Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Peygamberler

Peygamberler Ademden ... Peygamber Efendimize Kadar ki Tüm Peygamberler ...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Karun İle Musa Peygamber ' Arasında Geçenler.

Peygamberler


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04-28-2011, 10:18   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Arrow Karun İle Musa Peygamber ' Arasında Geçenler.

Karun İle Musa Peygamber ' Arasında Geçenler...
Karun İle Musa Peygamber ' Arasında GeçenlerCenâb-ı Allah buyurdu ki:

«Karun, Musa'nın kavminden (amcasının oğlu) idi. Onlara karşı az*gınlık etti. Biz kendisine öyle hazineler vermiştik ki onun (hazinelere-nin) anahtarlarını (taşımak), güçlü bir topluluğa ağır geliyordu. Kavmi ona demişti ki: "Şımarma, Allah (gururlanıp) şımaranları sevmez. Al*lah'ın sana verdiği (bu servet) içinde ahiret yurdunu ara. Dünyadan da nasibini unutma. Allah sana nasıl iyilik ettiyse sen de öyle iyilik et. Yer*yüzünde bozgunculuk (etmeyi) isteme. Çünkü Allah bozguncuları sev*mez."

"Bu (servet) bende bulunan bir bilgi sayesinde bana verildi." dedi. O (mağrur) bilmedimi ki Allah, kendisinden önceki nesiller arasında ken*disinden daha güçlü ve ondan daha çok cemaati bulunan nice kimseleri helak etmiştir. (Allah, suçluların günahlarını bilir. Onların her yaptık*ları anında tesbit edilmiştir. Onun için) suçlulara günahlarından sorul*maz (buna ihtiyaç kalmaz. Karun) süsü, (debdebesi) içinde kavminin karşısına çıktı. Dünya hayatını isteyenler: "Keşke Karun'a verilenin bir benzeri de bize verilseydi. Hakikaten o, büyük nasib sahibidir!" dediler. Kendilerine bilgi verilmiş olanlar ise: 'Yazık size, dediler. İnanan ve iyi iş yapan kimse için Allah'ın sevabı daha hayırlıdır. Buna ancak sabre*denler kavuşturulur." Nihayet biz, onu da, evini de yere batırdık. Allah'a karşı ona yardım edecek bir topluluğu olmadı. Kendi kendini (savunup) kurtaranlardan da değildi. Dün onun yerinde olmayı isteyen*ler; "Vay, demek Allah, kullarından dilediğine rızkı açar ve kısar. Allah bize lütfetmiş olmasaydı, bizi de yere batırırdı. Demek gerçekten kafir*ler İslah olmaz!" demeye başladılar. İşte ahiret yurdu: Onu yeryüzünde böbürlenmek ve bozgunculuk etmek istemeyenlere veririz. (Güzel) sonuç, (günahlardan) sakınanlarındır.» (el-Kasas, 76-83.)

A'meş, İbn Abbas'm şöyle dediğini rivayet eder: Karun, Musa'nın amcası oğluydu.

İbn Cüreyc, dedelerinin Kahis adında bir adam olduğunu söylemiş*tir, îbn Cerir et-Taberî ise, Musa ile Karun'un amca çocukları oldukları*nın, ekseri ilim ehli tarafından nakledildiğini söyler ve Karun'un, Mu*sa'nın amcası olduğunu söyleyen İbn İshak'm sözünü reddeder.

Katade der ki: Karun'a, Tevrat'ı güzel sesle okuduğundan dolayı münevver adı verilmişti. Fakat Allah'ın düşmanı olan Karun, tıpkı Samirî gibi münafıklık etti. Servetinin çokluğundan dolayı azıp helak oldu.

Şehr b. Ha^şeb'in anlattığına göre Karun, milletine karşı gururla*nıp büyüklük taslamak maksadıyla eteğini bir karış daha uzatarak ardı sıra yerlerde sürürmüş.

Hazinelerinin çokluğunu Cenâb-ı Allah bizzat bildiriyor. Öyleki ha*zinelerinin anahtarlarını dahi bir cemaat, güçlü kuvvetli adamlar top*luluğu taşı yamıyorlardı. Denildiğine göre anahtarları sert deriden ya*pılmış olup altmış katır üzerinde taşınırmış. Doğrusunu Allah bilir.[1][2]

Karun'un kavminden bazı nasihatçiler kendisine: «Şımarma» diye*rek öğüt vermişlerdi. Yani Cenâb-ı Allah'ın sana verdiği nimetlerden ötürü şımarma ve başkalarına karşı büyüklük taslama; çünkü "Allah şı*maranları asla sevmez. Allah'ın sana verdiği (bu servet) içinde ahiret yurdunu ara.» Bütün maksadın ahiret yurdunda Allah'ın sevabını elde etmeye yönelik olsun. Çünkü ahiret yurdu, daha hayırlı ve daha kalıcı*dır. Bununla beraber «Dünyadaki payını da unutma.» Yani Cenâb-ı Al*lah'ın sana helal kıldığı dünya nimetlerini de servetinle elde et. Temiz ve helal lezzetlerle kendi nefsini yararlandır. «Allah sana iyilik ettiği gi*bi sen de iyilik et.» Yaratıcılarının ve kendilerini yoktan varedenin sana iyilikte bulunduğu gibi sen de Allah'ın yaratıklarına iyilikte bulun. «Yeryüzünde bozgunculuk (etmeyi) isteme.» Yani Allah'ın yaratıkları*na kötülük yapma; aralarında fesad çıkarma. Sana emrolunanların ter*sini yapma. Aksi takdirde Cenâb-ı Allah seni bozgunculuğundan dolayı cezalandırır ve sana bahşettiği serveti elinden alır. «Çünkü Allah boz*guncuları sevmez.»

Bu açık seçik öğütlerinden dolayı kavmine şu cevabı verdi:

«Bu (ser*vet) bende bulunan bir bilgi sayesinde bana verildi.» Yani sizin bu anlat*tıklarınızı dinlemeye ihtiyacım yoktur. Tavsiyelerinize kulak verme ih*tiyacında değilim. Çünkü Cenâb-ı Allah, bendeki bilgi sayesinde bu ser*veti bana vermiştir. Bunu kazanmaya ben ehilim. Eğer ben Allah'ın sev*gilisi olmasaydım, onun katında yüksek mertebem bulunmasaydı bu serveti bana vermezdi.

Onun bu iddialarını reddetmek için Cenâb-ı Allah şöyle buyurdu: «O (mağrur), bilmedimi ki Allah, kendisinden önceki nesiller arasında kendisinden daha güçlü ve ondan daha çok cemaati bulunan nice kimse*leri helak etmiştir? (Allah, suçluların günahlarını bilir. Onların her yaptıkları, anında tesbit edilmiştir. Onun için) suçlulara, günahların*dan sorulmaz. (Buna ihtiyaç kalmaz).» Yani Önceki milletlerden olup Karun'dan daha güçlü, daha zengin ve evladı daha çok olan nice kimse*leri helak etmişizdir. Eğer Karun'un söyledikleri doğru olsaydı, kendi*sinden daha zengin olanları cezalandırın azdık. Onun servet sahibi ol*ması, bizim tarafımızdan sevildiğini ve itina gördüğünü ispatlamaz:

«Ne mallarınız, ne de evlatlarınız size huzurumuzda bir yakınlık sağlamaz. Ancak inanıp faydalı iş yapanlar başka.» (es-Sebe1,37.)

«Onlar, öyle mi sanıyorlar ki kendilerine verdiğimiz mal ve oğullar ile, onların iyiliklerine koşuyoruz? Hayır, (bu verdiğimiz dünya nimet*leri, onlar için bir imtihandır. Fakat onlar) farkında değiller.» (el-Mü'minÛn, 55-56.)

Bu reddiyeler, «Bu servet, bendeki bilgi sayesinde bana verildi» aye*tinden çıkardığımız mananın doğruluğuna delâlet etmektedirler.

Bazı kimselerin, Karun'un Simya san'atmı bildiğinden ya da İsm-i Azam'ı ezbere okuyup bu serveti elde etmiş olduğuna dair söyledikleri sözler, hiçbir mesnede dayanmayan ve doğru olmayan sözlerdir. Çünkü Simya tahayyülden ibarettir. Hakikatlerle alakası yoktur. Ayrıca Cenâb-ı Allah'ın san'atma benzer bir yanı da yoktur. Kaldı ki İsm-i Azam duasını bilmekle bir kafir hiç birşeyi elde edemez. Çünkü Karun, kalben kafir bir kimse idi. Zahirde ise münafıktı. Sonra Karun'un bu sözlerle onlara cevap vermiş olması, bu takdire göre de sahih olmaz. Öy*le ise iki söz arasında bir bağlantı görülmemektedir. Biz bütün bu hu*susları İbn Kesir Tefsiri'mi zde açıklamışızdır. Övgüler Allah'adır.

Cenâb-ı Allah buyurdu ki: «(Karun), süsü (debdebesi) içinde kavmi*nin karşısına çıktı.» Tefsircilerin çoğunun anlattığına göre Karun, bü*yük bir ihtişam ve debdebe içinde süslenerek, güzel elbiseler giyerek, gösterişli bineklere binerek, hizmetçi ve maiyetiyle birlikte kavminin karşısına çıktı. Dünyanın süs ve alayişine kıymet verenler, kendileri*nin de Karun gibi servet sahibi olmasını temenni ettiler. Üzerindeki süsleriyle elindeki servete gıpta ettiler. Dünyaya tamah etmeyen doğru görüşlü ve anlayışlı bilginler, onların bu sözlerini işitince şöyle dediler; «Yazık size! İman edip iyi işler yapan kimseler için Allah'ın sevabı daha hayırlıdır.» Yani Cenâb-ı Allah'ın ahiret yurdundaki sevabı daha hayır*lı, daha kalıcı, daha yüce ve daha kıymetlidir. Cenâb-ı Allah da şöyle bu*yurdu: «Buna ancak sabredenler kavuşturulur.» Yani bu Öğüde ve bu sö*ze ve ahiret yurduna yönelik olan bu yüksek himmete ancak sabreden kimseler kavuşturulurlar. Şu alçak dünyanın süs ve alayişine bakarken; ancak kalblerine, Allah tarafından hidayet verilip gönüllerine se*bat kazandırılan, akılları güçlendirilen, maksatları gerçekleştirilen kimseler itibar ve iltifat etmezler.

Selef ulemasından bazıları ne güzel demişler: Şüphelerin akın etti*ği esnada ileriyi gören gözü Allah sever. Şüphelerin geldiği esnada ka*mil olan aklı Allah sever!

Cenâb-ı Allah buyurdu ki:

«Nihayet biz, onu da evini de yere batır*dık. Allah'a karşı ona yardım edecek bir topluluğu olmadı. Kendi kendi*ni (savunup) kurtaranlardan da değildi.»

Karun'un süs ve ihtişam içinde böbürlenip büyüklük taslayarak kavminin karşısına çıkmasıyla ilgili olarak Cenâb-ı Allah şöyle buyuru*yor:

«Nihayet biz, onu da evini de yere batırdık.»

Buharî'nin rivayet ettiği bir hadis-i şerif de Peygamber (s.a.v.) Efen*dimiz şöyle buyurmuşlardır:

«Bir ara adamın biri, peşisıra (uzun) eteğini sürüyor (ve öylece yü*rüyordu). İşte o anda Cenâb-ı Allah onu yere batırdı. O, kıyamet gününe kadar yere batmaya devam edecektir.»

İbn Abbas ile Süddî şöyle demişlerdir: «Karun, fahişe bir kadına, Musa peygambere, "Sen bana şöyle şöyle yaptın" demesi için bir miktar mal vermişti. Anlatıldığına göre o fahişe kadın da Musa peygambere ay*nı şeyleri söyledi. Musa, kadının bu sözlerinden dolayı tedirgin olup dehşete kapıldı ve iki rek'at namaz kıldı. Sonra kadına yönelerek bu söy*lediklerinin doğru olduğuna dair yemin etmesini istedi ve bu sözleri ni*çin sarfettiğini anlamak istedi. Kadın da, Karun'un kendisine bir mik*tar mal vererek bu sözleri söylettiğini söyledi ve Cenâb-ı Allah'tan ba*ğışlanmak dileğiyle tevbe etti. Bu esnada Musa da Rabbinin huzurunda secdeye kapanarak Karun'a beddua etti. Cenâb-ı Allah da Musa'ya şöy*le vahyetti: «Sana itaat etmesi için yere emir verdim!» Musa da Karun'u eviyle birlikte yutması için yere emir verdi ve yer de onu eviyle birlikte yuttu. Doğrusunu Cenâb-ı Allah elbetteki daha iyi bulur.»[2][3]

Anlatıldığına göre Karun, süs ve debdebesi içinde kavminin karşısı*na çıktığında cemaatiyle, binek ve katırlanyla, süslü elbisesiyle Mu*sa'nın bulunduğu meclisin önünden geçti. Musa da o esnada kendi kav*mine Allah'ın günlerini anlatıyordu. Adamlar onu gördüklerinde dönüp onu seyretmeye başladılar. Musa da onu çağırıp şöyle dedi: "Seni böyle yapmaya iten sebeb nedir?" Dedi ki: "Ey Musa! Sen peygamber olmakla bana üstün olduysan, ben de servetle sana üstün oldum. Eğer dilersen şehir dışına çıkarız da, sen bana beddua et, ben de sana beddua ede*yim."

Her iki taraf da adamlarıyla birlikte şehir dışına çıktılar. Musa ona dedi ki: Önce sen mi beddua edersin, yoksa ben mi beddua edeyim?

"Karun: Önce ben beddua edeceğim." dedi ve Musa'ya beddua etti ama bedduası tutmadı. Bunun üzerine Musa: "Ben beddua edeyim mi?" diye sordu o da "Evet" dedi. Musa şöyle bir bedduada bulundu: "Allah'ım, ye*re emir ver. Bu gün bana itaat etsin." Cenâb-ı Allah'da Musa'ya vahiy göndererek senin isteğini yerine getirdim, dedi. Musa da şöyle konuştu: «Ey yer! Onları yakala" Böyle deyince yer, onların ayaklarını tutuverdi. Sonra Musa yine: "Ey yer, onları yakala, dedi!" Bu defa yer, onları dizle*rine kadar tutup içine aldı. Sonra omuzlarına kadar içine aldı. Bundan sonra Musa yere şöyle emir verdi: "Ey yer, onların mallarını ve hazinele*rini de yakala!" Bunun üzerine yer, onların gözleri önünde mallarını ve hazinelerini yak al ayı ver di. Bundan sonra Musa eliyle işaret ederek: «Gidin ey Lavi oğulları!" Böyle dedikten sonra yer onları tamamen içine alıp görünmez hale getirdi.

Katade'nin şöyle dediği rivayet edilir: "Yer, kıyamet gününe kadar her gün onları derinlere doğru çekmektedir"

İbn Abbas'm da şöyle dediği rivayet edilir: "Yer, onları yedinci kat yer tabakasına doğru çekmektedir."

Tefsircilerin çoğu bu konuda birçok israiliyat hikayeleri nakletmiş-lerdir ki biz bunları kasıtlı olarak burada nakletmiyoruz.

«Allah'a karşı ona yardım edecek bir topluluğu olmadı. Kendi kendi*ni (savunup) kurtaranlardan da değildi» Yani ne kendi nefsine yardım edebildi, ne de başkaları kendisine yardım edebildi. «O nun ne bir gücü ne de bir yardımcısı olmaz.» (et-Tânk, ıo.) Karun'un mal ve mülküyle bir*likte yere batmasından kendisi, ailesi ve akarı yok edildikten sonra onun gibi servet sahibi olma temennisinde bulunmuş olanlar Allah'a şükrettiler. Kendileri için Allah'ın güzelce bir tedbir saklamış olmasın*dan dolayı şükranlarını arzederek şöyle dediler: «Vay! demek, Allah kullarından dilediğine rızkı açar ve kısar. Allah bize lütfetmiş olmasay*dı, bizi de yere batırırdı. Demek gerçekten kafirler iflah olmaz."

«işte, ahiret yurdu.» Bu, kalıcı bir yurttur. Kim bu yurtta nimet sa*hibi olursa ona imrenilir. Kim de o nimetten mahrum olursa onu teselli etmek gerekir. Çünkü bu yurt: «Yeryüzünde böbürlenmek ve bozguncu*luk etmek isteme}renler için» hazırlanmıştır.

«(Güzel) sonuç, (günahlardan) sakınanlarındır.»

Karunla ilgili bu olay, İsrailoğullanmn Mısır'dan çıkmalarından önce vukubulmuştur. Çünkü Cenâb-ı Allah şöyle buyuruyor: «Nihayet onu da evini de yere batırdık.» Bilindiği gibi ev, birçok evlerin bulundu*ğu yerleşim birimlerinde bulunur.

Bu olay, Tih çölünde de vuku bulmuş olabilir. O takdirde ev kelime*si, çadırların kurulduğu yerler anlamını da ifade edebilir. Nitekim şair Anter'e şöyle demiştir.

"Ey Ablen'in çöldeki evi konuş, sabah olunca Able ile Eslemî'nin evleri yok oldu."

• Cenâb-ı Allah, Karun'un işlediği kötülükleri Kur' ân-ı Kerîm'in bir çok ayetinde beyan buyurmaktadır. Şöyle ki:

«Andolsun biz Musa'yı ayetlerimizle ve apaçık bir delil ile gönder*dik. Firavun'a, Haman'a ve Karun'a dediler ki: "(Bu), yalancı bir büyü*cüdür."» (ol-Mü'min, 23-24.)

Ankebût sûresinde Ad ve Semud kabilesinden bahs* bildikten son*ra şöyle buyurulm aktadır: «Karun'u, Firavun'u ve Haman'ı Ja (helak et*tik). Andolsun, Musa onlara açık delillerle geldi. Fakat onlar o yerde bü*yüklük tasla (yıp ayetlerimizi kabule tenezzül etme) diler. (Bizi) geçip gidecek, (elimizden kurtulacak) değillerdi.

Nitekim hepsini günahıyla yakaladık. Onlardan kiminin üstüne taş yağdıran bir fırtına gönderdik. Kimini korkunç bir ses yakaladı. Ki*mini yere batırdık. Kimini de boğduk. Allah onlara zulmedecek değildi. Fakat onlar, kendi kendilerine zulmediyorlardı.» (el-Ankebût, 39-40.)

İmam Ahmed b. Hanbel, Abdullah b. Amr'dan rivayet etti ki Pey*gamber (s.a.v.) Efendimiz bir gün namazdan bahsederek şöyle buyurdu:

«Kim namaza devam ederek onu muhafaza ederse namazı, kendisi için kıyamet gününde nur, burhan ve kurtuluş olur. Kim de namazı mu*hafaza etmezse kendisi için nur, burhan ve kurtuluş olmaz. Kıyamet gü*nünde o, Karun, Firavun, Haman ve Übeyy b. Halef ile beraber olur!» Buharı Enbiyâ., 54; Müslim, Libas, 49
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
arasında, geçenler, karun, musa, peygamber, İle

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Limitiniz doldu Bay Karun! Korax TaRiH 0 08-05-2009 20:46
İsa - Musa miko Fıkralar 0 07-21-2009 18:37
karun hazineleri korax Genel Kültür 0 05-02-2009 09:20
7 mesele asa-yı musa yedinci mesele asa-yı musa 7. mes'ele [Denizli hapsinde bir Cu Korax Risalei Nur 0 03-07-2009 14:06
Peygamber efendimizin faziletleri Sual: Peygamber efendimizin faziletlerini bildirir Korax Peygamberimiz-En Sevgili'ye 0 02-26-2009 18:05


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:56 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628