Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Rehberlik

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

basınçlı döküm hataları esasları

Rehberlik


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10-26-2009, 09:14   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart basınçlı döküm hataları esasları

Basınçlı Döküm Esasları


Basınçlıdökümler, sıvı metalin basınç altında metal kalıba doldurulması yoluyla elde edilen dökümlerdir.

Basınçlı döküm, metal kalıba döküm yöntemine (her ikisinde de tekrar kullanılabilen metal kalıp bulunması açısından) çok benzemektedir, aradaki en önemli fark birincisinde metalin kalıba doluşunun basınç altında gerçekleştirilmesidir. Basınçlı dökümde metalin kalıba doluş hızının çok yüksek oluşu, çok kompleks şekilli parçaların dökülebilmesine imkân sağlamaktadır.

Burada ingilizce literatür açısından bir açıklama yapmak yararlı olacaktır. Amerikan menşeili literatürde basınçlı döküm (Die Casting), kökü veya metal kalıba döküm ise (permanent mold casting) olarak geçer. Oysa Avrupa menşeili literatürde basınçlı döküm (pressure die casting), kokil kalıba döküm ise (gravity die casting) olarak adlandırılmaktadır. Basınçlı dökümde kalıp kapatılıp kitlendikten sonra, sıvı metal, soğuk veya metal sıcaklığına ısıtılmış bir pompa haznesine aktarılır.

Pompa sıvı metali süratle besleme sisteminden geçirir, bu esnada kalıp içindeki hava da kaçma deliklerinden dışarı çıkar. Kalıp boşluğu tamamen dolduktan sonra, basınç döküm soğuyuncaya kadar tatbik edilir. Bundan sonra kalıp açılır ve döküm parçası dışarı alınır. Kalıp açık durumda iken içi temizlenir ve yağlanır, sonra kapatılarak önceki işlem tekrarlanır. Basınçlı döküm yönteminin başlıca avantajları şöyle sıralanabilir :

l - Metal kalıba kıyasla çok daha karmaşık şekilli parçaların dökümü mümkündür.
2 - Kalıplar basınç altında doldurulduğundan, diğer döküm yöntemlerine kıyasla, daha ince cidarlı, «uzunluk/kalınlık» oranı daha yüksek ve boyutsal hassasiyeti daha fazla olan parçalar üretilebilir.
3 - Özellikle birden fazla boşluk ihtiva eden kalıplar kullanıldığında üretim hızı diğer yöntemlerden çok daha fazladır. 4 - Basınçlı döküm yönteminde, parçalar tekrar işlenmeye hemen hemen hiç ihtiyaç göstermiyecek şekilde üretildikleri için, fabrika ek ünitelerin işgal edeceği zemin ve işçilikten tasarruf edilmiş olur.
5 - Dökülen parça boyutlarında bir değişim olmaksızın aynı kalıptan binlerce parça üretilebilir.
6 - Daha ince kesitlerin dökülebilmesi, metal maliyetini azaltıcı bir husus olmaktadır.
7 - Basınçlı döküm ürünleri genellikle çok az bir yüzey bitirme işlemi gerektirirler.
8 - Bazı alaşımlar (örneğin Al esaslılar) basınçlı döküm yöntemi ile üretildiklerinde, diğer döküm yöntemlerine nazaran çok daha yüksek mekanik özellikler gösterirler.

Basınçlı döküm yönteminde sınırlamalar
l - Döküm boyutları sınırlıdır, döküm ağırlığı ender olarak 23 kg'ı aşar ve genellikle 4 -5 kg. civarındadır.

2 - Kalıp dizaynında dökülecek parçanın şekli dolayısıyla yolluk-landırılması ve hava kaçış yollarının yapımı ve yerinin seçimi büyük önem taşır; zira bu faktörlere bağlı olarak kalıp içerisine hava sıkışması söz konusu olabilir ve hapsolan hava da gaz boşluklarına sebep olur.

3 - Komple bir basınçlı döküm makinesi (ana pres, yardımcı cihazlar ve kalıplar) oldukça pahalıdır. Bu nedenle yöntemin ekonomik bir değer ifade edebilmesi ancak çok sayıda parça üretimi ile mümkündür.

4 - Birkaç istisna dışında, ergime sıcaklıkları bakır esaslı alaşımların ergime sıcaklıklarından daha yüksek olan alaşımlar basınçlı döküm yöntemi ile üretilemezler.
-BASINÇLI DÖKÜM YÖNTEMLERİ-

Basınçlı dökümü yöntem ve teknik olarak şu şekilde ikiye ayırabiliriz .

1-)Püskürtme (Enjeksiyon) döküm ki bu dökümde sıcak hazneli makinalar kullanılır yani ergitme makinanın üstünde yapılır Ayrıca püskürtme döküm yöntemi ergimiş metali kalıba basınçlı hava veya pistonla iten iki ayrı makina tarafından gerçekleşebilir.

2-)Pres (Basma) döküm ki bu yöntemdeki makinalarda da soğuk hazneli makinalar kullanılır ve ergime sıcaklığı 1000°C’nin üstünde olan metal ve alaşımlar içindir.Ergitme makinanın dışında yapılmaktadır. Gelin şimdi bu ana hatlarıyla bahsettiğimiz döküm yöntemlerini biraz açalım;
1-) PÜSKÜRTME(ENJEKSİYON) DÖKÜM
a) Genel : Döküm sıcaklığı 1000°C den fazla olmayan maden ve alaşımlar, özel makineler vasıtasıyla madensel kalıplara basınçla dökülebilir. Bu suretle çok küçük ve hassas, hepsi aynı özellikte ve seri halinde parça dökülebilir. Ende edilen hassasiyet ± 0,05 mm. dir. Basınç 10-80 atmosferdir. Bu suretle parçaları çok kere talaş kaldırmak suretiyle işlemek gerekmez. O halde püskürtme ile dökülmüş parçaların işleme masrafı yoktur veya pek azdır. Bundan başka püskürtme ile dökülmüş parçaların yüzeyleri düzgün ve hızlı soğuma dolayısıyla ince yapılı ve mukavemetlidir. Dökülecek madenin cinsine göre 5.000-100.000 döküm yapılır. Fakat kalıplar, şekilleri karışık olduğundan pahalıdır. Bu sebeple dökülecek parçaların adedi 5000 den az olmamalıdır.

b) Püskürtme döküm alaşımları : Püskürtme dökümde kullanılan alaşımlar uzun zaman sıvı halde kalmakla bozulmamalı, yani alaşımı teşkil eden madenler biribirinden ayrılmamalıdır. Bundan başka, alaşımlar, kalıbın ve makinenin demir kısımlarına etkimemelidir. Kullanılan başlıca alaşımlar : kurşun, kalay, çinko, alüminyum ve magnezyum alaşımlarıdır.

c) Püskürtme döküm kalıpları : Bunlar, dökme demir, karbonlu çelik, alaşımlı çelik ve nadiren de demir olmayan madenlerden, meselâ : bakır veya nikelden yapılır. Döküm sıcaklığı alçak alaşımlar için iyi cins karbonlu çelik, yüksek sıcaklıklar için özel alaşımlı meselâ : %1,5 karbon, %10-15 krom ihtiva eden çelik kullanılır. Alüminyum sıvı halde iken kalıba tesir ettiğinden alüminyum alaşımlarının dökümünde silisyumu çok dökme demir veya krom - vanadyumlu çelik kullanılır.

d) Püskürtme döküm makineleri : Bunlar iki tarzdadır :

1 - Pistonlu makineler.

2 - Basınçlı hava makineleri.1 - Pistonlu püskürtme döküm makineleri: Kalay, kurşun ve çinko alaşımları gibi alçak sıcaklıkta ergiyen alaşımlar için kullanılır. Alaşım çoğunlukla mazotla, nadiren de kok veya elektrikle ısıtılan madenden bir depoda bulunur. Buradan bir piston ve kanallar vasıtasiyle kalıba gönderilir.

2 - Basınçlı havalı püskürtme döküm makineleri: Alüminyum ve bakır alaşımları gibi oldukça yüksek sıcaklıkta ergiyen alaşımlar içindir. Bu makinelerde pistonun işini basınçlı hava görür. Piston kullanılırsa yüksek sıcaklığın tesiri ile silindire kaynar ve demirden yapılan piston alüminyumun kimyasal etkisi altında kalır.-BASMA(PRES) DÖKÜM- Ergime sıcaklıkları 1000°C den yüksek maden veya alaşımlar için püskürtme döküm yerine basma döküm kullanılır, çünkü püskürtme dökümde ergimiş madenle mütemadiyen temas halinde bulunan ergitme kabı, basınç kamarası ve püskürtme ağızlığı, yüksek sıcaklığın tesiri ile çabuk aşınır. Basma dökümde maden, bir ergime fırınında ergitilir ve bir de pota fırınında sıvılaşma çizgisinin altına kadar soğutulur.

Burada hamur halinde bulunan maden fırından kepçe ile alınarak makinenin basınç kamarasına konur ve bir basma ıstampası vasıtasiyle kalıbın içerisine basılır. Basınç yükseltilerek hamur halinde bulunan madenin kabı doldurması ve sıkı bir yapıda dökmenin meydana gelmesi temin edilir. Bu yöntemde püskürtme yönteminden farklı olarak metalin kalıba veriliş hızı göze çarpar ki bu hız azdır.

Ayrıca bir başka etmen olarak da bu metalin başka bir yerde ergitilmesidir yani bu makinalar sıcak değil soğuk haznelidir ve ergitilen pota fırınında soğuma çizgisinin altına kadar soğutulup Hamur halinde kepçelerle makinanın basınç kamarasına konur.

BASINÇLI DÖKÜM KALIPLARI

Basınçlı döküm kalıpları, her biri dökülecek parçanın geometrisine göre işlenmiş iki kalıp yarımından meydana gelir. Makinaya monte edilen bu kalıp blokları biri sabit (hareketsiz) kalıp yarımı, diğeri hareketli (ejektör) kalıp yarımı olacak şekilde düzenlenirler. Kalıpların karşılaşma yüzeyleri tam bir uygunluk sağlayacak şekilde olmalıdır. Enjeksiyondan önce kalıplar birbirine kilitlenir ve dökümden sonra parçanın çıkarılması için açılırlar. Ergimiş metal kalıp boşluğuna, sabit kalıp yarımında bulunan besleme memesi vasıtasıyla akar. Hareketli kalıp yarımı içinde ise dökülen parçanın şekline bağlı olacak sayıda yolluklar veya kanallar vardır. Birim zamanda yüksek bir üretim için dökümün kalıptan çabuk çıkarılması gerekir, bu iş genellikle bir ejektör plâkasına monte edilmiş pimlerle sağlanır. Ejektör plâkası ise kalıp tabanına monte edilir. Parçanın iç oyuk kısımlarını elde etmek için hareketli kalıp yarımı içine yerleştirilmiş sabit maçalar kullanılır.

Kalıp hareket yönüne paralel yöndeki maçalar «sabitdirler» ve parça kalıptan dışarı alınmadan, çıkarılmalarının gereği yoktur, bunlar parça kalıptan çıkarılırken itici pim vazifesi de görürler. Kalıp içindeki yerleşme yönü kalıp hareket yönüne paralel olmayan maçalar ise «hareketli maçalar» adını alır ve ayrı bir mekanizma ile, döküm parçası kalıptan dışarı alınmadan, yerlerinden çıkarılırlar. Maçalar çok ince ve derin deliklerin yapılmasında kullanılamazlar. Delik çapı ve dökülen metalin cinsine göre elde edilebilecek delik derinliiğinin bir üst sınırı bulunmaktadır. Kalıba metal basıldığında kalıp boşluğu içerisindeki havanın çıkabilmesi için derinlikleri 0.15-0.375 mm. arasında değişen havalandırma yolları bırakılır. Uygun havalandırma sağlanmadığı takdirde dökümler boşluklu çıkar. Ticarî uygulamada kalıplar kalıp boşluğu sayısına göre tek boşluklu veya birden fazla boşluklu olarak sınıflandırılırlar. Kalıbın yapıldığı malzeme, basınçlı döküm tekniğinin başarısını büyük oranda etkiler.

Sıvı metal kalıp içine basınç altında beslendiğinden kalıp malzemesi yüksek darbe ve mekanik şoklara dayanıklı olmalıdır. Kalay, kurşun ve çinko gibi düşük ergime sıcaklığına sahip alaşımlarda ekonomik bir maliyet ile uzun kalıp ömrü sağlamak pek büyük bir problem teşkil etmemektedir. Ancak yüksek ergime dereceli alaşımlar için özel kalitede ve özel şartnamelere uygun kalıplar hazırlanmalıdır. Aşağıda tabloda basınçlı döküm kalıpları ve kalıp ilâveleri için kullanılan uygun malzemeler belirtilmiştir.

a) (280 - 320 BHN) sertleştirilmiş; eğer çok iyi bir yüzey bitirmeye gerek yoksa 4140 çeliği ön sertleştirmeye tabi tutulmuş olarak kullanılabilir.

b) Kalıp ilâveleri için tavsiye edilir NOT: - H11, H12, H13 =Kromlu sıcak işlem takım çelikleri gurubuna girerler ve % 0.35-0.40 C, % 5.00 Cr, % 1.50 Mo, % l Si, % 0.4 Mn % 0.40-1 V (ve H12 tipi), % 1.50 W ihtiva ederler. - H20, H21, H22=Wolfram sıcak işlem takım çelikleri gurubunda olup % 0,35 C, % 2-3.5Cr ve sırasıyla % 9, 9.5 ve 11.00 W ihtiva ederler. - P20 = Düşük karbonlu kalıp çeliği gurubundadır ve % 0.30 C, %, 0.75 Mn, % 0,8-1,2 Cr ve % 0,25-0,40 Mo, % 0,50 Si, % 0,80 Mn ihtiva eder. 440B=% 0.85-0.950, % 17-19 Cr, % 1-1.30 Mo, %0.07-0.12 V içeren yüksek kromlu alaşımdır.

KALIP SICAKLIĞI FAKTÖRÜ Basınçlı dökümde en önemli faktörlerden biri de kalıp sıcaklığıdır.Basınçlı döküm kalıplarında kalıp dizaynına ve kesit kalınlığına bağlı olarak ısısal şartlar ayarlanır. Kalıbın devamlı çalışması esnasında tutulması gereken optimum sıcaklık limitleri; alaşımın sıcaklığı,preslenecek metalin ağırlığı,döküm hızı,kalıp boşluğunun yüzey alanı ve kesiti ve soğutma şartlarına bağlı olarak seçilir. Kalıbın istenen alanları, örneğin çıkıcılar, bakır ilâveler ve sıyırma tipi ısıtıcılar kullanılarak ısıtılır, ince kesitler metal giriş ağzından uzakta ise döküm çevresine kanallar ilâve ederek ince kesitli bölgelerde metal akışı arttırılabilir. Kalıp gereğinden soğuk ise, tam dolmama veya yetersiz besleme iç porozite gibi döküm hataları oluşur. Kalıp sıcaklığı yeterinden fazla sıcak ise kalıbın tahrip olması söz konusudur. Kalıp sıcaklığının artması soğutma kanallarıyla kontrol edilir.

- Çinko alaşımları : Çinko esaslı alaşımlar için en uygun kalıp sıcaklığı (165-245°C)'dir. İnce kesitli parçalar için yüksek ağır kesitli parçalar için ise düşük sıcaklıklar kullanılır.

- Alüminyum alaşımları : Bunlar için çinko esaslılara nazaran kalıbı daha yüksek sıcaklıkta tutmak gerekir (220-315°C), ortalama olarak (230°C) kullanılabilir. Alüminyum alaşımlarında yüksek sıcaklık ihtiyacı ve oksitlenme karakterinden dolayı iyi döküm elde etmek, çinko esaslılara nazaran çok daha zordur. Alüminyumun çelik kalıplara etkisi kalıp sıcaklığındaki artış ile artar, kalıba yapışma olur.

- - Magnezyum alaşımları : Magnezyum esaslı alaşımlar için optimum kalıp sıcaklığı (245-275°C) arasındadır. Döküm parçasının kesit kalınlığına ve kalıp malzemesi cinsine bağlı olarak (300°C)'a kadar yüksek olabilir.

- Bakır alaşımları : Bakır esaslı alaşımlar için kalıp sıcaklığının (315-700C) civarında olması istenir. Kalıp içinde yerleştirme durumuna göre sıcaklık seçilir, kalıp ömrünün uzun olması bakımından kalıp sıcaklığının alt sınırda veya civarında tutulması tercih edilir. Son yularda geliştirilen (Thixo - Casting) yöntemi ile yüksek sıcaklık gerektiren alaşımların pres dökümünde büyük kolaylık sağlanabilmiştir
BASINÇLI DÖKÜM ALAŞIMLARI

Basınçlı döküm yöntemiyle dökülecek bir alaşımın seçiminde göz önünde tutulacak faktörler aşağıda verilmektedir.

1 - Mukavemet, süneklik ve sertlik gibi mekanik özellikler.

2 - Yaşlanmanın özelliklere etkisi ve boyutlardaki kararlılık.

3 - Basınçlı döküme uygunluk: Dökülebilme, akışkanlık soğumadaki büzülme oranı vb.

4 - Alçak ve yüksek sıcaklıktaki mukavemet.

5 - İşlenebilirlik.

6 - Parlatma, boyama veya herhangi bir yüzey bitirme işlemine uygunluk.

7 - Korozyona direnç.

8 - Ağırlık ve maliyet. Bu faktörlerden herhangi birini sağlamak için başlıca 6 grup alaşım içinde bir seçim yapmak gerekir. Bu alaşım gurupları; çinko, alüminyum, magnezyum, bakır, kalay ve kurşun alaşımlarından oluşmaktadır. Basınçlı döküm alaşımlarının yaklaşık % 60'ını çinko esaslılar oluşturmaktadır, bunda birinci neden çinko alaşımlarının kolay ve hızlı dö-külebilmeleridir.

Ayrıca bu alaşımların düşük olan döküm sıcaklıkları daha az yakıt harcaması ve daha düşük kalıp maliyetine de sebep olmakta ve mekanik özelliklerinin üstün ve işlenebilirliklerinin de iyi oluşu bir avantaj oluşturmaktadır. Alüminyum esaslı alaşımlar özellikle hafif oluşları, mükemmel sürünme direnci, elektrik ve ısı iletkenliğine sahip oluşları ve maliyet açısından çelik ve dökme demirle rekabet edebilmeleri nedenleriyle geniş bir kullanma alanına sahiptirler. Magnezyum esaslı basınçlı döküm alaşımları daha çok hafifliğin başta gelen faktör olduğu uygulamalarda kullanılır.

Yüksek mukavemet, tokluk, korozyon ve aşınmaya karşı direnç özellikleri bakır esaslı alaşımların (özellikle pirinçler) yaygın kullanılmalarının nedeni olmakta ve basınçlı döküm yöntemiyle endüstrinin gereksindiği parçalar üretilebilmektedir. Kalay alaşımlarının basınçlı döküm yöntemiyle şekillenmesi, daha çok sürtünmeye karşı yatak üretimi için yapılmıştır, ancak giderek yeni yatak malzemelerinin geliştirilmesi, kalay esaslı alaşımların bu alandaki kullanımlarını azaltmıştır.

Nihayet kurşun esaslı alaşımlar, mukavemet, sertlik ve diğer mekanik özelliklerin önem taşımadığı, yalnız korozyona dirençli ucuz bir malzemenin istendiği uygulamalarda kullanılır. Bileşim kontrolü ise şarja bağlıdır. Önceden hazırlanmış alaşım veya ingotlardan hareketle şarj oluşturulabilir, genellikle uygulamada şarjın % 50'si yeni metal, % 50'si artık metaldendir. Seçilen alaşım hangi guruptan olursa olsun bileşimdeki oynamaların döküm karakteristikleri ve özellikler üzerinde önemli etkisi vardır.

Em-puritelerin başlıca kaynağı hurdalar ve dökümhane döndülerdir (yolluk, çıkıcı, kompleks parça artıkları vb.). Bu metal artıklarının'ergitilme zorlukları malzemesine göre değişir ve dökümden önce bileşimin kontrolü gereklidir.

- Çinko alaşımları : Çinko esaslı basınçlı döküm alaşımları yukarıda tabloda verilmektedir : Çinkoya % 3.5-4.3 miktarında alüminyum ilâvesi alaşım mukavemetini, akışkanlık ve dökülebilme özelliğini artırır. Alüminyum % 3.5 dan az olursa (özellikle % 2 den az) dökülebilme özelliği çok azalır ve kalıp ve makina üzerinde yıpratıcı etki gösterir. Ancak Al % 4.3'ü geçerse süneklik ve darbe direnci azalır. Az miktarda magnezyum, çinko esaslı basınçlı döküm alaşımlarında yüzey altı korozyon eyilimine engel olur. Mg, ayrıca döküm alaşımına gerekli sertliği sağlar. Ancak Mg % si 0.05'i aşarsa sıcak gevreklik eyilimini arttırır. Bakır küçük miktarlardaki empüritelerin menfi etkisini azaltır ve sertlik ile mukavemette az da olsa bir artış sağlar. % 1.25 den fazla bakır sünekliğin önemli oranda azalmasına neden olur. Demirin önemli bir etkisi olmamakla beraber, aşırı miktarları, kırılmaya neden olur. Kurşun, kadmiyum ve kalay, magnezyum ilâvesi ile kontrol edilirler. Bu elementler üst limitleri aşarsa intergranüler çatlama ve yüzey altı korozyonuna neden olurlar. Çok az Si ve Mn, Alüminyum alaşımlarından, Ni ise kaplamalı döküm artıklarından gelir; ancak bunlar büyük zorluklara neden olmazlar.

*** - Alüminyum alaşımları :

Alüminyum esaslı basınçlı döküm alaşımları aşağıda tabloda verilmektedir. Alüminyum alaşımları (665°C) aşırı ısıtıldığında aşırı demir toplanması vuku bulur. Bu demir toplanması yalnız döküm kalitesini bozmakla kalmayıp, ergitme ve döküm cihazlarının metalik kısımlarının Ömrünü de azaltır. Alüminyum esaslı basınçlı döküm alaşımlarında Fe oranı genellikle % 0.8 - 1.2 arasındadır. Bu orandaki demir, dökülen metalin kalıba yapışma eğilimini azaltır, sıcak mukavemeti arttırır ve sıcak çatlamayı minimuma indirir. Alüminyum alaşımlarının süneklik ve işlenebilirliliğini azaltan bir kompleks Al Fe Mn (Cr) Si bileşiğinde, Fe miktarı diğer elementlerin bulunması halinde % 0.8 den fazla olmamalıdır. Manganez max % 0.5 olabilir. Mn Miktarı, daima Fe oranına bağlıdır. Krom normal hallerde % 0.25 max değerindedir. Nikel oranı max % 0.5 olmasına rağmen, özellikle yüksek sıcaklık alaşımları için % 3 Ni arzu edilir. Sıcak gevreklik ve çatlamaya neden olan çinko, empurite olup % 0,1'in altında kalmasına özen gösterilmelidir. 218 ve 360 alaşımları dışında magnezyum oram % 0,1 dir. Mg'un artışı, ergimiş alaşımın akışkanlığını ve sertliğini arttırır, uzamayı ve darbe mukavemetini azaltır. - Magnezyum alaşımları : Pres dökümde en çok kullanılan magnezyum alaşımları SAE 501 A ve SAE 501 B alaşımları olup bileşimleri benzerdir; % 9 Al, ; 0,13 min. Mn, % 0,7 Zn, SAE 501 B alaşımında bunlara ilâveten % 0,3 Cu bulunur. Temiz ingot kullanılsa dahi ön ergitme ve temizleme işlemi gerekir. Bu ön ısıtma özellikle döküm malzemesinde eski metal artıkları bulunduğunda şart olmaktadır. Saflaştırma yaklaşık olarak 705°C'ta uygun bir flaks ilâvesi ile 10 - 15 dakika bekletmekle yapılır. Flaks, genellikle MgCl2) KC1 ve diğer klorürler, ayrıca az miktarda CaF2 ihtiva eder. Flaks miktarı ergimiş metalin (ağırlık cinsinden) % l -3'ü kadar olup ergitilecek malzemenin temizliğine bağlı olarak kullanılır. Ergimiş metal pislik olarak yağ, oksit ve metalik elementler içerebilir.

Flaks'dan oluşabilecek enklüzyonlar korozyona sebep olurlar. Berilyum ve magnezyum ergitme esnasında azalırlar, bu kaybı önleyecek miktarda metal ilâvesi gerekir. Bileşim kimyasal veya spektrosko-pik olarak kontrol edilir. Alüminyum, magnezyum alaşımlarına; mukavemet, sertlik ve döküm özelliklerini düzeltmek için katılır. Aşırı alüminyum ilâvesi segre-gasyonu kolaylaştırır.

Çinko korozyon direncini artırır ve Al ile birleştiğinde mekanik özellikleri iyileştirir. Aşırı çinko, sıcak çatlama eyilimini arttırır. - Bakır alaşımları : Bakır esaslı basınçlı döküm alaşımları aşağıda tabloda verilmektedir. Bileşim kontrolü şarja bağlıdır. Önceden hazırlanmış alaşım veya in-got halinde lzeme kullanılabilir; ancak şarj genellikle % 50 yeni metal, % 50 artık metal olacak şekilde hazırlanır.

Döküm artıkları ve işlem artıkları beraber olarak ergitilebilir; eğer bileşim ayarlamak gerekiyorsa bu ergitme sırasında yapılır. Şarjda tamamen hurda kullanılıyorsa flaks ilâvesi gereklidir. Bakır esaslı alaşımlardaki kalay, sertliği arttırıcı rol oynar ve % l den fazla kalay işlenebilirliği büyük ölçüde zorlaştırır; ancak alaşımın korozyon direncinde de önemli artış sağlar. Demir ise tercihan % 0.25 civarında tutulur, fazla demir korozyon direncini azaltıcı etki gösterir.

Silisyumun faydalı etkileri,alaşımın ergime sıcaklığını düşürmek,akışkanlığın ve mekanik özelliklerini arttırmak şeklinde özetlenebilir. Kurşunun,işlenilebilirliliğini arttırmak gibi olumlu etkisine karşın %0.20 oranlarında kullanılmasının nedeni,daha yüksek oranlarda alaşımın sıcak yırtılma meylini arttırmasıdır
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
basınçlı, dÖkÜm, esasları, hataları

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İman Ve Şeriat'ın Esasları: Korax Dini Nasihatler 0 02-01-2009 10:46
metin2 Hile Yapmanın Esasları ( herkes okusun ) Yaso Metin2 Hileleri 0 11-30-2008 17:21
Metin2 Hile Yapmanın Esasları ( herkes okusun ) Yaso Metin2 Hileleri 0 10-22-2008 20:24
DÖKÜM ÖĞRETMENİ nedir? Egitimi ve İş İmkanları nedir? Yaso Üniversiteler 0 09-14-2008 15:38
K.K.K.lığı Doğal Afet Yardım Harekatı Esasları Korax Kara Kuvvetleri 0 08-26-2008 13:23


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:14 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628