Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Kur'an ve BiLim

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Müteveffîke(Ey İsa seni vefat ettireceğim) ayeti için Alimler ne demiş?

Kur'an ve BiLim


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 03-13-2015, 20:27   #1
 
Üyelik tarihi: Feb 2015
Mesajlar: 1.462
Teşekkürleri: 0
1 mesajına 1 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 145
Fearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud of
Standart Müteveffîke(Ey İsa seni vefat ettireceğim) ayeti için Alimler ne demiş?

إِذْ قَالَ اللّهُ يَا عِيسَى إِنِّي مُتَوَفِّيكَ وَرَافِعُكَ إِلَيَّ وَمُطَهِّرُكَ مِنَ الَّذِينَ كَفَرُواْ وَجَاعِلُ الَّذِينَ اتَّبَعُوكَ فَوْقَ الَّذِينَ كَفَرُواْ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ ثُمَّ إِلَيَّ مَرْجِعُكُمْ فَأَحْكُمُ بَيْنَكُمْ فِيمَا كُنتُمْ فِيهِ تَخْتَلِفُونَ

Allah buyurmuştu ki: Ey İsa! Seni vefat ettireceğim, seni nezdime yükselteceğim, seni inkâr edenlerden arındıracağım ve sana uyanları kıyamete kadar kâfirlerden üstün kılacağım. Sonra dönüşünüz bana olacak. İşte o zaman ayrılığa düştüğünüz şeyler hakkında aranızda ben hükmedeceğim.(Ali İmran,55)

Öncelikle burada Tefsirlerden müteveffike hakkında Alimler ne demiş onlara bakalım.

1.Tefsir (Tefsirul Beğavi)

اخْتَلَفُوا فِي مَعْنَى التَّوَفِّي هَاهُنَا ، قَالَ الْحَسَنُ وَالْكَلْبِيُّ وَابْنُ جُرَيْجٍ : إِنِّي قَابِضُكَ وَرَافِعُكَ فِي الدُّنْيَا إِلَيَّ مِنْ غَيْرِ مَوْتٍ ، يَدُلُّ عَلَيْهِ قَوْلُهُ تَعَالَى : " فَلَمَّا تَوَفَّيْتَنِي " ( 117 - الْمَائِدَةِ ) أَيْ قَبَضْتَنِي إِلَى السَّمَاءِ وَأَنَا حَيٌّ ، لِأَنَّ قَوْمَهُ إِنَّمَا تَنَصَّرُوا بَعْدَ رَفْعِهِ إِلَى السَّمَاءِ لَا بَعْدَ مَوْتِهِ ، فَعَلَى هَذَا لِلتَّوَفِّي تَأْوِيلَانِ ، أَحَدُهُمَا : إِنِّي رَافِعُكَ إِلَيَّ وَافِيًا لَمْ يَنَالُوا مِنْكَ شَيْئًا ، مِنْ قَوْلِهِمْ تَوَفَّيْتُ كَذَا وَاسْتَوْفَيْتُهُ إِذَا أَخَذْتُهُ تَامًّا

Alimler buradaki teveffi kelimesinin ne manada olduğu konusunda farklı görüşler söylemişlerdir.

Haseni Basri ,Kelbi ve İbn Cureyc : ''Ben Seni kabzedeceğim(tamamıyla alacağım) ve dünyada iken öldürmeden seni kendime yükselteceğim.'' manasında olduğunu söylemişlerdir.

Delili şu ayettir : ''Allah: "Ey Meryem oğlu İsa, insanlara, beni ve annemi Allah'ı bırakarak iki ilah edinin, diye sen mi söyledin?" dediğinde: "Seni tenzih ederim, hakkım olmayan bir sözü söylemek bana yakışmaz. Eğer bunu söyledimse mutlaka sen onu bilmişsindir. Sen bende olanı bilirsin, ama ben Sen'de olanı bilmem. Gerçekten, görünmeyenleri (gaybleri) bilen Sen'sin. Ben onlara, ancak bana emrettiğini söyledim: Benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin, dedim. İçlerinde bulunduğum müddetçe onlar üzerine kontrolcü idim. Beni vefat ettirince artık onlar üzerine gözetleyici yalnız sen oldun. Sen her şeyi hakkıyle görensin.(Maide,116-117)

Yani: Beni ben diri olduğum halde Semaya aldığın zaman' manasındadır.

Çünkü İsa as'ın yükselmesinden sonra kavmi Hristiyanlaşmıştır.Ölümünden sonra değil.

O halde bu Teveffi kelimesi için en uygun tevil 2 şekilde olur.

1.si : Ben seni tamamıyla kendime yükselteceğim taki senden birşey elde edemeyecekler ve (sana ulaşamayacaklar yani zarar veremeyecekler)

Örnek olarak Arap dilinde şu sözde olduğu gibi : Senden vefat ettirdim veya senden istifa ettim (Yani Senden tam olarak aldım)
manasındadır.

وَالْآخَرُ : أَنِّي [ مُسْتَلِمُكَ ] مِنْ قَوْلِهِمْ تَوَفَّيْتُ مِنْهُ كَذَا أَيْ تَسَلَّمْتُهُ ، وَقَالَ الرَّبِيعُ بْنُ أَنَسٍ : الْمُرَادُ بِالتَّوَفِّي النَّوْمُ [ وَكُلُّ ذِي عَيْنٍ نَائِمٌ ] وَكَانَ عِيسَى قَدْ نَامَ فَرَفَعَهُ اللَّهُ نَائِمًا إِلَى السَّمَاءِ ، مَعْنَاهُ : أَنِّي مُنَوِّمُكَ وَرَافِعُكَ إِلَيَّ كَمَا قَالَ اللَّهُ تَعَالَى : " وَهُوَ الَّذِي يَتَوَفَّاكُمْ بِاللَّيْلِ " ( 60 - الْأَنْعَامِ ) أَيْ يُنِيمُكُمْ [ ص: 46 ]

2.si : (Müstelimuke) Seni alacağım.'' manasındadır.

Örnek olarak Arap dilinde şu söz gibi : Ondan vefat ettirdim.

Yani : Ondan Aldım. '' manasındadır.

Rebi' b. Enes : Teveffiden maksat , uykudur demiştir.

Her göz sahibi uyumaktadır.İsa as , uyumuştur , Allah da onu uyku halinde Semaya yükseltmiştir.

O zaman mana şöyle olur : Ben seni uyutacağım ve kendime yükselteceğim.

Şu ayetin dediği gibi : Ve hüvellezî yeteveffâkum billeyli (O sizi geceleyin teveffi eder,vefat ettirir)

Aynı kalıpla kullanılmıştır.Burdaki manası ''O sizi geceleyin vefat ettirir,yani uyutur'' manasındadır.

وَقَالَ بَعْضُهُمُ : الْمُرَادُ بِالتَّوَفِّي الْمَوْتُ ، رُوِيَ [ عَنْ ] عَلِيِّ بْنِ طَلْحَةَ عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمَا أَنَّ مَعْنَاهُ : أَنِّي مُمِيتُكَ يَدُلُّ عَلَيْهِ قَوْلُهُ تَعَالَى : " قُلْ يَتَوَفَّاكُمْ مَلَكُ الْمَوْتِ " ( 11 - السَّجْدَةِ ) فَعَلَى هَذَا لَهُ تَأْوِيلَانِ : أَحَدُهُمَا مَا قَالَهُ وَهْبٌ : تَوَفَّى اللَّهُ عِيسَى ثَلَاثَ سَاعَاتٍ مِنَ النَّهَارِ ثُمَّ رَفَعَهُ اللَّهُ إِلَيْهِ ، وَقَالَ مُحَمَّدُ بْنُ إِسْحَاقَ : إِنَّ النَّصَارَى يَزْعُمُونَ أَنَّ اللَّهَ تَعَالَى تَوَفَّاهُ سَبْعَ سَاعَاتٍ مِنَ النَّهَارِ ثُمَّ أَحْيَاهُ وَرَفَعَهُ ، وَالْآخَرُ مَا قَالَهُ الضَّحَّاكُ وَجَمَاعَةٌ : إِنَّ فِي هَذِهِ الْآيَةِ تَقْدِيمًا وَتَأْخِيرًا مَعْنَاهُ أَنِّي رَافِعُكَ إِلَيَّ وَمُطَهِّرُكَ مِنَ الَّذِينَ كَفَرُوا وَمُتَوَفِّيكَ بَعْدَ إِنْزَالِكَ مِنَ السَّمَاءِ

Bazıları da buradaki ''teveffi'den maksat ''ölümdür'' demişlerdir.

Ali b. Talha diyorki : İbn Abbas ra : Ben seni öldüreceğim '' şeklinde mana verdi.

Delili ise şu ayettir : Gul Yeteveffâkum Melekul Mevt (De ki : Ölüm Meleği sizi teveffi eder) : Yani öldürür.

Buna göre en uygun olarak 2 şekilde tevil edilir.

1.si

Vehb ra'ın dediği gibidir : Yüce Allah İsa as'ı gündüzden 3 saatliğine öldürdü.Sonra kendi katına yükseltti.

Muhammed b. İshak da şöyle demiştir : Hristiyanlar , Yüce Allahın İsa as'ı gündüzden 7 saat öldürdüğünü , sonra dirilttiğini , sonra katına yükselttiğini iddia ediyorlar.

2.si

Dahhak rh.'ın ve Cemaatin (Bir grup Alimlerin) dediği gibidir : Bu ayette takdim(öne alma) ve te'hir(sonraya alma) vardır.

Bu yüzden manası : Seni kendime yükselteceğim,kafirlerden temizleyeceğim ve Semadan indikten sonra seni öldüreceğim.

Kısaca : Buradaki ''teveffi'' ye ''ölüm'' manası veren Alimler ,bununla birlikte Hz.İsa as'ın tekrar yeryüzüne geleceğini,bunun Allahın kudretinde olduğunu,imkansız olmayacağını,bu konuda sahih hadislerin geldiğini ifade etmişlerdir.


أَخْبَرَنَا عَبْدُ الْوَاحِدِ بْنُ أَحْمَدَ الْمُلَيْحِيُّ ، أَخْبَرَنَا عَبْدُ الرَّحْمَنِ بْنُ أَبِي شُرَيْحٍ ، أَخْبَرَنَا أَبُو الْقَاسِمِ عَبْدُ اللَّهِ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ الْعَزِيزِ الْبَغَوِيُّ ، أَخْبَرَنَا عَلِيُّ بْنُ الْجَعْدِ ، أَخْبَرَنَا عَبْدُ الْعَزِيزِ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ أَبِي سَلَمَةَ الْمَاجِشُونُ ، عَنِ ابْنِ شِهَابٍ ، عَنْ سَعِيدِ بْنِ الْمُسَيِّبِ ، عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ عَنِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ : " وَالَّذِي نَفْسُ مُحَمَّدٍ بِيَدِهِ لَيُوشِكَنَّ أَنْ يَنْزِلَ فِيكُمُ ابْنُ مَرْيَمَ حَكَمًا عَادِلًا يَكْسِرُ الصَّلِيبَ ، وَيَقْتُلُ الْخِنْزِيرَ وَيَضَعُ الْجِزْيَةَ ، وَيَفِيضُ الْمَالُ حَتَّى لَا يَقْبَلُهُ أَحَدٌ " .

Bize Abdulvahid b. Ahmed El-Muleyhi haber verdi o da Abdurrahman b. Ebi Şureyh'den ,o da Ebul Kasım Abdullah b. Muhammed b. Abdulaziz El-Beğavi'den , o da Ali b. Ca'd'dan , o da Abdulaziz b. Abdullah b. Ebu Seleme El-Macişun'dan , o da İbn Şihab'tan o da Said b. Müseyyeb'den o da

Ebu Hureyre den nakletti ki : Nebi sav şöyle dedi : Nefsim elinde olana yemin ederim ki , Yakındır ! Meryemin oğlu (İsa) size Adil bir Hakim olarak iner.Haçı kırar.Domuzu öldürür.Cizyeyi kaldırır.Mal da çok artar ve onu kabul ettirecek kimse bulunmaz.وَيُرْوَى عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ عَنِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فِي نُزُولِ عِيسَى عَلَيْهِ السَّلَامُ قَالَ : " وَتَهْلِكُ فِي زَمَانِهِ الْمِلَلُ كُلُّهَا إِلَّا الْإِسْلَامَ ، وَيَهْلَكُ الدَّجَّالُ فَيَمْكُثُ فِي الْأَرْضِ أَرْبَعِينَ سَنَةً ثُمَّ يُتَوَفَّى فَيُصَلِّي عَلَيْهِ الْمُسْلِمُونَ " .

وَقِيلَ لِلْحُسَيْنِ بْنِ الْفَضْلِ هَلْ تَجِدُ نُزُولَ عِيسَى فِي الْقُرْآنِ؟ قَالَ نَعَمْ : ( وَكَهْلًا ) وَلَمْ يَكْتَهِلْ فِي الدُّنْيَا وَإِنَّمَا مَعْنَاهُ وَكَهْلًا بَعْدَ نُزُولِهِ مِنَ السَّمَاءِ

Yine Ebu Hureyre'den nakledildiğine göre Nebi sav İsa as'ın inişi hakkında şöyle dedi :

Onun zamanında İslam hariç diğer milletlerin hepsi helak olacak.Deccalde helak olacak.İsa 40 sene yeryüzünde kalacak.Sonra ölecek.Müslümanlar onun cenaze namazını kılacak.

Hüseyn b. Fadl'a ''Kuranda İsa'nın nuzulunu bulabilir misin?'' diye soruldu.

Kendisi : ''Evet'' Kurandaki ''kehlen(yetişkin)'' kelimesinden buldum dedi.

''Ey Meryem oğlu İsa! Sana ve anana olan nimetimi an" demişti, "Seni Ruhul Kudüs ile desteklemiştim; beşikte ve kehlen (yetişkin iken) insanlarla konuşuyordun(Maide,110)
Beşikte de, kehlen (yetişkinliğinde de) insanlarla konuşacaktır. Ve O salihlerdendir."(Ali İmran,46)

Hüseyn b. Fadl' devam ederek şöyle dedi : Hz.İsa dünyada iken kehl (1) olmamıştır.Onun kehli Semadan inişinden sonra tamamlanıcaktır.


Dipnot:

(1)Hz. İsa (as)'ın yetişkin halini ifade etmek için kullanılan "kehlen" kelimesinin anlamı "otuz ile elli yaşları arasında bulunup saçları ağarmaya başlayan veya gençlik devresini atlatıp ihtiyarlığa ayak basan ve yaşı kemale ermiş kişi, ergin" şeklindedir.

-Tefsirul Beğavi,ilgili ayet-

‘Kehlen' kelimesi, 30 yaşından sonraki kemal yaşı/yaşlılık dönemi anlamına gelir. Hadislerin ve tarihin kaydına göre; Hz.İsa, 30 yaşın başlarında göğe yükselmiş ve ‘kehlen' dönemini yaşayamamıştır. Öyleyse, bu dönemi yaşamak için yeniden dünyaya dönecektir. (Bkz.: Taberî Tefsiri, c.İİ, s.528; c.İ, s.247)

قَالَ الْحَسَنُ : الْوَفَاةُ فِي كِتَابِ اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ عَلَى ثَلَاثَةِ أَوْجُهٍ : وَفَاةُ الْمَوْتِ وَذَلِكَ قَوْلُهُ تَعَالَى : اللَّهُ يَتَوَفَّى الْأَنْفُسَ حِينَ مَوْتِهَا يَعْنِي وَقْتَ انْقِضَاءِ أَجَلِهَا ، وَوَفَاةَ النَّوْمِ ; قَالَ اللَّهُ تَعَالَى : وَهُوَ الَّذِي يَتَوَفَّاكُمْ بِاللَّيْلِ يَعْنِي الَّذِي يُنِيمُكُمْ ، وَوَفَاةَ الرَّفْعِ ، قَالَ اللَّهُ تَعَالَى : يَا عِيسَى إِنِّي مُتَوَفِّيكَ

Haseni Basri diyor ki : Yüce Allahın Kitabında -vefat- kelimesi 3 şekilde geçmiştir.

1-Ölüm anlamında (Allah nefisleri ölüm anında vefat ettirir) ayeti buna delalet eder.

2- Uyku anlamında (O sizi geceleyin vefat ettirir) ayeti buna delalet eder.

3-Yükseltmek anlamında (Ey İsa ben seni vefat ettireceğim) ayeti buna delalet eder.
Fearleon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
alimler, ayeti, demis, ettireceim, için, muteveffîkeey, ne, seni, vefat, İsa

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İmam-ı Azam hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 02-26-2015 21:13
Kuran'da Peygamber Efendimizin güzel ahlakı... Korax Peygamberimiz-En Sevgili'ye 3 06-26-2014 14:27
Diş Teli nedir Diş teli çeşitleri Korax Ağız Ve Diş Sağlığı 0 05-06-2014 09:09
Kur'an Öğreniyorum Korax Kur'an-ı Kerim 6 01-16-2014 09:13
Vatandaşlık Ve Demokrasi Çalışma Kitabı Cevapları Korax Ödevler 2 09-26-2013 19:54


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:29 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628