Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Düşünce Grubu > Köşe Yazıları

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Bir kadeh şarap kadar değeri yok!

Köşe Yazıları


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-05-2009, 09:43   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Bir kadeh şarap kadar değeri yok!

Bir kadeh şarap kadar değeri yok! Protesto hakkının tartışılmasına karşı çıkan Koru, Çin zulmünün kınanmasını niye eleştirmişti?

Doğu Türkistan’da Türkler’e uygulanan soykırımın yıllar sonra ilk defa medyada yer bulmuş olması bize mevcut egemen bakışı daha iyi anlamamız için bir fırsat daha yarattı. (Keşke orada o zulüm ortamı oluşmasa da, bizim polemiğimiz kusur kalsa... )
Anladık ki, Türk kimliği yalnız ve ancak Amerika’nın araçsallaştırmak istediği bir “etnik kimlik” olacaksa tanınıyor...
Anladık ki emperyazmin çarklaının gıcırdamasını önleyecek “yağ” niyetineyse varsın aksın kanımız. Ne kadar kan, o kadar tıkırında dönen dişliler...
Fehmi Koru birkaç gün önce Doğu Türkistan protestolarının “keskin sirkenin küpüne zararı” olarak nitelendirerek “Çin’in Urumçi kentinde meydana gelen ve 150’den fazla Uygur’un hayatını kaybettiği olayları kınamasını sonunda sağladık ya, başımız göğe erebilir...” diyordu.
Dün ne yazmış biliyor musunuz:
“Protesto herkesin hakkı...”
Yok, yok “Katliam elbette kınanacak” manasında değil...
“Şaraplı konser” gündem saptırmacasıyla ilgili olarak...
Bu hakkın tartışılması tüylerini diken diken ediyormuş Koru’nun. Daha üç gün önce öfkeyle kalkan zararla oturur derken tüylerinizin uysal koyun gibi olduğunu ne çabuk unuttunuz Fehmi bey?
Özetle “bir bardak şarap” dahi protesto edilebilir ama “oluk oluk akan Türk kanı” hayır!
Diyorum ya ne bu olaylar yaşansaydı, ne de biz bu yazıları her gün okumak, okudukça insanlığımızdan utanmak durumunda kalsaydık.

+++

OYUN
Son perde
Kimsenin pek fark etmediği toplantılar dizisi var. Hepsi Türkiye’de.
Bunları, arka planda Amerika düzenliyor.
Uygur Türkleri, Doğu Türkistan, Kırgız Türkleri gibi diziler. Hep Türk kökenli topluluklar. Hepsi Orta Asya’da Çin ya da Rusya’nın komşusu. Hepsi bir zamanlar Çin ve Rus etkisi altında yaşayan topluluklar.
Onlara ilişkin toplantılar neden hep Türkiye’de? Tamam, hepsi Türk kökenli de, bu toplantılar neden hep Amerikan önerisi ile Türkiye’de?
Amerika, Türk toplulukları üzerinden Çin’i rahatsız etmek isteyebilir, ama bizim böyle bir politikamız yok.
Amerika bu oyunda herkesi kullanıyor.
Son perde kanla kapanıyor.
* Yalçın Doğan / Hürriyet

+++

Eski Maocu gerilla geçmişini hatırladı
Kimse niyet okuma zahmetine girmesin diye daha ilk satırdan istikametini belli etmiş Cengiz Çandar: “Madem Xinjiang ‘Şincan’ Uygur Özerk Bölgesi’ni Doğu Türkistan diye anacağız, o takdirde Irak Kürdistanı sözcüklerine alerjiden de kurtulmamız gerekecek... (...)Türkiye’de Kürtler söz konusu olduğunda bilinen yaklaşım, orada Uygurlara yönelik olarak kullanılıyor. ”
Ve Çin medyasının Türkiye’nin tepkisine dönük yorumlarına yer vermiş: “Beş yıl önce terörist bombalamalar Türkiye’yi vurduğu vakit, Çin, Türk halkının yanında yerini aldı ve şiddet eylemini kınadı. Ne var ki, 5 Temmuz’da Urumçi’de ayaklanmalar olup can ve mal kayıplarına yol açtığında Türkiye sokak serserilerinin yanında yer aldı ve tüm dünyaya utanç verici yüzünü göstererek, Çin’e borcunu kötülükle ödedi.”
Final sorusu şu: “Ölen Han Çinlilerin ölü sayısı, gerçekten Uygurlardan fazla ise?”
Türkiye’nin Doğu Türkistan’da yaşanan soykırım karşısındaki “iki arada” hali ibretlik.
Yıllardır sistemli katliama maruz kalan Türkler’e sahip çıkmasıyla, Amerikan tezgahının çarklarına kapılması arasındaki sınırı pamuk ipliği tutuyor. Öte yandan olaylar karşısında “diplomasi” nin arkasına sığınıp etkisiz eleman olmak da Çin’in emperyal duruşunu meşrulaştırmış oluyor.
Türkiye’nin Türklerin haklarını koruyamaz hale gelişinin temel nedeni bugün dizinin son bölümünde bahsettiğimiz “bağımlılık kuramı”nda “çevre ülkeler” kategorisinde yer alması değil mi?
“De Gaulle’ün büyük sözü”nü hatırlatmış Çandar:
‘Büyük devletler dış siyasetlerini sokakta yapmazlar’...
Ama nerede yaparlar söylememiş. Oysa bizim beş yıldır kendisinden cevabını beklediğimiz ve soru bu: Büyük devletler dış siyasetlerini gizli kapaklı “iş yemekleri”nde tanzim edip, yakalanınca da sağıra mı yatarlar?
* Cengiz Çandar


+++

Döşemecide inecek var
Maddenin “gaz” haliyle ilgili olarak tantanalı imza törenlerinde poz verenler, maddenin “buhar” halini inceleyen Deniz Feneri Soruşturması’nda neden sahneden kaçıyor?

Bakanlarımız, bürokrasimiz AB standardında çalışıp “geleceği kucaklıyor,” aslanlar gibi imza törenleri düzenliyorlar. Ortada henüz gaz yok, tantanalı boru döşeme anlaşması yapıyorlar.
Boru döşetmede hızlı.
Adaleti yakalamada nazlı!
O dosya çok geç kaldı.
Kaplumbağa hızıyla geldi.
Tam 170 günde ulaştı.
Ona da şükür ettik.
Geç tercüme edildi.
Yine şükür dedik.
Savcı sayısı birdi.
Üçe çıktı.
Umutlandık.
Aralarında Başbakan’ın yakın arkadaşı, partidaşı, yoldaşı RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın da bulunduğu 16 kişinin malına-mülküne-parasına tedbir konuldu.
MASAK, 16 şüphelinin hesap hareketlerini incelemeye aldı. Ankara 4. İdare Mahkemesi de Zahid Akman’ın TBMM’nin kasalarında tutulan “son 5 yıllık servet beyanlarını” istedi.
Daha çok umutlandık.
Adaletimiz hızlanıyordu.
Çok sevindik.
Kıyaslama yapılacaktı.
‘Fener’den önce neydi?
Çulsuzun biri miydi?
‘Fener’den sonra ne oldu?
Plaza sahibi mi oldu?
Parayı nereden buldu?
Türkiye adaleti de tıpkı Almanya adaletinin yaptığı gibi “çulsuzluktan plaza sahipliğine geçişin” üzerine gidecekti. İktidar değişince eski çulsuzlar, “siyaset-tarikat-ticaret üçgeni” içinde yer aldıktan sonra nasıl olmuş da mal-mülk-mevki-itibar-TV kanalı sahibi olup Ankara’nın göbeğinde alışveriş plazası dahil her çeşitten birçok şirketin ortağı haline gelmişlerdi?
Şu soru çok önemliydi.
Deniz Feneri nedir?
Yüzyılın iyilik hareketi midir?
Uluslararası soygun mudur?
Deniz Feneri siyaset-tarikat-ticaret üçgenine perçinlenmiş, Türkiye siyasetini de çürüten, iyi insanların kalbindeki iyilik yapma duygusunu paraya çevirip istismar eden bir soygun hareketi şüphesiyle adaletin önüne gelmişti.
Seviniyorduk, umutluyduk.
Adalet yerini bulacaktı.
Adalet hızlanacaktı.
Boru döşetmekten daha hızlı olacaktı. Fener dosyası geleli tam 137 gün oldu! Adalet boru döşetmenin altında kaldı.
* Necati Doğru / Vatan

+++

Batı’nın borusu
Artık yevmiye vermeye bile değer görmüyorlar, “Tut şunun ucunu döşeyelim abi” deyip işi bedavaya
getiriyorlar...

SULTAN hazretleri, Avrupa Birliği üyeliğinin ucu açık sürecine alışık olduğu için Nabucco’da da borunun iki ucunun açık olmasını pek önemsemedi.
Hazret, reklamlardaki gibi “tut şunun ucunu döşeyelim abi” demekle sorunun çözüldüğü havasındaydı.
Bülent Esinoğlu Nabucco için “Türkiye’nin borusu değil, Batının borusudur ve ötecek olan da Batının borusudur” diyerek şu yorumu yaptı:
“Emperyalizmin kazançları: Avrupa satın aldığı hidrokarbon kaynaklarını çeşitlendirmiş oluyor; yeni arz kaynağı elde ettiği için Rusya’dan aldığı enerjinin fiyatını düşürme imkânı kazanıyor. Türkiye’nin jeopolitik avantajı ’jeopolitik transit geçit’ülkesine indirgeniyor; Türkiye’nin kendisi enerji üssü olsa, jeopolitik değeri daha da yükselirdi. Türkiye’ye yılda verilecek 450 milyon dolar, harcayacağı güvenlik harcamalarına yetmiyor. Rusya’nın, Türkiye’ye teklif ettiği enerji üssü olma teklifi de boşa gitmiş oluyor.
Belirsizlikler: Azerbaycan ve Şah Denizi’nin ötesinden, gaz gelecek mi, gelmeyecek mi belli değil. Türkiye, AB-D adına Türki cumhuriyetlere baskı aracı olarak kullanılacak. Nabucco borusunun içinin, AB-D adına doldurulması için Türkiye taşeron olarak kullanılacak. Kendimiz, gazı Türki cumhuriyetlerinden satın alıp Avrupa’ya pazarlasak daha iyi olmaz mıydı, yani enerji üssü olmaya çalışsak daha iyi değil miydi? Şimdi Batı adına borunun içinin doldurulmasına çalışacağız.
Siyasi sorunlar: Bu boru hattı gerçekleşirse, Türkiye Batı emperyalizmine daha çok bağımlı hale gelecektir. Nabucco, Türkiye ile Rusya arasındaki düşmanlığı da körükleyecektir. Siyasi iktidar, Avrupa’nın enerji sorununu kendi sorunu olarak görmektedir.”
* Deniz Som / Cumhuriyet

+++

Ver gazı gitsin...
Hükümete şirin gözükmek için ortalığı nasıl gazlıyorlar.. Abarttıkça abartıyorlar..
Başbakan sırtlarını sıvazlayacak ya..
Biri yüzyılın imzası demiş, diğeri asrın imzası, öteki asrın rüyası..
İşin aslı astarı şu:
Beş ülke anlaştı, boru hattı yapıyor..
8 milyar euro harcanacak.. Türkiye kaç para yatıracak?
O da belli değil..
Şöyle bir sıkıntı var; gazın alıcısı mevcut da satıcısı henüz yok..
Tedarikçisi!
Ama önümüzde daha dört yıl var; bulunur..
Diyorlar ki; Nabucco nedeniyle merkez ülke olmuşuz.. Kimi de taşıyıcı ülkeyiz diyor..
Valla daha mantıklı.. Çünkü gazın deposu Avusturya’da olacak, kaynağı da başka ülkede..
Her halükârda transitiz..
Küçümsemiyorum.. Çok önemli de; asrın imzası veya rüyası demenin manası ne?
Peki, buna ne dersiniz! 2015 yılında Avrupalılar Türkiye üzerinden gelen doğalgazla ısınınca önemimizi anlayacak, bizi buyur edeceklermiş!
Ortada daha gaz falan yok ya..
Ver gazı gitsin!
Nasıl olsa patlamaz..
* Mehmet Tezkan / Vatan

+++

MİNİ
“Benim yargım” panikte
Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nda Ümraniye Davası’nda görevli savcı ve hakimlerin yerlerinin değiştirilmesinin gündeme gelmesi karşısında bazı gazetelerin sergilediği panik görülmeye değerdi.
Son dakika gelişmesine nasıl bir hazırlıklı olma halidir ki, savcıların Türkiye’deki hangi karanlıkları aydınlattıklarının şeceresi çıkarılarak, “adeta dokunulmazlık” talep edilebildi...


http://www.yenicaggazetesi.com.tr/a_...hp?hityaz=9290
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
bir, degeri, kadar, kadeh, sarap, yok

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bir kadeh alkol bile kanser ediyor ImmorTaL Sağlık - Genel 0 03-19-2009 19:12
AŞK'ın Değeri Korax Aşk'a Dair Her Şey 0 11-02-2008 23:23
'Kadeh tokuştur' demek mahalle baskısı Haberci Siyaset Meydanı 0 09-11-2008 02:51
Paranın değeri уυѕυƒ İbretlik Yazılar 0 08-31-2008 00:29
küprünün değeri düştü ahmetanriverdi Köprü 2 02-24-2008 06:53


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:06 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628