Bilqi Forum  
Tuneup Utilitiesle Boot ve Karşılama Ekranını, XP Görünümü Kolayca Değiştirelim

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Tuneup Utilitiesle Boot ve Karşılama Ekranını, XP Görünümü Kolayca Değiştirelim

Resimli Anlatımlar


Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 10-23-2008, 20:16   #1
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Tuneup Utilitiesle Boot ve Karşılama Ekranını, XP Görünümü Kolayca Değiştirelim

Tuneup Utilitiesle Boot ve Karşılama Ekranını, XP Görünümü Kolayca Değiştirelim

Boot (Açılış) Ekranını, karşılama ekranını ve Windowsun standart görünüm sitilini bir çok programla değiştirebiliriz. Tuneup Utilities yazılımı asıl işlevi itibariyle bir bakım ve onarım aracı olmasına karşılık içerisinde barındırdığı birçok araç ile işlevselliğini arttıran bir yazılımdır. Anlatımda 3 konuyu sizlere sunmaya çalışacağım:
 • Boot Ekranı Değiştirme
 • Karşılama Ekranını Değiştirme
 • XP'nin Standart Görünümünü Değiştirme


Programın Tuneup Utilities 2007 versiyonuna ait 30 günlük deneme sürümünü aşağıdaki linke tıklayıp gelen pencereye emailinizi yazarak indirebilirsiniz veya alternatif olarak Pm atabilirsiniz.

Tuneup Utilities 2007 İndirme Noktası


Anlatıma geçmeden önce bu işlevsel programı sizlere kısaca tanıtmak istiyorum.TuneUp Utilities, sistemimizi daha verimli kullanabilmemizi sağlayan bakım ve onarım yazılımlarından biri olup içerisinde bulunan araçlar yardımıyla bilgisayarımızın sabit diskinde ve kayıt defterindeki geçersiz girişleri temizleyebildiğimiz gibi kayıt defterini birleştirebiliriz(Defrag). Program ekle/kaldıra alternatif olarak yazılım içindeki Uninstall Manager aracıyla istediğimiz programları kaldırabiliriz. Yazılım sayesinde başlangıçta çalışmasını istemediğimiz programları StartUp Manager aracıyla düzenleyebiliriz. Kısaca özetlemek gerekirse
 • Gereksiz dosya ve artıklardan(temp) kolayca kurtulabiliriz.
 • İnternet bağlantımızı optimize edebiliriz.
 • Kayıt defterini düzenleyebiliriz.
 • Geçici belleği temizleyebiliriz.
 • Sistemimize ait donanımsal ve yazılımsal bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabiliriz.
 • Dosyalarımızı güvenle silebileceğimiz gibi yanlışlıkla sildiğimiz dosyalarımızda geri getirebiliriz.
 • Son sürümünde eklenen Disk Doctor özelliği sayesinde sistemimizi hatalara karşı tarayabiliriz.
 • Son sürümünde eklenen diğer bir özellik olan Disk Space Explorer özelliği sayesinde sistemimizde bulunan tüm dosya türlerini ve hangi türlerin(video, mp3…) ne kadar yer kapladığını görebiliriz.
 • Boot ekranını, açılış ekranını ve visual style tabir edilen görünümü kolayca değiştirebiliriz.

Programı kurduktan sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşırız.


Kısaca menülere bir göz atalım:

1-Customize Analyze:
Bu menü başlığı altında bulunan System Control ile windowsa ait birçok düzenleme yapabiliriz. Startup Manager ile başlangıçta çalışmasını istemediğimiz programları düzenleyebiliriz. System Information ile donanımsal ve yazılımsal olarak sistemize ait ayrıntılı bilgilere ulaşabiliriz. Styler 2 asıl anlatacağımız kısım olup boot ekranını, karşılama ekranını, ikon resimlerini… değiştirebiliriz.

2-Cleanup Repair:
DiskCleaner ve RegisstryCleaner araçları ile sabit diskimizde ve kayıt defterindeki geçersiz girişleri temizleyebiliriz. Disk Doctor ile sistemimizi hatalara karşı tarayabiliriz. Disk Space Explorer ile sistemimizde bulunan tüm dosya türlerini ve hangi türlerin(video, mp3…) ne kadar yer kapladığını görebiliriz.


3-Optimize Improve :
Mem Optimizer ve System Optimizer araçları ile hafıza(geçici hafıza temizleyebiliriz) ve sistem optimizasyonunu(internet… vs) düzenleyebiliriz. Registry Derfag ile kayıt defterini birleştirebiliriz.


4-Administer Control :
Procces Manager bir nevi görev yöneticisi olup arka planda çalışan programlara ait cpu ve hafıza bilgilerine ulaşabilir ve istemediğimiz programları sonlandırabiliriz. Registry Editor ile kayıt defterine ulaşabiliriz. Uninstall Manager ile program ekle/kaldıra alternatif olarak istediğimiz programları kaldırabiliriz.


5-File Recovery Destruction :
Shredder aracı ile dosyalarımızı güvenli silebiliriz. Undelete aracı ile yanlışlıkla sildiğimiz dosyaları geri alabiliriz.


Yazılımı kısaca tanıttıktan sonra artık asıl anlatmak istediğimiz kısma geçebiliriz.

1-BOOT (Açılış) Ekranını Değiştirme:

Boot ekranı, bilgisayarı açtığımızda bios bilgileri geçtikten sonra windowsXP logosunun görünmesiyle başlayan ve ekran altında sağa doğru akan animasyondan oluşan ekrandır. Örneğin standart XP boot ekranı aşağıdaki gibidir.


Açılış ekranında Tuneup Styler 2 seçeneğine tıklayarak boot ekran değiştireceğimiz kısma geçelim.


Boot screen seçeneğine tıklayarak boot ekranı değiştireceğimiz kısma geçelim.
Tuneup Utilities yazılımı ile boot ekranını kolayca değiştirebiliriz. Yazılım boot ekranını değiştirmek için üç seçenek sunmaktadır.

A-Load Boot Screen From File:
Boot ekranını bilgisayardan yükleme. Bu seçenek ile daha önceden internetten indirdiğimiz boot ekran resimlerini ekleyebileceğimiz gibi istediğimiz resimleri (Jpeg, gif, png…) alarak boot ekranı olarak atayabiliriz. Örneğin bilgisayarımızda kayıtlı bir resmi boot ekranı olarak değiştirelim. Load Boot Screen From File seçeneğine tıklayıp resmimizi ekleyelim.


Resmi ekledikten sonra bizi editör sayfasına yönlendirir. Burada kenarlık, görünüm ve animasyonu barına ait düzenlemeler yaptıktan sonra save boot screen seçeneği ile resmimizi boot ekran olarak kaydedip artık kullanabiliriz.


Customize image appearance (Resmin görünüşünü özelleştir) ve Customize progress bar(Animasyon çubuğunu özelleştir) seçenekleri ile resmin görünüşünü biraz düzenleyelim.

Customize image appearance (Resmin görünüşünü özelleştir) seçeneğinde;

1-Alignment (Hizalama): Scaled ile en boy arasında orantı sağlanmış olur. Centered seçeneği ile resim ekranda ortalanır. Panorama ile resmin genel görünüşü seçilmiş olur.
2-Borders (Kenarlık) : None ile resim kenarlıksız kullanılır. Top and Bottom ile alt ve üste kenarlık eklenir. Everywhere ile resmin tüm kenarlarına kenarlık eklemiş oluruz.
3-Background (Arkaplan Rengi) : Resim (kenarlık kısmının) ve animasyon çubuğunun arkaplan rengini değiştirmemizi sağlar.

Customize progress bar(Animasyon çubuğunu özelleştir) seçeneğinde;

1-Position (konum) : Animasyon çubuğunun pozisyonunu değiştiririz. Top, animasyon çubuğunu üst kısma alır. Top center, çubuğu üst kısmın ortasına alır. Center, çubuğu resmin ortasına alır. Bottom center, çubuğu alt kısmın ortasına alır. Bootom, çubuğu resmin alt kısmına alır.
2-Foreground (Ön Plan Rengi) : Animasyon çubuğunda hareket eden çizgilerin rengini değiştirmemizi sağlar. Change Color’a tıklayıp rengi değiştirebiliriz.
3-Frame (Çerçeve) : Animasyon çubuğunun çerçeve(kenarlık) rengini değiştirmemizi sağlar.

Finish seçeneğinde resme ait düzenlemeleri bitirdikten sonra Save Boot Screen ile çalışmamızı kaydedip kullanabilir veya Cancel ile yaptığımız düzenlemeleri iptal edebiliriz. Resmimizi özelleştirdikten sonra aşağıdaki gibi görünür.


Çalışmamızı kaydettikten sonra (tbs uzantılı olarak kaydediyor.) Boot screen ekranına bizi yönlendirir. Burada çalışmamıza sağ tıkladığımızda aşağıdaki gibi görünümle karşılaşırız.


Çalışmamızın önizlemesini yaptığımızda aşağıdaki gibi görülür.


Yaptığımız çalışmadan sonra bilgisayarı yeniden başlatıp nasıl göründüğüne baktıktan sonra eğer hoşumuza gitmezse Restore Defaults seçeneği ile standar xp boot ekranını tekrar aktif hale getirebiliriz. İstersek Delete Boot Screen seçeneği ile çalışmamızı silebiliriz.


B-Downloacl Boot Screens from TuneUp Online:
Boot ekranını internetten yükleme. Bu seçenek ile Tuneup sitesinde bulunan birçok boot ekranını indirip kullanabiliriz. Downloacl Boot Screens from TuneUp Online seçeneğine tıkladıktan sonra bizi siteye yönlendirir. Burada hoşumuza giden resimleri seçtikten sonra download butonuna tıklamamız yeterlidir.

Download butonuna tıkladıktan sonra geçici klasöre inmeye başlar. İnme işlemi bittikten sonra Boot Screen ekranında aşağıdaki gibi görünür.


İndirme işlemi geçiçi klasöre yapıldığı için indirdiğimiz resmi bilgisayarımıza kaydedip daha sonra kullanmak istiyorsak veya editör yardımıyla düzenlemek istiyorsak Copy Boot Screen To seçeneği ile tbs uzantılı olarak kaydedebiliriz.


Önizlemesine baktığımızda ise açılış (Boot) ekranı aşağıdaki gibi görünür.


C-New Screen:
Boot ekranı olarak resim yada fotoğraf düzenleyip atama. Bu seçenek ile editör içine resim yada fotoğrafları alarak düzenledikten sonra boot ekran resmi olarak kaydederiz. Editör içine bilgisayarımızda kayıtlı resimleri alabildiğimiz gibi dijital kamera veya fotoğraf makinelerinden de alabiliriz. İstersek Find pictures with Google seçeneği ile googlede arama yapabiliriz. Editörde yukarıda anlattığımız işlemleri(Load Boot Screen From File seçeneğinde) yaptıktan sonra kayıt edip boot ekranı olarak kullanabiliriz.


Aramada aşağıdaki resmi beğenip bilgisayarıma kaydettim.

Çalışmamızın önizlemesine bakalım.2-Karşılama Ekranını Değiştirme(Welcome Screen Change)

Şimdi anlatımımızın ikinci bölümünde karşılama diğer bir ifade ile eğer parola koyulmuş ise login ekranını nasıl değiştireceğimize bakalım. Karşılama ekranı için tls uzantılı resimleri kullanacağız. Bunun için Tuneup Styler 2 seçneğine tıklayıp açılan alandan Welcome Screen seçneğini seçelim.


Welcome Screen seçeneğini seçtiğimizde açılan alanda Add butonuna tıkladığımızda 2 seçenek ile karşılaşırız.1.Seçenek:Import Welcome Screen From File bu seçenek ile bilgisayarımızda kayıtlı .tls uzantılı karşımla ekran resimlerini kullanabiliriz. Örneğin kayıtlı bir karşılama ekran görüntüsüne bakalım.
Tabi burada boot ekranı değiştirmede olduğu gibi önizleme imkânımız yok karşılama ekranını kurduktan sonra eğer beğenmezsek tekrar farklı bir resim yerleştirebiliriz veya Restore Defaults seçeneği ile standart karşılama ekranını tekrar aktif hale getirebiliriz.

Yukarıda kurduğumuz karşılama ekranına ait görünüm aşağıda görülmektedir.


2.Seçenekownload Welcome Screens from TuneUp Online bu seçeneği seçmemiz halinde Boot Ekran resimlerini seçip indirdiğimiz gibi Tuneup sitesine bağlanarak istediğimiz karşılama ekran görüntülerini indirip kurabiliriz.


Açılan sayfadan hoşumuza giden resimleri indirip kullanabiliriz. İndirdiğimiz resimler geçici(temp) klasörüne indiği için alandan silmemiz halinde tekrar indirmemiz gerekir bu nedenle hoşumuza giden resimleri Copy Welcome Screen To seçeneği ile .tls uzantılı olarak bilgisayarımıza kaydedebiliriz.
Karşılama ekranını kurduktan sonra aşağıdaki gibi görünür.3-Görünüm (Menü Ve Pencereleri) Değiştirme(Theme-Vısual Style):

Anlatımımızın 3.kısmı olan görünüm(stil) değiştirme için yine Tuneup Styler 2 menüsünden Vısual Style seçeneğini seçeriz. Burada yine 2 seçenek ile karşılaşırız.
1.Seçenek: Vısual Style From File seçeneği ile bilgisayarımızda kayıtlı .tvs uzantılı stilleri alıp kullanabiliriz.

2.Seçenek: Download Vısual Style From TuneUp Online seçeneği ile Tuneup sitesinden hoşumuza giden stilleri indirip kullanabiliriz


Örneğin 2.seçeneği seçip sitesine bakalım. Hoşumuza giden görünüm varsa indirip kuralım.

__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sponsored Links
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
TuneUp Utilities 2007 İle RegistryDefrag Yapımı ! Yaso Resimli Anlatımlar 0 10-23-2008 20:15
Windows Xp'nin Açılış Ekranından Sıkıldınızmı?Gelin Değiştirelim уυѕυƒ Resimli Anlatımlar 1 09-11-2008 14:29
'Altın vuruş tanımı çekici, değiştirelim' Haberci Siyaset Meydanı 0 07-09-2008 02:44
TuneUp Utilities 2008 7.0.8002 Yaso Araçlar 0 06-17-2008 19:19
Postbit Görünümü Korax vBulletin 0 03-24-2008 15:25


Şu Anki Saat: 02:57


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows