Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Tv Dizileri ve Talk Showlar Film Tanıtımları > Türk Dizileri > Biten Diziler > Pars Narko Terör

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Osman Sınav'la Pars Narkoterör üzerine yapılmış röportaj

Pars Narko Terör


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-13-2008, 10:59   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Osman Sınav'la Pars Narkoterör üzerine yapılmış röportaj

Yeni dizisinde uyuşturucu ile terör bağlantısını işliyor GAP’ı ‘Narkoterör’ kaptı!
YUSUF BÜLBÜL
sinav

Devlet, çete, uyuşturucu gibi derin konuları ekrana taşıyan Osman Sınav, bu kez de ‘Pars Narkoterör’ ile terör örgütlerinin uyuşturucu ticaretinden kazandıkları milyar dolarları deşifre ediyor. Yarın Show TV’de ilk bölümüyle ekrana gelecek dizide, yine Türkiye’yi parçalara ayıran haritalar olacak; konseyler, uyuşturucu baronları ve onların kazandıkları paraları nasıl silaha dönüştürdükleri gibi konular işlenecek. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde oynanan oyunlar, karanlık odaklar tarafından çıkartılmak istenen Türk-Kürt kavgasının manasızlığı var Pars Narkoterör’de.
‘Pars Kiraz Operasyonu’ ile uyuşturucu ticaretinin fotoğrafını çeken, Deliyürek ve Kurtlar Vadisi gibi dizilerle bıçağın sırtında gezinen Osman Sınav’ın ‘Pars Narkoterör’le anlatmak istediği bir konu da terörün Türkiye’nin kalkınmasına vurduğu darbe hiç kuşkusuz. Sınav, araştırmalarında GAP projesi ve genel olarak bölge ile ilgili önemli raporlara dair çarpıcı bilgilere ulaşmış. Suya sabuna dokunmadan da reyting alan dizi yapılabileceğini, neden ‘derin bağlantılar’ filan diyerek risk aldığını merak ediyoruz. Kimsenin ne yaptığıyla ilgilenmediğini söyleyen yapımcı, “Ben kendimle yarışıyorum. Hayalleri olmayan insanlar başkasının hayallerinin parçası olurlar. Ben kendi hayallerimin peşindeyim. Bunu yaparken de bu ülkede, bu topraklarda yaşadığımı unutmuyorum.” diyor.
Reytingde en üstte olan ve kanalın ‘kaldırma’ dediği Pusat’ı neden yayından kaldırdığını, 90 dk’yı bulan dizilerle ilgili başlattığı yeni çalışmayı, neden seti bir savaş alanına benzettiğini, kendisini arayan siyasetçileri, izleyiciyi etkilemenin yollarını ve yazar Elif Şafak ile devam eden sinema projesini anlatıyor... O anlatıyor, biz aktarıyoruz.
Osman Sınav’ın yeni dizisi ‘Pars Narkoterör’ yarın ilk bölümüyle ekrana geliyor. Metin Günay’ın yönettiği, İbrahim Çelikkol ve Seda Bakan gibi yeni yüzlerin rol aldığı dizide İran ve Afganistan’dan getirilen uyuşturucunun, Türkiye üzerinden Avrupa ve ABD pazarına nasıl ulaştığı, Türkiye bütçesinin dörtte birine varan örgüt payının nasıl bombaya ve silaha dönüştüğü anlatılıyor. Asıl hedeflerinin Kürt-Türk diye ayırmadan insanları kazanmak ve onların yaşadığı dramı ekrana taşımak olduğunu söyleyen Sınav, “Hikâyesiyle, konseptiyle, normal rutin dizi kavramının biraz dışına çıkan ve onlardan biraz daha farklı yere oturan bir proje. Aktüel ve güncel yanları olduğu gibi, Türkiye’nin de derdi olan bir konsepti ve hikâyesi var.” diyor. “Hiçbir zaman ertesi sabah uyandığımda bilmediğim bir gündeme uyanmak istemiyorum.” diyen Osman Sınav neden böyle bir projeye kalkıştığını ve yaşadığı zorlukları anlatıyor...

Terör ve uyuşturucu gibi önemli bir konuyu gündeme taşıyan ‘Pars Narkoterör’ yarın görücüye çıkıyor. İçinde starı olmayan ve en önemlisi derdi olan bir proje...

Hikâyesiyle konseptiyle, normal rutin dizi kavramının biraz dışına çıkan bir proje. Güncel yanları olduğu gibi, Türkiye’nin de derdi olan bir hikâyesi var. 30 yıldır terörle uğraşıyoruz. Olay sadece terör meselesi değil. Terörün beslendiği kaynakları ve Türkiye’ye maliyetini anlatıyoruz. Bir diğer taraftan da insanlarımızın arasına atılan Türk-Kürt ikilemleri ve aradaki soğukluk asıl derdimiz. Bizim bin yıldır böyle bir derdimiz yok. Ülkesine bağlı, bu topraklarda yaşayan her insan bizim için aynı değerdedir. Sevilmeyi ve kucaklanmayı hak eder.

Dizide Türk-Kürt kardeşliğine nasıl vurgu yapmayı düşünüyorsunuz?

Hikâyenin özünde çarpıcı bir de aşk hikâyesi var. Kürt kökenli bir polis kızımız ve bir de komiserimiz var. Bunların etrafında gelişen olayları, onların ait oldukları toplumun, ailelerinin birbirleriyle olan düşmanlığını, araya giren imkânsızlıkları hikâye ediyoruz. Asıl derdimiz Kürt-Türk diye ayırmadan insanımızı kazanmak. Çekimlerin bir kısmı Van’da gerçekleşti. İstanbul’da devam ediyoruz. Ama ekip gerektiği zaman yine şehir dışına çıkacak.

‘Pars Kiraz Operasyonu’ ile uyuşturucunun fotoğrafını seyirciye göstermiştiniz...

Kiraz’da kişisel bir hikâye vardı. Yine uyuşturucu ile ilgili bir konu işlemiştik. Burada odak noktası narkoterör. Uyuşturucu rantının terörü nasıl beslediğine ve terörün olduğu yerde uyuşturucunun nasıl önlenemediğine dikkat çekiliyor. Bunun filmle çok bağlantısı yok.

Fragmanlarda uyuşturucuda dönen ciddi paralardan bahsediliyor. Bu rakamlara nasıl ulaştınız?

Böyle bir konsepti işliyorsanız en ayrıntısına kadar araştırmanız şart. Biz bu araştırmayı 6-7 aydır yapıyoruz. Emniyetten, Narkotik Şube’den yardım alıyoruz. İki yıldır uyuşturucu ile ilgili çıkan haberleri tarıyoruz.

Ne gibi sonuçlar çıktı karşınıza?

Türk ordusunun yıllık silah modernizasyonu için harcadığı para üç buçuk-dört milyar dolar. Ülkemizden geçen uyuşturucunun parasal miktarı bunun iki misli. Türkiye bütçesinin dörtte birinden fazla. Bundan beslenen örgütler çok para kazanıyorlar. Örgüt bu yolla elde edeceği silah ve lojistikle karşısındaki düzenli orduya 100 milyar dolar harcatabilir. Terörün yükseldiği dönemlerde Türkiye ciddi bedeller ödedi. Hâlâ da ödüyor.

Uyuşturucu ticareti yapan örgütlerin ipliği pazara mı çıkıyor?

Uyuşturucunun nasıl paraya ve silaha dönüştüğü anlatılıyor tabii ki. Afganistan’dan İran’a, oradan da Türkiye’ye girdiğinde, İstanbul’a, Yunanistan’a geçtiğinde, Avrupa ve ABD pazarına ulaştığında ne kadar oluyor; hepsini anlatacağız. Dünyada petrol dahil hiçbir şey, bu parayı kazandırmıyor.

Suya sabuna dokunmadan da film çekebilirdiniz; terör ve uyuşturucuya neden dokunuyorsunuz?

Herkes kendi zikri ve fikriyle bir sosyal sorumluluk hisseder. Ayrıca bu benim için çok abartılacak bir şey değil, çünkü biz işimizi severek yapıyoruz. Ülkeme güvenmek, huzurla yaşamak istiyorum.

Benzer projeler pek sık yapılmıyor sektörde...

Kimsenin ne yaptığıyla ilgili değilim. Ben kendimle yarışıyorum. Hayalleri olmayan insanlar başkasının hayallerinin parçası olurlar. Bunu yaparken de bu ülkede, bu topraklarda yaşadığımı unutmuyorum. Narkoterör dünya çapında terörü kapsıyor. 1000 yıllık bir mesele bu. Nizamülmülk’ü katleden Hasan Sabbah’ın fedailerinin durumu bugünkü terör örgütünün uyuşturucu ile bağlantılarından çok farklı değil.

Bölgeyi, oynanan oyunları iyi bilmek şart sanırım...

Tarihin derinliklerinden gelen bir yaşama ve mücadele kültürümüz var. Projelerinizi o derinlikleri görerek yapmamız lazım. Filistin’deki mücadeleyi, İran ve Irak’ı iyi bilmek gerekiyor. Bunları değerlendirirken Habil ile Kabil’i bilmezseniz çok doğru bir perspektiften bakamayabilirsiniz. İlk kardeş kavgaları burada olmuş. Onu unutursak birtakım güçlerin provokasyonlarına geliriz. GAP projesi halen bitmiyorsa sebebi ‘Narkoterör’dür. Terörün düğmeye basmasıyla GAP’ın başlaması aynı tarihtir...

Hükümetin açılımları da devam ediyor.

Evet önemli, ama işin politik yanıyla pek ilgilenmiyorum. Önce kanayan yarayı durdurup sonra nasıl tedavi edeceğinizi düşünmek önemli. Narkoterör de böyle bir şey.

Hep önemli projelerin altında gördük imzanızı. Bu marka olmanın gereği mi?

Marka olmanın bir sorumluluğu vardır. Deliyürek filmini çekmeye gittiğimde zamanın Mardin Valisi bana ‘Sen deli misin? Emniyet müdürü vurulalı 6 ay oldu. Sen bundan hareketle gelip filmini çekiyorsun.’ demişti. Daha az maliyetle tatil beldelerinde aşk filmleri çekebilirsiniz. Bu bir sorumluluk hissetme meselesi. Bir de marka olarak kalmak önemli. Çıtayı daima yukarı çekmek gerekiyor.

Siyasetçilerden arayıp dizi ya da projeleriniz hakkında görüşen ya da teşekkür için arayan oluyor mu?

Her kurum kendi işini yapıyor. Kimseden beni aramasını ve teşekkür etmesini beklemiyorum. Tabii ki dostlarımızdan ve siyasetçilerden resmî ya da gayri resmi takdir edenler oluyor. Dikkate değer bir şey yapıyorsak tepki olur. Tepki iyi de olur kötü de...

Yapılan işleri kolay beğenmiyorsunuz. Arzu ettiğiniz yere geldiniz mi?

Planlarımızı iyi yapmaya çalışıyoruz. Hayal etmek böyle bir şey. Her defasında daha iyi işler yapmamız gerekiyor. Bir patlama sahnesi çekmişsiniz, bu sefer hem patlasın hem de takla atsın istiyorsunuz. Dünya standardına erişmemiz lazım. Bunu yakaladığımızı düşünüyorum.

Sette farklı bir Osman Sınav var, sinirli ve otoriter... Bunu nasıl sağlıyorsunuz?

Set savaş alanıdır. Orada komutanın iyi idare etmesi lazım. Yoksa askerlerini kaybedersin, savaşı kaybedersin. Ben ekibimi çok severim ayrıca...
Pusat, beni mutlu etmedi

pusat
Pusat çok iyi bir diziydi. İzleniyordu, tutmuştu da ama bizim standardımızı aşamadı. Pusat tuttu, gayet iyi gidiyor izleniyordu da bir anlamda Türkiye’de yapılmayan bir şeydi. Bugüne kadar Türkiye’nin hangi mahallesine gitseniz bir yerde boks salonu vardır. Türkiye nüfusunun yüzde ellisi 25 yaş altında. Yüzde 40’ı 18 yaş altında; genç nüfus çok fazla, insanlar işsiz, gelecek sıkıntısı var ve bir şey yapmak ve kendini ispatlama derdinde ve bu psikolojiye bağlı olarak da hiçbir şey yapamıyorsa da fiziksel olarak ispat etmek istiyor kendini. Herkesin içinde bir şampiyon olma duygusu vardır. Her mahallede boks salonu var. Türkiye’de bugüne kadar bir boks hikâyesi ve o dünya ile ilgili bir şey yapılmadı. Bunu yaptık iyi oldu, fakat bizi mutlu etmedi. Ben seyrederken mutlu olmadım. Ben izlerken mutlu olmadığım bir şeyi iyi reyting alıyor, izleniyor, para da kazanacağız diye seyircime sunmaya devam edemem. Bu bana doğru gelmiyor. Benim çıtamı aşmıyor. Yukarı çıkarmadığı için doğru gelmedi. Dizi ilk üçteydi, belki bu başarı Türkiye şartlarında ama bizi tatmin etmedi. Dolayısıyla bizim için devam ettirmenin heyecanı kalmamıştı. Ancak şunu söyleyeyim bu bizim ölçümüz.

Dizi süreleri için herkes dertli

“90 dk’yı bulan diziler sektörün en büyük sorunu. Senaristinden yapımcısına, oyuncusundan set çalışanına herkesi etkiliyor. Makul bir seviyeye çekmek şart. Bir kural da olmadığı için herkes kafasına eseni yapıyor. ‘Biraz daha uzatırsak izleyici bana gelir’ düşüncesi var. Bu hesabı zamanında hepimiz yaptık. Uzadıkça uzadı ve bugünlere geldik. Şimdi 6 günde bir bölüm çekiliyor. Olan sette çalışanlara oluyor. Bir gün insanlar çatlayacak. Yapımcıların ve yayıncıların bir araya gelip çözmesi lazım. Şu an bir kural da yok. Yapımcılar, telif hakları sahipleri ve yayıncılar birliğinin bu konuda bir araya gelip çalışması lazım. Şimdi böyle bir çalışma yapıyoruz ama nasıl sonuçlanır bilmiyorum... Ben yapımcılarla tek tek konuştuğumda herkes buna evet diyor. Ama gel kardeşim 65 dk’nın altına imza at diyorsun, kimse yanaşmıyor. Böyle olunca da kalite düşüyor. RTÜK de reklam süreleriyle ilgili ‘20 dk’da bir reklama girerseniz, girdiğiniz her kuşak en fazla 7 dk olur’ kuralını işletince kanallar da süreyi uzatıp bir kuşak daha girme yoluna gidiyor. Mevcut reklam fiyatlarıyla 65 dk olursa üç kuşak reklam alıyor. Bu üç kuşak, kanala bu fiyatlarla yetmiyor. Bunun ikinci yolu reklam fiyatlarını artırması lazım. Şimdi dört kuşaktan elde ettiği geliri üç kuşaktan elde etmesi lazım. Kendi aralarında rekabet var, süreleri uzatıyorlar.”

Yeni bir Polat ve Yusuf Miroğlu çıksın diye uğraşıyoruz

“Kalabalık bir oyuncu kadrosuyla çekiliyor dizi. İbrahim Çelikkol ve Seda Bakan gibi yeni yüzlerle çalışıyoruz. Uzun süren deneme çekimleri yapıldı. Dizi kendi starını çıkaracak. İbrahim bana çizgi roman karakteri Karaoğlan’ı hatırlatıyor. Fiziği iyi. Çok çalışkan her ikisi de. İnşallah yeni bir Polat ve Yusuf Miroğlu çıksın diye uğraşıyoruz. Zaten yeni yetenekleri keşfetmek sektöre zenginlik katacaktır. Sonuçta seyirci her sene aynı oyuncuları, aynı yerlerde izlemekten bıkıyor.”
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Sponsored Links
Cevapla

Bookmarks

Tags
narkoteror, osman, pars, roportaj, sinavla, uzerine, yapilmis

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Pars Narkoterör 18.Bölüm Fragmanı Yaso Pars Narko Terör Fragmanları 0 06-25-2008 12:46
Osman Sınav'la Pars Narkoterör üzerine yapılmış röportaj Yaso Pars Narko Terör 0 06-25-2008 12:44
Osman Pamukoğlu Kimdir? Osman Pamukoğlu Hayatı, Osman Pamukoğlu Biyografisi Korax Asker ve Siyasetçiler 0 06-19-2008 14:42
Pars Narkoterör 7.Bölüm Fragmanı Yaso Pars Narko Terör Fragmanları 0 03-13-2008 11:00


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:43 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628