Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Genel Kategori > Off Topik

Off Topik Buradaki forum konularına uymayan her tür mesajınızi yazabileceginiz alanınız...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

ÜLKELERLE İLGİLİ BULMACA kare bulmaca

Off Topik


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05-14-2011, 23:21   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart ÜLKELERLE İLGİLİ BULMACA kare bulmaca

Will Shortz'un hayatı bulmaca
New York Times'ın 13 yıllık bulmaca editörü Will Shortz, dünyada bulmaca tarihi okumuş tek kişi. Shortz'u İtalya'da yapılan I. Dünya Sudoku Şampiyonası'nda bulduk ve bu fırsattan istifade ettik...

New York Times'ın 13 yıllık bulmaca editörü Will Shortz. Saymakla bitmeyen özellikleri arasında kulağa en ilginç geleni herhalde, Indiana Üniversitesi'nde kendisine özel hazırlanan lisans programında dört yıl bulmaca tarihi okumuş olması. Dünyada bu eğitimi almış tek kişi olma unvanını elinde tutuyor halen. Gerçi daha sonra, -çevresinden 'Bulmacadan para kazanılmaaaz!' telkinleri aldığından mıdır bilinmez- hukuk eğitimi de alan Shortz, daha sekizinci sınıfta aklına koyduğu bir 'puzzle master' (bulmaca üstadı) olma hedefini çoktan gerçekleştirmiş durumda. Sekizinci sınıfta okul gazetesinden gelen 'Ne olmak istiyorsun?' sorusuna tereddütsüz 'Profesyonel bir bulmaca hazırlayıcısı,' diye cevap veren üstat, Dünya Zekâ Oyunları Federasyonu'nun kurucularından biri ve Dünya Zekâ Oyunları Şampiyonası'nın fikir babası. Dünyada zekâ oyunları ve bulmacalarla ilgili halen yapılan pek çok etkinliğin de yaratıcısı. Bulmacalarının sıkı takipçileri arasında Bill Clinton da yer alıyor. Shortz, 200'ün üzerinde kitap yayımlamış. Son olarak geçtiğimiz ocak ayında gerçekleştirilen Sundance Film Festivali'nde, Will Shortz ve zekâ oyunları üzerine, yönetmenliğini Patrick Creadon'nun yaptığı bir belgesel film yer aldı. Kendisiyle bu ay başında İtalya'nın Lucca kentinde yapılan 1. Dünya Sudoku Şampiyonası'nda karşılaştık, bulmuşken de biraz sohbet ettik.
Türkiye'de henüz Amerika'daki kadar tanınmıyorsunuz! Öncelikle kendinizden biraz söz eder misiniz?
Ben sekiz yaşımda ilk bulmacamı hazırladım. 14 yaşımda bir dergiye bulmaca sattım. Sekizinci sınıfta bir 'puzzle master' olmak istediğimi biliyordum. Liseden sonra Indiana Üniversitesi'ne başvurarak, özel bir lisans programı hazırlattım ve orada dört yıl bulmaca tarihi (enigmatoloji) okudum. Dünyada bu eğitimi alan tek kişiyim. Bununla bir yandan gurur duyuyorum ama bir yandan bulmaca kültürü adına üzülüyorum. Bitirme tezi olarak, 'Amerika'da 1860'lardan önceki sözcük bulmacaları' konusunu araştırdım ve oldukça güzel bulmacalarla karşılaştım. Daha sonra dört yıl da hukuk eğitimi aldım.
Dünyanın herhangi bir yerinde başka böyle bir program var mı?
Hayır.
Hukuk okumak sizi yolunuzdan döndürememiş ama.
Doğru. Hukuk okuduktan sonra kısa bir süre, bir bulmaca dergisinde çalıştım. Ondan sonra girdiğim ve sonunda genel yayın yönetmeni olduğum Games dergisinde 15 yıl çalıştım. 1993 yılından beri New York Times'ın bulmaca editörüyüm.
1992 yılında Dünya Zekâ Oyunları Şampiyonaları'nı başlattım. Fikri buldum, diğer ülkelerle temasları kurarak takım kurmalarını sağladım ve ilkini New York'ta gerçekleştirdim. Hatta Türkiye'den de Nevzat Erkmen katılmıştı. Dünya Zekâ Oyunları Federasyonu'nun da kurucuları arasında yer aldım.


Batman'deki bilmeceler de onun
Yaptığınız başka işler var mı?
NPR (National Public Radio) adlı ulusal radyo kanalında 'puzzle master'ım. 1987'den bu yana her pazar sabahı bu kanalda bulmaca programı yapıyorum. Ayrıca Amerika Kare Bulmaca Turnuvası'nın (American Crossword Puzzle Tournament) kurucusuyum. Bu etkinliği 1978 yılından beri her yıl yapıyorum.
Sizin radyo programınızı Türkiye'den de dinleyenler var.
Gerçekten mi?
Evet. Robert Kolej'de dinleyen bir matematik öğretmeni (Sandra Çorbacıoğlu) var mesela.
İlginç. Ama internetten de dinlenebildiği için olabilir tabii.
Yarışmalarda dünya çapındaki en iyi dereceniz nedir?
Daha önce hiçbir yarışmaya yarışmacı olarak katılmadım.
Neden?
Ben de iyi bir çözücüyüm. Ama bu yarışmalara katılan çocuklar çok daha iyiler. Çünkü hızlı çözmekle iyi çözmek çok ayrı şeyler. Bulmaca hazırlamak çözmekten çok farklıdır.
Eminim çok sorulmuştur ama ben de merak ediyorum. IQ'nuzu **çtürdünüz mü hiç?
Tabii ki **çtürdüm. Ancak zekâ oyunlarıyla uğraşan insanlar, bu tip sorulara alışık oldukları için IQ testlerinde genellikle yüksek puan alırlar.
Peki sizin puanınız kaçtı?
Oldukça yüksek diyeyim. Ama dediğim gibi, bu tarz oyunlarla çok uğraştığım için. Yani gerçekte, bu çıkandan daha düşük olabilir.
Sinemayla ilgili çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Batman Forever'da Riddler (Bilmececi) karakterinin Batman'a sorduğu bilmeceleri hazırladım. Bir de bu yıl Sundance Film Festivali'nde gösterilen Wordplay (Kelime Oyunu) adında bir belgeselde rol aldım. Aslında belgesel benim ve bulmacalarım hakkındaydı. Bu yaz Amerika'daki sinemalarda gösterime giriyor.
Çok daha ünlü olacaksınız yani Amerika'da.
Tabii insanlar benim neye benzediğimi pek bilmezler. Gazetede ve radyodayım hep.
Yani aslında tanınan ama bir yandan da yüzü merak edilen birisiniz. Belki Türkiye'ye de gelir filminiz.
Geleceğini sanmıyorum ama DVD'sini bulabilirsiniz belki.


'Benden zor hazırlayan yok'
Bulmacaların kişisel gelişime olan katkısı nedir sizce?
Her tür bulmaca çok faydalıdır. Sizi zihinsel olarak daha formda tutarlar. Hayatta karşılaştığınız zorlukları çözmeye daha iyi hazırlarlar. Kare bulmacalar genel kültürü ve kelime bilgisini geliştirir. Başka güzel bir şey de şu; bulmacalar beyni temizlemeye de yarar. Dünyadan kopup sadece bulmacaya odaklanırsınız. Bitirdiğinizde ise tazelenmiş bir şekilde hayatınıza devam edersiniz.
New York Times'ta ne tür bulmacalar hazırlıyorsunuz?
Daha çok kare bulmacalar. Sudoku bizde yok mesela.
Çengel bulmaca hazırlıyor musunuz? Türkiye'de çok popüler.
Hayır. Amerika'da çengel bulmaca pek tanınmıyor. Kare bulmacalar ise uzun zamandır popüler. Çengel bulmacada ipuçlarını koyacak fazla yer yoktur. Ama Amerika'da kare bulmaca kültürü çok gelişmiş olduğu için okurlar çok daha zor sorular istiyorlar artık.
Sizin çözmeyi en çok sevdiğiniz bulmaca hangisi?
Neredeyse her tür bulmacayı severim. Çok zor kare bulmacalar herhalde en çok sevdiklerim.
Amerika'nın en zor bulmacalarını siz mi hazırlıyorsunuz? Bir de başkalarının bulmacalarını çözüyor musunuz?
Benden daha zor bulmaca hazırlayan pek yok ama keyif olsun diye ara sıra başkalarının bulmacalarını da çözüyorum.


Kültüre göre bulmaca
Dünyada bulmaca kültürünün gelişimini nasıl buluyorsunuz?
Zekâ oyunları, Dünya Zekâ Oyunları Şampiyonaları yapılmaya başlandığından beri, yani son 15 yıldır dünyada hızla yayılıyor. Örneğin sudoku, kakuro gibi oyunlar Japonya'da popüler olup başka ülkelere de sıçradı. Dünya Zekâ Oyunları Şampiyonası sırasında çeşitli ülkelerden gelen yayıncılar, yeni oyun fikirleriyle ülkelerine döndüler.
Japonya ve Amerika bulmaca konusunda başı çeken ülkeler. Başka hangi ülkeler iddialı?
Japonya'da dergi satışları çok fazla ama fazla yarışma olduğunu sanmıyorum. Amerika yarışmalarda daha iddialı. Amerika dışında İtalya, İngiltere, Finlandiya, Polonya, Almanya gibi ülkelerde de kare bulmaca yarışmaları yapılıyor. Benim hazırladığım Amerika Kare Bulmaca yarışması, şu anda dünyada en çok katılımı olan bulmaca yarışması. Bu saydığım ülkeler dışında eksi Doğu bloğu ülkelerinde bulmaca kültürü gelişmiştir. Komünist devletin de desteklemesiyle zekâ oyunları konusunda ilerlediler.
Hangi bulmaca üstatlarını çok seversiniz?
İlk isim tabii ki Sam Loyd'dur. Amerika'nın bulmaca dâhisi. İngiltere'den Henry Dudeney. Zekâ oyunları konusunda bu iki kişiye hayranım. Kare bulmacalar konusundaysa Margaret Farrar. New York Times'ın ilk bulmaca editörü.
Bir bulmaca türü bir ülkeye girdiği zaman, sizce bu ülkenin kültürüyle etkileşiyor mu?
Şöyle bir örnek verebilirim; kare bulmacalar Amerika'da ortaya çıktı. Çok klasik bir bulmacaydı. Sözlükten ya da ansiklopedilerden alınan ipuçlarıyla hazırlanırlardı. İngiltere'ye geçtiğinde onların kültürleri bu bulmacayı bu kadar basit tutmadı. Ve İngiliz stili bulmacayı yarattılar. Japonya'da ise, kültürlerine bağlı olarak hep zekâ oyunları, yani mantık ve matematik oyunları popüler olmuştur.
Bugüne kadar kaç kitap yayımladınız?
200'den fazladır. Pek çok kitaba da katkım olmuştur. Kütüphanemde de en eskisi 1545 yılına ait olan 20 binin üzerinde bulmaca kitabı var.
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
bulmaca, kare, İlgİlİ, ülkelerle

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Son Harften Ülke İl Bulmaca LeGoLaS Geyik Oyunlar 169 03-12-2010 20:55
dünya ülkeler oyunu ülke bulmaca Yaso Yarışmalar 0 11-01-2009 21:42
Her kosesinden cennet olan ulkemızın kare kare resimleri Yaso Yurdumun Dört Yanı 0 09-16-2009 16:20
Kare kare terör saldırısı GALERİ Haberci Yurttan Haberler 0 07-29-2008 09:51
Bulmaca Sözlüğü [eKitap] AzRaiL E-Kitap (Pdf formatında) 0 02-13-2008 14:48


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:52 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628