Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Genel Kategori > Off Topik

Off Topik Buradaki forum konularına uymayan her tür mesajınızi yazabileceginiz alanınız...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat edilmeli

Off Topik


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05-13-2010, 10:23   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
icon37: fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat edilmeli

Dijital fotoğraf makinesi marka ve modellerinin çoğalmasıyla birlikte en çok sorulan sorulardan bir tanesi, "dijital fotoğraf makinesi alırken neye dikkat etmeliyim?" oldu. Bir dijital fotoğraf makinesinin üzerinde onlarca dikkat edilecek nokta vardır. Sadece markasına bakarak böyle bir ürün almak son derece yanlış bir seçimdir.

Bu Özelliklere Dikkat...


Bir dijital fotoğraf makinesi üzerinde bulunan, şimdi sayacağımız özellikler, doğru seçimi yapmanız için çok önemlidir. Bunlar; çözünürlük, pil ömrü ve durumu, hafıza kartı, bağlantı şekli, platform, optik ve dijital zoom, makro çekim modu, poz ölçümü, poz düzeltme, beyaz ayarı, self timer, netleme, flaş, LCD, boyutlar, ağırlık, aksesuarlar ve garanti.


Çözünürlük : Dijital fotoğraf makinelerinin çözünülürlüğü her geçen gün yükselerek daha kaliteli görüntüler alabilmemizi sağlıyor. Bir dijital fotoğraf makinesi seçerken, ilk önce bakılacak noktalardan biri olan çözünürlük, alacağımız makinenin fiyatını da aşağı yukarı belirler.
Bir çoğumuzun aklını karıştıran çözünürlük meselesini kısaca açıklamaya çalışalım. Çözünürlük, çekilen bir görüntünün kalitesini doğrudan etkiler. Düşük çözünürlüklü, mesela 640x480 bir makine ile çekilen bir görüntünün genişliği 640 piksel, yüksekliği de 480 piksel demektir. Bir fotoğrafta inç başına düşen piksel sayısına ppi (pixels per inch) denir. Piksel sayısı ne kadar artarsa görüntü kalitesi de o kadar yükselir. Düşük çözünürlüklü bir fotoğrafta, piksel sayısı az ve doğal olarak büyük olacağı için görüntü kötü görünür. Aynı zamanda da bir piksel yalnızca bir renk görüldüğünden keskinlik de kaybolur ve ayrıntılar alınamaz.

Hangi Çözünürlükte Dijital Fotoğraf Makinesi Almalıyım?
Yazdığımız yazılarda her zaman dijital fotoğrafla hangi boyutta ilgilendiğinizin seçim yapmanızda çok önemli olduğunu vurguladık. Bir dijital fotoğraf makinesi alırken de aynı şey söz konusu. Ne iş yapacaksınız? yada Nerede kullanacaksınız? bunun cevabını bilin yeter.
640x480 piksellik basit bir dijital fotoğraf makinesi, internet uygulamaları, e-mail gönderimi gibi kağıda basılmayacak işlerde ekran çözünürlüğü için uygundur.
2 milyon piksellik bir dijital fotoğraf makinesi, amatör dijital fotoğrafçılık, multimedya uygulamaları ile yaklaşık olarak 10x15cm baskılar için idealdir.
3 milyon piksel ve üzeri dijital fotoğraf makineleri ise, 10x15cm'den daha büyük baskılar alınabildiği için yarı profesyonel işlerde ve baskılarda kullanılabilir.
Bazı Terimler :
DPI (dots per inch) : Yazıcılar için dikey veya yatay noktaların inç başına sayısı.
Interpolation : Görünüm kalitesini artırmak için resmin içindeki ufak boş noktaların doldurulması.
PPI (pixels per inch) : Dijital fotoğraf makinelerinde, bir resimdeki inç başına düşen piksel sayısı.
Piksel : Bir resmin bilgisayar tarafından kontrol edilebilen en küçük birimi.


CCD Boyutu : CCD'ler (charge-coupled device) dijital fotoğraf makinesi içerisinde görüntülerin kaydedildiği sensörlerdir. Bu sensörlerin büyüklüğü de görüntü kalitesi açısından önemlidir. Henüz 35mm film formatı büyüklüğüne ulaşamadıkları için kla.................. filmlerin kalitesi yakalanamamıştır.

Pil Ömrü ve Durumu : Almak istediğiniz dijital fotoğraf makinesinin hangi tip pil ile çalıştığı ve bu pilin ne kadar süre dayandığı çok önemlidir. Bir set pilin sizi ne kadar idare edeceğini bilmek zorundasınız.
LCD'li makinelerde çekim ve gösterim sırasında pil ömrü hızla tüketildiğinden, LCD'nin uzun süre açık durmamasına özen göstermelisiniz. Şarj edilebilir Nikel Metal Hidrid ve Lityum İyon piller sayesinde pil ömürleri artmaya başladı.


Hafıza Kartı : Piyasada çeşitli hafıza kartları bulunmakta. Smart Media, CompactFlash, PCMCIA, Memory Stick, PCMCIA ve IBM Microdrive bu kartlardan bazıları. Makineniz üzerinde hangi tip medyanın kullanıldığının dışında, standart olarak kaç MB'lık hafızanın bulunduğu ve maksimum kaç MB'a çıktığını araştırmanız gerekir.

Bağlantı Şekli : Alacağınız makinenin bilgisayarınıza bağlantı şekli önemlidir. Alacağınız bir dijital fotoğraf makinesinin içerisinde mutlaka bağlantı kabloları yer almalıdır. Şu anda en çok kullanılan bağlantı şekilleri; USB, seri ve SCSI'dir.
Bilgisayarınızın özelliklerine göre bağlantı şeklini tercih etmelisiniz.


Platform : Çoğu dijital fotoğraf makinesi, hem MAC hem PC ortamında çalışmaktadır. Bu sizin için bir avantajdır. Şu anda kullandığınız bir bilgisayar sistemini yarın değiştirmek isteyebilir veya aynı yerde iki farklı sistemle çalışabilirsiniz.

Optik ve Dijital Zoom : Görüntü kalitesini direkt olarak etkileyen unsurlardan biri olan objektifler, çoğu kompakt tip makinelerde sabittir, yani değiştirilemez. Bunun için alacağınız makinenin odak uzaklığını ve diyafram değerini bilip ona göre tercih yapmalısınız. Zoomlu (değişken odak uzaklıklı) bir makineye bakıyorsanız, üzerinde yazılan odak uzaklıklarının 35mm kla.................. fotoğraf makinelerinde kaç mm'e denk geldiğine bakın veya yetkililere sorun.
Diyafram (f) açıklığı da fotoğraflarımızın kalitesini etkiler.
Zoomlu bir modelde genellikle optik ve dijital zoom birlikte yazılır. Bizim için önemli olanı ise optik zoom değerleridir.


Netleme : Üç çeşit netleme imkanı vardır. Bunlar; manuel (M), otofokus (AF) ve sabit fokus (Fix fokus). Bu özelliklerden yalnızca sabit fokuslu dijital fotoğraf makineleri ile çalışırken bazı zorluklar yaşayabilirsiniz. Sabit fokuslu olduklarından belli bir mesafenin içerisindeki alanları net yapmak için tasarlanmışlardır. Bu mesafeden daha yakına geldiğiniz zaman bütün fotoğraflarınız netsiz çıkar.

Makro Çekim Modu : Eğer makine üzerinde makro çekim modu özelliği yoksa, belli bir mesafeden daha yakına girip fotoğraf çekemezsiniz. Bazı makinelerde opsiyonel olarak makro adaptörü ve close up filtreleri kullanabilirsiniz. Tabi bu da ek bir ücret demek...


Poz Ölçümü : Bu meselede gerçekten çok önemli. Bir makinenin hangi tip ölçüm sistemine sahip olduğunu biraz araştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Bildiğiniz gibi kla.................. fotoğraf makinelerinde genel, spot ve merkez ağırlıklı gibi ölçüm sistemleri mevcut.
Bunun haricinde enstantane değerlerine müdahaleye izin verip vermediği de kontrol edilebilir.


Poz Düzeltme : Makinelerin ölçüm sistemleri çoğu kez yanılabilir. Bunu gidermek için de poz düzeltmesi yapmanız gerekir.
Zaten bunun benzeri bir şeklini görüntüyü bilgisayara aktardıktan sonra bilgisayar üzerinde de yapabiliyoruz, diyebilirsiniz. Ancak yine de elle tutulur düzeyde bir fotoğrafı bu yöntemle düzeltebilirsiniz.


Beyaz Ayarı : Bu ayar genellikle otomatik olarak yapılır. Yani makine hangi ışık şartlarında (tungsten, flouresan, gün batımı...) fotoğraf çekiyorsanız ona göre bir ayar yapar. Bazı durumlarda ise manuel ayarlama yapmanız gerekebilir. Bunun içinde makinenin beyaz ayarını manuel yapmanıza imkan tanıması gerekir.

Self Timer : İlk başta pek gerekli olmazmış gibi gözüken bu özellik, tripod üzerinde fotoğraf çekerken sarsıntıyı önlediği için de tercih edilebilir. Yada sizden başka hiç kimsenin olmadığı bir yerde kendi fotoğrafınızı çekmeniz için...

Flaş : Hiç kullanmasanız bile makinenizin, dahili veya harici bir flaş kullanıyor olması gerekir. Çoğu makinenin harici flaş takma kızağı bulunmaz, bunun yerine dahili flaşlar tercih edilir. Dahili flaşlı bir makinede da rehber numarası (GN-Guide Number) ve kontrollerine bakabilirsiniz.

LCD : Bu ekrandan gerek fotoğrafı çekerken gerekse çekimi yaptıktan sonra görüntüleri izleyebilir, beğenmediğiniz kareyi tekrar çekebilirsiniz. Bir bilgisayar monitörü gibi menüleri de bu ekrandan kontrol ederek değiştirebilirsiniz. Uzun süre açık unutulduğunda kendi kendini kapatma özelliği olmalıdır. LCD'den bakarak çekim yapacağınız zaman makinenin açılış hızı sizin için çok önemlidir. Bu süre, bazı makinelerde tahmininizden çok uzun sürebilir ve bu yüzden hayati önem taşıyan bazı kareleri kaçırabilirsiniz.

Boyutlar ve Ağırlık : Eğer makinenizi uzun süreli taşıyıp fotoğraf çekiyorsanız, ağırlığı ve boyutları sizin için önemli olabilir. Herhangi bir broşür veya ilanda çok küçük gibi görünen bir dijital fotoğraf makinesi, gerçekte hiç de o kadar küçük olmayabilir.

Yazılımlar : Alacağınız makine ile birlikte mutlaka sürücü yazılımı olmalıdır. Genellikle, bundle olarak basit bir görüntü işleme yazılımı da beraber verilir.

Aksesuarlar : Paket içerisinden çıkan aksesuarlar genellikle, taşıma çantası, askısı, objektif koruma kapağı, AC adaptörü gibi şeylerdir. Bunların tam olduğunu orijinal kutudan bakarak takip edin.

Garanti : Yurtdışından alınan makinelerdeki garanti, Türkiye için genellikle geçerli olmadığı için en ufak bir arızada zor duruma düşebilirsiniz.
Türkiye'den aldığınız bir dijital fotoğraf makinesinde da garanti belgelerinin olmasına mutlaka özen gösterin.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
alırken, dikkat, edilmeli, fotoğraf, makinesi, nelere

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
notebook alırken nelere dikkat edilmelidir... dilxun4663 Off Topik 0 12-27-2008 22:07
Minton Mdc-750 Mdc-750 digital fotoğraf makinesi indir Korax Driverlar Download 0 11-10-2008 21:54
Çanak Anten alırken nelere dikkat etmeliyiz Yaso Şifreli uydu yayınları 0 09-12-2008 14:17
Göz şeklinde fotoğraf makinesi Haberci Bilim ve Teknoloji Haberleri 0 08-08-2008 15:31
Yazın mantar enfeksiyonuna dikkat edilmeli Yaso Sağlık - Genel 0 08-07-2008 13:40


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:07 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628