Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 03-11-2008, 17:47   #1
LeGoLaS
 
LeGoLaS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 6.606
Tecrübe Puanı: 914
LeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond repute
Standart Türkiye PKK’yı neden bitiremiyor?

Türkiye PKK’yı neden bitiremiyor?
Terör sorunu Türkiye Cumhuriyeti’nin 85 yıllık tarihi boyunca her dönem mücadele etmek zorunda kaldığı bir sıkıntıdır. 1900’lü yılların ikinci yarısından itibaren ciddi anlamda ülkemizi tehdit eden ve dönem-dönem isim değiştiren PKK, Asala, İBDA-C, DHKP-C, Hizbullah gibi terör gurupları verdikleri milyarlarca dolar zararın yanı sıra binlerce askerin, devlet görevlisinin ve sivil halkın şehit olmasına sebep oldu. Yarım milyonluk bir askeri güce sahip olan Türkiye bir türlü bu hainleri tam anlamıyla tarihe gömememiştir. 22 Temmuz seçimlerinden önce gündeme gelen sınır ötesi operasyon da ABD’nin ve seçimin araya girmesi sebebiyle rafa kaldırıldı.


Peki Türkiye terör konusunda neden başarısız? Irak’a girilmesi terör sorununa bir çözüm olur mu?


Ciddi anlamda ilk kez birkaç Ermeni tarafından kurulan ve Ermenistan tarafından desteklenen Asala ile tanıştığımız terör örgütleri zamanla çoğaldı ve destek bulduğu karanlık güçler sayesinde güç kazandı. Bu terör örgütlerinden en ciddi sorun yaratan da PKK oldu.


İlk tohumları 1973 - 74 yıllarında atılan ideolojik olarak Mahir Çayan'ın suni denge kuramından, örgütlenme yapısı olarak Peru'daki aydınlık yol hareketinden etkilenmiş olan örgüt 27 kasım 1978 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesi’nde yapılan özel toplantıda Kürdistan İşçi Partisi adını almıştır. Bu dönemden sonra silahlı bir terör grubu haline dönüştürülen PKK, 90’lı yıllarda büyük bir güç haline geldi. Kadın-erkek,genç-ihtiyar demeden önüne geleni şehit etti ve Türkiye Cumhuriyeti de o dönemden beri PKK’ya karşı bitirici darbeyi indiremedi.


Türkiye PKK’yı neden bitiremiyor?

Dünyadaki terör örgütlerinin neredeyse tamamı ‘gerilla taktiği’ uygulamaktadır. PKK’da bunların başında hatta en iyi uygulayan terör örgütüdür. Bu taktik strateji olarak minimum zafiyet maksimum zarar üzerine dayanır. Taktiğin uygulanması için;
toprağın yerlisi olmak, çevreyi iyi tanımak, kolayca fark edilemeyecek kadar küçük, ama zarar verecek kadar büyük bir topluluk olmak ve en önemlisi de hızlı saldırı silahlarına sahip olmaktır.Hayatlarının neredeyse tamamını dağlarda geçiren, Türkiye,İran Suriye ve en önemlisi Irak’ta bulunan dağları avucunun içi gibi bilen PKK bu bakımdan askerimize oranla daha avantajlı...Bunun yanı sıra bir kısmı askerden daha tecrübeli nedeni ise uzun süreli eğitim almaları ve bu işi ölünceye kadar sürdürmek zorunda olmalarıdır. Ancak Mehmetçik için bu durumda ibre biraz tersine dönüyor. 3 ay gibi kısa bir süre acemi birliğinde eğitim alan Türk askeri tecrübe bakımından biraz yetersiz kalıyor. Zaten bu üç aylık dönemin bir ayı da yemin töreni için harcandığından yeterli askeri eğitim ve tecrübe kesinlikle alınmış olmuyor. Bunun yanı sıra bazı askerlerin vatan hizmetini geçici bir görev olarak görmesi de yeterli eğitim alınamamasına neden oluyor. Bir de askerin önündeki en büyük engel bölge halkının bir bölümünün gizliden gizliye PKK’yı destekliyor olması. Bu destek sadece silah, erzak ve ilaçla sınırlı kalmayıp istihbarat bilgilerini de içinde barındırıyor. Bugün çevremizi dikkatli bir biçimde analiz edildiğinde terör örgütünün nasıl yandaş bulduğu açıkça göze çarpmaktadır. Üniversitelerin içine kadar sızan PKK, her yerde kendine militan bulabilmek için derin bir çalışma girişimine girmiştir. Fakir, hayattan beklentisi olmayan, madde bağımlısı ve cahil insanları kandırmakta hiç zorlanmamaktadırlar. Özellikle bulundukları bölgede örgüte sempati duyan insanlar başta olmak üzere kandırılması kolay gençler de hedef kesimi oluşturuyor. İşsizlik ve eğitim düzeyinin düşük olması da otomatik olarak bölge insanını PKK’nın kucağına atıyor.


En önemli sorun dış destek

Terör örgütleri yaşam süreçleri boyunca çeşitli karanlık kuvvetler ve yabancı devletler tarafından beslenir. PKK da bu dış desteği alan en önemli terör gruplarının başında geliyor. Başta Irak olmak üzere Avrupa’nın önde gelen ülkeleri hatta ABD ciddi anlamda PKK’ya yardımlar yapmakta ve bu yardımları için de her seferinde bahaneler üretmektedir. 1992 yılında yapılan askeri operasyon sırasında ABD helikopterinin Irak’ta PKK kampının bulunduğu bölgelere malzemeler attığı ispatlanmıştır. Bunun yanı sıra kısa bir süre önce Amerikan yönetimi Irak’ta 190 bin adet silahının kaybolduğunu ilan etmiştir. ABD gibi sinekten yağ çıkararak para kazanan ve her gittiği yere ölüm götüren bir ülkenin bu kadar büyük bir maddi değeri olan silahları kaybettiğini açıklaması yalanlarına tuz biber ekiyor.


Türkiye’nin terör sorunu dağda değildir. Eğer dağda olsaydı 500 bin kişinin üzerinde olan Türk askeri şimdiye kadar rahatlıkla ortadan kaldırmış olurdu. Bu konuda en açıklayıcı konuşmayı bir şehit cenazesine katılan 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız yapmıştır.
Iğsız, ’Şehidimizin babası en acılı anında ’Vatan sağ olsun’ diyebiliyorsa bu bizim için çok büyük bir vicdanı sorumluluktur. Asker kar, buz, sıcak, soğuk demeden her türlü şartta bu mücadeleyi sürdürmektedir. Ama bakın ben size dağdaki mücadeleden bahsediyorum. Vatandaşlarımız dağdaki mücadele yönünden hiçbir tereddüt yaşamasınlar. Ama açıklıkla ifade ediyorum, bugün sorun dağda değil. ’Nerede?’ diye sorarsanız bunu bana sormayın biraz bakarsınız nerede olduğunu görürsünüz.’ açıklaması olayın vahametinin ordu tarafından anlaşılmış olmasına rağmen siyasiler tarafından anlaşılamamış olduğunu açıkça gösteriyor.


Asker tarafından ele geçirilen silahlar dikkatle incelendiğinde ABD’den Rusya’ya, İtalya’dan Avusturya’ya kadar neredeyse tüm dünya ülkelerinde üretilmiş askeri mühimmatlar PKK’nın rahatça eline geçmektedir. Türkiye terörle mücadele konusunda yalnızdır ve sonsuza kadar bu böyle kalacaktır.


Şu unutulmamalıdır ki terör örgütleri destek gördükleri ülkelerin veya karanlık güçlerin kuyruğuna basmadıkça destekçi devletin yapacağı en fazla eylem, terörü kınamaktan ileri gitmez.

Bu bağlamda PKK, Amerikan çıkarlarına, Barzani ve Talabani’nin geleceğe dönük planlarına zarar vermedikçe Türkiye PKK ile mücadelesinde yalnız kalacaktır. Bu nedenle PKK ile bu aktörlerin arasının açılması için gereken ortam bir şekilde sağlanmalıdır.


PKK’ya karşı özel timler yetiştirilmeli

Batı'da teröristle mücadeleyi orduyla yürütmeye çalışan tek ülke Türkiye’dir. Ancak Genelkurmay Başkanlığı yeni aldığı doğru bir kararla terörle mücadele için özel birlikler yetiştirileceğini açıklamıştır.


Orduların kalabalık olması sebebiyle gizlenmesi çok zordur. Böyle durumlarda kayıpların artması da kaçınılmazdır. Bu sebepten dolayı bu işi profesyonelce yapan ve görevi olarak kabul eden tam teçhizatlı küçük askeri timler oluşturulması şarttır. Bu durum strateji değiştirmeye başlayan teröristlere karşı daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Tüfekle, tabancayla çatışmaya girmekten kaçınan PKK son dönemlerde mayınlı saldırılarını artırmıştır.2007 yılının ilk 8 ayı itibariyle şehit olan asker ve sivil toplam 77 insanın 41’i mayınlı tuzaklara kurban gitmiştir. Buda gösteriyor ki terör örgütü dış destek sayesinde eline geçirdiği patlayıcı maddeler sayesinde maksimum zararlar verebilecek ama kendini de tehlikeye atmayacak yöntemlere başvurmaya başlamıştır.Operasyon için geç kalındı


Seçim öncesinde ortaya atılan ve bir türlü gerçekleştirilemeyen Kuzey Irak’a operasyon çok geç kalmıştır. ABD ile anlaşılıp yapılması kararlaştırılan operasyon da önce Amerikan yetkililer tarafından basına duyurulmuş sonra da basından tüm dünyaya normal bir durummuş gibi ilan edilmiştir. Ankara’ya çağırılarak PKK konusunda işbirliği anlaşması imzalanan Maliki ile de PKK’ya ‘Biz geliyoruz Kandil Dağı’nı boşaltın’ mesajı verilmiştir. Bu saatten sonra yapılacak operasyonda hiçbir fayda sağlamayacaktır. Irak’a girmesi durumunda bölgede 3-5 çapulcu haricinde kimse bulunmayacaktır. Bu durumda PKK’ya yeni üyeler kazandırabilir ayrıca Irak’ta Kürtçülüğün güçlenmesine neden olabilir.


Apo’yu asmak fayda sağlamaz

22 temmuz seçim vaatleri arasında birkaç partinin vaatleri arasında yer alan hatta meydanlarda ip kavgasına dönüşen Abdullah Öcalan’ın asılması düşüncesi bu saatten sonra örgütün bitirilmesine bir fayda sağlamayacaktır. Çünkü Apo artık gösterişte PKK’nın lideridir. Öcalan’ın asılması yalnızca şehit annelerinin yüreğini ferahlatabilir. Oysa ki yakalandığı dönemde Abdullah Öcalan’ın asılmasına izin vermeyen dünyaya nispet olarak asılsa ve hemen ardından ciddi anlamda bir operasyon düzenlenseydi örgütün diğer liderleri de yakalanabilir belki de PKK uzun bir süreliğine ortadan kaldırılabilirdi. Ancak örgüte yapılan bu destekler sebebiyle PKK’nın şu anda bitirilmesi imkansızdır.
__________________
LeGoLaS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Scorpions 22 Ağustos’ta Türkiye’de!.. _Seda_ Müzik Sohbet 8 07-02-2008 14:55
Türkiye’de Nüfus Yaso Coğrafya 0 03-24-2008 19:54
Polonya’ya gittik pişman olduk, hafif ticariyle Türkiye’de üretime döneriz LeGoLaS Finans Haberleri 0 03-13-2008 22:40
Mondros’tan Lozan’a Türkiye Ulusal Kurtuluş Savaşı Tarihi (1918 – 1923) Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 17:05
Türkiye’nin Büyük Irmaklari Korax Coğrafya 0 02-23-2008 20:02


Şu Anki Saat: 00:36


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows