Türk milletinin ordusuna da günahtır. Böyle bir hedefi olamaz sınır ötesi harekâtın. Sınır ötesi harekâtın hedefi ne olur? Bir, Kürt devletinin kurulması sizin varlığınıza tehdit midir? Tehdittir… “Kırmızı çizgimiz” diyorsunuz, o çizgi içinde midir? İçindedir. O halde harekât yapıyorsanız Barzani"yi vuracaksınız önce. Şimdi PKK Barzani"nin içinde, Barzani"ye vurmadan PKK"ya vuramazsınız.

Musul-Kerkük"teki Türklerin hakları sizi milli çıkarlar açısından ilgilendiriyor mu? İlgilendiriyor. Dış politikamızın temel dayanaklarından biri de… Ne yapmanız gerekiyor? Bu harekâtla birlikte Musul-Kerkük"teki Türkleri örgütlemeniz gerekiyor, siyasi güç haline getirmeniz gerekiyor. Eğer bunun için askerimiz gidiyorsa Irak"ta, şehit oluyorsa, şehit olsun saygımız sonsuzdur. Gider anasının elini öperiz. Ama eğer 3-5 PKK"yı öldürmek için oraya gidiyorlarsa hiç girmesinler, yazıktır…

- Kandil"e yapılmış operasyon sizce geç kalmış bir operasyon mu? ABD ile istihbaratlaşma sonucu yapılan bir operasyon mudur? Amerika"yı samimi buluyor musunuz bu konuda?

- Onların ismini bile duymak istemiyorum. Ne Amerika"sı, ne istihbaratı, şunu bunu. Bizimle alay ediyorlar, Türk milleti ile. İnanın bana alay ediyorlar, bize gülüyorlar. Diyorlar ki, PKK"yı başlarına bela ettik, 7 bin yıllık bir tarihi olan Türk devletini ne hale düşürdük diye, bize İmralı"da yatan da gülüyor, o AB"nin parlamenterleri de gülüyor, o DTP"nin Ahmet Türk"ü, Leyla Zana"sı gülüyor. Halimize gülüyor. Diyeceksiniz ki, niye gülüyor? İstihbarata falan gerek yok ki. Biz yıllardan beri o bölgede kaldık. Teröristle ilgili bilinmeyen hiçbir şey yok. Hiçbir şey yok. Sayıları belli, yerleri belli, silahları belli, kampları belli, dış destekleri belli, Avrupa"daki federasyonları, dernekleri, halkevleri, televizyonları, yayınları belli. Adresleri belli, telefonu belli, para kasası belli, arşivi belli.TERÖRLE MÜCADELE ETMEK İSTEYEN BAŞBAKANIMIZ YOK

- Eksik olan ne peki Sayın Sarızeybek?

- Devleti yöneten yok…

- Terörle mücadelede başarıyı sağlamak için ne yapmak lazım? Sırrı ne?

- Ülkesini seven, toprağını seven, insanını seven ve onlara hizmet etmek için çalışan yöneticiyi bulacaksınız. Öyle başbakan olup da, ertesi gün oğluna düğün yapıp, halktan 250 milyar toplayan başbakanınız olmayacak. Şehitlerinize hakaret eden başbakanınız olmayacak. Şehitlerini koruyan, seven, anısına saygı duyacak başbakanınız olacak. Halktan para toplamayan başbakanınız olacak. Ülkesinin menfaatlerini düşünen, Amerika"nın menfaatlerini düşünmeyen başbakanınız olacak. Yok... Bizim öyle bir başbakanımız yok, terörle mücadele niyetli başbakanımız yok. Terörü siyasallaştırmak, legalleştirmek, demokratik çözüm adı altında ülkeyi bölmek isteyen bir başbakanımız var bizim.

- Siyasilerin; özellikle Ankara"dan ötesinde Doğu kesiminde, vatandaşa bire bir ulaştığını düşünüyor musunuz?

- Çok partili hayata geçtiğimiz zaman 1946"da, gelen bütün hükümetler, halkla devlet arasına aşireti koymuşlar. Halka hizmet edeceksiniz, doğrudan halka hizmet etmiyorsunuz. Gidiyorsunuz, aşiret reisini buluyorsunuz. Ona hizmet ediyorsunuz, o isterse hizmeti halka götürüyor. 1946"dan günümüze kadar böyle. Bakın milletvekillerine. Bütün aşiret reisleri bizim ülkemizde milletvekilidir. Kredileri alan onlardır, yatırımlar onların üzerinden yapılır, teşvikler onlara yapılır ve bu hizmet halka inmez. İnmediği şuradan belli. Hâla sizin milyonun üzerinde Türkçe bilmeyen vatandaşınız var. Eğitiminiz yok. Halkın cahil kalması aşiretin isteği. Neden? Adam geliyor diyor ki siyasi partiye, “Benim 50 bin oyum var.” 50 bin oy demek, 50 bin özgür irade demektir. Demek ki, 50 bin kişinin özgür iradesine bu aşiret ipotek koyuyor. Halk aydınlanmaz ise eğer, bu sistem bu şekilde gider. PKK"nın çıkmasının bir sebebi bu zaten. Doğu"da devletle halk arasında otorite olan aşiret gücünü yok edip, PKK olarak bu otoritenin yerine geçmek. Yani halka yine bir hizmet yok. Aşireti yok edecekler, kendileri devletle halk arasında aracı olacaklar. Teşvikleri, kredileri, belediye başkanlıklarını, milletvekillerini kendileri alacaklar. Yani siz buna kısaca güç değişimi diyebilirsiniz. Bugüne kadar güç aşiretti, şimdi aşireti siliyorlar, yerine PKK geçiyor. Tabi Kürdistan hayalleri falan ayrı konu.

- Şimdi de dağdan inme yasası çıkarılıyor. “Annesinin babasının yanına dönsün” diyor Sayın Başbakan.

- Bu bir komedi. Hâlâ bu bir komedi ama, bu komediye onlar gülüyor, biz gülemiyoruz. Bizim için trajedi, biz üzülüyoruz. Niye? Bu ortaya koydukları fikirlerin terörle mücadeleyle ilgisi yok. Terörle mücadele etmek istiyorsanız, önünüzde hiçbir bilinmeyeni olmayan bir denklem var. Hiçbir bilinmeyeni yok. Dış destekler diyorlar. Genelkurmay Başkanı diyor, ikinci başkanı diyor. Avrupa"da adresler belli, mücadele eden yok. Hükümet, saygın, etkin, tutarlı bir dış politikayla Avrupa"da PKK"yla mücadele etmek gibi bir niyeti yok. Neden yok? Avrupa Parlamentosu"nda aranan bir teröristin konuşma yapması demek, Türk milletine hakaret etmek demektir. Ama hükümetten ses yok. Ha o zaman ne aklınıza geliyor? Bu hükümet ne yapmak istiyor? Bu Başbakan ne yapmak istiyor diye soru soruyorsunuz. Bu sorunun cevabını da, konuşmamızın çeşitli bölümlerinde bulacağız ve söyleyeceğiz.- Baykal"ın bir önerisi var. Sınır ötesi operasyonu haricinde, dedi ki; Kuzey Irak"taki Kürt öğrencileri getirelim bizde eğitim verelim…


- Arzu hanım sinirlerim bozuluyor, samimi söylüyorum. Yani Atatürk"ün kurmuş olduğu bir Cumhuriyet Halk Partisi"nin yıllardır liderliğini yapan, siyaseti bilen bir şahsiyet çıkacak diyecek ki; Ben Barzani"nin çocuklarını, binlerce çocuğu Türkiye"ye getireceğim, bir de Ortadoğu Teknik Üniversitesi gibi ülkenin en saygın üniversitelerinde okutup yetiştireceğim. O zaman biz ona şunu sorarız: Senin Allah"tan korkun yok mu deriz. Senin Doğu"da vatandaşların okuma yazma bilmez iken, gidip Barzani"nin çocuklarını okutmak ne demektir diye, ona sorarız. O tamamen bir şovdur. Nasıl şovdur. Zannetti ki, -benim kişisel görüşüm- AKP hükümeti böyle bir açılım yapacak, ondan önce ben davranayım da, bu şeyi yapayım. Bunlar samimi değil. Ne o, ne AKP hiç biri samimi değil.

Siz terörle mücadele etmek istiyorsanız, size söyledim. Cehalet dedim, yoksulluk, işsizlik aşiret, feodal yapı, din baskısı… Siz önce bunlarla mücadele edin. İnsanlığınızı, insanca siz ülkenizde yaşatın, ondan sonra gidip Barzani"nin çocuklarına bakarsınız.

- DTP hakkında açılan kapatma davası, terörle mücadele açısından önemli mi? DTP sizce kapatılmalı mı?

- Çözüm değil…Ya Arzu hanım derdimizi anlatamıyoruz. Bakın bunlar 1991"de HEP olarak kuruldular. Kapatıldı DEP oldu, kapatıldı HADEP oldu, kapatıldı DEHAP oldu. Şimdi DTP. Şu aşamada DTP"yi kapatırsanız, onların zaten yeni partileri hazır. Belki de ÖP"dir, yani Özgürlükler Partisi falan bir şeydir. Hemen müracaatını yapar, onu kurar. Belki Allah bilir bütün DTP"nin mal varlığını üzerinden çekmişlerdir, içi boş bir parti haline getirilmiştir. Siz parti kapatmakla uğraşacağınıza, suç işleyene cezasını verin. Türkiye"de bölücülük yapmak suç mudur, Anayasal düzeni değiştirip bir federe özerk yönetim kurmak, bunu talep etmek, bunun için eylem yapmak suç mudur? Suçtur. Türk Ceza kanunu"nda da, Terörle Mücadele Kanunu"nda da bunun maddesi vardır. Ha, milletvekilidir, kaldırırsınız dokunulmazlığını. Hakkında işlem yaparsınız, cezasını verirsiniz. Siz bunu yapmıyorsunuz bir. İki, DTP"nin, PKK"nın siyasi kanadı olduğunu herkes biliyor. Ama PKK ile DTP arasındaki parasal ilişkileri ortaya çıkartmıyorsunuz iki. Arşivlerini ortaya çıkartıp DTP ile PKK arasındaki anlaşmaları ortaya çıkarmıyorsunuz üç. Oturduğunuz yerden parti kapatmakla uğraşıyorsunuz. Ne anlamı var?

- Bu arşivleri kime teslim etmiş olabilir Apo…

- Bölücübaşı Öcalan"ın sağ kolu Suriye"de Delil kod isimli bir terörist. Bunun eşi de, Tuncelili Nizih kod isminde bir terörist. Öcalan zaten Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi"ndeki ifadelerinde bunu anlatıyor. Diyor ki, 2 milyon 200 bin dolar vardı, bunun 50 bin dolarını aldım. 2 milyon 150 bin dolarını Delil kod isimli teröriste verdim. Arşivleri de verdim diyor, onları da Suriye"deki Kürt evlerine dağıttılar. Veren belli, alan belli, yeri belli. Bir tek, devlet olacaksınız, ekip göndereceksiniz. O Delil kodu da kulağından tutup getireceksiniz.

- Zor mu bu peki? İstenirse yapılabilir mi?

- Sizin terörle mücadele etmeye niyetiniz yok ki. Siz terörü siyasallaştırmak istiyorsunuz. Siz PKK"ya siyasi çözüm bulmak istiyorsunuz. Sizin PKK"yı yok etmek gibi bir niyetiniz yok ki. Onun için kimse de gidip arşivleri alıp gelmiyor.

Arzu Sarı / Sonsayfa
__________________
LeGoLaS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
"Ergenekon iddianamede 'terör örgütü' şeklinde değerlendirildi" Haberci Yurttan Haberler 0 07-02-2008 17:32
Neçirvan Barzani: "Erdoğan'ı sıcak karşılarız" Haberci Dünyadan Haberler 0 06-28-2008 17:20
Mesud Barzani: "Tehdit altındayız" Haberci Dünyadan Haberler 0 06-03-2008 12:44
Barzani: "Türk heyeti ile görüşmüyoruz" Haberci Dünyadan Haberler 0 03-14-2008 12:01
DOWNLOAD Google Earth """""""Pro""""" Orjinal CD Kopyası! .400.00 $.-----full---- Korax İnternet 0 02-05-2008 20:37


Şu Anki Saat: 09:37


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows