Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Rehberlik

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Iletişim ve anne baba çocuk okulu

Rehberlik


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 10-24-2008, 20:58   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Iletişim ve anne baba çocuk okulu

İLETİŞİM VE ANNE BABA ÇOCUK OKULU

İLETİŞİM VE ANNE BABA ÇOCUK OKULU


İLETİŞİMİN ÖNEMİ
Ülkemizde ve dünyada iletişim önemi ülke politikalarınca ve şimdilerde özel şirketlerin ataklarıyla daha çok anlaşılmaya başlanmıştır. Ülkemizde ve dünyada iltişim için harcanan paralar ortadadır.

ÖRNEK: Bizim ülkemizin milyarlarca dolar harcayarak uzaya fırlattığı TÜRKSAT uyduları bunun apaçık örneğidir.

Özel müteşebbislerde de bunun örneğini görmekteyiz. Buna da örnek verecek olursak dünyanın en zengin insanlarından Bill Gats sahip olduğu microsoft firması ve Türkiye de yine bir iletişim firması olan Turksellin sahibi Mehmet Karamehmet ülkenin en zenginleri arasındadır.

İLETİŞİM


İletişim bilgi üretme,aktarma ve anlamlandırma sürecidir. Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi iletişimde eğitimin rolü çok büyüktür zira bilgi üretmek ,aktarmak, anlamlandırmak tamamen eğitimin işidir. Bundan sonraki bölümde de bu durum üstünde duracağım.

İLTİŞİMDE EĞİTİMİN ÖNEMİ
Biraz önce de bahsettiğim gibi iletişimde eğitimin önemi tartışılmamaktadır. Bizim kültürümüzden önek verecek olursak :
Sivas ve Kayseri arasında yaşanmış bir olay bu olayda en çok dikkat çeken olay iletişim ve eğitim eksikliğin ne boyutlara vara bileceğidir.(1980) Kayseri ve Sivas sınır iller olması hasebiyle aralarında yaşanan iç çatışmalar iletişimi de etkilemiş normal şarlar altında insan ilişkilerin yoğunlaştırmak amacıyla yapılan bir etkinlik olan futbol büyük olaylarla bitmiştir.39 insanın vefat ettiği bu olaylar dahada büyümeden zorda olsa kapatılmıştır. Bunu sadece bu olayda olduğunu söylemek yanlıştır. Zira dünyanın her yerin de böyle vakalar olmaktadır. Aramalar sonucun da insanlar sanki savaşa gider gibi döner bıçakları v.s. ile görülmektedir İletişimi böyle anlıyorlar. Yine toplumuz da çarpıcı örnekler verecek olursak talk show program yapımcısı Beyazın verdiği bir örnek verecek olursak. İki takım taraftarları karşı karşıya geçerek başlarlar şöyle iletişime geçerler. Bir taraf öteki tarafın en kutsal varlığı anasına , öteki tarafta o tarafın anasına küfretmeye başlar iletişim budur işte.

Diğer bir ciddi b,r kurum olan TBMM kurumun halide ortadadır. Zira Tayland’dan sonra en iletişimin yoğun yaşandığı meclis bizim meclisimizdir. En ciddi kurumuz bilen bu haldedir.

Fakat bu kadar karamsar bir tablo çizmemiz halinde sıkılacağınız için konuyu bu durum da ne yapmamız gerektiği konusuna çekmemiz gerektiğini düşüncesindeyim . Ne yapmamız gerektiği ise aşikardır. Eğitim ve iletişime gerektiği kadar önem vermemiz gerektiğidir. Bunun için çocuğumuz ne ve ne zaman ve nasıl davranmamız gerektiğini bilmemiz gereklidir.bunun için de beni dikkat ile dinlemeniz gerektiği kanısındayım .


GELİŞİM DÖNEMLERİNİN İLTİŞİME ETKİSİ
Anne karnındayken çocukla iletişim başlar zira hepimiz duymuşuzdur anne karnındaki bir çocuk müzik dinletildiğinde rahatladığı fakat tam tersi bir durumda ise olumsuz etkilendiği bilimsel araştırmalar da ispatlanmıştır.3 aydan sonra bu durumun geçerli olduğu bilinen bir başka önemli bir durumdur.

A)0-2 Yaş Grubu :Bu yaş gurubunda ki etkiler yaşam boyu deva ettiği bilimsel araştırmalarda kanıtlanmıştır. Bu da bu yaş döneminin önemini ortaya koymuştur. Örnek verecek olursak Pirematüre doğan bir çocuk yaşam boyu zayıf ve çelimsizdir v.s. Bu dönemdeki özellik ve gereksinimlerini algılama düzeyleri ilerdeki hayatındaki iletişime de önemli etkisi vardır. Yine bu dönem yine dengeli bir iletişim kurmamız çok önemlidir. Bu aslında bütün hayatımız boyunca dikkat etmemiz gerekli bir tutumdur.
B)3-6 Yaş Grubu : Çocuk artık bu dönemde yürümeye başlamıştır. Bu önünde çevrenin çocuk üzerinde çok büyük etkisi vardır. Artık sizin kadar çevredeki bakkal Mehmet amcası ile de etkileşime girecektir .Bu yaş dönemine biz inat yaşı da diyoruz. Zira bun yaş da ileriki yaşta etkileyecek olan tuvalet eğitimi verilmektedir. Çocuk ve anne arasında büyük bir yarış başlamaktadır. Bu sonucu olarak ya anne ya da çocuk kazanacaktır. Bu da ya çocuğun sıkılgan veya otariteye karşı geleceği bir tutum sergilemeye başlıyacağı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu durum da cengeli bir tutumla ve hoşgörü ile atlata biliriz. İletişim de optimal etken hoşgörüdür.
C)6-12 Yaş Grubu : Artık çevre okul çevresidir. Buna göre okulu seçmek gereklidir. İlk okulu bitiren bir çocuk artık 500000 kelimeyi kullana bilecek bir seviyededir. Bu yaşın en büyük sorunu televizyondur. Anne ve babanın en dikkatle durması gerekli olduğu dönemdir.
D)Ergenlik Dönemi :Ruhsal bedensel ve sosyal olarak tamamen değişe bileceği unutulmaması gerekli olduğu bir zaman dilimidir. Uysaldır ,hırçınlaşır; sosyaldir, içine kapana bilir v.s. Kişiliğin oturduğu dönem olduğu için sorunlar sağlıklı iletişim ve olumlu özdeşimlerle kurulmalıdır. Ebeveynler bu dönem deki hataların çoğunun onlardan kaynaklandığını düşünülmelidir. Zira bu yıllarda özdeşim kurarak haraket etme olasılığı büyüktür. Yanlış hareketlerin sebebini bulmak istiyorsanız dönün bir aynaya bakın. Sözlerden ve öğüt vermeden çok eylemlerle örnek olmalıdır. Buna davranışlarla doğruyu göstermede diye biliriz. En iyi iletişim şekli ise duymak dinlemek , dediğini anlamaya çalışmaktır. Çocuk bu dönem de beslenme kadar duygusal desteğe de çok ihtiyacı vardır.YAYGIN ANA – BABA TUTUMLARI
1)DUYGUSAL İLİŞKİ BOYUTU
A)KABUL EDİCİ TUTUM
B)REDDEİCİ TUTUM
2)DENETİM BOYUTU
A)KISITLATICI TUTUM
B)HOŞGÖRÜLÜ TUTUM
İLETİŞİMİ ENGELLEYEN TUTUMLAR
1)Emretme,yönetme
2)Uyarma ,tehdit etme
3)Ahlak dersi verme ,
4)Öğüt verme
5)Yargılama ,eleştirme ,suçlama
6)Ad takma , gülünç duruma düşme
7)Teşhis etme ,Tahlil etme
8)Güven verme teskin,Teselli etme
9)İncelemek ,Araştırmak
10)Konu değiştirmek
İLETİŞİMİN ÖNELİ FAKTÖRLERİ
A) SEÇENKLERİ ARAŞTIRMA : Toplumun iletişimin gelişmesinde şimdi işleyeceğimiz konuların çok önemi vardır. Çocukları bir birey olarak kabul ederek davranışlarımızı ona göre ayarlamamız gereklidir. Çocuklara derin bir hoşgörü ve iç görü kazandırarak onların sorunlarını daha akılcı bir şekilde çözümlemelerini sağlıya biliriz. Bunun en etkili şekilde uygulandığı alan ise seçenekleri araştırmadır.

Seçenekleri araştırma yerine ana ve babaların en çok yaptığı olgu ise öğüt vermedir. Her hangi bir olay karşısında bizim kültürümüzde de yaygın olan öğüt verme olgusudur. Bunun yerine çocuklara hayata hazırlamada etkili olacak iç görü ve kendi kendine kararını verme sonucuna katlanma sağlayacak olan seçenekleri araştırma konusuna eğileceğiz. Örnek bir olay verecek olacak olursak:
Ç- Beden eğitimi Hocası ile geçinemiyoruz.
B-Bunun için ne yapabiliriz bir bakalım(çocuktan fikir almaya çalışarak)
B-sence en iyi fikir bu mu olmalıydı?
B-Bunun sonucunda olan olayların sana neye mal olacağını biliyormusun?
Bunun gibi iletişimde bulunarak çocuğun çevresiyle ile olan etkileşimlerini seçenekleri araştırma metoduyla hareket etmesini sağlaya bilmeliyiz. Bizdeki klasik şekli ise Ana –baba ve oğlu veya kızı ile 3 atımlık konuşması bile yoktur. Bunun sonucu olarak bir toplum iletişimi bir stadyum insan bir birlerinin en kutsal varlığı olan anasına küfretmek olarak görecektir.

B) SORUNU SAHİPLENME: Sorunun kimde olduğunu bilmek sorunun yarısını çözmek demektir.Bizim toplumuzda sorunun kimde olduğu bile bilmiyoruz. Veli geliyor çocuğum çok sorun diyor anlatmaya başladığında ise suçun 10/9 adam da çıkıyor.

C) BEN MESAJI : Çocukları etkileye bilmek için hislerimizi,düşüncelerimizi onlar tarafından anlaşılması için en faktördür. Onlar öğüt verme değil bunu yaparsan üzülürüm. Buradaki espiri ise çocuğa karşı ise anne baba ve öğretmenin kredi kullanmasıdır.
Örnek: Ehliyeti yeni almış oğlunuz geldi, arabayı alabilirmiyim dedi,
B- Kaza yaparsan ben bundan sonraki hayatımda ızdırap çekemem.

E)HATA YAPABİLME
-Çocuğun hata yapa bilme cesaretini geliştirelim
-Hatalar öğrenmeye yardımcıdır.
-Hata tehlikesi ile yaşamak hata yapma oranını artırır.
-Bir çok insanın ilişkisi yanlış bulmaya ve hataya odaklanmıştır bu da toplumdan uzaklaşmasını sağlayacaktır.
-Hata kaçınılmazdır ama önemli olan yanlıştan sonraki yaptığımızdır.
-Gününüzün farkında olun.
-Kendinizi değerli bulun.
-Aşırı hırs aşağılık duygusu ile doğru orantılıdır.,
-Cesaretinizi muhafaza edin.
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
anne, baba, çocuk, iletişim, okulu, ve

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Iletişim ve özellikleri Yaso Rehberlik 0 10-24-2008 20:57
Iletişim Yaso Rehberlik 0 10-24-2008 20:57
Çocuk Pisikolojisi(Anne Ve Babalara) Yaso Çocuk Sağlığı ve Bakımı 0 10-02-2008 10:07
Laptop'la iletişim kuruyoruz Yaso Magazin & Dedikodu 0 08-17-2008 19:11
Mustafa ile laptopla iletişim kuruyoruz Yaso Magazin & Dedikodu 0 08-17-2008 13:32


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:37 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628