Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Peygamberler

Peygamberler Ademden ... Peygamber Efendimize Kadar ki Tüm Peygamberler ...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Hz.İsmail Peygamber İsmail'in Doğuşu

Peygamberler


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-03-2015, 20:13   #1
 
Üyelik tarihi: Feb 2015
Mesajlar: 1.462
Teşekkürleri: 0
1 mesajına 1 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 145
Fearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud of
Standart Hz.İsmail Peygamber İsmail'in Doğuşu

İsmail'in Doğuşu
Hz.Sare'yle Hz.İbrahim üzgündü. Bayağı zaman ilerlemişti.Çocukları olmuyordu. Tam ümitlerini kesecekleri anda Sare'nin aklına bir fikir geldi. Hz.İbrahim'in yardımcıları Hz.Hacer'le evlenmesini istedi. Zaten Hz.İbrahim'den daha büyük olduğunu söyledi. Hz.İbrahim bir müddet düşündü ve şunları dedi: "Ben bu fikri pek uygun görmüyorum. Eğer ben onla evlenip çocuklarımız olursa sen bizim çocuğumuzu kıskanabilirsin. Tatsızlık çıkabilir." Sare de: "Hayır, ben kıskanmam mutlu bile olurum." dedi. Hz.İbrahim de Hacer annemizle evlendi ve çocukları oldu. Doğan çocuğun adını İsmail koydular. Sare ilk başlarda bu habere çok mutlu olduysa da sonrasında artık pek mutlu değildi. Onları kıskanıyordu. O zamanlar erkekler birden fazla kadınla evlenebiliyordu. Bunda kadınlar tarafından da bir sakınca yoktu.

Hz.Hacer'in Mekke'ye Hicreti
Hz.İbrahim'le Hz.Hacer'in çok uğraşlarına rağmen yine de Sare annemizin kıskançlığını gideremiyorlardı. Sare bunun yanlış olduğunu düşünse de hisleri doğru olduğunu söylüyordu. Huzursuzluk gittikçe artıyordu. Bu nedenle Hacer daha İbrahim'le kalamayacak vaziyete geldiler. Hz.Sare bunu İbrahim'e söyledi: "Ey İbrahim! Sen haklı çıktın, al götür onları daha dayanamıyorum." dedi. Hz.İbrahim çok kötü hissediyordu. Tam o esnada Allah'tan vahiy geldi. Hz.Sare'nin isteğinin yapmasını emretti. Hz.İbrahim de Hz.Hacer'le oğlu İsmail'i yollatacaktı. Yolculuklarında bir melek onlara rehberlik edecekti. Hz.İbrahim bir meleğin rehberliğiyle onları gönderdi. O sırada Hz.İsmail 2 yaşına gelmişti. Hz.İbrahim onları bugün Zemzem suyunun aktığı bir ağaca bıraktı. Çadır kurarak onları içine yerleştirdi. Vadide zaten kimse yoktu ve yaşanılacak gibi değildi. Hz.İbrahim, Hacer'le İsmail'in yanına bir miktar hurma ve su bıraktı ve geri Hz.Sare'nin yanına dönmeye hazırlandı. Hacer ağlayarak: "Ey İbrahim! Bizi bu sessiz ve kurak bir vadide nereye gidiyorsun? Biz bu vadide kimsesiz ne yaparız?" diyordu. Hz.İbrahim hiçbir cevap vermiyor yoluna devam ediyordu. Hacer birkaç defa daha sorusunu sordu. Kocasından cevap alamayınca "böyle yapmanı sana Allah mı emretti?" dedi. O zaman Hz.İbrahim hanımına dönerek: "Evet, Allah emretti." cevabını verdi. Bunu duyan Hacer rahatlamıştı. Bize Allah yeter düşüncesiyle daha Hz.İbrahim'i rahatsız etmedi. Tevekkül içinde çocuğunun yanına döndü. Hz.İbrahim de o sırada uzaklaşmıştı. Kimseye görünmediğine emin olduktan sonra Kabe tarafına dönüp şöyle dua etti: "Ey Rabbim! Ben eşim Hacer'le oğlum İsmail'i bu kurak vadiye yerleştirdim. Bu vadiyi sen bir afetten ve musibetten muhafaza eyle. Onları rahatlık içinde yaşamalarını sürdür. İnsanların gönüllerini buraya yönlendir de insanlar buraya gitsinler. Eşim Hacer ve oğlum İsmail yalnız kalmasın." diye dua etti. Hz.İsmail bu duasında iki şey istiyordu. Birincisi Mekke'nin tanınması ikincisiyse oraya insanların yerleşmesi. Bu dua Allah tarafından kabul edilmiştir.

Zemzem
Hz.Hacer, oğlu İsmail acıktığı zaman sütünden veriyordu. Susayınca da su veriyordu kendisi de hurmayla idare ediyordu. Bir gün su bitti. Hz.Hacer su aramaya yola koyuldu. Safa Tepesi'ne çıktı. Su yok. Merve Tepesi'ne geldi. Yine su yok. Sonra su bulurum ümidiyle 7 kez gitti geldi. Sonra bir ses işitti. Bir su sesi. Önce hayal gördüğünü sandı ama gerçekti. "Seni gördüm. Çık ortaya." dedi. Uzakta bir adam görüldü. Bu insan suretine girmiş bir melekti. Kazdığı yerden sular fışkırıyordu. Hz.Hacer de Zem Zem yani dur dur diyordu. Bir damla suyun bile boşa akmasını istemiyordu. Sonrasında sudan kabzasına yeterince doldurdu ve oğlu İsmail'i emzirdi.

Yalnızlık Bitiyor
Hz.Hacer'le oğlu İsmail güzelce yaşamaya başlamışlardı. Artık susuzluk dertleri de bitmişti. Bir gün Hz.İsmail ve annesinin yanına cürhümlülerden bir aile uğradı. Hz.Hacer'in bulunduğu yerde bir kuş uçup duruyordu. O aile "herhalde bu kuş bir su üzerinde uçup duruyor." diye düşündüler. Halbuki buralarda su olmadığını zannediyorlardı. O aile neden o kuşun orada durduğunu anlamadı ve oraya 2 tane adam gönderdi. Adamlar Hz.Hacer ve İsmail'in bir su pınarı başında kamp yaptıklarını gördü. Durumu haber verdiler. Zemzem suyunun yanına gittiler. Cürhümlü aile Hz.Hacer'e: "Bizim de buraya gelip yerleşmemize bu sudan içmemize izin verir misiniz?" diye sordu. O da: "Su üzerinde hakkınız olmadığını söylerseniz içebilirsiniz." cevabını verdi. Cürhümlüler bu şartı sevinçle kabul ettiler. Sonunda suyu olan bir çöl bulup oraya yerleşmişlerdi. Hz.Hacer de yalnızlıktan kurtulmuştu. Sonrasında oraya daha çok aile yerleşti ve çok büyük bir şehir haline geldiler. Artık bu ıssız çöl (ki artık ıssız değil) bir kavim haline geldi ve buraya Mekke adını verdiler. Ara sıra İsmail'in babası Hz.İbrahim de Mekke'ye geliyor, Mekke şenleniyordu. Allah, Hz.İbrahim'in duasını kabul etmişti. Hem Hz.Hacer yalnız kalmamıştı hem de bu çöl şenlenmişti.

Hz.İsmail'i Bıçak Kesmiyor

Hz.İsmail zaman geçtikçe büyümüştü. Artık kocaman bir delikanlı olmuştu. Babasından nasıl namaz kılınır öğrenmişti. O sırada Hz.İbrahim bir rüya gördü. Rüyasında ona: "Ey İbrahim! Allah, senden oğlun İsmail'i kesmeni istiyor." dedi. Hz.İbrahim bu rüyadan etkilenmişti. Bir süre düşündü. Bu rüyanın Allah'tan mı, şeytandan mı geldiğini bir türlü anlayamamıştı. Ne tesadüftü ki kurban bayramına 3 gün kalmıştı. Diğer 2 gün de bu rüyayı görünce artık bu rüyanın Allah'tan geldiğini anlamıştı. Bir süre düşündü. Bu rüya, Rabbi tarafından kendisine bir imtihandı. Allah, ona Halil ünvanını vermişti. Ama bu ünvanı kazanabildiğini ispatlamak için böyle bir imtihana tabi tutmuştu. Hz.İbrahim kararını verdi ve oğlu İsmail'i kesmeye karar verdi. Ama tek sorun bunu duyan Hacer'le İsmail ne söyleyecekti? Hz.İbrahim oğluna şöyle dedi: "Oğlum odun kesmeye gidelim." Oğlu kabul etti zaten her gün yaptıkları bir şeydi. Yürümeye başladıkları andan itibaren oğlu İsmail'e rüyasını anlattı. Oğlu hiç tereddüt etmemişti. Allah'ın emrine uymaları gerektiğini söyledi ve şunları dedi: "Bizi yaratan Allah benim ölmemi istiyorsa öldür. O her şey bilendir." Bunun üzerine Hz.İsmail hüzünlendi ve böyle bir oğlu olduğu için gurur duydu. Yolda ilerlemeye devam ederlerken birden Hz.İbrahim'in karşısına şeytan çıktı. Hz.İbrahim'e vesvese vermek istedi: "Ey İbrahim! Sana bu sözleri söyleyen Allah değildi." dedi. Ama Hz.İbrahim buna şiddetle karşı çıktı. Eline bir taş aldı ve şeytanı taşladı. Hz.İbrahim'den ümidini kesen şeytan Hz.İsmail'e yöneldi: "Baban yanlış yapıyor, o rüyayı babana Allah göstermedi. Allah hiç böyle bir şey ister mi?" dedi. Ama Hz.İsmail bunu kabul etmedi. Allah inancıyla dolup taşan kalbiyle şeytanı kovdu ve ona 7 tane taş fırlattı. İkisinden de ümidini kesen şeytan Hz.İsmail'in annesinin yanına gitmek istedi. Hz.Hacer'e de aynısını söyleyince Hacer buna karşı çıktı ve: "Git buradan! Allah istiyorsa bir bildiği vardır." deyip şeytanı kovdu ve 7 tane taş fırlattı. O sırada Hz.İbrahim ve Hz.İsmail Mina'ya gelmişti. Mina, bugün kurbanların kesildiği yerdir. Hz.İbrahim bıçağını çıkardı, Hz.İsmail'i yanına yatırdı ve oğlunun gözlerini bağladı. Hz.İsmail hiç korkmuyordu aksine babasının kendisini kesmesini istiyordu. Bıçağı oğlunun kafasına geçirdi ama bıçak oğlunu kesmedi. Buna şaşıran Hz.İbrahim bunu bir daha denedi. Yine bıçak kesmeyince bir ses duydu: "Ey İbrahim! İmtihanı kazandın. Bu sizin Allah'a olan bağlılığınızı göstermek için yapılmış bir imtihandı." Bunun üzerine sesin geldiği yere baktı ve Cebrail'i gördü. Gözleri sürmeli boynuzlu bir koç getirmişti. Hz.İbrahim ve Hz.İsmail de onu kestiler. Ve o gün işte insanların kurban kestikleri gündür. Allah, insanlara ve meleklere bu mucizeyi göstermek için böyle güzel bir anı bırakmıştır.

Kabe'nin Yeniden İnşası

Kabe, yeryüzünde yapılmış ilk mabettir. Hz.Adem'in zamanında yapılmış, Hz.Nuh'un tufanına kadar korunmuştur. Sonrasında da kaybolup gitmiştir. Bu yüce mekanın tekrar yapılması Hz.İbrahim ve oğlu İsmail'e kısmet olmuştur. Bir gün Hz.İsmail bir ağacın kovuğunda oturup okulun inşasını düşünüyordu. O sırada Hz.İbrahim geldi ve şöyle dedi: "Oğlum İsmail, Allah bana yüce bir görev emretti. Bu görevde senin de bulunmanı istiyorum."
Oğlu İsmail buna çok sevindi. Bunu kabul etti. Hz.İbrahim ona insanların ilk mabet yeri olan Kabe'yi inşa edeceklerini söyledi. Cebrail, Kabe'nin nasıl yapılacağını adım adım anlatıyordu. Yukarılara çıkmak için merdiven görevi gören bir taş almışlardır. Bu taşa Makam-ı İbrahim denir. Bu taşın üstünde hala Hz.İbrahim'in ayak ismi bulunmaktadır. Bugün Makam-ı İbrahim hacılar için namaz kılma mekanıdır. Biz müslümanlara göre Kabe'den daha yüce bir mekan yoktur.Onu inşasını emreden alemlerin Rabbi olan Allah'tır. Binayı baba oğul iki büyük peygamber, yapmışlardır.

Cennet Taşı

Kabe'nin inşası bitmişti. Geriye bir tek Kabe'nin köşesine uygun bir taş bulmaktı. Cebrail cennetten bir taş indirdi. Ve bu taş Kabe'nin köşesine konuldu. Bu taş o kadar parlaktı ki görenleri hayran ediyordu. Sonrasında insanların günahlı elleriyle dokunulduğu için parlaklığını kaybetmiştir. Siyah bir renge bürünmüştür. O nedenle taşa Hacer-ül Esved (yani siyah taş) adı verilmiştir. Kabe'nin inşası sonrasında Hz.İbrahim ve Hz.İsmail şöyle dua ettiler: "Ey Rabbimiz! Bizim bu hizmetimizi kabul eyle. Bizi gerçek iki müslüman kıl. Bizim neslimizden de sana itaatkar ümmet yap. Sonrasında öyle bir peygamber getir ki senin ayetlerini okusunlar. Büyüklük ve kudret delillerini göstersin. Onların fikirlerini, ahlaklarını temizlesin." Bunu Hz.Muhammed (S.A.V.) şöyle anlatmıştır: "Ben Hz.İbrahim'in duası, Hz.İsa'nın kardeşi ve annemin rüyasıyım." Kabe'nin inşaatının bitmesinden sonra Cenab-ı Hak insanlara Kabe'yi hac etmelerini emretti. Hz.İbrahim, Makam-ı İbrahim'e çıkarak Haccın farz olduğunu söyledi ve nasıl yapıldığını da anlattı. Bir keresinde Hz.İbrahim ve Hz.Sare de Kabe'yi tavaf etmişlerdi. Sonrasında da Şam'a gitmişlerdi. Önce Hz.Sare vefat etti. Ardından Hz.İbrahim ruhunu Allah'a teslim etti. Hz.İbrahim'i Kudüs'te bir mağaraya defnettiler. Bu kasaba Halil-ür Rahman olarak anılmaktadır.

Hz.İsmail'in Peygamberliği
Hz.İsmail artık bir peygamberdi. Yemen'e geçti ve orada peygamberliğini devam ettirdi. Ara sıra Mekke'ye uğrardı. Hz.Hacer 90 yaşında vefat etti. Onu Kabe'nin bitişiğinde Hatim denilen yere defnettiler. Hz.İsmail ise vefat ettiğinde 130 yaşında bulunuyordu. Sonra onu Hz.Hacer'in yanına gömdüler.Hz.İsmail sözüne sağdık bir insandı. Sonraki özelliği de sabırdır. Allah Hz.İsmail'e büyük nimetler vermiştir.
Fearleon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
dousu, hzİsmail, peygamber, İsmailin

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hz.Lut Peygamber (a.s) Fearleon Peygamberler 0 03-03-2015 20:12
Hızır Peygamber ve Hızır Orucu Hızır (a.s) hakkında bilgiler Fearleon Peygamberler 1 03-03-2015 19:59
Hz. Salih peygamber Korax Peygamberler 0 06-28-2014 14:48
Kuran'da Peygamber Efendimizin güzel ahlakı... Korax Peygamberimiz-En Sevgili'ye 3 06-26-2014 14:27
Hatice bint Hüveylid (556-620) Korax Din Ve Tasavvuf 0 04-25-2014 10:38


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 18:01 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628