Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Düşünce Grubu > Köşe Yazıları

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Patron-Çağrı Kınıkoğlu

Köşe Yazıları


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-05-2009, 09:40   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Patron-Çağrı Kınıkoğlu

Patron-Çağrı Kınıkoğlu
Kenan Doğulu Haziran başında bir müzik albümü çıkardı. Adı “Patron”.
Kültür-sanat içerikli bir televizyon programında şöyle anlatmıştı albümünün adını Patron koyma gerekçesini:
“ ‘Patron’ şarkısı bir anda çıkmış bir şarkı; insanın kendisinin patronu olmasıyla, içine hükmedebilmesiyle, kendine söz geçirmesiyle ilgili düşünerek yazmaya başladığım bir şarkı. İnsanın sınırlarını bilmesi, bu sınırları aşmak için elinden geleni yapması, risk faktörünü biraz daha fazla göz önüne alarak kurallardan uzak durmaya çalışması ve şartların esiri olmadan patron gibi davranabilmesi ve kendine güvenmesiyle ilgili bir şarkı bence…”
Bu on üçüncü stüdyo albümü hakkında şunları da eklemişti: “İlk albümüm ‘Yaparım Bilirsin’ adını taşıyordu. Ondan sonra hep ‘ben şuyum, ben buyum’ gibi isimler koydum şarkılara. Aslında belli bir çizgide yürüyen, kendine güvenen bir Türk genci görmek istedim. Bunu anlatmak istedim. Gençlerin sözcüsü olmak adına şarkılarıma bu tür isimler seçtim.”
Kenan Doğulu, popüler müzik âleminde özel yeri olan bir müzisyen. Babası müzisyen Yurdaer Doğulu, 1970’lerin önemli popüler müzik isimlerinden biriydi. Yine bir müzisyen kardeşi var, Ozan Doğulu…
İki kardeşin, babalarından “müziğe emek verme”yi miras aldıkları söylenebilir belki. Benzerlerinden fazlaları bu belki de; pop müzik alanında tasnif yapmak pek kolay olmasa da… Eğitimli müzisyenler ve hem enstrüman bilgisi, hem de düzenlemeler konusunda kendilerini geliştirmeye çalıştıkları, değişik denemeler yaptıkları, özellikle Ozan Doğulu’nun farklı müzisyenlerle ve değişik türde müziklerle de haşır neşir olduğu, bu deneyimlerini kardeşi ile de paylaştığı biliniyor.
Neyse, benim niyetim Doğulu ailesinin müzikal birikimini değerlendirmek değil. Yapamam da zaten.
Yukarıda aktardığım albüm ismi konusundaki açıklamalarından sonra aklıma şu soru takılmıştı: Türkiye’nin bir genç müzisyeni, sanatçı adayı, Türk gençlerine (sadece “Türk”leri kastettiğini sanmıyorum) kendince bir mesaj da vermeye çalışan, onların sözcülüğüne soyunan biri, nasıl oluyor da kendine güvenme çağrısını “patron” imgesine yaslamayı düşünebiliyor?
Hem de nasıl bir patron imgesi…
“Patron” demek Kenan Doğulu için “insanın sınırlarını bilmesi, bu sınırları aşmak için elinden geleni yapması, risk faktörünü biraz daha fazla göz önüne alarak kurallardan uzak durmaya çalışması ve şartların esiri olmadan (…) davranabilmesi” demekmiş.
Aklıma 1960 ve ‘70’lerin Yeşilçam filmleri geliyor.
Patron imgesi iki ana kanalda cisimleşirdi: İlk kanal bir yandan “tonton patron” Hulusi Kentmen’de veya duygulu âşıklar Kartal Tibet, Ediz Hun’da filan; diğer yandan ise, Ekrem Bora, Atıf Kaptan gibi daha karanlık ve pragmatist bir imgede, kentlilik ekseninde cisimleşirdi. İkinci kanal ise, kırın kentle buluşması kanalı: Mesela Ali Şen’i hatırlamamak olmaz; köylü kurnazı, taşralı ağalıktan kentli işadamına dönüşme sürecinde, kimsenin gözünün yaşına bakmayan, hesapçı bir tip olarak. Komiği de çıkardı bu tipin; yine de “tip” üç kağıtçı, karaborsacı, düşük ahlaklı çizilirdi… Zamanında, canlandırdığı tiplerde Sakıp Sabancı – Vehbi Koç karikatürü şekillendiğini söyleyenler de olmuştu.
Aslında, ilginç olan şu, Yeşilçam’ın işadamı – patron tipi, çok çok büyük oranda üretim sürecindeki konumu ile, daha doğrusu üretim süreci içindeki gerçekliğiyle değil de, avantür veya melodram filmlerin yan unsurları olarak ele alınmıştır. Siyaset ile, işçi hareketi ile ilişkisi dâhilinde, belirli bir sınıfın üyesi bir öğe olarak değil, yan öğe olarak.
Yine de, bu genel Yeşilçam manzarasında ağırlıklı “patron” imgesinin o dönemde nasıl şekillendiği ve topluma nasıl yansıtıldığını görmek mümkün. Yeşilçam apolitikti ama gişe kaygısı nedeniyle toplumsal süreçlere çok hızlı reakisyon gösteren bir sinemaydı… Kentlileşme (kapitalistleşme) sürecindeki Türkiye, kendi kırılmış yansımasını sinema aynasında hızla görmeye başlamıştı…
Toplumsal gerçekçi olarak nitelenen kimi filmlerde ise bu daha naif patron imgesine karşı, belirli çıkarlarını, toplumsal konumunu vb. korumak için her türlü acımasızlığa imza atabilen bir egemen sınıf üyesi imgesi de oluşmaya başlamıştı.
Toplumsal muhalefet dinamizminin yükselişi eşliğinde elbette.
Bu yükseliş bağlamında, sinemanın ötesinde, mesela 1970’lerin “dünyanın en çok satan mizah dergisi” listesinde ABD’nin MAD ve Sovyetler’in KROKODİL dergileriyle birlikte ilk üçe giren Oğuz Aral’ın GIRGIR’ında, bir alaycı mizah eşliğinde şişko, üç kağıtçı, çıkarcı patron imgesinin giderek öne çıkmaya başladığını söyleyebiliriz. Nezih Danyal’ın o çok başarılı (halkın sefaletinden beslenen, anca yutmayı bilen) şiş göbekli patron soyutlaması bugün bile kimi sol dergilerde ve yayınlarda kullanılmaktadır.
1960 ve ‘70’lerin patron imgesinden, bugünün “fit”, “sınırlarını bilen, bu sınırları aşmak için elinden geleni yapan, risk faktörünü biraz daha fazla göz önüne alarak kurallardan uzak durmaya çalışan ve şartların esiri olmadan (…) davranabilen” patron imgesine nasıl geldik?
Bir müzisyen “Türk gençleri”ne neden bu imge üzerinden sesleniyor?
(…)
Büyük burjuvaların önemli kadrolarından biri olan Cem Kozlu’nun “Başarının İzinde” adlı bir programı var bir haber kanalında. Bu programında, işadamları, CEO’lar, şirket yöneticileriyle röportajlar yapıyor. Program tanıtımı şöyle:
“Başarının İzinde programının konukları: küresel boyutta başarıyı kendi gayretiyle yaratmış, fazla tanınmayan veya kolay ulaşılamayan, başarı öyküsü ilginç öğeler içeren, başarı reçetesinin ayrıntıları kamuoyunca yeterince bilinmeyen, tutku ve iddia sahibi, kamuoyuna moral ve gurur aşılayacak nitelikteki kişiler arasında seçilen; Attila Doğudan, Sani Şener, Özdoğan Yılmaz, Baki Gökbayrak ve Muhtar Kent.”
Kozlu ve ekibi için patronlar “tutku, iddia sahibi, başarılı, kamuoyuna moral ve gurur aşılayacak nitelikte kişiler”. Doğulu için de tanım buna çok yakın.
Bir hatırlatma daha yapalım, yine Türkiye Sineması’ndan: 1960 ve ‘70’lerde “tutkulu, iddia sahibi, kamuoyuna moral ve gurur aşılayan” tipler kimlerdi? Sanırım Çirkin Kral’ın o dönem filmlerini gözünüzün önünden geçirmeniz bile yeterli… Kavram setini veri alalım: Tutku, moral, gurur vs.nin “emekçi karakteri”ne dikkat çekmek isterim.
(…)
Sorumuzu tekrarlayalım: “Sanatçı kendi güncelliğini nasıl soyutlar, eler; bu soyutlamadan yola çıkarak nasıl üretir?”
Kenan Doğulu örneği gösteriyor ki, işine saygı duyup, müziğe emek vermek bir yerden sonra pek naif bir anlam taşıyor. Ama esas olarak “yalan” olup, dikiş makinesi başında teyel atan, tezgâh arkasında satış yapan, bankoların arkasında mevduat sahipleriyle muhatap olan, bilgisayar ekranında dünyaları yeniden kuran emekçi kardeşlerimizin zihnine doluyor.
Ve kardeşlerimiz, kendi halinin müsebbibi bir tipe gıpta ederek, feyz almak için bakıyor.
Zenginlerin kendi sırtından geçinen asalaklar olduğu algısının bu toplumun emekçileri nezdinde yeniden yükselmesi, yani gerçekliğin yeniden ayakları üzerine dikilmesinin, bizim mücadelemizin olmazsa olmaz bir parçası olduğuna inanıyorum.
Pop müziğin kendi piyasasını filan tartışmıyorum. Kenan Doğulu’ya da çatmıyorum… Onunla ilgili problem, bu genel algıyı kabullenmeme ihtimalini bile aklına getirmeyip, onun içinde devinmesi; bu algıyı yaratan o değil yoksa.
Ben sadece sanatçı adaylarını, imgenin yanılsamalı gerçekliğine, gerçeğin siyasallaşmış imgesiyle meydan okumaya davet ediyorum.
Merak edenler için Patron’un sözlerinden numunelik:
Çok kalender bir şahsiyetsiniz
Elinizi tutmaya korkuyorum
Pek kırılgan ve şahanesiniz
Naifsiniz hem de pek naif
Mantıklı birine benziyorsunuz
Boş konuşanları sevmiyoruz

Havalı bir lider gibi
Olaylara hâkim gibi
Bilge gibi, sonsuz gibi
Anne gibi, haklı gibi

Patron, patron
Patron kaynaşalım
Patron oynaşalım
Patron yanaşalım
Kaptan sensin sür

Patron kaynaşalım
Patron oynaşalım
Patron yanaşalım
Başkan sensin sen
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
kinikoglu, patroncagri

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sinirli Patron 2 xNo Flash oyunlar 0 03-08-2009 13:41
Sinirli Patron xNo Flash oyunlar 0 03-08-2009 13:41
hey arkadaslar patron gelıyorr:D уυѕυƒ Komik Karikatürler 3 08-04-2008 14:59
Usame Bin Ladin'den çağrı üzerine çağrı Haberci Dünyadan Haberler 0 03-20-2008 22:10
İyi patron olmak!Nasıl iyi patron olunur? AzRaiL Kişisel Gelişim 0 02-03-2008 12:56


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 07:05 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628