Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Düşünce Grubu > Köşe Yazıları

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Türkiye PKK’yı neden bitiremiyor?

Köşe Yazıları


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-11-2008, 18:47   #1
 
LeGoLaS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 6.606
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 900
LeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond repute
Standart Türkiye PKK’yı neden bitiremiyor?

Türkiye PKK’yı neden bitiremiyor?
Terör sorunu Türkiye Cumhuriyeti’nin 85 yıllık tarihi boyunca her dönem mücadele etmek zorunda kaldığı bir sıkıntıdır. 1900’lü yılların ikinci yarısından itibaren ciddi anlamda ülkemizi tehdit eden ve dönem-dönem isim değiştiren PKK, Asala, İBDA-C, DHKP-C, Hizbullah gibi terör gurupları verdikleri milyarlarca dolar zararın yanı sıra binlerce askerin, devlet görevlisinin ve sivil halkın şehit olmasına sebep oldu. Yarım milyonluk bir askeri güce sahip olan Türkiye bir türlü bu hainleri tam anlamıyla tarihe gömememiştir. 22 Temmuz seçimlerinden önce gündeme gelen sınır ötesi operasyon da ABD’nin ve seçimin araya girmesi sebebiyle rafa kaldırıldı.


Peki Türkiye terör konusunda neden başarısız? Irak’a girilmesi terör sorununa bir çözüm olur mu?


Ciddi anlamda ilk kez birkaç Ermeni tarafından kurulan ve Ermenistan tarafından desteklenen Asala ile tanıştığımız terör örgütleri zamanla çoğaldı ve destek bulduğu karanlık güçler sayesinde güç kazandı. Bu terör örgütlerinden en ciddi sorun yaratan da PKK oldu.


İlk tohumları 1973 - 74 yıllarında atılan ideolojik olarak Mahir Çayan'ın suni denge kuramından, örgütlenme yapısı olarak Peru'daki aydınlık yol hareketinden etkilenmiş olan örgüt 27 kasım 1978 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesi’nde yapılan özel toplantıda Kürdistan İşçi Partisi adını almıştır. Bu dönemden sonra silahlı bir terör grubu haline dönüştürülen PKK, 90’lı yıllarda büyük bir güç haline geldi. Kadın-erkek,genç-ihtiyar demeden önüne geleni şehit etti ve Türkiye Cumhuriyeti de o dönemden beri PKK’ya karşı bitirici darbeyi indiremedi.


Türkiye PKK’yı neden bitiremiyor?

Dünyadaki terör örgütlerinin neredeyse tamamı ‘gerilla taktiği’ uygulamaktadır. PKK’da bunların başında hatta en iyi uygulayan terör örgütüdür. Bu taktik strateji olarak minimum zafiyet maksimum zarar üzerine dayanır. Taktiğin uygulanması için;
toprağın yerlisi olmak, çevreyi iyi tanımak, kolayca fark edilemeyecek kadar küçük, ama zarar verecek kadar büyük bir topluluk olmak ve en önemlisi de hızlı saldırı silahlarına sahip olmaktır.Hayatlarının neredeyse tamamını dağlarda geçiren, Türkiye,İran Suriye ve en önemlisi Irak’ta bulunan dağları avucunun içi gibi bilen PKK bu bakımdan askerimize oranla daha avantajlı...Bunun yanı sıra bir kısmı askerden daha tecrübeli nedeni ise uzun süreli eğitim almaları ve bu işi ölünceye kadar sürdürmek zorunda olmalarıdır. Ancak Mehmetçik için bu durumda ibre biraz tersine dönüyor. 3 ay gibi kısa bir süre acemi birliğinde eğitim alan Türk askeri tecrübe bakımından biraz yetersiz kalıyor. Zaten bu üç aylık dönemin bir ayı da yemin töreni için harcandığından yeterli askeri eğitim ve tecrübe kesinlikle alınmış olmuyor. Bunun yanı sıra bazı askerlerin vatan hizmetini geçici bir görev olarak görmesi de yeterli eğitim alınamamasına neden oluyor. Bir de askerin önündeki en büyük engel bölge halkının bir bölümünün gizliden gizliye PKK’yı destekliyor olması. Bu destek sadece silah, erzak ve ilaçla sınırlı kalmayıp istihbarat bilgilerini de içinde barındırıyor. Bugün çevremizi dikkatli bir biçimde analiz edildiğinde terör örgütünün nasıl yandaş bulduğu açıkça göze çarpmaktadır. Üniversitelerin içine kadar sızan PKK, her yerde kendine militan bulabilmek için derin bir çalışma girişimine girmiştir. Fakir, hayattan beklentisi olmayan, madde bağımlısı ve cahil insanları kandırmakta hiç zorlanmamaktadırlar. Özellikle bulundukları bölgede örgüte sempati duyan insanlar başta olmak üzere kandırılması kolay gençler de hedef kesimi oluşturuyor. İşsizlik ve eğitim düzeyinin düşük olması da otomatik olarak bölge insanını PKK’nın kucağına atıyor.


En önemli sorun dış destek

Terör örgütleri yaşam süreçleri boyunca çeşitli karanlık kuvvetler ve yabancı devletler tarafından beslenir. PKK da bu dış desteği alan en önemli terör gruplarının başında geliyor. Başta Irak olmak üzere Avrupa’nın önde gelen ülkeleri hatta ABD ciddi anlamda PKK’ya yardımlar yapmakta ve bu yardımları için de her seferinde bahaneler üretmektedir. 1992 yılında yapılan askeri operasyon sırasında ABD helikopterinin Irak’ta PKK kampının bulunduğu bölgelere malzemeler attığı ispatlanmıştır. Bunun yanı sıra kısa bir süre önce Amerikan yönetimi Irak’ta 190 bin adet silahının kaybolduğunu ilan etmiştir. ABD gibi sinekten yağ çıkararak para kazanan ve her gittiği yere ölüm götüren bir ülkenin bu kadar büyük bir maddi değeri olan silahları kaybettiğini açıklaması yalanlarına tuz biber ekiyor.


Türkiye’nin terör sorunu dağda değildir. Eğer dağda olsaydı 500 bin kişinin üzerinde olan Türk askeri şimdiye kadar rahatlıkla ortadan kaldırmış olurdu. Bu konuda en açıklayıcı konuşmayı bir şehit cenazesine katılan 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız yapmıştır.
Iğsız, ’Şehidimizin babası en acılı anında ’Vatan sağ olsun’ diyebiliyorsa bu bizim için çok büyük bir vicdanı sorumluluktur. Asker kar, buz, sıcak, soğuk demeden her türlü şartta bu mücadeleyi sürdürmektedir. Ama bakın ben size dağdaki mücadeleden bahsediyorum. Vatandaşlarımız dağdaki mücadele yönünden hiçbir tereddüt yaşamasınlar. Ama açıklıkla ifade ediyorum, bugün sorun dağda değil. ’Nerede?’ diye sorarsanız bunu bana sormayın biraz bakarsınız nerede olduğunu görürsünüz.’ açıklaması olayın vahametinin ordu tarafından anlaşılmış olmasına rağmen siyasiler tarafından anlaşılamamış olduğunu açıkça gösteriyor.


Asker tarafından ele geçirilen silahlar dikkatle incelendiğinde ABD’den Rusya’ya, İtalya’dan Avusturya’ya kadar neredeyse tüm dünya ülkelerinde üretilmiş askeri mühimmatlar PKK’nın rahatça eline geçmektedir. Türkiye terörle mücadele konusunda yalnızdır ve sonsuza kadar bu böyle kalacaktır.


Şu unutulmamalıdır ki terör örgütleri destek gördükleri ülkelerin veya karanlık güçlerin kuyruğuna basmadıkça destekçi devletin yapacağı en fazla eylem, terörü kınamaktan ileri gitmez.

Bu bağlamda PKK, Amerikan çıkarlarına, Barzani ve Talabani’nin geleceğe dönük planlarına zarar vermedikçe Türkiye PKK ile mücadelesinde yalnız kalacaktır. Bu nedenle PKK ile bu aktörlerin arasının açılması için gereken ortam bir şekilde sağlanmalıdır.


PKK’ya karşı özel timler yetiştirilmeli

Batı'da teröristle mücadeleyi orduyla yürütmeye çalışan tek ülke Türkiye’dir. Ancak Genelkurmay Başkanlığı yeni aldığı doğru bir kararla terörle mücadele için özel birlikler yetiştirileceğini açıklamıştır.


Orduların kalabalık olması sebebiyle gizlenmesi çok zordur. Böyle durumlarda kayıpların artması da kaçınılmazdır. Bu sebepten dolayı bu işi profesyonelce yapan ve görevi olarak kabul eden tam teçhizatlı küçük askeri timler oluşturulması şarttır. Bu durum strateji değiştirmeye başlayan teröristlere karşı daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Tüfekle, tabancayla çatışmaya girmekten kaçınan PKK son dönemlerde mayınlı saldırılarını artırmıştır.2007 yılının ilk 8 ayı itibariyle şehit olan asker ve sivil toplam 77 insanın 41’i mayınlı tuzaklara kurban gitmiştir. Buda gösteriyor ki terör örgütü dış destek sayesinde eline geçirdiği patlayıcı maddeler sayesinde maksimum zararlar verebilecek ama kendini de tehlikeye atmayacak yöntemlere başvurmaya başlamıştır.Operasyon için geç kalındı


Seçim öncesinde ortaya atılan ve bir türlü gerçekleştirilemeyen Kuzey Irak’a operasyon çok geç kalmıştır. ABD ile anlaşılıp yapılması kararlaştırılan operasyon da önce Amerikan yetkililer tarafından basına duyurulmuş sonra da basından tüm dünyaya normal bir durummuş gibi ilan edilmiştir. Ankara’ya çağırılarak PKK konusunda işbirliği anlaşması imzalanan Maliki ile de PKK’ya ‘Biz geliyoruz Kandil Dağı’nı boşaltın’ mesajı verilmiştir. Bu saatten sonra yapılacak operasyonda hiçbir fayda sağlamayacaktır. Irak’a girmesi durumunda bölgede 3-5 çapulcu haricinde kimse bulunmayacaktır. Bu durumda PKK’ya yeni üyeler kazandırabilir ayrıca Irak’ta Kürtçülüğün güçlenmesine neden olabilir.


Apo’yu asmak fayda sağlamaz

22 temmuz seçim vaatleri arasında birkaç partinin vaatleri arasında yer alan hatta meydanlarda ip kavgasına dönüşen Abdullah Öcalan’ın asılması düşüncesi bu saatten sonra örgütün bitirilmesine bir fayda sağlamayacaktır. Çünkü Apo artık gösterişte PKK’nın lideridir. Öcalan’ın asılması yalnızca şehit annelerinin yüreğini ferahlatabilir. Oysa ki yakalandığı dönemde Abdullah Öcalan’ın asılmasına izin vermeyen dünyaya nispet olarak asılsa ve hemen ardından ciddi anlamda bir operasyon düzenlenseydi örgütün diğer liderleri de yakalanabilir belki de PKK uzun bir süreliğine ortadan kaldırılabilirdi. Ancak örgüte yapılan bu destekler sebebiyle PKK’nın şu anda bitirilmesi imkansızdır.
__________________
LeGoLaS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
pkk8217yi, neden, bitiremiyor, pkk’yi, turkiye

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Scorpions 22 Ağustos’ta Türkiye’de!.. _Seda_ Müzik Sohbet 8 07-02-2008 15:55
Türkiye’de Nüfus Yaso Coğrafya 0 03-24-2008 20:54
Polonya’ya gittik pişman olduk, hafif ticariyle Türkiye’de üretime döneriz LeGoLaS Finans Haberleri 0 03-13-2008 23:40
Mondros’tan Lozan’a Türkiye Ulusal Kurtuluş Savaşı Tarihi (1918 – 1923) Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 18:05
Türkiye’nin Büyük Irmaklari Korax Coğrafya 0 02-23-2008 21:02


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:23 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628