Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 08-16-2008, 13:23   #1
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart ASKERi LiSELER - ORTA DERECELİ OKULLAR ,HARP OKULLARI

ASKERi LiSELER - ORTA DERECELİ OKULLAR ,HARP OKULLARI
ASKERi LiSELER - ORTA DERECELİ OKULLAR Orta dereceli Askeri Okulların öğrenci kaynağını giriş şartlarını sağlayan sekiz yıllık temel eğitim mezunları oluşturur. - Harp Okullarının Öğrenci Kaynağını Teşkil Eden Askeri Liseler ( 4 Yıllık ) K.K.K.lığına bağlı olanlar; Kuleli Askeri Lisesi - İstanbul Maltepe Askeri Lisesi - İzmir Işıklar Askeri Lisesi - Bursa Dz.K.K.lığına bağlı olan ve Heybeliada İstanbul ’da bulunan Deniz Lisesi. Hava Kuvvetleri K.lığına ve J.Gn.K.lığına ait Askeri Lise bulunmamaktadır. Bu komutanlıklar ihtiyaçlarını K.K.K.lığına ait Askeri Liselerden ve sivil kaynaktan karşılamaktadırlar. Askeri Liseler Hazırlık Sınıfı ile beraber 4 senedir ve İngilizce eğitim vermektedirler. Müfredat programı Milli Eğitim Bakanlığı ile uyumludur. Öğrenciler yatılı olarak eğitim görmekte, iaşe ve ibateleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Öğrenciler hafta sonları evci izni kullanabilmektedirler.
Askeri Liselerde; K.K.T.C., Azerbaycan, Türkmenistan, Arnavutluk, Kazakistan, Kırgızistan ve Bosna-Hersek olmak üzere toplam 8 Dost ve Müttefik ülkeden 234 öğrenci eğitim görmektedir. - Astsubay Hazırlama Okulları ( 3 Yıllık ) K.K.K.lığına bağlı olanlar; Çok Programlı Astsubay Hazırlama Okulu - Balıkesir, Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu - Ankara. Dz.K.K.lığına bağlı olan ve Beylerbeyi İstanbul’da bulunan Deniz Astsubay Hazırlama Okulu Bütün Kuvvet K.lıkları ve J.Gn.K.lığı için müşterek olan GATA Sağlık Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okul Astsubay Hazırlama Okullarında; K.K.T.C., Azerbaycan ve Arnavutluk'tan toplam 64 öğrenci eğitim görmektedir.

LİSANS DÜZEYİNDE EĞİTİM-ÖĞRETİM YAPAN ASKERİ OKULLAR TSK'nde lisans düzeyinde eğitim-öğretim yapan Askeri Okullar şunlardır; - Kara Harp Okulu - Ankara - Deniz Harp Okulu - İstanbul - Hava Harp Okulu - İstanbul - Gühane Askeri Tıp Akademisi - Ankara (Kuvvet K.lıkları ve J.Gn.k.lığı için müşterek) Türk Silahlı Kuvvetlerinin muvazzaf subay kaynağı Kara, Deniz ve Hava Harp okullarıdır. J.Gn.K.lığı subay kaynağını Kara Harp Okulundan karşılamaktadır.

TSK Harp Okullarında 4 yıllık lisans düzeyinde muvazzaf subay yetiştirilmektedir. Harp Okullarında uygulanan eğitim ve öğretimin hedefi; Bilgi Çağının sosyal, kültürel, teknolojik ve akademik koşullarına adapte olabilecek nitelikte, hukuk bilinci gelişmiş, insan hak ve hürriyetlerine saygılı, en az bir, mümkün olduğu takdirde iki yabancı dil bilen ve çeşitli dallarda mühendislik formasyonu almış subay adaylarının yetiştirilmesini sağlamaktır. Harp Okullarının esas öğrenci kaynağı Askeri Liseler olmakla birlikte ihtiyaç halinde sivil liselerden de sınavla öğrenci alınabilmektedirler. 1992 yılından itibaren Harp Okullarına bayan öğrenciler de alınmaya başlanmıştır.
Halen Harp Okullarında toplam 151 bayan öğrenci öğrenim görmektedir. TSK’nde bayanlar sadece subay olarak görev yapmaktadır. Bayan subaylar terfi ve tayinde erkek meslektaşları ile aynı statüye sahiptirler. Bayan subayların sayısı oldukça az olmasına rağmen TSK’nde küçük birlik komutanlığından karargah subaylığı görevlerine kadar hemen her görevde bulunmaktadırlar.

Harp Okullarında eğitim-öğretim programları şunlardır: Kara Harp Okulunda; sistem mühendisliği, Deniz Harp Okulunda; endüstri, elektrik/elektronik, makine, bilgisayar ve gemi inşa mühendisliği, Hava Harp Okulunda; havacılık, elektronik, bilgisayar ve endüstri mühendisliği bölümlerinde lisans düzeyinde eğitim verilmektedir. Harp Okullarında K.K.T.C., Azerbaycan, Türkmenistan, Arnavutluk, Kazakistan, Kırgızistan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Ürdün ve Pakistan olmak üzere toplam 10 Dost ve Müttefik ülkeden 482 öğrenci eğitim görmektedir. Subaylar kıta, karargah ve kurumlarda görev yaparken; atandıkları görevlere ilişkin olarak yurt içi ve yurt dışında açılmakta olan meslek içi eğitim kurslarına katılırlar. TSK personel yetiştirmede yüksek öğretim sistemimiz içinde yer alan üniversitelerden de yararlanmaktadır. Fakülte ve yüksek okullarda eğitim gören askeri personel, Kuvvet K.lıklarının Harp Okullarında yetiştirilmeyen sınıflardaki personel ihtiyacını karşılamaktadır. TSK bünyesindeki diğer bir yüksek öğretim kurumu da Gülhane Askeri Tıp Akademisidir. Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Türk Silahlı Kuvvetlerine muvazzaf askeri tabip ve gerektiğinde diğer sağlık bilimleri alanında askeri personel yetiştiren bir yüksek öğretim kuruluşudur. Gülhane Askeri Tıp Akademisi; Lisans düzeyinde Gülhane Askeri Tıp Fakültesi, Yüksek lisans düzeyinde Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Lisans düzeyinde Hemşirelik Yüksek Okulu, Ön lisans düzeyinde Sağlık Meslek Yüksek Okulu’ndan oluşur. GATA K.lığında; K.K.T.C., Azerbaycan, Türkmenistan, Arnavutluk, Kazakistan, Kırgızistan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Malezya ve Ürdün olmak üzere toplam 9 Dost ve Müttefik ülkeden 100 öğrenci eğitim görmektedir.


TSK'NDE LİSANS ÜSTÜ DÜZEYDE EĞİTİM-ÖĞRETİM YAPAN ASKERİ OKULLAR - Kara Harp Akademisi - İstanbul - Deniz Harp Akademisi - İstanbul - Hava Harp Akademisi - İstanbul - Silahlı Kuvvetler Akademisi - İstanbul - Milli Güvenlik Akademisi - Ankara Bu okullar Harp Akademileri Komutanlığı çatısı altında toplanmıştır ve Genelkurmay Başkanlığına bağlıdır. Harp Akademileri; Silahlı Kuvvetlere Bilgi Çağının ihtiyaçlarını karşılayabilecek komutanlık ve karargah subayı niteliklerine sahip kurmay subay yetiştiren, kurmay subayların müşterek/birleşik karargah ve birliklerin faaliyetlerini yönetecek tarzda öğrenim yapan, milli güvenlik konularında bilgi ve yetenek kazandıran, özellikle, jeostratejik ve jeopolitik konular ile askeri harekat konularında araştırma ve geliştirme yapan bir bilim ve ihtisas kuruluşudur. Kuvvet Harp Akademilerini başarıyla bitiren subaylar iki yıl kıdem almaktadırlar. Harp Akademileri mezunu kurmay subayların Atatürk İlkeleri ve inkılap Tarihi, Uluslar Arası İlişikler, Personel Yönetimi, Uluslar Arası İşbirliği ve Ulusal Güvenlik konularında doğrudan doktora sınavlarına katılabilmeleri Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca uygun görülmüştür. Silahlı Kuvvetler Akademisinde; Kuvvet Harp Akademilerinden mezun olan kurmay subaylara müşterek ve birleşik karargah ve birlikler seviyesinde planlama, yönlendirme ve kontrol teknikleri ile bu karargah ve birliklerin faaliyetlerini yönetecek tarzda eğitim verilmektedir. Bütün kurmay subaylar bu akademide beş ay süre ile eğitim görmektedirler. Silahlı Kuvvetler Akademisi eğitimini tamamlayan kurmay subaylar bir yıl kıdem almaktadırlar. Kuvvet Harp Akademileri ile birlikte bir kurmay subay toplam üç yıl kıdem alabilmektedir. Kuvvet Harp Akademileri ve Silahlı Kuvvetler Akademisinde; A.B.D., Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş, Bulgaristan, Fransa, Güney Kore, Gürcistan, Kazakistan, Pakistan, Romanya, Kırgızistan, Bosna-Hersek, Makedonya gibi Dost ve Müttefik Ülkelerden 50 subay eğitim görmektedir.
Milli Güvenlik Akademisinde; devletin milli güvenliğini, milli güvenlik politikasını ilgilendiren ve etkileyen konularda beş ay süreyle en yüksek düzeyde eğitim-öğretim yapılmaktadır. Bu akademide; general/amiral, albay ve yarbay rütbesindeki subaylar ile yüksek okul mezunu müsteşar, müsteşar yardımcısı, büyükelçi, elçi, kaymakam, genel müdür, genel müdür yardımcısı, bölge müdürü, işletme müdürü, daire başkanı ve emsali görevlerde bulunan veya bu görevlere atanmaya aday olan, en az bir yabancı dil bilen yöneticiler eğitim görmektedir.
Aşağıda verilen INTERNET adresleri TSK bünyesindeki tüm Askeri Okullar hakkında her türlü bilginin bulunabileceği INTERNET sitelerine ulaşımı sağlar. - http://www.kkk.tsk.mil.tr/webaktar/A...0Okullar/Genel - Türk Deniz Kuvvetleri - Turkish Naval Forces - Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı - www.tsk.mil.tr/jandarma/index.asp - www.kho.edu.tr/genel/ - www.dho.edu.tr./org.kayit.htm - Hava Harp Okulu - www.tsk.mil.tr/hava/he.htm -
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
2007 Askeri Liseler ve AstSubay Hazırlama Sınav Soruları Yaso Liseler 5 08-16-2008 13:27
ALS (Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Yaso Liseler 0 08-16-2008 13:25
KIZ TEKNiK ÖĞRETiM OKULLARI TANITIMI Yaso Liseler 0 08-16-2008 13:19
Askeri liseler 5 yıla çıktı Haberci Yurttan Haberler 0 05-30-2008 14:18
Elektronik harp korkusu Haberci Yurttan Haberler 0 03-14-2008 02:16


Şu Anki Saat: 10:07


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows