Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Rehberlik

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 05-18-2015, 22:42   #1
 
Üyelik tarihi: Feb 2015
Mesajlar: 1.462
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Tecrübe Puanı: 149
Fearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud of
Standart YGS-Başarı Nasıl Sağlanır ?

SINAV BAŞARISI NASIL SAĞLANIR
Sınavdan Önce Görülen Doğal Durumlar Nelerdir

1) Şiddetli huzursuzluk

2) Ders çalışırken dikkati toplayamama

3) Bilgileri hatırlayamama

4) Kalp atışlarının hızlanması

5) Zamanın hızlı geçtiğine inanma ve panikleme

6) Diğer öğrencilerin sınava daha iyi hazırlandığını, kendisinin iyi hazırlanmadığını düşünme ve heyecanlanma


1- Sınavdan ve Başarısızlıktan Korkmayın
Başarısız olmaktan korkmayın. Unutmayın korku başarıyı azaltır. Sınava birkaç gün kala bütün çalışmalarınızı yersiz korkulara kapılarak zayi etmeyin. Bu sınav elbette sizin için çok önemli; ama sizden daha önemli değil. Geçmişin olumsuzluklarını bir kenara bırakın. Birkaç yıldır sürdürdüğünüz çalışmaların karşılığını bu sınavla alacaksınız.
Kendinizde korkular uyandırırsanız, yeterince çalışmış olsanız bile başarısız olabilirsiniz.
Çünkü korku esnasında birey bazı davranışlarını kontrol edemez. Kontrolsüz davranışlarda hata yapma oranı her zaman daha yüksektir.
Kendinizden emin olun.
Rahat bir tavır sergileyin. Bunu yapmanız biraz zor olabilir.
Birkaç gün sonra sınav yokmuş düşüncesini zihninizde oluşturursanız stressiz günler geçirebilirsiniz. Zaten sınava yeterince çalışmışsanız bir problem yok demektir.
Sınava girer, soruları çözer ve sizin için gerekli olan puanı alırsınız. Ama korkuya kapılırsanız bunları yapmanız zorlaşır. Kendi kendinizle savaşmayın, siz hayatı akışına bırakın sınav anında sadece sorularla savaşın. Sınava gerektiği kadar hazırlanmamışsanız sizin için hiç korkuya gerek yok. Üç gün boyunca aralıksız çalışsanız da bir sonuca varamazsınız.


2- Sınav Salonunuzu Önceden Görün:

İnsanlar yabancı olmadıkları ortamlarda kendilerini daha rahat hisseder. Yabancı oldukları ortamlarda ise tedirgin ve kaygılı olurlar. Bu ortamlarda bireylerin davranışları normal değildir. Sınavda bulunduğunuz ortama yabancılık çekmemek için sınav salonunu mutlaka önceden görün. Sınav salonunda özellikle sınav olacağınız sıraya oturarak salonun havasını teneffüs edin. Salona şöyle bir göz atın. Sıranızda oturarak gözlerinizi kapayın ve sınav anını düşünün. Bütün sorulara şöyle bir baktığınızı hissedin. Kendinize tamamen sınavdaymış havası verin. Birkaç derin nefes alın. Şu an sorularla karşı karşıyasınız, büyük bir rahatlıkla soruları bir bir çözüyorsunuz. İçinizden "sorular ne kadar da kolaymış" sözlerini duyun. Sonra gözlerinizi yavaşça açın. Artık sınavdan korkmanıza gerek yok. Gördüğünüz gibi sorular çok kolay. Siz sadece birkaç gün sonra gireceğiniz sınavda çok başarılı olacağınızı hayal edin. Bu uygulama sizin kendinize olan güveninizi artırır. Sınav günü salonda kendinizi çok rahat hisseder ve soruları büyük bir rahatlık içinde heyecana kapılmadan çözersiniz.

Sınava kadar yapılması gerekenler:

Unutmak doğal bir durumdur.
Kişi, öğrendiklerinin % 20’ini 1 saat içinde, % 80’ini de bir gün içinde unutabilir.Bu nedenle tekrarlara önem vermelisiniz.
Özellikle formülleri, bildiğinizi düşündüğünüz ama soru çözerken hatalarınızın çıktığı konuları tekrar etmelisiniz.
Hiç bilmediğiniz veya çok iyi bildiğiniz konulara zaman harcamamalısınız.
Sınava sağlıklı bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Bu nedenle sınavdan önce sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Sakatlanmamaya dikkat etmelisiniz. Sakatlanabileceğiniz sportif etkinliklerden uzak durmalısınız. Dondurma gibi sağlığınız riske atabilecek gıdaları yemekten sınava kadar kaçınmalısınız.
Moralinizi bozacak, sizi gerilime sokacak, zihninizi gereksiz yere meşgul edebilecek olaylardan uzak durmalısınız. Bu içerikteki televizyon programların seyretmemelisiniz. Film seyretmek istiyorsanız sizi rahatlatacak filmleri örneğin komedi filmlerini tercih edebilirsiniz.
Bilgisizlik ve belirsizlik kaygıya yol açabilir. Bu nedenle sınava gireceğiniz binayı, sınav salonunu; hatta oturacağınız sırayı mutlaka önceden gidip görmelisiniz. En azından sınavdan önceki gün bu işlem bitmelidir.
Sınavın yapılacağı binaya sınav günü nasıl ulaşabileceğinizi ayrıntılı ve alternatifli olarak önceden plânlamalısınız.

Sınav gecesi ve sabahı yapılması gerekenler:

Doktorunuzun verdiği ve kullanmak zorunda olduğunuz ilâçların dışında kafanıza göre ilâç kullanmamalısınız.
Midenizi bozabilecek veya midenize ağır gelebilecek yemekler yememelisiniz
İsterseniz sınav gecesi de çalışabilirsiniz; ama gece iyi uyumalısınız. 10.30-11.30 civarında yatağın yolunu tutmalısınız.
Sabahleyin zamanında kalkabilmek için gerekli önlemleri almalısınız.
Sabah kalktığınızda hava durumunu da dikkate alarak mümkünse duş almalısınız.
Sınavda glikoza (kan şekeri) çok ihtiyacınız olacak. Çünkü beynin gıdası oksijen, su ve glikozdur. Öyleyse mutlaka kahvaltı yapmalısınız.
Yanınıza su, şeker, çikolata, meyve suyu, kuru üzüm, bisküvi gibi gıda ve içecekler alabilirsiniz.
Evden çıkarken veya sınav salonuna girmeden önce tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı mutlaka gidermelisiniz.

Sınav saati yapılması gerekenler:

1- Sınava Başlamadan Önce:

Bu kısmı okurken kendinizi sınavdaymış gibi hissedin. Günlerden pazar ve saat 09.00, birazdan aylardır hazırlandığınız sınava gireceksiniz. Sınav gözetmenleri sınav kitapçıklarını ve cevap formlarını dağıtmak üzeredir; sizler, onların üzerine doldurmanız gereken bilgileri işaretleyeceksiniz. Bir yandan da aylardır yaptığınız çalışmalar gözlerinizin önünden akıp gidiyor. Bu sınavla beraber çalışmalarınızın karşılığını göreceksiniz. Sınav sizin için çok önemli; ama kesinlikle hayatınızdan ve sizden daha önemli değildir.
Sınav başlamak üzere:

Geçmişi düşünüp "ah keşke biraz daha çalışsaydım", "daha fazla soru çözseydim" veya geleceği düşünüp "kahretsin sınavda başarısız olacağım" , "istediğim bölümü kazanamayacağım" vb. düşünceleri zihninizden tamamen atın. Sınav esnasında bunların hiçbirini hatırlamayın. Çünkü sınav başladı. Sınav öncesi için pişmanlık duymak, sınav sonrası için üzülmek size fayda sağlamayacağı gibi moral seviyenizin düşmesine, dikkatinizin dağılmasına yol açarak başarınızı olumsuz etkileyecektir. Onun için sınav anında sadece ve sadece soruları nasıl çözeceğinizi düşünün. Kendinizi, okuduğunuz sorulara verin. Çözdüğünüz her bir sorunun sizi hedefinize bir adım daha yaklaştırdığını düşünün.


2- Sınav Anı:

- Soruları çözmeye başlamadan önce heyecanınızı yatıştırmak için birkaç defa derin nefes alıp verin. Beyninizin ve hücrelerinizin en ücra köşelerine kadar aldığınız oksijeni hissettimeye çalışın. Bu şekilde hem rahatlarsınız hem de beynin yakıtı olan oksijeni sağlayarak bedeninizi daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

- Sınav esnasında kullanacağınız araç ve gereçlerinizi sıranın üzerine yerleştirin.

- Kimlik kontrolü sırasında zaman kaybetmemek için kimliğiniz, sınava giriş kartınız, bir adet fotoğraflı kimliginiz sıranızın üzerinde olsun.

- Sınavda kullanacağınız kalemlerin yazıp yazmadığını, yeterince kalem ucunuzun olup olmadığını bir kez daha kontrol edin.

- Oturduğunuz sıraya alışmaya çalışın. Bu sıranın sizin fiziki yapınıza uygun olup olmadığına aldırış etmeyin. Belki de o sıra sizi hayallerinize kavuşturacaktır.

- Sınav salonunda ve çevresinde, sınava gelirken yolda karşılaştığınız olumsuzlukları bir kenara bırakın. Kendinizi sınava vermeye çalışın.

- Her şeyden önce sakin ve soğukkanlı olun. Unutmayın ki siz bu sınava çok iyi hazırlandınız. Telaşlanmak size puan kaybettirir.


3- Sınav Kitapçığını İnceleme:

- Sınav kitapçığınızın sayfalarını kontrol ediniz. Eksik sayfalar veya hatalı baskılar olabilir.

- Her sınavda daha önceki sınavlara göre ufak tefek farklılıklar olabilir. Soru sayısı, soruların derslere göre dağılımı, beklenmedik konulardan soru gelmesi, cevap kağıdının farklı dizaynı gibi. Bu durumda telaşa kapılmayın, çünkü aynı farklılıklar diğer adaylar için de geçerlidir.

- Kitapçık türünü ilgili bölüme işaretleyin. Sınavda kopya çekilmesini önlemek için ÖSYM içindeki sorular aynı olacak şekilde birden çok sınav kitapçığı düzenler. Kitapçık türü sizlere verilen soru kitapçığının kapağında ve bütün sayfaların üst ve alt kısımlarında yazılıdır. Kitapçık türünü işaretlemezseniz sınavınız değerlendirmeye alınmaz.

- Soru kitapçığının ve cevap formunun ilgili bölümlerine sizden istenen bilgileri işaretleyiniz. Cevap formunun sizin adınıza düzenlenip düzenlenmediğini kontrol ediniz ve imzanızı atmayı unutmayınız.


4- Genel Uygulamalar:

- Soru kitapçığında yer alan soruların cevaplarını ilgili bölüme kodlayın.

- Önce bildiğiniz soruları çözerek sınava başlayın. Bu sizin heyecanınızı azaltırken kendinize olan güveninizi artırır.

- Her yanlış cevabın puan kaybına neden olacağını aklınızdan çıkarmayın. Onun için
bilmediğiniz soruları rastgele işaretlemeyin.

- Çözemediğiniz sorular üzerinde fazla durmayın. Soruları ilk okumada cevaplamaya çalışın. Doğru seçeneği bulamadığınız durumlarda mantıklı düşünmeye çalışın, seçenekler üzerinde durarak kesin
yanlış olduğunu bildiğiniz seçenekleri eleyin, kalanlar üzerinde düşünerek doğru cevaba daha kolay ulaşabilirsiniz.

- Eğer bir soruyu çözemediyseniz telaşlanmayın.
Bir soruyu çözememeniz sınavı kaybettiğiniz anlamına gelmez. Vakit geçirmeden diğer sorulara geçin. Şayet o soruyu birkaç okumada çözebilecekseniz
diğer soruları çözdükten sonra zamanınız kalırsa o soruya tekrar dönün.

- Paragraf sorularında önce soru kökünü sonra paragrafı okuyun. Bu paragrafı daha iyi anlamanızı sağlayarak sizi paragrafı birkaç defa okumaktan kurtarır. Böylece zaman kazanmış olursunuz.

- Unutmayın herkes hata yapabilir. Çözemediğiniz soruları düşünerek moralinizi bozmayın.

- Art arda dört veya daha fazla aynı seçeneği işaretlediyseniz büyük bir ihtimalle bu sorulardan birini yanlış çözdünüz demektir. Bu sorulara bir kez daha bakın. Doğru çözdüğünüzden eminseniz bunlardan biri mutlaka yanlıştır diye cevaplarınızı değiştirmeyin. Sınavlarda doğru seçenekler genellikle eşit dağıtılır. Ancak doğru şıklar belirli bir sıra takip etmez.

- Sınavda, daha önceden deneme sınavlarında izlediğiniz yöntemin dışında farklı bir tarz denemeyin. Alıştığınız tarzla soruları çözün.


5- Cevapları İşaretleme Sistemi:

- Cevaplarınızı size en uygun şekilde kodlayınız. Daha önce uyguladığınız modeli sınav anında değiştirmeyin. Örneğin; kodlama işlemini sayfa sayfa, üçerli beşerli veya her bir soruyu çözdükten sonra işaretleme şeklinde yapıyorsanız sınav anında da aynısını uygulayın.

- Sınavlardaki sorular kolay zor ve çok zor şeklinde karışık olarak gruplandırılabilir.
- Soruları çözme biçiminize göre belirli bir şekilde gruplayabilirsiniz.

Kesinlikle doğru: ...................................+

Bir defa daha okursam yapabilirim: ?

Emin değilim:.......................................... !

Kesinlikle yapamam:........................... x

-
Bu şekilde bir düzenleme
yaparsanız bütün sorulara baktıktan sonra
şayet süreniz artarsa
öncelikle bir defa daha okuduğunuzda yapabileceğiniz soruları, daha sonra da emin olmadığınız
soruları çözmeye çalışarak başarınızı artırabilirsiniz.

- Cevaplarınızı sizden istenen şekilde işaretleyin. İşaretleme kutucuğunu taşırmadan, hafifçe koyu olabilecek şekilde kodlayın.


6- Soruları Çözerken:
- Sınav süresinin son 2-3 dakikasını sınav yönetimi için kullanacağınızdan soruları 3-5 dk. önce bitirmeye kendinizi alıştırın.


-
Soruyu anlamak aslında çözümün yarısıdır.Onun için soruyu gereğinden fazla hızlı okumaya çalışmayın. Soruyu doğru çözmenin yolunun soruyu doğru anlamaktan geçtiğini unutmayın.

-
Sayısal sorularını işlem yaparak, sözel sorularını, özellikle paragraf sorularını altını çizerek çözmeye çalışın.

-
Bazı sorularda sizi yanıltmak için gereksiz bir çok kelime ve cümle bulunabilir.

-
Uzun soruları ön yargıya kapılmadan çözmeye çalışın. Uzun sorularda cevap sorunun içerisindedir. Uzun soru zor soru demek değildir.

-
Soru köklerinde ve cevap seçeneklerinde bulunan; hiçbiri, yalnızca, gibi, ulaşılamaz, çıkartılamaz, değildir, en doğrusu hangisidir vb. ifadelere dikkat edin. Altı çizili kelimelere dikkatinizi yoğunlaştırın.

- Soruları kendi fikirleriniz doğrultusunda değil, soru kökünde ve soru metninde yer alan ifadelere göre çözün.

-
Bazı sorularda doğru cevaba, yanlış seçenekleri eleyerek ulaşabilirsiniz.

-
Bütün seçenekleri okuduktan sonra cevabınızı işaretleyiniz.

- Bazı sorularda yanlış cevap, doğru seçenektir.
Bu sizi yanıltmasın.

-
Cevaplandırma işleminiz bittikten sonra işaretleme esnasında kaydırma yapmış olma ihtimaline karşı işaretleme yaptığınız cevaplarınızı bir kez daha kontrol edin.


7- Zamanı Kullanma:

-
Sınav, bilgiyi kullanma hızınızı ölçer.
Önemli olan bildiklerinizi en kısa sürede kullanmanızdır.

-
Sınava en iyi bildiğiniz bölümden başlamanız moral ve zaman açısından fayda sağlar.

-
Yanınızda mutlaka bir saat bulundurun
, fakat sürekli saate bakarak dikkatinizi dağıtmayın. Bölümler arası geçişlerde saate bakarak sürenizi en iyi şekilde kullanabilirsiniz.

- Zamanı iyi kullanmak pratik ve aktif olmakla sağlanır. Sorular üzerinde gereksiz oyalanmalar yapmazsanız süre yeterli gelecektir.

- Bir bölümden diğerine geçerken zaman kaybetmeden zihninizi ve bedeninizi dinlendirin.
Sınav esnasında
vücudu devamlı bir şekilde tutmanızdan dolayı
boyun ve bel ağrıları görülebilir.
Ağrılar dikkatinizi toplama güçlüğü oluşturur.
Bölümler arasında bedeninizi dinlendirmek için kafanızı ve vücudunuzu sağa-sola, öne-arkaya, diğer adayları rahatsız etmeden hareket ettirebilirsiniz.
Ayrıca
birkaç defa derin nefes alıp vererek hem rahatlar, hem de dikkatinizi toplama gücünüzü artırabilirsiniz.
Fearleon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
nasil, salanir, ygsbasari

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Anneler günü ile ilgili şiir ve yazı kısa ve uzun olsun aknet Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 05-08-2015 17:16
Facebook a virus bulasti nasil temizlerim faceye virus bulasti nasil temizlerim Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-26-2014 19:33
ALLAH (c.c.) gibi sevgilisi olan,başkasına nasıl bakar? Korax Allah (c.c) Hazretleri 0 06-26-2014 11:47
profosyonel futbolcu nasıl olunur futbolcular nasıl yetişir nasıl futbolcu olurum Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 01-12-2014 19:23
Xp yi Vista yi Pardus u Windows7 ye Windows8 ye Format Nasıl Atılır? Yaso SoftWARE 0 05-21-2013 14:05


Şu Anki Saat: 13:44


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628