Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Düşünce Grubu > Köşe Yazıları

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

ÇYDD ve Coca Cola'nın

Köşe Yazıları


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-11-2008, 17:54   #1
 
LeGoLaS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 6.606
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 896
LeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond repute
Standart ÇYDD ve Coca Cola'nın

ÇYDD ve Coca Cola'nın "Her Bilete Bir Kitap" Kampanyası Ya da Her Kirli Çamaşıra Bir STK-Azer Ulaş -

Ne kadar etkileyici değil mi:

"Sosyal sorumluluklarını bilen kapitalist tekeller."

Daha da etkileyicisi sosyal sorumluluklarını bilen Coca-Cola!

Ancak çevre tahribatının olağanüstü artmasının, işsizliğin, mafyalaşmanın, kadın ve çocuk emeğinin vahşice sömürülmesinin, aşırı silahlanmanın, işçi haklarının gaspının, sosyal devletin tasfiyesinin yarattığı ağır toplumsal sonuçların sorumluları olarak bildiğimiz tekeller ve onların neo-liberal siyasetinin bu göz yaşartıcı "sorumluluk duygusu" dünya işlerine biraz aklı erenleri hiç de heyecanlandırmaz, sadece öfkelendirir.

Çünkü onlar bilirler ki 1980'lerle beraber sermaye, özelleştirme politikalarıyla sosyal devlet alanını kendi kar alanı haline getirmeye çalışırken, STK'ları da bu alanda görevlendirerek, sömürü mekanizmalarının parçası haline getiriyor.

Devletin elini çektiği sağlık, eğitim gibi sosyal hizmetlerdeki boşluğu sermaye ve sermayenin finanse ettiği STK'lar dolduruyor.

Toplumsal yararı gözetmeyecek olan, kar güdüsüyle hareket eden sermayenin bu alanda kurduğu egemenlik, kitlelere cehalet, hastalık vs.. olarak dönüyor.

Küreselleşme süreci, bir devletle toplum arasında var olduğu söylenen tüm "sözleşmeleri" sermaye lehine tek taraflı olarak feshedip, devleti salt bir borç ödeme ve sürecin toplumsal sonuçlarıyla şiddet tekelini kullanarak mücadele aygıtına dönüştürürken STK'lar piyasaya sürülüyor.

Altyapısı eksik yoksul mahallelerde boğulup ölürken, hastane kapılarında mesleği ve cüzdanı sorulurken, eğitim hakkından mahrum bırakılırken "Nerede bu devlet!" diye bağıran yoksullara adres gösteriliyor:

"Artık devleti değil STK'ları arayacaksın."

STK'lar, bir taraftan sermayenin genel çıkarları için, yani yaşanan hoşnutsuzlukların bir toplumsal patlamaya dönüşmemesi için sosyal riski önleme projeleri adı altında Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşlar tarafından fonlanır iken, bir taraftan da firmaların prestij-reklam yatırımları olarak destekleniyorlar.

Firmalar bu reklam-prestij yatırımlarına da sosyal sorumluluk projeleri diyorlar.

Özetle kapitalist sistem yarattığı toplumsal yıkımın günahını eskiden olduğu gibi refah devletliyle değil, STK'larla çıkarıyor.

Böylece hem devletin kamudan elini çekmesini sağlayarak kendine yeni kar alanları açıyor, hem de bu toplumsal görevi bir reklam aracına dönüştürüyor.

"Sorumluluk sahibi" firmaların beraber "iş yaptığı" STK'lar sermaye ile toplum arasında yeni bir tür bağımlılık ilişkisi geliştiriyorlar.

Profesyonel "gönüllüler"den oluşan STK'ların hazırladığı "yardım" projeleri, bir taraftan belli sermaye gruplarının, bir taraftan da sermayenin genel çıkarlarını temsil eden IMF, Dünya Bankası gibi kurumların önceliklerine göre onaylanıyor ve besleniyor.

STK'lar varlıklarını sürdürmek için bu kurumların önceliklerini, tercihlerini göz önüne almak zorunda kalıyor. Böylece STK'lar liberal ideolojinin ve onun değerlerinin, yaşam tarzının kalesi haline dönüşüyor.

Yazımıza konu olan projede ÇYDD'nin düştüğü son pozisyon tam da budur.

Bugün Coca-Cola ile beraber bu kampanyayı örgütleyen ÇYDD'nin yıldızı 28 Şubat'la birlikte anti-şeriatçı kampanya sürecinde parlamıştı.

Kendini o dönem kurulan "Laik-ilerici-demokrat-atatürkçü" cephede tanımlayan dernek, neo-liberal politikaların meşruiyetini zora soktuğu devletin bir anda "keşfettiği" STK'lardandı.

İslamcı yükseliş ve Kürt hareketi "tehdidi" karşısında devlet
toplumsal meşruiyetini yenilemek için o güne kadar mesafeli yaklaştığı kurumlarla ortak kampanyalar örgütlemeye başladı.

Bu kampanyalarla başlayan yakınlaşma, bu kurumlara daha uzun erimli misyonlar tanımlanması yolunda önemli bir ortak çalışma deneyimi oldu.

Devletin neo-liberal politikalara göre yeniden yapılandırılma sürecinde bu kurumlar da yeniden yapılandırıldılar.

ÇYDD'nin sloganı olan "Sorunun değil, çözümün parçasıyız." tam da bu yeniden yapılanmanın gerektirdiği misyonları açıklıyordu.

Sorun yoksulluk, cehalet, işsizlik gibi neo-liberal politikaların sonuçlarıydı, çözüm ise STK'ların yardım faaliyetleri.

(Bu noktada neo-liberal yıkıma karşı dünya çapında ve Türkiye'de gelişen muhalif toplumsal hareketlerin bir "sosyal risk odağı" olarak, dernek yöneticilerince sorunun mu çözümün mü parçası olarak değerlendirildiğinin ip ucu derneğin tanıtım broşüründe yer almaktadır:

"ÇYDD, işsiz gençlerin ve kadınların meslek edinmeleri, ekonomik özgürlüklerine kavuşmaları, böylece şiddet ve terörden uzaklaşmaları konusunda projeler oluşturmaktadır.")

ÇYDD'nin yardım faaliyetleri öğrencilere verdiği burslarla popüler oldu.

Bu faaliyetler İslamcı cemaatin seçmeci, dilencileştirici "dayanışma" faaliyetlerinin "laik" alternatifiydi.

Bu özelliğiyle "şeriat" endişesi taşıyan orta ve üst sınıfların ekonomik desteğini kazandılar. Sonra projeler büyüdü. Dışarıdan fonlanması ve devlet desteği gerektiren özellikle eğitime ve kadınlara yönelik projelerde dernek, uluslararası sermayenin, uluslararası finans kurumlarının ve devletin STK'ları geliştirme yönelimlerinin sonucu aradığı katkıyı bulmakta çok zorlanmadı.

Ve en son projesine, YİBO'ların iyileştirilmesi çalışmasına en önemli destek Coca-Cola'dan geldi. ÇYDD, "çocuklarımızın eğitim için" Coca-Cola ile ortak bir kampanya örgütlemeye başladı.

Peki, ÇYDD Başkanı Türkan Saylan, "Sosyal Sorumluluğunu" bilen kampanya ortağı Coca-Cola'nın bugüne kadarki birçok insanlık suçunun sorumlusu olduğunu bilmiyor mu?

Bilmiyorsa hatırlatalım:

Coca-Cola ilk olarak ABD'nin Georgia eyaletinde üretilmeye başlandı.

Ne rastlantıdır ki, Georgia Çocuk işçi kullanımını en son yasaklayan ABD eyaletidir.

Coca-Cola'nın ilk patronu Asa Chandler çocukları köle gibi kullanmayı savunuyordu.

"Çocuk emeği Dünya üzerindeki bütün ülkelerde başarının ölçüsüdür.''

demiş ve eklemişti;

"çocuk ne kadar erken çalışmaya başlarsa hayatı o kadar güzel ve yararlı olur.''

Coca-Cola çocuk emeğini sömürmekle kalmamış, 1970'de Güney Afrika'da ırkçı rejimin hapse attığı siyah mahkumları ayda 7.5 dolara çalıştırmıştır.

Bu arada Alman ve Japon savaş esirleri de Coca-Cola fabrikalarında çalışmışlardı.

Şirket Nazi Almanya'sında iş yaparken gamalı haç ile Coca-Cola arması yan yana asılıyordu.

1930'larda Coca-Cola, Hitler Gençliği üyelerini yıllarca kendi kamyonları ile mitinglere taşımıştı.

Nisan 1939'da Coca Cola'nın Almanya'daki patronu şirketin 10. Yılını kutlarken

"Büyük Önderimiz Hitler'e Hayranlığımızı ifade Etmek İçin"

adlı yığınsal bir "Heil Hitler" gösterisi düzemişti.

1954'te Coca-Cola'nın yerel şişeleme şirketi United Fruit Co. Guetamala'da faşist askeri darbeyi desteklemişti.

Guatemala'da Coca-Cola fabrikasındaki işçilerin sendika temsilcisi üç kez suikasta uğramış, hepsinden kıl payı kurtulmuştu.

2000'li yıllarda Coca-Cola firmasının Kolombiya'daki yerel üretim firmalarına karşı yürütülen sendikal direniş sırasında bu ülkede birçok sendikacı öldürülmüştü.

Coca-Cola yukarıda adı geçen, neo-liberal talanın ve sömürgecilik ilişkilerinin devamı için darbeleri, kontrgerilla faaliyetlerini desteklediği ülkeler başta olmak üzere bir çok ülkelerde de "imaj" çalışmalarına önem vermiş, lösemili çocuklar için hastahanelerde özel odalar inşa etmiş ve bunun reklamını da bol bol yapmıştır.

Şirket hem çocuk işçi çalıştıran, çocukları eğitimsiz, sağlıksız ve geleceksiz bırakan neo-liberal saldırganlığın terör yöntemlerini desteklemiş, hem de bunun yarattığı ağır toplumsal sorunları reklamı için kullanmıştır. Ancak yukarıda da bahsedildiği gibi bu sadece Coca-Cola'nın değil tüm sermayenin tercihidir.

Bu yüzden bu yazının ana fikri asla ve asla

"daha temiz sermaye gruplarının finansörlüğünde"

STK'cılık yapmak gerekir değildir.

Ana fikri şudur:

Yoksulluğa karşı liberallerin çözümünün peşine takılırsanız, STK'cılıkla çözüm olduğunuzu iddia ederseniz, sermayeden ve devletten gelecek fonlarla toplum için iyi bir şeyler yaptığınızı iddia ederken kendinizi kapitalizmin kirli çamaşırlarını yıkarken buluverirsiniz.

Çözümün bir parçası olacağım derken sorunun, yani kapitalist-emperyalist sistemin yeni liberal saldırısının bir parçası olursunuz.

Bu açıdan ÇYDD'nin düştüğü bu ibretlik durumun, ezilenlerin toplumsal hareketinin dönüştürücülüğünden umudu kesip "sivil toplumu" yeni keşfeden tüm dostların kulağına küpe olmasını dileriz.
__________________
manset 3-4
LeGoLaS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
coca, colanin, cydd, ve

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
coca-colanın sır gibi sakladıgı ham madde duyarsız kalma LeGoLaS SLayt BöLümü (Power Point) 0 04-12-2008 16:29
coca-colanın sır gibi sakladıgı ham madde duyarsız kalma Yaso SLayt BöLümü (Power Point) 3 03-15-2008 19:15


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:49 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628