Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Genel Kategori > Off Topik

Off Topik Buradaki forum konularına uymayan her tür mesajınızi yazabileceginiz alanınız...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

İstanbul Boğazında av keyfi

Off Topik


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11-26-2009, 13:08   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart İstanbul Boğazında av keyfi

İstanbul Boğazında av...

İstanbul Boğazında av...


Lüfer
Lakabı:
İstanbul İstanbul olalı lüfer, Boğaz’ın sultanıdır. İstanbul balıkçıları arasında “dişli”ye çıkmıştır adı. Güzelliğini kolay kolay koklatmaz; hırçındır. En küçüğünden en büyüğüne, (ağırlık ve boyuna göre), defne yaprağı, çinekop, kaba çinekop, sarı kanat, lüfer, kabalüfer ve kofana diye adlandırılır.
Şekli şemaili: Sırtı menevişli, koyu mavi-yeşildir. Yanlarına doğru açılarak bu renk kurşuniye ve karnında beyaza döner. Yüzgeçleri ise sarımtıraktır.
Huyu suyu: Güçlü çeneleri, sivri ve keskin dişlerinin gösterdiği gibi lüfer çok yırtıcı bir balıktır. Hem cins, karşı cins dinlemez; her türlü balığa saldırır. Lüferi iğneden çıkartırken dikkatli olmazsanız, acımaz; parmaklarınızı kapıverir.
Koordinatlar: Anadolu ve Rumeli fenerleri, Anadolu Kavağı’na gelmeden askeri bölge (Umur Yeri), Yeniköy Feneri, Kandilli, Çengelköy, Üsküdar sahilleri, Kumkapı önü ve açıkları lüferi özellikle uzun olta avlanma tekniğiyle avlayabileceğiniz koordinatlar.
Mevsimi: Yumurta bırakmak için yaz aylarında Ege’den Marmara’ya oradan da Karadeniz’e çıkan lüferler, Eylül ortasından itibaren lezzetli ve beslenmiş olarak Karadeniz’den, Boğaz’a inerler. Bu iniş sırasında akşamüzeri güneş batımından gece 01.00’e ve sabah güneş doğmaya yakın lüferler Boğaz’da cirit atar.
Nasıl tavlarım: Lüferin başlıca yemleri hamsi, istavrit, sardalye, uskumru, kolyoz, izmarit gibi sürü halinde gezen küçük ve orta boy balıklar. Uzun olta takımı kullanacaksanız, canlı zargana yem olarak çok iyi sonuç verir. Lüferi hareket halindeki yemler çeker.
Av teknikleri: En zevkli lüfer avı uzun olta ile yapılandır. En kolay hazırlanan uzun olta, 0.70 misina üzerine kırmızı ibrişimle bağlanmış, ileri geri hareket edebilen iğne ile yine bu misinanın ucuna takılan 5/0 no. iğneli olandır. Pratikliği, elastikiyeti ve yemi sağlam tutması açısından kalın misina üzerine hazırlanmış uzun olta tercih sebebidir. Av sırasında en az üç, beş uzun olta takımını sandıkta bulundurmanızda fayda var.
Sofrada lüfer: Lüferin her hali damaklara bayram. Tavada, ızgarada, buharda, kiremitte; hepsinde tadı ayrı çıkar. Dolması maharetli ellerinizden öper. Bir sürü lüfer tarifinden pilavlı lüferin tadı başka, yeri ayrı.

Palamut
Lakabı:
Boyları 10 cm.den 70 cm.ye kadar olan palamutların, küçükten büyüğe aldıkları antika isimler şunlar: Palamut vonozu, kestane palamutu, palamut, zindandelen, torik, sivri, altıparmak ve peçuta. Ama genelde küçükleri çingenepalamudu, orta boylarına palamut, büyükleri de torik olarak bilinir. Lüfer gibi hırçın olduğundan, kendisine dişli demenize gücenmez.
Şekli şemaili: Sırtları koyu mavi, yanları gümüşi ve karınları beyazdır. Gövdelerinde taşıdıkları arkadan öne, sırttan karın hizasına doğru, siyahımsı çizgi ve bantlar lüferden ayrılmasını sağlar. Ölünce sırtı kararır. Atik gövdesi bir füzeyi andırır, pulları ufacık, çenesi uzun, ağzı kocamandır. Sivri dişlerinden uzak durun.
Huyu suyu: Yırtıcılıkta lüferin eline su dökemese de, lüferden pek de aşağı kalır yanı yoktur. Çok hızlı yüzer ve hiperaktiftir. Ani duruşları ve dönüşleri ile hafif esereklidir.
Koordinatlar: Lüferin olduğu yerlerde palamut da görülür. Genelde sahillerin 2-15 mil açıklarında, 15-100 m’ye kadar olan derinliklerde gruplar halinde dolaşır. Sadece ülkemiz sularında değil, sıcak ve ılıman denizlerin kısmen açık kesimlerinde, kısmen sahil bölgelerinin orta sularında yaşarlar.
Mevsimi: Kendisi gibi yırtıcı lüferlerle, Eylül ve Ekim aylarında başlıca yemleri olan istavrit, hamsi ve kraça gibi küçük balıkları önlerine katarak Karadeniz’den Boğaz’a inişe geçerler. Sabah gün doğmadan av yerine varırsanız palamut sürülerini tespit etmek daha kolay olacaktır.
Nasıl tavlarım: Palamut çaparisine kırmızı, beyaz ve kırçıllı tüy takılır. Ne alaka demeyin; bu tüyler yem balığının yüzgeçlerini andırır. Zokalı yemli takım kullanacaksanız istavrit ve hamsi palamutları çekmek için idealdir.
Av teknikleri: Palamut çaparisi hazırlamak maharet ister; ancak hazırladınız mı palamutu oltada bilin. Çaparilerde beden 0.50-0.70, köstekler 0.40-0.70 numara parlak beyaz naylondan hazırlanır. 25 cm’lik kösteklere 9 no. kalaylı iğneler veya 4/0 kalaylı iğneler takılır.
35-40 köstekten oluşan çaparilerin iğnelerine martının, kazın göğüs tüylerinden ve beyaz horozun boyun tüyünden kırmızı ibrişimle üç dört adet bağlanır. Çaparinin olta kısmı ise, 100-120 no. naylondan, 40-50 kulaç uzunluğunda yapılır. Oltanın ucuna takacağınız 5 cm.lik fırdöndüye, çift kat 0.80 misinadan bir kulaç uzunluğunda kasalı bir parça kasalanır. (bu parçanın adı kolçaktır.)Kolçağın diğer ucuna da 5 cm’lik bir fırdöndü, bu fırdöndüye de beden takılır. Çaparinin ucundaki kasaya da çift ilmek atıp, iskandili taktınız mı asılın küreklere…
Sofrada palamut: İstanbul mutfağının gözde mezelerinden lakerda torikten elde edilir. Başı, kuyruğu ve yüzgeçleri ayrılan, bağırsakları, kanı ve iliği temizlenen torik için derince bir kaba, yoğun tuzlu su hazırlayın. Temizlenmiş dilimleri bu tuzlu su içinde buzdolabında 24 saat bekletin. Daha sonra bu dilimleri yıkayıp, süzün. Kavanozun dibine koyacağınız yarım santim tuzun üzerine, bir miktar karabiber ve defneyaprağına bulanmış bir balık dilimi koyun. Bütün dilimleri, aralarında tuz katmanları olacak şekilde istif edin. En üstte de 1-2 cm. kalınlığında tuz koydunuz mu, 10-15 gün içinde lakerdanız hazır. Üstteki balık dilimlerini alıp, derince bir kaptaki tatlı suyun içinde buzdolabında bekletirseniz; tuzu iyice çıkan balık dilimlerini derisini soyarak servis edebilirsiniz.

Uskumru
Lakabı:
1960’ların gözdesi uskumru nesli tükenmekte olan balıklarımızdan. Ortalama boyları 20-25 cm olan uskumruların yavrularına vonoz, iri kıyımlara lipari denir. Yağsız zamanlarındaki lakabı çirozdur.
Şekli şemaili: Afili bir balıktır uskumru. Biçimli gövdesini diğer balıklardan, sırtındaki menevişli koyu mavi, siyahımsı ve yeşil renkte şerit halindeki lekelerle ayırt edebilirsiniz. Süt beyaz karnı pek çekicidir. Büyük ağzından korkmanıza gerek yok, keskin olmayan dişleri kadife gibi yumuşacıktır.
Huyu suyu: Çevik ve atletiktir. Saatte 6-7 deniz mili yol alarak, palamutu sollar. Sürüler halinde yaşar, en çok hamsiyle beslenir; orkinos, torik gibi saldırgan balıkların akşam yemeği olurlar.
Koordinatlar: Aşırı avlanmadan dolayı balık Marmara ve Boğaz’da görülmez oldu. Kolyoz sürülerinin arasından çıkan tek tük uskumru kısmetinizse ne ala.
Mevsimi: Karadeniz'de yazı geçirerek üreyen ve yağlanan uskumrular Kasım ayında Boğaz'a akmaya başlar. Boğaz'dan yavaş yavaş Marmara'ya ilerlerler. Gittikçe ılımanlaşan kışlarda, çok sayıda torik ve kofana Boğaz’ı mesken ettiği için, uskumru akışı da zamanla aksadı.
Nasıl tavlarım: Çapariye takılacak kırçıllı veya siyah tüyle.
Av tekniği: Uskumru çaparisinin beden ve köstek takımları derin, orta ve sığ sularda farklılık gösterir. Derin sularda 0.40 beden, 0.35 köstekler yeterli gelirken, sığ sularda daha ince takımları tercih etmenizde fayda var. (Beden 0.30, köstekler 0.25 no. gibi…) İskandillerin ağırlığı da sulara göre 300- 400 gr. olarak değişir. Hazırladığınız takıma uzunlukları 15-16 cm olan 20-25 köstek takın ve 3 no’lu iğne tercih edin. Kırçıllı ve siyah tüyler sürüler arasında kalmış uskumruların nefsini uyandıracaktır. Av mahallinde oltayı bir indirip, bir yukarı çekin. Olta boşluktaymış gibi hissettiğinizde, uskumru takıldı demektir. Oltayı hemen yukarı çekmezseniz, hınzır balıklar can havliyle çaparinizi karıştırabilir.
Sofrada uskumru: Eti çok lezzetli olan uskumrunun ızgarası, tavası, dolması, buğulaması yapılır. En orijinal lezzeti ise, en yağsız olduğu Nisan başı-Mayıs ortası döneminde verir. Uskumruların kurutulmasıyla elde edilen çirozun hazırlanışı da zahmetsizdir:

İzmarit
Lakabı:
Amatör balıkçının ilk heyecanı genelde izmarittir. Bu yüzden “siftah” olarak anılır. Küçük boy olanlar kancur, irileri ise kanal izmaritidir.
Şekli şemaili: Gövdesi basık, elips şeklindedir. Sırtı ve yanları açık ve dalgalı kahverengi, karnı ise beyazdır. Diğer balıklardan ayırt etmenin en kolay yolu, her iki yanında ve göğsünde kocaman siyah birer leke aramaktır. Balığın sırt ve kıç yüzgeçlerinde sivri ve batıcı dikenler bulunur. Balığı oltadan çıkarırken bu dikenler elinize batabilir; galeyana gelip balığınızla kucaklaşmaya kalkmayın deri altına diken kaçarsa apse yapar. Karnından tutmanız tavsiye edilir.
Huyu suyu: Pek kıvrak, hayli oynaktır. Karın, göğüs ve iri kuyruk yüzgeciyle geri geri bile gidebilir.
Koordinatlar: Boğazın hemen her noktasında görülse de en keyifli avlardan birine Sarayburnu açıklarında çıkabilirsiniz.
Mevsimi: Şubat sonunda Boğaz’da görülmeye başlayan izmaritler, Kasım’a kadar kıyılardan, iskele üstlerinden ve tabii sandaldan rahatlıkla yakalanabilir.
Nasıl tavlarım: Midye içi ve üçe böleceğiniz karides izmaritleri paşa paşa oltaya getirir. İzmarit ağzının tadını bilir; midye içini kıvamında ister. İçlerini çıkardığınız midyeleri düz bir tahta üzerinde güneşte kurutmanız hem izmarit için daha çekicidir, hem de yumuşak olmayan bu yemi rahatça alamayacağından, yakalaması daha kolay olur.
Av tekniği: İzmarit kolay bir av olarak görünse de avcılığı maharet ister. Sandaldan izmarit çaparisi, en verimli izmarit avıdır. Çaparinin hazırlanışı şöyle: 0.45’lik 100 m. uzunluğunda sert ve şeffaf bir misina mantara sarılır. Ucuna 1 cm’lik fırdöndü bağlanır. Fırdöndünün diğer gözüne, 2,5 kulaçlık, 0.40’lık şeffaf misina takıldıktan sonra, bedenin ucuna bir kasa yapılır. 11 cm. uzunluğunda 0.35’lik kısa kösteklere çapraz, beyaz, kalaylı 8-9 no. sinek iğneler bağlayıp, bu köstekleri 13 cm aralıklarla dizdiniz mi izmarit çapariniz hazır. 250-300 gr.lık iskandilleri de kasaya takmayı unutmayın. Bu çaparide, midye, karides ve istavritten küçük parçalar yem olarak kullanılır. Takımda yirmi-yirmi beş köstek olduğu için sandalda iki kişi yemleme işine girişmeli. İzmaritler yemlere üşüşünce, oltanın iyice dolu olup olmadığını anlamak içi çapariyi azıcık kaldırın. Olta iyice ağırlaşmışsa, yavaşça yukarı çekin. Haşin hareketlerden kaçının; minik ağızlı izmarit kolayca yırtılıp oltadan kurtulabilir.
Sofrada izmarit: Löp beyaz et veren izmaritin tek kusuru kılçıklarıdır. Ayıklanarak veya ayıklamadan ızgarası, haşlanıp zeytinyağlısı, sarsmak, maydanoz ve limonlu salatası, buğulaması en çok da tavası damakta yer eder.

İstavrit
Lakabı:
Bir istavrit balığı her daim bir istavrit balığıdır.
Şekli şemaili: Üstünden tren geçmiş gibi yamyassı vücudu, mel mel bakan gözleri ve ufacık ağzıyla pek şaşkın görünür. Isırmaz korkmayın, kadife gibi dişleriyle ağzını açmaya mecali yok. Sırtı, kafasına göre yeşil, gri, mavi olabildiği için, beyaz karnına doğru çıkmış iki ufak dikencik, istavriti diğer balıklardan ayırmanızı sağlayabilir.
Huyu suyu: Çok kalabalık gezen şaşkınlar sürüsü, kendini hemen ele verir.
Koordinatlar: Boğaz’ın herhangi bir noktasında istavrite rastlamanız mümkün.
Mevsimi: Karadeniz’e doğru dolanmaya çıksalar da, eylül sonunda Marmara’ya dönüş yaparlar.
Nasıl tavlarım: İstavrit kendi kendiyle tavlanan trajik bir balığımızdır. Yüzgecini jiletle kesip çıkarırsanız, “kuyruk altı” denilen yerden yem elde edebilirsiniz. Bu küçük parça bir kamışın ucuna bağlı sinek iğnesine takılıp kıyıdan denize sallandırılır. Seri hareketlerle su üstünde kaydırdığınız bu kuyruğu istavritler küçük bir balık parçası sanıp atlarlar.
Av tekniği: İstavrit avı kolay, zahmetsiz ve hareketlidir. Çapariyle avlanır. İstavrit çaparisi 15-20 kösteklidir. İlk istavrit avınızda 10 köstek kullanmanız tavsiye edilir. Kalaylı iğneler 6 no., olta 50-100 metre 0.40 numara, beden 0.35, köstekler ise 0.30 veya 0.25 olmalı.
İğnelere beyaz renkte hindi, kaz veya martının kuyruk, kanat tüyleri kırmızı ibrişimle bağlayın. Köstek boylarınız 13 cm aralıkları da
13 cm olsun. Bu takım için 150-240 gr. iskandil uygundur. Av mahallinde çaparinizi dikkatlice ve yavaşça denize koyuverin. Balık oltaya dolandı mı, oltanızı yumuşakça indirip kaldırın. Böylece çaparinizin tamamı dolar.
Oltanızı yukarı almadan ufak bir ilmik atarsanız, bir daha ki sefere oltayı balıkların bulunduğu derinliğe kolayca indirebilirsiniz. İstavrite nazik davranın, izmarit gibi küçük ağızlı istavritin, oltayı hızlı çekerseniz ağzı yırtılıverir.
Sofrada istavrit: İstavritin buğulaması
ve tavasına rağbet çoktur ancak hem pratik hem lezzetli olsun derseniz, istavrit pilaki ideal.

Tekir
Lakabı:
Küçükleri ‘mıcır’, büyükleri ‘çuka’ olarak bilinir.
Şekli şemaili: Üzerinde benekler var, gözleri kırmızı, bir de bıyıklı! Dudak üstünde bıyık aramaya kalkmayın; tekirin bıyığı çene altında. Barbunyayla akraba olan tekir daha soluk renklidir.
Huyu suyu: Narin tekir bıyıklarıyla kumu kazması ünlüdür.
Koordinatlar: Bebek, Arnavutköy, Kavaklar. Bu sene özellikle Kilyos’ta görülmüşler.
Mevsimi: Sonbaharda Boğaz’a dönmüş olurlar.
Nasıl tavlarım: Piyazlamaya, kandırmaya gerek yok… Paşa paşa ağınıza takılır.
Av tekniği: Tekir avı fanyalı ağlarla yapılır. Lakin bir bilen olmadan içinden çıkmanız zordur. Önce ağınızı istif edersin. Bir tarafını (makası) kıyıya bağladıktan sonra asılın küreklere… Ağınız denizin altında açılacak, bittiğinde elinizde kalan ipin ucuna taş bağlayıp denize atın. Zavallı tekircikler ağlarınıza gözlerinden yakalanacaklar.
Sofrada tekir: Kâğıtta kebabı, ızgarası ve tavası makbuldür. Buğulaması ise ekstra lezizdir.

alıntıdır...

__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
av, boğazında, bogazinda, istanbul, keyfi, İstanbul

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Jet-ski keyfi Yaso Magazin & Dedikodu 0 07-04-2008 03:26
Keyfi yerinde Yaso Magazin & Dedikodu 0 06-29-2008 01:31
Boğaz keyfi Haberci Siyaset Meydanı 0 04-12-2008 12:50
Havuz keyfi LeGoLaS Dünyadan Haberler 0 01-31-2008 01:12
Hamak Keyfi.... LeGoLaS Komik Resimler 1 01-30-2008 13:46


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:45 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628