Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 11-25-2009, 23:14   #1
Sevgi
Moderator
 
Üyelik tarihi: Nov 2008
Mesajlar: 1.373
Tecrübe Puanı: 1000
Sevgi is on a distinguished road
Standart Tarihdeki kadın matematikciler kimlerdir

Tarihteki Kadın Matematikçiler...Tarihte büyük kadın matematikçiler de vardır. Gericiler tarafından katledilen Hypatia, parlak bilim merkezi İskenderiye’nin son ışığı sayılır. Sonraki dönemlerdeSonja Kowalewsky, Sophie Germain, Emmy Noether genç hanımlara örnek oluşturacak ünlü matematikçilerden bazılarıdır.


17 Ağustos depreminde kitaplığımın üst rafındaki biblolar ve Sonja Kawalewsky’nin orta boyda büyütülmüş resmi yere düşmüştü; sadece onu yerine koymuştum, ama 12 Kasım’da tekrar düştü, şimdilik (!) eski yerinde duruyor.


1991’de İTÜ’den emekli olunca, Sonja Kowalewsky’nin bu resmi benimle birlikte üniversitedeki odamdan Ataköy’e dönmüştü. Birkaç hafta önce tanınmış bir hanım yazar, gazetesinde beni yazmak istediğini söylediğinde, telefonda kendisine, dünya matematik tarihinde genç hanım matematikçilerimize örnek olacak hanım matematikçilerin olduğunu söyledim. “Ben onları bilemem, siz yazın!…” demişti. İki depremde de Kowalewsky’nin adeta “Beni yaz..” dercesine, geceleri çalıştığım koltuğun üzerine düşmesi nedense bana cesaret verdi.1945 yılında İTÜ’ye asistan olarak atandığım günlerde, o zamanki kürsü başkanımız Ord. Prof. K. Erim’in odasında birkaç öğrencinin sık girdiğini görürdüm. Bunların; aslen İskoçyalı, sonradan ABD’ye gidenve matematik eğitimini orada tamamladıktan sonra Colombia, Harvard ve Cal. Inst. of Tech’de dersler vermiş olan E.T. Bell’in Men of Mathematics isimli matematik tarihi kitabını Türkçe’ye çevirmeleri için Kerim Erim hoca tarafından seçilen (1942-43 yıllarında), iyi dil bilen dört öğrenci olduklarını öğrendim. O günlerin bu öğrencileri; İ. İnönü’nün büyük oğlu Ömer İnönü, rahmetli Yük. Mimar İsmail İşmen, İTÜ Makina Fakültesi’nden emekli Prof. Zübeyir Demirgüçve Yük. İnşaat Mühendisi Cüneyt Akova idi.Büyük Matematikçiler ismiyle Türkçe’ye iki cilt halinde çevirdikleri bu kitabı asistanlığım sırasında satın almıştım, şimdi kime verdiğimi hatırlamıyorum ama, kitabın İngilizcesini sonradan elde etmiştim.Sonja Kowalewsky’yi yazmaya karar verdiğimde E.T. Bell’in Men of Mathematics’inden başka Development of Mathematics adlı eserinden, Moritz Cantor’un üç büyük ciltlik Vorlesungen über Geschichte der Mathematik isimli şahane matematik tarihi kitaplarından ve Sonja Kowalewsky’nin hayatında önemli rol oynamış olan, yine hayran olduğum büyük Alman matematikçisi Karl Weierstrass’ın (1815-1897) anısı için Festchrift zur Gedächtnisfeir für Karl Weierstrass adıyla Henrich Behnkeve Klaus Kopferman tarafından derlenmiş (1965) kalın kitaplarından yararlandım.Sonja Kowalewsky derken, kadın matematikçiler Sophie Germain, Emmy Noether ve hatta çok eskilere giderek Hypatia söze geldi.Yazımı bitirdikten sonra, bu kadar matematik birikiminden ve pek de kötü sayılamayacak İngilizce’mle Bell’in Men of Mathematics’inin bazı yerlerinde yanlış yapmamak için zorlandım ve sonunda 1945’de öğrenci olarak tanıdığım, sonradan arkadışımız olan Prof. Zübeyir Demirgüç’ten, bana kitabın çevirisini göndermesini rica ettim. (1) Unutulmaz Milli Eğitim Bakanı
Bu dört öğrencinin, kitabı nasıl çevirdiklerini merak etmiştim. Çeviriyi okuduğumda birkaç yer dışında, 1940’ların Türkçesiyle çeviriyi mükemmel bulduğumu söyleyebilirim. Çevirmenlerin özsözlerinde, Adnan Adıvarve Sabri Esat Siyavuşgil gibi önemli kişilerin gençlere çevirelirende yardım ettiklerini gördüm. Zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in kitaba yazdığı (10 Temmuz 1945) ön yazıdan birkaç satır aktarmadan edemeyeceğim: “… Mantığı yalnız formel tarafıylave skolastik bir görüşle anlayış Bacon’dan ve Descartes’tan başlayan iki yönlü büyük felsefe hareketinden gereği kadarınca haberdar olmayış, matematikçilerimizi filozofik alanda emek vermeye çekmemiştir. Bizde öyle bir zan hasıl olmuştur ki, matematik bilimleri konusundaki soyutluk, matematiği hayattan soyup çıkararak bir mücerret mahluk yapar. Halbuki hayat bunun tam tersinedir. Matematikçi, hele büyük matematikçiler, yalnız riyazi manasıyla değil, hayati manasıyla da davası olan adamlardır. Bu dava, tabiatve tabiattaki türe muammasını çözmektir. Onların en çetin hayat şartları içerisinde insan düşünüşünün en ince, en karışık, en yüksek, hatta en karanlık yerlerine çeken x’in kuvvetini duymadıkça ne onların dize getirdikleri düşünüş yeniliğini, ne de onların bu müthiş ruh hamlelerini anlayıp kendimizde bulmaya imkan olamaz. Matematiği böyle görmekve matematikçiyi böyle anlamak, bilginin temeli olan ve insan zekasının büyük buluşlarına kaynaklık eden bu alanda o bilgiye intisabedenler için ilk şarttır.”
“Teknik Üniversitenin dört genci E. T. Bell’in Büyük Matematikçiler kitabını çevirme teşebbüslerinden beni ilk haberdar ettikleri zaman, yukarıdan beri anlatmağa çalıştığım duyguda olduklarını görmekten bahtiyar oldum. Düşüncenin ilk şartı yaşamak olduğuna göre düşünenlerin hayatını bilmekteki zaruret kadar faydayı kavramak, bana çok takdire değer göründü… Hiç olmazsa yarım asır sonra dünyanın herhangi bir köşesinde buna benzer bir kitap yazıldığı zaman o kitabın içinde bizden de bir kaç isim görmek, bu amaca ermeğe çalışanları şimdiden tebrik etmek için bize kuvvet verici bir ümit oluyor..”
İşte böyle yazmıştı, o unutulmaz milli eğitim bakanı.
Sonja Kowalewsky’yi yazmağa koyulduktan sonra Sophie Germain, hele Emmy Noether’den söz etmemek bu matematikçi hanımlara haksızlık olacaktı.
Emekli olduğumdan beri, uzun yıllar süreyl verdiğim matematik derslerinde en çok neyi anlattığımı arasıra düşünürüm ve ön plana “Bolzano-Weierstrass” teoremi çıkar (Bolzano İtalyan). Büyük matematikçi Weierstrass’ı anlatmadan Kowalewsky’yi iyi hissetmek mümkün olmayacak diye düşünüyorum. Bolzano-Weierstrass Teoremi daha ilk sınıflardan başlayarak yüksek lisans derslerine kadar, çeşitli uzaylarda anlatılır, bu teorem “Her sonsuz, sınırlı kümenin en az bir yığılma noktası vardır” derve klasik matematik analizin temel teoremlerinden biridir. Eğer bu kümede bazı “düzenlilikler” varsa tek bir yığılma noktası olur.
1950’li yıllarda Pariste, Henri Poincarré Enstitüsü’nde bulunduğum sırada iki hanım matematikçi dikkatimi çekmişti. Bunlardan biri Jocatin Dubreuil idi; hem çok güzel, hem de çok iyi matematikçi olduğunu söylerlerdi. Diğeri ise, başka bir şehirde profesör olan iyi cebirci olduğu söylenilen bir hanımdı; eşi de Henri Poincarre’de hocaydı, hafta sonları gelir seminerlere katılırdı. M. I. T.’de bulunduğum sırada bölümde benden başka hanım matematikçi yoktu. Londra Üniversitesi’nin Birkbeck Koleji’nde 1962-63 yıllarında İmperial College ile ortak yapılan seminerleri yöneten İsrail asıllı hanım matematikçinin de, bizim departmanda topoloji profesörü olan yakışıklı eşini kuvvetli matematikçi gücüyle etkilediğimi düşünürdüm.
1989 yılında Türk Matematik Derneği’nin “Ulusal Matematik Sempozyumu” o yıl İzmir’de toplanmıştı. Genel konuşmacı olarak İstanbul’dan çağırıldığım bu sempozyumdaki konuşmamı bir gazete yayımlamış; unuttuğum bu gazete kupürü geçenlerde, eski dosyaları karıştırırken, elime geçti, orada söylediklerimin bir kısmını gazete kupüründen aktarıyorum: “… Bence matematik erkeklerden daha çok kadınlara uygun bir daldır. Tüm bilim dalları tutkuyu gerektirir, ayrıca matematik için sezgi de zorunludur. Hem tutku, hem de sezgi kadınlarda vardır, üstelik kadın matematikçiler daha yürekten anlatıyorlar…”.
Hasan Ali Yücel’in 1945’te yazdığı önsözden sonra 55 yıl geçti; onun 1945’in 50 yıl sonrası için, dileklerini Türk hanım matematikçilere tekrarlıyorum.
Sonja Kowalewsky’den önce Weierstrass’ı anlatmak gerekecektir. 1637 ile 1687 arasındaki elli yıl, modern matematiğin şekillenmesi olarak kabul edilir; ilk tarih Descartes’in Géometrié’yi, ikinci tarih ie Newton’un Principia’yı yayımladığı tarihtir. Defansiyel hesap Newton ile aynı zamanda (mektuplaşmalardan), hatta daha biçimsel olarak Alman Leibniz ile başlıyor.
Bilimlerin kraliçesi matematik, matematikçilerin prensi olarak da Gauss (1777-1855) anılır. Matematikte Gauss ile başlayan kesinlikten sonra süreklilik ve sonsuzun modern teorilerinin yaratıcısı olan Weierstrass ile matematik analizin parlak devri başlamıştır. Weierstrass’ın hayatı boyunca mektuplaşmaları, kişisel ilişkileri, mesleki ziyaretleri ve kendinden sonra gelecekleri yetiştirdiği ünlü matematikçilerin listesi şaşılacak derecede uzundur. Bunlar arasında büyük Alman matematikçi Amandus Schwarz en önemlisidir. Bu listede bir de hanım matematikçi gözükmektedir: Sonja Kowalewsky. Weierstrass’ın, hiçbir noktasında teğeti olmayan sürekli eğrisi örneğini öğrencilerime heyecanla anlatırken, gittikçe sıklaşan bir goblen işi gibi düşündüğüm bu eğrinin kurulmasındaki derin sezgi gücünü hissederdim her defasında.
Weierstrass, 1875 yılında Almanya’nın Münster kentine bağlı bir kasabada, Ostenfeld’de bir gümrük memurunun oğlu olarak doğdu. Oldukça kültürlü olan babası Münster’deki okulu parlak bir şekilde bitiren oğlunun hukuk okumasında ısrar ederek, onu Bonn Üniversitesi’ne gönderdi. Hukuk öğrenimi sırasında bazı başarıları olmasına rağmen, dört sene sonra diploma almadan, ısınamadığı bu eğitimden vazgeçerek ailesinin yanına döndü. Matematiği ve Weierstrass’ı seven bir aile dostu yardımıyla Munster Akademisi’ne matematik öğrenimine gitti. Akademideki hocası Guderman’la aralarında derin muhabbet ve çalışmalar kendisine dünyanın en büyük analizcisi olma yolunu açtı. 1856’da Berlin Üniversitesi’ne yardımcı profesör ve sonra da akademiye seçilerek profesör oldu. Bu hocalığı sırasında Sonja Kowalewsky karşısına çıkacaktır.
alıntıdır...
Sevgi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kurtulus Savasi Kahramanlari kimlerdir Yaso Asker ve Siyasetçiler 1 05-02-2010 14:08
İlk Müslümanlar kimlerdir ilk müzlümanlar hakkında bilgiler Yaso Dini Nasihatler 0 08-18-2009 10:56
Antropolojik bakış açısıyla iskitler kimlerdir? Korax TaRiH 0 02-21-2009 13:15
Dünyanın Asırlardır Aradığı Kayıplar nelerdir kimlerdir Yaso Kayıp Uygarlıklar 0 02-01-2009 11:37
Ünlü Türk Haritacılar kimlerdir Yaso Coğrafya 0 12-27-2008 17:24


Şu Anki Saat: 23:37


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows