Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Genel Kategori > Askerî Bölge > Özel Kuvvetler , İstihbarat

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

jandarma özel harekat fotoğrafları Teröristle Kim Çatışacak!!

Özel Kuvvetler , İstihbarat


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10-25-2009, 17:35   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart jandarma özel harekat fotoğrafları Teröristle Kim Çatışacak!!

Teröristle Kim Çatışacak!!


2

PKK’ya karşı profesyonel ordu

TSK YENİDEN YAPILANIYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK ile mücadelede taktik değiştiriyor. 2008 yılı sonuna kadar altı yeni komando tugayı kurulacak. Bu tugaylarda yaklaşık 10 bin profesyonel asker görev alacak ve PKK ile çatışmaya bu askerler girecek. Bu birlikler, gayrinizami harp teknikleri eğitimi alacak. 2009’dan itibaren sıradan er ve yedek subaylar komando olarak görev almayacak

Eyüp Erdoğan / Tempo

2

Teröristlerle kim çatışacak?

Kurulacak altı komando tugayı, aslında PKK ile mücadelede yeni bir döneme girildiğine işaret ediyor. Bu yapılanmadan önce konvansiyonel yönü kuvvetli olan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), artık PKK ile mücadelede ‘gayrinizami harp teknikleri’ni de ön plana çıkaracak. Oluşturulacak altı komando tugayındaki birlikler, bölgede 10-17 kişilik timler halinde dolaşacak ve PKK ile mücadele edecek. Mecburi askerlik hizmetini yapan askerler, belirtilen tarihlerden sonra komando olmayacak. Bu askerler, yine Güneydoğu’ya gönderilecek ancak sıcak çatışmalara girmeyecek.

3

Teröristlerle kim çatışacak?

Stratejist ve terör uzmanı Ercan Çitlioğlu, TSK’nın yaptığı bu çalışmayı profesyonel orduya geçiş olarak nitelendirmiyor. TSK’daki yapılanmada terörle mücadelede en üst birliklerin ‘özel kuvvetler’ ve ‘jandarma özel harekât taburları’ olduğunu belirten Çitlioğlu, bunların ardından ‘komando tugayları’nın geldiğini vurguluyor. Yeni düzenlemeyle, iki-üç yıl içinde komando tugaylarında sıradan er ve yedek subayların kalmayacağını belirten Çitlioğlu, bu yapılanmanın PKK ile mücadeleye güç katacağını düşünüyor.

4

Teröristlerle kim çatışacak?

Çitlioğlu hatırlatıyor: “Bugün Güneydoğu’da teröristlerle aktif mücadeleyi yürüten birlikler komando tugaylarıdır. Orada sabit birliklerimiz de var bizim. Bunlar da hareket halindeki birliklerin lojistik ve ateş desteklerini toparlayıcı görevler alan birliklerdir ve alan hâkimiyetinin korunması için her halükârda ihtiyaç vardır. Yani komando birliklerinin iki-üç yıl içinde bütünüyle profesyonellerden oluşması, Güneydoğu’daki sabit birliklerin geri çekilmesi anlamına gelmez. Çatışmanın tabiatında kayıp vardır. Dolayısıyla böyle bir uygulamaya geçildikten sonra ‘hiç kayıp verilmeyecek’ gibi bir beklenti içine girilmemeli. Bu işin tabiatında kayıp vermek vardır.” Çitlioğlu, TSK’da yaşanan değişim süreciniyse şu cümleyle özetliyor: “TSK, mobilitesini ve ateş gücünü artırıcı çevik birliklere yönelik, gayrinizami harbin gereklerine uygun bir yapılanmaya gidiyor.”

Teröristlerle kim çatışacak?

Tecrübeli teröriste karşı tecrübeli asker
Emekli Korgeneral Hasan Kundakçı da Çitlioğlu’nu destekler nitelikte konuşuyor. Bu özel birliklerin yararlı olacağını düşünen Kundakçı Paşa’ya göre, yıllardır dağlarda tecrübe kazanan PKK’lıların karşısına özel birlikler çıkarmak daha faydalı olacak. Kundakçı, bu uygulamayla askerin yetersiz eğitim aldığına dair iddiaların da ortadan kalkacağını belirtiyor: “Oraya gönderdiğimiz çocuklar yeterli eğitimi alacak. Bu eğitimden sonra bunun karşılığını verecekler. Yeterli eğitim verirsen iyi mücadele ederler, yeterli sonuç alırsın.”

Teröristlerle kim çatışacak?

Kundakçı, mevcut komando tugaylarıyla ilgili olarak, “Bu komando birliklerindeki askeri yeterli görüyorduk. Düşmanla savaşmada yeterli eğitim alıp, yeterli mücadele verebiliyorlardı. Ama şimdi karşılarındaki adamlar çok uzman adamlar. Yıllarını bu işe vermiş adamlar. Çocuklarımızı buraya iyi hazırlamadan göndermek uygun olmaz” diyor. Kundakçı, profesyonel askerin uzun süre görev yaptığını, dolayısıyla onlardan daha fazla verim alınabileceğini ifade ediyor. Emekli Korgeneral Kundakçı’ya göre, TSK’nın şimdiye kadar böyle birlikler oluşturamamasının nedeni, ülkenin ekonomik koşulları. Türkiye’nin, artan terör olayları nedeniyle bu yönteme girmek zorunda kaldığını belirten Kundakçı, “1990’dan itibaren bu çalışmalar oldu. Bir sürü insan alındı. Bundan sonra biraz daha alınacak” diyor.

Tim ruhu

Peki, TSK bünyesinde tamamen profesyonel asker ve subaylardan oluşacak bu altı komando tugayının en büyük özelliği ne? Bu tugayların en önemli özelliği, eğitime alınmalarından itibaren 10-17 kişilik timlere ayrılmaları ve bu timlerin görev yerlerine beraber dağıtılmaları. Emekli Jandarma Kurmay Albay Aziz Ergen, ‘tim ruhu’nu şu cümlelerle özetliyor: “Tim, bir ekiptir, bir ruh halidir. Mesela timde Ahmet diye biri var. Ahmet evlidir, memleketi şudur, kaç çocuğu vardır, tim komutanı, sorunlarına kadar her şeyi bilir. Timde kardeş gibi body sistemi de vardır. Herkes birbirinden sorumludur ve birbirinin özel ya da mahrem her şeyini bilir. Nasıl bir insanı ailesinden ayıramıyorsan, timden de bir askeri ayıramazsın. Ancak şehit ya da gazi olunca ayrılır. Tim budur.” Ergen, yeni düzenlemeyi doğru bulduğunu belirterek, “Profesyonel asker her zaman ne yapacağını bilen insandır. Zayiatı azaltmak, daha etkin, daha profesyonel anlamda sonuçlar almak için böyle bir düzenlemeye gidiliyor” diyor. Ergen son olarak amatör ruhlu profesyonelliğin her zaman faydalı olduğunun altını çiziyor.

Dokuz ay eğitim alacaklar

Minimum dokuz ay eğitim alacak olan özel birlikler, bu süre boyunca sıradan komando eğitiminin yanı sıra tahrip, dağcılık, hayati idame, engellerden geçiş, mayın eğitimi, gayrinizami harp teknikleri gibi iç güvenlik eğitiminin tüm detaylarını öğrenecekler. Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu ise günümüz muharebelerinin büyük çaplı kuvvetlerle cereyan etmediğini, daha ziyade özel eğitimli askerlerden oluşan özel harp imkânlarıyla yürütüldüğünü hatırlatıyor. Konvansiyonel güçlere her zaman ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Kuloğlu, terörle mücadele ve insan kaçakçılığı gibi olaylarda özel eğitilmiş birliklerin önemine dikkat çekiyor. Terörle mücadele için oluşturulacak bu altı komando tugayının da bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini belirten Kuloğlu, bu güçleri seri bir şekilde harekete geçirecek taarruz, yük ve hücum helikopterleri gibi araçların sayısının ve niteliğinin artırılması gerektiğini de söylüyor.

Dokuz ay eğitim alacaklar

Eski Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Edip Başer ise kurulacak özel birliklerle terörle mücadele masraflarının daha aşağıya çekileceğini savunuyor. Başer, “Daha az kuvvetle harekât icra etme yeteneğine kavuşmuş olacağız. Kayıplarımız daha az olacağı gibi, kullanacağınız insan gücü, malzeme, silah ve mühimmat bakımından da daha ekonomik bir kullanım tarzı ortaya çıkmış olacaktır” diyor.

Ulusal özgüven artacak

Başer ayrıca olayın toplumsal boyutuna da dikkat çekiyor: “Zayıflamakta olan ulusal özgüvenin yeniden yükselmesi sağlanacak. Terör örgütüne şu veya bu nedenle sıcak bakma aymazlığında olan insanlar varsa, onlar da işin gerçeğini daha iyi görüp anlayabilecek.” PKK terörü veya herhangi terör çeşidinin sadece askeri tedbirlerle sona ermeyeceğinin altını çizen Başer, bunun yanında terörün arkasındaki uluslararası siyasi ve finansal desteğin de diplomatik yollarla kesilmesi gerektiğini vurguluyor. Başer, siyasilere de önemli bir mesaj veriyor: “Türkiye’yi yöneten insanların özellikle terörle mücadele edilen süreç içinde sürekli olarak meseleyi askeri boyuta havale ettiklerini ve diğer konularda üzerlerine düşenleri tam olarak yapamadıklarını söyleyeceğim. Bu noksanlığı sadece bugünkü hükümete atfedersek biraz haksızlık etmiş oluruz. Ama gayet tabii bugünkü yönetimin de bu eleştiriden mahrum olacağını hiç kimse söyleyemez.”

15 bin başvuru geldi

Oluşturulması planlanan bu ‘özel birlikler’e şu ana kadar 15 bin başvuru yapıldı. 3 bin 678 başvuru, öğrenim durumunun uygun olmaması, askerlik sevk tarihinden itibaren 3 yıl geçmesi, yaş haddinin aşılması ve doğum tarihinin belirtilmemesi gerekçeleriyle reddedildi. Kabul edilen başvuruların 7 bin 932'sini piyade komando branşı oluştururken, bin 198 kişi muharebe telsiz işletmeni, 838 kişi tank şoförü, 613 kişi tank nişancısı, 361 kişiyse hava savunma araç şoförü branşlarında yazılı sınava girmeye hak kazandı. Adaylar, 12-30 Kasım tarihleri arasındaki ön sağlık ve fiziki kabiliyet yeterlilik testinin ardından 3-20 Aralık tarihleri arasında mülakata alınacak. Bir tugayda ortalama 1500 asker bulunduğu göz önüne alınırsa, TSK bu altı komando tugayı için 2008 yılı sonuna kadar toplam 9-10 bin asker alacak.

milliyet gazetesi
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
Çatışacak, fotoğrafları, harekât, jandarma, kim, teröristle, özel

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Şampiyona özel harekât Yaso Diger Spor Dalları 1 08-29-2008 11:07
Özel harekât şube binasını uçuracaktı Haberci Yurttan Haberler 0 08-12-2008 02:25
Jandarma Okullar Komutanlığı Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı Yaso Sınavlar ve Hazırlık - ÖSYM 0 06-10-2008 20:48
Jandarma Okullar Komutanlığı Uzman Jandarma Okulu Giriş Sınavı Yaso Sınavlar ve Hazırlık - ÖSYM 0 06-10-2008 20:47
Gurbetçiler için harekat By-AsK Trabzonspor 0 03-22-2008 09:45


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:29 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628