Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Liseler

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Özel okul seçiminde üç kriter..OKS Tercihinizi Bunlara Göre Yapınız.

Liseler


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 08-16-2008, 14:17   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.914
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Özel okul seçiminde üç kriter..OKS Tercihinizi Bunlara Göre Yapınız.

Özel okul seçiminde üç kriter..OKS Tercihinizi Bunlara Göre Yapınız.
Özel okul seçiminde üç kriter


Nuran ÇAKMAKÇI
5994357 Bu yıl OKS’ye giren 915 bin adaydan 19 bin 960’ı ayrıca özel okullar için de başvurdu.

Özel okullar üç yıldır OKS’ye göre öğrenci alıyor. Bu okulları 3816 öğrenci kazandı. Adaylar tercihlerini sınav başvurusu sırasında yaptı. Resmi okullar için OKS puanları 500’lük sistemle hesaplanırken, özel okullara başvuranların puanları farklı hesaplanıyor. İlköğretim başarı puanı özel okullar için yapılan puan hesaplanmasında dikkate alınmıyor. Sınav sonuç belgesi kaybolan ya da herhangi bir nedenle eline geçmeyen adaylar 31 Temmuz’dan itibaren Sınav Yürütme Kurulu’na başvurabilecek.
OKSREHBER2008ÖZEL OKUL SEÇİMİNDE ÜÇ KRİTER
Fiziki yapı: Okuldaki dersliklerin büyüklüğünün öğrenci sayısı ile orantılı olması gerekiyor. Çok kalabalık sınıflar kaliteyi etkiler. Öğrencinin öğretmenle iletişim kurabileceği bir sınıf ortamı olmalı. Okulda spor alanları ve labaratuvar imkanları da bulunmalı.

Eğitim kalitesi: Öğretmen kalitesi ve diğer akademik başarılar okulun kalitesi konusunda ipuçları verir. Özellikle yabancı dilde eğitim veren
ÖZEL OKULLARIN KAYIT TAKVİMİ
Asıl liste kayıtları: 29 Temmuz-31 Temmuz 2008
Yedek liste ön kayıtları: 1 Ağustos
Yedek liste kayıtları: 4 Ağustos
Ön kayıt dönemi: 5-12-19 Ağustos
Serbest kayıt dönemi: 25 Ağustos’tan itibaren.
Her hafta salı günü taban puanı ilanı, çarşamba ön kayıt, perşembe kesin kayıt yapılıyor. Ön kayıt döneminde kontenjanlarını dolduramayan okullar, 25 Ağustos’tan itibaren serbest kayıt dönemine geçiyor. Okullar bu dönemde kendi belirleyecekleri yöntemlerle kontenjanlarını dolduruncaya kadar öğrenci almayı sürdürecekler. Bu dönemde bazı okullar bir gün ön kayıt, bir gün kesin kayıt yaparak kontenjanını tamamlıyor. Özel okullardan yüksek puanlı birkaç tanesi dışında tüm okullar kayıtlarını serbest kayıt döneminde tamamlıyorlar.

lise türlerinden herhangi birini seçecekler, yabancı dil öğretim kadrosunu dikkatle incelemeli. Ana dili İngilizce olan öğretmenlerin sayısı ve kalitesini araştırmalı.

Destek hizmetleri: Okulun rehberlik servisinin çalışmaları öğrencinin sosyal ve zihinsel gelişimi için önemli. Özellikle mesleki rehberlik çalışmalarının yapılması öğrencinin bundan sonraki eğitim yaşamını sağlıklı bir şekilde yönlendirebilmesi için gerekli. Okulda öğrencilerin sosyal becerilerinin gelişmesini sağlayacak kulüp çalışmaları ve kol faaliyetleri de olmalı.

ÜZÜLMEYİN PUANLAR DÜŞECEK
Tercihler sınav başvurusu sırasında verildiği için sonuçla birlikte hangi okulu kazandığınızı göreceksiniz. Özel okulların ilk anda puanları yüksek gibi görülebilir. Unutmayın, ön kayıt döneminde puanlar çok düşüyor. Sınav sonucunu elinize aldığınızda bir yeri kazanamadığınızı görürseniz üzülmeyin. Çünkü, asıl yerleştirme ön kayıt döneminde oluyor. Anadolu liselerini kazanıp Amerikan Robert, Alman, Avusturya, Üsküdar Amerikan gibi okullara girmek isteyen öğrenciler, bu okullarda puanların düşmesini bekliyor. Puanlar düşünce de, üst sıradaki gözde okullarda öğrenci değişimi fazla oluyor. İyi puanlı öğrenciler istediği okula yerleştikten sonra, alt sıradaki öğrencilere yer açılıyor.
Birçok özel okul OKS’de iyi derece alanlara burs veriyor. Hatta bazıları yüksek puanlıları neredeyse ücretsiz okutuyor. Velilerin bu okulları çok iyi araştırması gerek. Köklü okulları tercih edin. En az 10 yıllık eğitim geçmişi arayın ve mezunlarının nereleri kazandığını araştırın. Dış binalarının albenisine kapılmayın. İndirimlere de kanmayın. Sahibinin kim olduğu, uluslararası eğitim kuruluşlarıyla işbirliği, öğretmenlerinin tecrübeleri size ışık olsun. En az üç özel okulu dolaşın, yaptıkları eğitimi inceleyin, ondan sonra karar verin.
EN ÇOK MERAK EDİLEN KONULAR
Final Dershaneleri Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz yanıtladı.
* Kolejlerin puanları neden ve ne kadar düşüyor?
- Özel okulların tercihi, sınav başvurusu döneminde yapılıyor. Sonuçlar açıklanırken kimin hangi okulu kazandığı da bildiriliyor. Ancak bu öğrencilerin bir bölümü tercihini özel okuldan değil de, Anadolu Lisesi’nden yana kullandığı için kazandığı okula kaydolmuyor. Bu nedenle de kontenjan açıkları oluyor. Bu açıkları kapatmak için özel okullar da kayıt döneminde puanlarını düşürüyor. 3. yerleştirmeden sonra açık kalan kontenjanlar serbest kayıt döneminde (25 Ağustos’tan itibaren) tamamlanıyor. Ancak 2007'de yaşanan puan düşüşlerinin bu yıl da aynı şekilde olacağı düşünülemez.
* İlk tercih listemde yer vermediğim bir okula ön kayıt döneminde başvurabilir miyim?
- Evet. İlk tercih listenizde olsun olmasın ön kayıt döneminde puanınızın yettiği istediğiniz okula başvurabilirsiniz.
* Kazandığım özel okula kayıt yaptırdıktan sonra ön kayıt döneminde daha çok istediğim bir okula geçmek istersem okula ödediğim ücreti geri alabilir miyim?
- Bu durumda Anadolu veya Fen Lisesi'ne geçseniz dahi ödediğiniz ücretin yüzde 20’si kesilerek geri ödeme yapılır.
* Bir özel okula kesin kayıt yaptırsam, yedek liste ön kayıt döneminde kaydımı sildirmeden başka bir okula ön kayıt yaptırabilir miyim?
- Evet yaptırabilirsiniz. Ancak daha çok istediğiniz okulun yedek listesindeyseniz, kazandığınız okula kayıt yaptırmadan bekleyiniz.
* Ön kayıt döneminde okulların açık kontenjanını nasıl öğrenebilirim?
- Okula telefon açarak veya her salı gazetelerin eğitim sayfalarından öğrenebilirsiniz.
Her Anadolu Lisesi aynı başarıyı göstermiyor
ANADOLU LİSELERİ
2007 ÖSS’ye göre 437 Anadolu Lisesi’nden mezun olan 51.406 öğrencinin 22.618’i (yüzde 43.99’u) üniversitelerin lisans bölümlerine yerleşti. Anadolu Liseleri'nin illere göre dağılımında öğrenci-okul sayısı dengesizliği bu okullarda kaliteyi düşürüyor. Anadolu Liseleri OKS-TM puan türü ile öğrenci alıyor. Tercihlerde bu okula yer verme ön şartı yok. Öğrenim süresi 4 yıl. Ancak, 10 Anadolu Lisesi'nde hazırlık sınıfıyla birlikte eğitim süresi 5 yıla çıkarıldı.
Sosyal bilimlere meraklı öğrenciler için ideal

SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ

1992'de açılan bu okulların eğitim programında, Türkçe-Matematik ve Sosyal Bilimler olmak üzere iki alan bulunuyor. Türkçe-Matematik alanını seçen öğrenciler istedikleri zaman uluslararası bakalorya programını takip ediyor. OKS-TM puanıyla öğrenci alan bu okulları tercih edebilmek için 6 ve 7’nci sınıfta Türkçe, Matematik ve Sosyal Bilgiler yıl sonu notunun en az 3, yıl sonu ortalamalarının en az 4 olması gerekiyor. Eğitim süresi bir yılı İngilizce hazırlık olmak üzere beş yıl. Bu okulların karma ve yatılı pansiyonu bulunuyor.
OKS'de İlk 1000'e giren 24 öğrenci alınacak

FEN VE TEKNOLOJİ LİSESİ

Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi, kendi alanında şimdilik tek. Özel okul ama tüm öğrencileri burslu ve parasız yatılı. OKS’de ilk 1000'e giren 24 öğrenciyi alıyor. Fen lisesi statüsünde. Buraya girmek için özel okulları tercih edecek öğrencilerden istenen ek harcın yatırılmış olması gerekmiyor. Okulun, geçen yıl OKS ile kabul ettiği öğrencilerin en sonuncusunun taban puanı 476,695 oldu. Lisede sayısal ve teknoloji derslerinin tamamı İngilizce. Okul, öğrencilere yemek, kitap, laptop bilgisayar, cep harçlığı veriyor. Her bir öğrenciyi ayrı bir hayırsever destekliyor.
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
bunlara, göre, kriteroks, okul, seçiminde, tercihinizi, yapınız, üç, özel

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Fen lisesi isteyenler ,, Tercihinizi değiştirme şansınız var Yaso Liseler 0 08-16-2008 14:28
Gelecegin Meslekleri..ÖSS'den sonra Tercihlerinizi Bunlara göre yapın Yaso Liseler 0 08-16-2008 14:13
Bilgisayar alırken bunlara dikkat! Korax Donanım Dünyası 0 08-11-2008 19:28
+18 ALLAH akil fikir versin bunlara. Yaso Korkunç Videolar 1 03-29-2008 20:32
Kurtlar Vadisi, ABD başkanlık seçiminde LeGoLaS Dünyadan Haberler 0 02-08-2008 02:40


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:43 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628