Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Kur'an-ı Kerim

Kur'an-ı Kerim Kur'an-ı Kerim

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Kur'ân'ın Peygamber Dudaklarından Mushaf'a Uzanan Hikâyesi

Kur'an-ı Kerim


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 04-06-2010, 08:37   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Kur'ân'ın Peygamber Dudaklarından Mushaf'a Uzanan Hikâyesi

Kur'ân'ın Peygamber Dudaklarından Mushaf'a Uzanan Hikâyesi
hz osman mushafiKur'ân'ın Peygamber Dudaklarından Mushaf'a Uzanan Hikâyesi


Yorgun İslâm ordusu Medine'ye giriyor. Yalancı peygamber Müseylime'nin başlattığı isyanı bastırmak üzere gittiği Yemame'den dönen ordu, İslâm başkentinde büyük bir coşkuyla karşılanıyor. Zira sayılarla ilişkili rivayetler çeşitliyse de, oran olarak müminlerin birkaç katı olduğu anlaşılan isyânkarlara karşı verilen savaşın sonucu, mucizevi bir zafer olarak yorumlanıyor. Bu zafer, irtidat hareketlerinin belini büküyor ve tüm Arap Yarımadası'nın Medine'ye yeniden biat etmesinin önünü açıyor. Medine'nin coşkusu da bu yüzden.

Ancak Medine'nin coşkusuna, asık yüzüyle gölge düşüren biri var ashab içinde: Ömer b. Hattab. Ordunun önünden gelen ulakların ulaştırdığı bilgilerle derinden sarsılmış Ömer. Savaşın seyrinin Müslümanlar lehine dönmesinde Hameletü'l-Kur'ân olarak tanınan yaklaşık üç bin kişilik bir kıtanın gösterdiği cesaretin payının büyük olduğunu söylüyor gelen raporlar. Ve aralarında Kur'ân bilgisi yüksek çok sayıda sahabenin şehit düştüğünü naklediyor gelen haberciler. Yemame Savaşı'nda şehit düşenler arasında, Suffe ehlinden olan ve Hz. Peygamber'in Kur'ân öğrenilecek dört kişiden biri olarak tavsif ettiği Ebû Huzeyfe'nin azatlısı Sâlim b. Ma'kil de var. Savaş sırasında düşen sancağı, yakındakilerin itirazlarına rağmen kaldırmış ve düşmanın sayıca üstünlüğü karşısında bunalmış Müslümanları yüreklendirirken şehit düşmüştür Sâlim.

Tüm bu haberlerle sarsılan Ömer b. Hattab, Halife Ebû Bekir'in huzurunda alır soluğu. Sâlim'den başlayarak son savaşta şehit düşen sahabinin isimlerini sıralar bir bir halifeye. Peygamber'in ümmetine ve insanlığa emaneti olan Kur'ân'ın az sayıdaki hafızlarından olduklarına dikkat çeker.


"Resûlullah'ın sahabesi, pervane böcekleri gibi ateşe atılıyor. Bundan sonra çıkacak her fırsatta da atılmaya devam edeceklerinden endişeleniyorum. Kur'ân'ın taşıyıcısı, hafızı olan bu insanlarla birlikte Kur'ân da kaybolma tehlikesi yaşıyor."

O büyük emaneti koruma altına almak gerektiğini savunurken Ömer, kısa bir tereddüt geçirir Ebû Bekir. Zira Hz. Peygamber'in uygulamasına karşı gelme endişesi vardır içinde. Ancak Resûlullah'ın, kendisine indirilen vahyi, sağlığında etrafındakilere yazdırdığı gerçeğini de göz ardı edemez. Keza, Akabe biatında da o vakte kadar inmiş olan ayetlerden müteşekkil bir deste metnin Medinelilere verildiği ve İslâm'ın Yesrib'de bunların tilâveti aracılığıyla yayıldığı da herkesin malumudur.

Uzun sürmez halifenin ikna olması. Ancak sadece hafızaya güvenilmemesi yönünde bir şart koşar. Halifenin emri doğrultusunda yazılı ayetler toplanacak ve her bir ayet en az iki ayrı şahsın muhafaza ettiği yazılı metinlere dayanacaktır. Bu şekilde Mescid-i Nebevî'de toplanan malzemenin üzerindeki metinlerin, ayrıca Hz. Peygamber'in huzurunda mukâbele edilip edilmediği ve hafızların ezberleriyle uyumlu olup olmadığı da kontrol edilecektir.

Peygamber mescidinde böylece farklı malzemelerden yapılmış yüzlerce metin birikir. Biriken malzemenin miktarı o zamanın insanını, mahiyeti ise bugünün insanını şaşırtacak ölçüdedir. Zira vahyin sürdüğü yıllar boyunca, yazılı kültüre uzak olan Arapların, inen Kur'ân ayetlerini ezberlerine almaları tabii bir süreçtir. Hatta özel bir gayret göstermeksizin, Kur'ân'ın hepsini birden ezberleyenlerin sayısı, o günkü nüfus yapısı dikkate alındığında hayli kabarık bile sayılabilir. Bunlar arasında kadın sahabilerin sayısının da hiç de azımsanmayacak miktarda olduğu tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, Arap toplumunda okuryazar sayısının hayli az olduğu ve bunların önemli bir kısmının da dış dünya ile irtibatı daha yoğun olan Kureyş'e mensup bulunduğu bilinmektedir. Bugün bilinen Arap harflerinin Kureyş'e Hz. Muhammed'den bir nesil önce girdiği şeklindeki rivayet dikkate alındığında, okuryazarlık seviyesinin düşük olması yadırganmamalıdır.

Öte yandan belki de asıl ilginç olan, sözlü geleneğe dayalı böyle bir toplumda vahyin Hz. Peygamber'in arzusu doğrultusunda kayıt altına alınma çabasının, Kur'ân'ın her ayetine en az iki kez şehadet edecek ölçüde yazılı malzemenin üretimine sebep olmasıdır. Dahası, Hz. Ömer'in İslâmiyet'i kabul edişini anlatan rivayet, bu kayıt seferberliğinin, vahyin daha ilk dönemlerinden itibaren başlamış olduğunu ortaya koymaktadır. Yine dikkate değer bir husus da, Hz. Peygamber'in vahyin kayda alınması esnasında, o zamanlar pek yaygın olmayan ve "be" ile "te" gibi birbirine benzer yazılışı olan sesleri ayırt etmekte kullanılan noktalama işaretlerine (rakş) özellikle dikkat edilmesini istemiş olmasıdır.

Diğer yandan neticede yazının fazlaca gerekmediği bir toplumda başlatılan bu kayıt seferberliği, alışageldiğimiz yazı malzemelerinden çok daha farklı bir çeşitliliği mümkün kılmıştır. Aralarında Hz. Peygamber'in eşlerinden Hz. Ömer'in kızı Hafsa'nın da bulunduğu kırk kadar vahiy katibinin, Resûlullah'ın dudaklarından ayetler dökülürken kayıt altına aldığı ve bilahare de Peygambere okudukları vahyin kaydedildiği malzeme listesi, şaşırtıcı zenginliktedir: Develerin kürek ve kaburga kemikleri, tabaklanmış deri parçaları, yaprak şeklinde düz ve yayvan taşlar, hurma dallarının başta orta damarı olmak üzere uygun kısımları, çömlek parçaları, tahta, parşömen ve nadiren de papirüs.Ebû Bekir döneminde girişilen bu yoğun çalışmanın, söz konusu malzemeler üzerine kaydedilmiş olan ayetlerin tespit edilip bir araya getirilmesinden ibaret olduğu anlaşılmaktadır. Daha sonraları, Hz. Ömer'in vefatını müteakip kızı Hafsa'ya bıraktığı metinlerin de, bu çalışmanın derlenmiş bir nüshası olduğu bilinmektedir.

Genişleyen İslâm coğrafyasının baş şehrinde Kur'ân nüshalarının bir araya getirilmesi maksadıyla yaşanan bu hummalı çalışma, tabii olarak Allah kelamının eskisi gibi ağızdan ağıza, ezberlenerek yayılmasına yön veremeyecektir. Hz. Peygamber zamanından itibaren farklı okunuşlarına müsaade edilen Kur'ân'ın bu farklı okunuşları, Allah kelamının telaffuz edildikleri coğrafyanın, onun indiği coğrafyadan uzaklaşmasıyla bir dizi problem ortaya çıkmış; İslâm'la yeni tanışan ve Arapça'nın derinlik ve çeşitliliğine vâkıf olmayan toplulukların varlığı da bu problemin boyutlarını artırmıştır.

Gerçekten de, Hz. Osman'ın hilâfeti döneminde halifeye kadar taşınan bir vâkıa, bu meseleye el atılmasının zaruretini ortaya koymaktadır. Söz konusu olay, bugünkü Erzurum taraflarına yapılan bir seferden dönen Suriye ve Irak kökenli askerler arasında başgöstermiş; Kur'ân'ın okunması sırasında Ubeydullah b. Ka'b ile İbn Mesud okunuşları arasındaki farklardan kaynaklanan kavga, tarafların birbirini küfür ile itham etmelerine kadar gitmiştir.

Bu üzücü vâkıa, halife Hz. Osman'ı endişelendirmiş ve yine Zeyd b. Sâbit'in başkanlığında bir heyet, Hz. Ebû Bekir döneminde takip edilen metoda yakın bir yöntemle yeni bir nüsha kaleme almış ve sonuçta derc edilen bu mushaf, Hafsa'daki nüshayla kontrol edilmiştir. Ayetler, Hz. Peygamber'in vefatından önceki son Ramazan'da, üst üste iki kez yaptığı mukabeledeki sıraya uygun olarak sıralanmış ve elde edilen mushaf, çoğaltılarak İslâm topraklarının başlıca şehirlerine gönderilmiştir. Yaygın Kureyş ağzına uygun ve vahiy katiplerinin önemli bir kısmının metinleriyle uyumlu bir şekilde üretilmiş olan bu mushafın ortaya çıkarılmasıyla, diğer okunuşlara uygun olarak kaleme alınmış metinler de imha edilmiştir.

Kur'ân'ın fizikî suretini şekillendiren bu tarihçe, aynı zamanda Hz. Peygamber'in insanlığa emaneti olan vahyin özüne karşı ümmetin gösterdiği hassasiyetin hikâyesi olarak da okunmalıdır.

Nihal Şahin Utku
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
dudaklarından, hikayesi, kuranın, mushafa, peygamber, uzanan

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Peygamber efendimizin mucizeleri Sual: Peygamber efendimizin mucizeleri nelerdir? CE Korax Peygamberimiz-En Sevgili'ye 0 02-26-2009 18:05
Peygamber efendimizin faziletleri Sual: Peygamber efendimizin faziletlerini bildirir Korax Peygamberimiz-En Sevgili'ye 0 02-26-2009 18:05
İşte bir gece daha karanlıklara uzanan уυѕυƒ Dini Şiirler 0 11-22-2008 12:10
Hz. İsa Peygamber нüzüη Peygamberler 0 10-18-2008 12:19
sonsuza uzanan ask нüzüη Aşk'a Dair Her Şey 0 09-04-2008 12:47


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:15 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628