Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Kur'an ve BiLim

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Meşrubattaki Alkole helal diyenlere cevap

Kur'an ve BiLim


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 03-12-2008, 21:27   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Meşrubattaki Alkole helal diyenlere cevap

Ethanol = ethyl alcohol
Renkli ve renksiz gazlı içeceklerde bulunması kaçınılmaz olduğunu bildiğimiz alkol, laboratuar tahlil raporları ile ispatlandı ya, yetkililer konuşmaya başladı. Konuşmaya başladılar da konu hakkında ne kadar bilgisiz oldukları da ortaya döküldü. Meşrubatçılar derneği başkanından, Ülker firmasının yetkilisine, Tarım Bakanlığı Müdüründen, Coca cola yetkilisine, hatta Tarım Bakanına kadar konuşan bu zevat ya gerçekten en basit kimya olayını ve en önemlisi İslamda yasaklanmış alkollü içkinin fıkhını bilmiyorlar, ya da bile bile Müslüman tüketiciye yalan söylüyorlar.

Şimdi bu zevatın gazetelere intikal eden veya ziyaretçilerimize gönderdikleri mesajlarda açıklanan beyanatlarını görelim:
1.Meşrubatçılar Derneği (MEDER): Nizamettin Şentürkr17;ün açıklamaları:
Yönetmelikte geçen ve kamuoyunda benimsendği şekilde Derneğimize üye şirketler r0;alkolsüz içeceklerr1; üretmektedir. Ethanol doğal olarak meyve ve sebzelerde bulunur. Zira, meyve ve sebzeler olgunlaştıkça oluşan fermentasyon sırasında yan ürün olarak belirli oranlarda ethanol ortaya çıkar. Ayrıca, ekmek, yoğurt gibi maya içeren gıdalarda yine doğal olarak ethanol bulunur. Gıda ve içecek sektöründe kullanılan doğal aromaların bir çoğunda doğal olarak oluşmuş ethanol mevcuttur. Ortadoğu ülkelerinin de dahil olduğu bütün dünyadaki gıda regülasyonlarında ethanolün belirli oranlarda yer alması doğal kabul edilmektedir. Açıklanan değerler kabul edilen limitlerin çok altındadır. Kaldı ki, Gıda Güvenliği Derneğir17;nden alınan açıklamaya göre, gıda ve içeceklerin kimyasal içeriklerine bakıldığında, herhangi bir maddenin tamamen bulunmaması diye bir iddia pratikte mümkün değildir. Her madde ile ilgili bir alt sınır kabul edilmekte ve bunun altındaki rakamlar bilimsel olarak kayda değer olmadığı için dikkate alınmamaktadır.
2. Ülker Firması Danışma Hattından, bir ziyaretçi kardeşimize gönderilen mesaj:
Duyarlılığınızı bizimle paylaştığınız ve kamuoyuna yanlış aksettirilen bir konuda bize açıklama yapma fırsatı sunduğunuz için çok teşekkür ederiz.
Ethanol doğal olarak meyve ve sebzelerde bulunur. Zira, meyve ve sebzeler olgunlaştıkça oluşan fermantasyon (mayalanma) sırasında yan ürün olarak belirli oranlarda ethanol ortaya çıkar. Ayrıca, ekmek, yoğurt gibi maya içeren gıdalarda yine doğal olarak ethanol bulunur. Gıda ve içecek sektöründe kullanılan doğal aromaların birçoğunda doğal olarak oluşmuş ethanol mevcuttur.
Ülker Çamlıca Limon Aromalı Gazoz için belirtilen ethanol, üretim aşamasında gazoza dışarıdan ilave edilmiş değildir. Tam aksine, hepimizin güvenle ve gönül rahatlığıyla tükettiği doğadaki meyvelerin içinden gelmiştir. Çünkü biz gazozlarımızda meyvelerden elde edilen suda çözülebilir doğal ve doğala özdeş aromalar kullanmaktayız.
Bize yazdığınız için tekrar teşekkür eder, sağlık ve mutluluklar dileriz.
ÜLKER Tüketici Danışma Hattı
3. Coca cola yetkilisinin bir kardeşimizle yaptığı telefon konuşması hakkındaki ifadesi:
Yarım saat önce coca cola yetkilisi beni aradı, sprite gazoz ile ilgili bıraktığım mesajla ilgili. İçeceklerinin içerisinde kesinlikle etil alkol olmadığını, zaten dışarıdan böyle bir madde konulamayacağını, açıklanan alkolun ethanol yani doğal fermantasyon sonucu oluşan alkol olduğunu, kendilerinin alkol katmadığını söyledi ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının açıklamasını bana okudu. Anlaşılan bunu kendilerine siper yapıyorlar Yani Bakanlık bizi haksız duruma düşürüyor, bu bizim aleyhimize bir durum. Ama ben de bu ülkenin siyasi kanadından gelen açıklama karşısında ülkenin bilimsel kanadının raporunu hatırlattım ve bastırdım. Artık kime güveneceğim dedim ve bu kutsal ayda böyle bir şeyi öğrenmenin beni çok kötü etkilediğini söyledim. Bana hesap vermelerini istedim. O zaman dedi ki dernek tarafından yapılan açıklamanın bir saptırma olduğunu söyledi ve alınan raporun etil alkol olmadığını ethanol olduğunu belirtti. Bunun üzerine ben " o zaman bu doğal oluşan alkolün varlığını içerikte belirtmeleri gerektiğini" söyledim. Bana hemen yönetmeliği hatırlattı ve ben de ona tüketici kanununu hatırlattım ve ona kanunun yönetmelikten daha üstün olduğunu bu yüzden kanunun uygulanmasının gerektiğini ve bu oluşan doğal alkolün belirtilmesi gerektiğini anlattım. Daha sonra bu konuda firmanın ne yapacağını sordum. İçerikte açıklayacak mı diye. Muhatabım bana bunun firmanın yönetim kurulunun toplanıp karar alarak mümkün olduğunu kendisinin şu an böyle bir açıklama yapamayacağını söyledi. Ben de o zaman böyle bir taklepte bulunduğumu ve beni karar alındığında bilgilendirmesini söyledim.
4. Tarım Bakanı Mehmed Mehdi Ekerin Beyanatı:
r0;Bazı ürünler, son kullanma tarihi içerisinde doğal olarak, kendi içeriğinden dolayı bekleme vs gibi sebeplerle kimyasal reaksiyon oluşturur. Sonuçta bir miktar alkol oluşabiliyor. Ama bu oluşan alkol oranı bunun içinde alkol olduğu anlamına gelmez. Fakat bu da hiçbir şekilde %1.2 yi geçmez. Yani dışarıdan alkol ilave edilmemiş bir ürün bu. Dışardan etil alkol katıldığı zaman ise mutlaka deklare edilmesi gerekir.r1;(Zaman Gazetesinden)
Şimdi konunun en yetkili ağızlarından çıkan bu beyanlara bakalım:
Bu beyanlara göre etil alkol ve etanol ayrı ayrı maddelerdir. Etanol gıda maddesinin içinde oluşur ve bir mahzuru yoktur. Zaten olgunlaşmış bütün meyve ve sebzelerde doğal olarak oluşur. Yoğurtta ve ekmekte de vardır. Etil alkol gıdaya dışarıdan ilave edilir. Bu ise mahzurludur. Dışarıdan ilave edilen her katkı maddesi gibi bunun da etiketinde deklare edilmesi gerekir.
Bu ifadeler maalesef külliyen yanlış. Öncelikle etanol ve etil alkol kesinlikle ayrı ayrı maddeler değildir. Aynı maddenin farklı isimleridir. İsterseniz bağımsız bir ansiklopediden bunu doğrulayalım. Bağımsız Wikipedia ansiklopedisindeki metnin aslı şöyle:
r0;Ethanol, also known as ethyl alcohol or grain alcohol, is a flammable, colorless, mildly toxic chemical compound with a distinctive perfume-like odor (http://en.wikipedia.org/wiki/Odor), and is the alcohol found in alcoholic beverages (http://en.wikipedia.org/wiki/Alcoholic_beverage). In common usage, it is often referred to simply as alcohol. Its molecular formula is C2H6O, variously represented as EtOH, C2H5OH or as its empirical formula C2H6O.r1;
Etanol, etil alkol veya grain alkol olarak da bilinir. Umumiyetle basit olarak alkol şeklinde kullanılır. Formulü C2H5OH veya C2H6O şeklinde gösterilir.
Demek ki, Etil alkol veya etanol aynı madde için kullanılan isimlerdir.
İster etil alkol diyelim ister etanol diyelim, ister gıda maddesinin içinde doğal olarak oluşsun, isterse dışarıdan ilave edilsin bu etil alkol(veya etanol) dinen mahzur teşkil eder.
Şarapta, birada, şampanyada da alkol bünyenin içinde oluşuyor. Sarhoş ettiği için de çoğu haram olduğu gibi damlası da haram oluyor. Yoğurtta da, ekmekte de, olgunlaşmış meyvelerde de o kadar alkol bulunur diyerek olayı sulandırmaya kimsenin hakkı yoktur. Yoğurtta bir kere fermantasyon olayı alkol veren bir olay değildir. Laktatı laktik asite dönüştürür. Ekmekteki fermantasyon olayı alkol veren bir olaydır, ancak 150-200C derecelik fırında buharlaşma sıcaklığı 78C olan alkol buharlaşarak dışarıya çıkmaktadır. Olgunlaşmış meyvelerde ise etil alkol değil yüksek oktanlı aromatik alkoller oluşur ki bunlar sarhoş edici özellikte alkoller değildir. Ancak dalından koparıldıktan sonra uygun olmayan hava koşullarında bekletilirse enzimler devreye girerek etil alkolleşmeyi başlatabilir. Kefir ve boza da alkol veren fermantasyon sonucu elde edildikleri ve tüketildikleri için mahzurlu oldukları üzerinde sitemizde uzun makalelerle durulmuştur.
Hele Sayın Bakan Beyin %1.2 lik alkol oranını mahzursuz görmesi ise tam bir facia. %1.2 alkol ihtiva etmek ne demek, yani bir litrede 12 gr alkol var demektir. Bu da bir kadeh şarabın içerdiği alkol miktarının iki katı demektir. Dinine bağlı bir Müslümana bir kadeh şarap ikram edilse içebilirmi? İçemez. O halde şaraptan iki misli oranda alkol bulunan bir içeceği alkolsüz içecektir diye etiketleyerek Müslümana takdim etmek hangi vicdana sığdırılabilir?
Kaldı ki Din çevreleri de din açısından konuyu gayat net olarak açıklamışlardır.
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem, Maide suresininde içkinin fal okları ile birlikte şeytan işi olarak nitelendirildiğini ve müminlere yasaklandığını , bir damlası ile bir şisesi arasında da haram olması bakımından hiçbir farkın olmadığını açıklamıştır.
Aynı şekilde İslam Hukuku Öğretim Üyesi Prof.Dr. Vecdi Akyüz: r0;Alkolün miktarı önemli değildir. İslam hukukuna göre sarhoşluk veren şeylerin azı da çoğu da aynı şekilde haramdır. Üreticiler tüketicileri bilinçlendirmek, bilgilendirmek zorundadır. Bir kimse içerisinde alkol yok diyerek bu içecekleri içmişse bilmeden içtiği için sorumluluğu olmayabilir. Ancak şüpheler göz önüne alınarak gereken titizliği göstermek te bir zorunluluktur.r1; diyerek konuya tam bir açıklık getirmiştir.
Konu apaçık ortadadır. Sağa sola eğip bükmeye kimsenin hakkı yoktur. Hele yetkililerin bilgisizliklerini sergilemeye hiç hakları yoktur.
Biz buradan Bakan olsun, kamu görevlisi olsun, üretci olsun, satıcı olsun bütün yetkililere sesleniyoruz. Gıdalarımızda, İlaçlarımızda, Kozmetik ürünlerimizde kullanılan hertürlü katkı maddelerinde ve teknolojik metodlarında dinimizce hassas olduğumuz bilgilerin etiketlerde doğru bir şekilde belirtilmesini talep ediyoruz. Bunun bizim en doğal insanlık ve vatandaşlık hakkımız olduğuna inanıyoruz. Bu hakkımızı almak için boykot dahil meşru olan her yolla mücadele etmeye kararlıyız.
Ethanol, also known as ethyl alcohol or grain alcohol, is a flammable, colorless, mildly toxic chemical compound with a distinctive perfume-like odor, and is the alcohol found in alcoholic beverages. In common usage, it is often referred to simply as alcohol. Its molecular formula is C2H6O, variously represented as EtOH, C2H5OH or as its empirical formula C2H6O.
From Wikipedia, the free encyclopedia

http://www.gidaraporu.com
http://www.gidaraporu.com/gida_.htm
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
alkole, cevap, diyenlere, helal, mesrubattaki

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ben Hiç Asik Olmadim Diyenlere Dark Angel Aşk Resimleri 16 09-09-2008 00:16
Kaç Kaçabilirsen 2000'i geçene helal olsun LeGoLaS Komik Animasyonlar 4 09-07-2008 00:49
Aşığım Diyenlere İbret Bir Hikaye. LeGoLaS Deneme, Hikaye 1 07-19-2008 14:23
vay beee okuduğumuz onca 774 sayfayı 1,30 saatlik bir oyuna çevirmişler. helal olsun ahmetanriverdi Bilim ve Teknoloji Haberleri 1 03-10-2008 21:21
TBMM'de 'kıyak' tartışması ve 'helal' tepkisi Korax Yurttan Haberler 0 03-05-2008 11:21


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:57 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628