Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Düşünce Grubu > Köşe Yazıları

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

"Barzani vurulmadan terör bitmez"

Köşe Yazıları


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-11-2008, 17:28   #1
 
LeGoLaS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 6.606
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 896
LeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond repute
Standart "Barzani vurulmadan terör bitmez"

"Barzani vurulmadan terör bitmez" 26 Aralik 2007 21:00 barzani2Emekli Albay Erdal Sarızeybek PKK sorununu yorumladı... PKK terörü 23 yıllık mücadeleye rağmen neden bitmiyor? Aylardır tartışılan ve uzatmalı olarak gerçekleşen Kuzey Irak"a harekât, PKK terörünü bitirmek için yeterli mi? Terörle mücadelede, yanlış nerede yapılıyor?

Sık sık gündeme getirdiğimiz ve tüm vatandaşların kafasındaki bu soruların cevabını, kendisini “çılgın” olarak nitelendiren bir Emekli Albay"a, Erdal Sarızeybek"e sorduk. Yıllarca terörle çatışan birliklere komuta eden ve “tepki istifası” ile sivil hayata atıldıktan sonra Ya Gazi Paşa Duyarsa, Şemdinli"de Sınırı Aşmak ve İhaneti Gördüm kitapları ile hatıralarını kamuoyu ile paylaşan Emekli Albay Erdal Sarızeybek, terörle mücadelede irade eksikliğini sık sık vurguluyor. Sarızeybek, iki saati aşan röportajımız sırasında, Kuzey Irak"a gerçekleştirilen sınır ötesi harekâttan, Büyük Ortadoğu Projesi"ne, siyasilerin önerdiği çözüm modellerinden, İhaneti Gördüm kitabı ile gündeme gelen “Şemdinli"yi bombalama” tartışmalarına ve Cem Ersever"e kadar merak edilen birçok şeyi bizimle paylaştı. Çarpıcı açıklamaların yer aldığı röportajı, objektif gazetecilik adına, soru ve cevapları ile birlikte kesintisiz yayınlamayı uygun gördük.

- Sayın Erdal Sarızeybek. Dağlıca baskını ve 8 askerimizin rehin alınması olayından sonra hızlı bir sürece girdik. Hükümet TBMM"den yetki aldı, ABD ile ortak çalışma ve istihbarat desteği konusunda anlaşmaya vardı. Bu gelişmelerden sonra bir bekleme dönemi ardından Genelkurmay"a ihtiyaç duyduğu yetki verildi ve harekât yapıldı. Sınır ötesi harekâtı değerlendirir misiniz? PKK terörünü bitirme açısından ne kadar önemli bir harekâttır?

- Öncelikle soru şu: Sınır ötesi harekat terörle mücadele eylem planı içerisinde nerede yer alır? Ona bir bakalım. Olayı bütün bir fotoğraf olarak görelim, sınır ötesi harekâtı yerine koyalım bu fotoğrafta.

PKK deyince aklınıza ne geliyor? Bir, bölücü başı İmralı"da. Öyle mi? Terörü idare ediyor. Siz terörle mücadele eden bir ülke iseniz, sizin terörle mücadelede kararlı olan bir hükümetiniz varsa, bölücü başının İmralı"dan örgütü idare etmesine neden izin veriyorsunuz? Bu bir.

Terör örgütünün kuryeliğini yapmak Türk Ceza Kanunu"na göre suçtur. İspat edersiniz. Bölücü başının eylem talimatlarını veya örgütün yönetimine ilişkin talimatlarını avukatlarının ROJ TV"ye, basına şuraya buraya yazdığını ispat edersiniz. Örgüt kuryeliğini yapmaktan işlem yaparsınız. Sizin işlem yapma niyetiniz olsun. TCK"da çok madde bulursunuz bu konuda. Ama sizin niyetiniz yok. Siz “terörle mücadelede kararlıyım” diyorsunuz, ama İmralı"da yatan bölücü başının örgütü idare etmesine izin veriyorsunuz.

Örgütün para kasası belli. İsviçre"de. Siz diyorsunuz ki, “terörle mücadele ediyorum” ama örgütün para trafiğini durdurmuyorsunuz, açığa çıkarmıyorsunuz. Örgütü kimin beslediğini, örgütün de kimi beslediğini ortaya koymuyorsunuz, saklıyorsunuz. Örgütün eylem planları, arşivleri, hainlerin kimlikleri Suriye"de, biliyorsunuz. “Terörle mücadele ediyorum” diyorsunuz ama örgütün arşivlerini ortaya çıkarmıyorsunuz. Avrupa Birliği"ndeki PKK"nın siyasi cephesi; dernekleri, büroları, vakıfları, televizyonları, yayınları, adresleri, telefonları, kimlikleri, hepsi belli… “Terörle mücadele ediyorum” diyorsunuz, hepsine göz yumuyorsunuz ve izin veriyorsunuz.

Şimdi terörle mücadele etmeniz gereken bunca iş varken sınır ötesi harekât bu mücadele eylem planı içerisinde yüzde olarak söylerseniz, yüzde kaçlık yer alır? Diyelim ki, yüzde 10"luk yer alsın.

Sınır ötesi harekât gerçekten de terörle mücadelenin bir parçasıdır. Ama siz o parçayı gerçekleştirmeye yönelik operasyon yapıyorsunuz, geride kalan yüzde 90"lık alanda da mücadele etmeniz gerekir demek istiyorum. Siz yüzde 90"lık alanda mücadele etmiyorsunuz, sadece gözünüzü diktiniz dağlara ve sınır ötesi harekâta. Diyorsunuz ki, dağlarda savaşırım, sınır ötesi harekâtı yaparım, PKK"yı bitiririm. Allah için soruyorum, biter mi PKK, terör biter mi? Bir tek sınır ötesi harekâtla. Bitmez. Ha, bu harekât yapılmalı mı? Elbette… Neden elbette. Siz biliyorsunuz ki yıllardır tehdit Irak"tan geliyor. Lider kadrosu orada, kampları orada, silahlar orada, teröristler orada. Ve buna göz yumuyorsunuz. O terörist geliyor, benim askerimi şehit ediyor. Elbette ki buna göz yumulmamalı, elbette ki sınır ötesi harekât yapılmalı. Yapılmıştır, iyi olmuştur, psikolojik etkiyi yaratmıştır olumlu olarak. Ama terörü bitirmez. PKK"yı da bitirmez.

ÖNCE BARZANİ VURULMALI

Hava bombardımanı ile terörist ölmüyor. Bunu yıllarca biz gördük. Eğer çok gerçek bir amacına uygun sınır ötesi harekât yapılıyorsa, umarız ki kara birlikleri ile desteklenir. Teröristler tek tek o mağaralarında, inlerinde bulunur, yok edilir. Ama benim askerim şehit oluyorsa, sınır ötesine geçiyorsa, operasyonun hedefini eğer 3–5 PKK"lıyı öldürmek için seçiyorlarsa, yazıktır, günahtır. Şehit olacak askere de günahtır, Türk milletinin ordusuna da günahtır. Böyle bir hedefi olamaz sınır ötesi harekâtın. Sınır ötesi harekâtın hedefi ne olur? Bir, Kürt devletinin kurulması sizin varlığınıza tehdit midir? Tehdittir… “Kırmızı çizgimiz” diyorsunuz, o çizgi içinde midir? İçindedir. O halde harekât yapıyorsanız Barzani"yi vuracaksınız önce. Şimdi PKK Barzani"nin içinde, Barzani"ye vurmadan PKK"ya vuramazsınız.

Musul-Kerkük"teki Türklerin hakları sizi milli çıkarlar açısından ilgilendiriyor mu? İlgilendiriyor. Dış politikamızın temel dayanaklarından biri de… Ne yapmanız gerekiyor? Bu harekâtla birlikte Musul-Kerkük"teki Türkleri örgütlemeniz gerekiyor, siyasi güç haline getirmeniz gerekiyor. Eğer bunun için askerimiz gidiyorsa Irak"ta, şehit oluyorsa, şehit olsun saygımız sonsuzdur. Gider anasının elini öperiz. Ama eğer 3-5 PKK"yı öldürmek için oraya gidiyorlarsa hiç girmesinler, yazıktır…

- Kandil"e yapılmış operasyon sizce geç kalmış bir operasyon mu? ABD ile istihbaratlaşma sonucu yapılan bir operasyon mudur? Amerika"yı samimi buluyor musunuz bu konuda?

- Onların ismini bile duymak istemiyorum. Ne Amerika"sı, ne istihbaratı, şunu bunu. Bizimle alay ediyorlar, Türk milleti ile. İnanın bana alay ediyorlar, bize gülüyorlar. Diyorlar ki, PKK"yı başlarına bela ettik, 7 bin yıllık bir tarihi olan Türk devletini ne hale düşürdük diye, bize İmralı"da yatan da gülüyor, o AB"nin parlamenterleri de gülüyor, o DTP"nin Ahmet Türk"ü, Leyla Zana"sı gülüyor. Halimize gülüyor. Diyeceksiniz ki, niye gülüyor? İstihbarata falan gerek yok ki. Biz yıllardan beri o bölgede kaldık. Teröristle ilgili bilinmeyen hiçbir şey yok. Hiçbir şey yok. Sayıları belli, yerleri belli, silahları belli, kampları belli, dış destekleri belli, Avrupa"daki federasyonları, dernekleri, halkevleri, televizyonları, yayınları belli. Adresleri belli, telefonu belli, para kasası belli, arşivi belli.

21442

TERÖRLE MÜCADELE ETMEK İSTEYEN BAŞBAKANIMIZ YOK

- Eksik olan ne peki Sayın Sarızeybek?

- Devleti yöneten yok…

- Terörle mücadelede başarıyı sağlamak için ne yapmak lazım? Sırrı ne?

- Ülkesini seven, toprağını seven, insanını seven ve onlara hizmet etmek için çalışan yöneticiyi bulacaksınız. Öyle başbakan olup da, ertesi gün oğluna düğün yapıp, halktan 250 milyar toplayan başbakanınız olmayacak. Şehitlerinize hakaret eden başbakanınız olmayacak. Şehitlerini koruyan, seven, anısına saygı duyacak başbakanınız olacak. Halktan para toplamayan başbakanınız olacak. Ülkesinin menfaatlerini düşünen, Amerika"nın menfaatlerini düşünmeyen başbakanınız olacak. Yok... Bizim öyle bir başbakanımız yok, terörle mücadele niyetli başbakanımız yok. Terörü siyasallaştırmak, legalleştirmek, demokratik çözüm adı altında ülkeyi bölmek isteyen bir başbakanımız var bizim.

- Siyasilerin; özellikle Ankara"dan ötesinde Doğu kesiminde, vatandaşa bire bir ulaştığını düşünüyor musunuz?

- Çok partili hayata geçtiğimiz zaman 1946"da, gelen bütün hükümetler, halkla devlet arasına aşireti koymuşlar. Halka hizmet edeceksiniz, doğrudan halka hizmet etmiyorsunuz. Gidiyorsunuz, aşiret reisini buluyorsunuz. Ona hizmet ediyorsunuz, o isterse hizmeti halka götürüyor. 1946"dan günümüze kadar böyle. Bakın milletvekillerine. Bütün aşiret reisleri bizim ülkemizde milletvekilidir. Kredileri alan onlardır, yatırımlar onların üzerinden yapılır, teşvikler onlara yapılır ve bu hizmet halka inmez. İnmediği şuradan belli. Hâla sizin milyonun üzerinde Türkçe bilmeyen vatandaşınız var. Eğitiminiz yok. Halkın cahil kalması aşiretin isteği. Neden? Adam geliyor diyor ki siyasi partiye, “Benim 50 bin oyum var.” 50 bin oy demek, 50 bin özgür irade demektir. Demek ki, 50 bin kişinin özgür iradesine bu aşiret ipotek koyuyor. Halk aydınlanmaz ise eğer, bu sistem bu şekilde gider. PKK"nın çıkmasının bir sebebi bu zaten. Doğu"da devletle halk arasında otorite olan aşiret gücünü yok edip, PKK olarak bu otoritenin yerine geçmek. Yani halka yine bir hizmet yok. Aşireti yok edecekler, kendileri devletle halk arasında aracı olacaklar. Teşvikleri, kredileri, belediye başkanlıklarını, milletvekillerini kendileri alacaklar. Yani siz buna kısaca güç değişimi diyebilirsiniz. Bugüne kadar güç aşiretti, şimdi aşireti siliyorlar, yerine PKK geçiyor. Tabi Kürdistan hayalleri falan ayrı konu.

- Şimdi de dağdan inme yasası çıkarılıyor. “Annesinin babasının yanına dönsün” diyor Sayın Başbakan.

- Bu bir komedi. Hâlâ bu bir komedi ama, bu komediye onlar gülüyor, biz gülemiyoruz. Bizim için trajedi, biz üzülüyoruz. Niye? Bu ortaya koydukları fikirlerin terörle mücadeleyle ilgisi yok. Terörle mücadele etmek istiyorsanız, önünüzde hiçbir bilinmeyeni olmayan bir denklem var. Hiçbir bilinmeyeni yok. Dış destekler diyorlar. Genelkurmay Başkanı diyor, ikinci başkanı diyor. Avrupa"da adresler belli, mücadele eden yok. Hükümet, saygın, etkin, tutarlı bir dış politikayla Avrupa"da PKK"yla mücadele etmek gibi bir niyeti yok. Neden yok? Avrupa Parlamentosu"nda aranan bir teröristin konuşma yapması demek, Türk milletine hakaret etmek demektir. Ama hükümetten ses yok. Ha o zaman ne aklınıza geliyor? Bu hükümet ne yapmak istiyor? Bu Başbakan ne yapmak istiyor diye soru soruyorsunuz. Bu sorunun cevabını da, konuşmamızın çeşitli bölümlerinde bulacağız ve söyleyeceğiz.

21443

- Baykal"ın bir önerisi var. Sınır ötesi operasyonu haricinde, dedi ki; Kuzey Irak"taki Kürt öğrencileri getirelim bizde eğitim verelim…


- Arzu hanım sinirlerim bozuluyor, samimi söylüyorum. Yani Atatürk"ün kurmuş olduğu bir Cumhuriyet Halk Partisi"nin yıllardır liderliğini yapan, siyaseti bilen bir şahsiyet çıkacak diyecek ki; Ben Barzani"nin çocuklarını, binlerce çocuğu Türkiye"ye getireceğim, bir de Ortadoğu Teknik Üniversitesi gibi ülkenin en saygın üniversitelerinde okutup yetiştireceğim. O zaman biz ona şunu sorarız: Senin Allah"tan korkun yok mu deriz. Senin Doğu"da vatandaşların okuma yazma bilmez iken, gidip Barzani"nin çocuklarını okutmak ne demektir diye, ona sorarız. O tamamen bir şovdur. Nasıl şovdur. Zannetti ki, -benim kişisel görüşüm- AKP hükümeti böyle bir açılım yapacak, ondan önce ben davranayım da, bu şeyi yapayım. Bunlar samimi değil. Ne o, ne AKP hiç biri samimi değil.

Siz terörle mücadele etmek istiyorsanız, size söyledim. Cehalet dedim, yoksulluk, işsizlik aşiret, feodal yapı, din baskısı… Siz önce bunlarla mücadele edin. İnsanlığınızı, insanca siz ülkenizde yaşatın, ondan sonra gidip Barzani"nin çocuklarına bakarsınız.

- DTP hakkında açılan kapatma davası, terörle mücadele açısından önemli mi? DTP sizce kapatılmalı mı?

- Çözüm değil…Ya Arzu hanım derdimizi anlatamıyoruz. Bakın bunlar 1991"de HEP olarak kuruldular. Kapatıldı DEP oldu, kapatıldı HADEP oldu, kapatıldı DEHAP oldu. Şimdi DTP. Şu aşamada DTP"yi kapatırsanız, onların zaten yeni partileri hazır. Belki de ÖP"dir, yani Özgürlükler Partisi falan bir şeydir. Hemen müracaatını yapar, onu kurar. Belki Allah bilir bütün DTP"nin mal varlığını üzerinden çekmişlerdir, içi boş bir parti haline getirilmiştir. Siz parti kapatmakla uğraşacağınıza, suç işleyene cezasını verin. Türkiye"de bölücülük yapmak suç mudur, Anayasal düzeni değiştirip bir federe özerk yönetim kurmak, bunu talep etmek, bunun için eylem yapmak suç mudur? Suçtur. Türk Ceza kanunu"nda da, Terörle Mücadele Kanunu"nda da bunun maddesi vardır. Ha, milletvekilidir, kaldırırsınız dokunulmazlığını. Hakkında işlem yaparsınız, cezasını verirsiniz. Siz bunu yapmıyorsunuz bir. İki, DTP"nin, PKK"nın siyasi kanadı olduğunu herkes biliyor. Ama PKK ile DTP arasındaki parasal ilişkileri ortaya çıkartmıyorsunuz iki. Arşivlerini ortaya çıkartıp DTP ile PKK arasındaki anlaşmaları ortaya çıkarmıyorsunuz üç. Oturduğunuz yerden parti kapatmakla uğraşıyorsunuz. Ne anlamı var?

- Bu arşivleri kime teslim etmiş olabilir Apo…

- Bölücübaşı Öcalan"ın sağ kolu Suriye"de Delil kod isimli bir terörist. Bunun eşi de, Tuncelili Nizih kod isminde bir terörist. Öcalan zaten Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi"ndeki ifadelerinde bunu anlatıyor. Diyor ki, 2 milyon 200 bin dolar vardı, bunun 50 bin dolarını aldım. 2 milyon 150 bin dolarını Delil kod isimli teröriste verdim. Arşivleri de verdim diyor, onları da Suriye"deki Kürt evlerine dağıttılar. Veren belli, alan belli, yeri belli. Bir tek, devlet olacaksınız, ekip göndereceksiniz. O Delil kodu da kulağından tutup getireceksiniz.

- Zor mu bu peki? İstenirse yapılabilir mi?

- Sizin terörle mücadele etmeye niyetiniz yok ki. Siz terörü siyasallaştırmak istiyorsunuz. Siz PKK"ya siyasi çözüm bulmak istiyorsunuz. Sizin PKK"yı yok etmek gibi bir niyetiniz yok ki. Onun için kimse de gidip arşivleri alıp gelmiyor.

Arzu Sarı / Sonsayfa
__________________
manset 3-4
LeGoLaS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
quotbarzani, vurulmadan, teror, bitmezquot, barzani vurulmadan teror bitmez

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
"Ergenekon iddianamede 'terör örgütü' şeklinde değerlendirildi" Haberci Yurttan Haberler 0 07-02-2008 17:32
Neçirvan Barzani: "Erdoğan'ı sıcak karşılarız" Haberci Dünyadan Haberler 0 06-28-2008 17:20
Mesud Barzani: "Tehdit altındayız" Haberci Dünyadan Haberler 0 06-03-2008 12:44
Barzani: "Türk heyeti ile görüşmüyoruz" Haberci Dünyadan Haberler 0 03-14-2008 12:01
DOWNLOAD Google Earth """""""Pro""""" Orjinal CD Kopyası! .400.00 $.-----full---- Korax İnternet 0 02-05-2008 20:37


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:02 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628