Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > pc programları > Full Programlar Arşivi > Resimli Anlatımlar

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Tuneup Utilitiesle Boot ve Karşılama Ekranını, XP Görünümü Kolayca Değiştirelim

Resimli Anlatımlar


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10-23-2008, 20:16   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Tuneup Utilitiesle Boot ve Karşılama Ekranını, XP Görünümü Kolayca Değiştirelim

Tuneup Utilitiesle Boot ve Karşılama Ekranını, XP Görünümü Kolayca Değiştirelim

Boot (Açılış) Ekranını, karşılama ekranını ve Windowsun standart görünüm sitilini bir çok programla değiştirebiliriz. Tuneup Utilities yazılımı asıl işlevi itibariyle bir bakım ve onarım aracı olmasına karşılık içerisinde barındırdığı birçok araç ile işlevselliğini arttıran bir yazılımdır. Anlatımda 3 konuyu sizlere sunmaya çalışacağım:
 • Boot Ekranı Değiştirme
 • Karşılama Ekranını Değiştirme
 • XP'nin Standart Görünümünü Değiştirme


Programın Tuneup Utilities 2007 versiyonuna ait 30 günlük deneme sürümünü aşağıdaki linke tıklayıp gelen pencereye emailinizi yazarak indirebilirsiniz veya alternatif olarak Pm atabilirsiniz.

Tuneup Utilities 2007 İndirme Noktası


Anlatıma geçmeden önce bu işlevsel programı sizlere kısaca tanıtmak istiyorum.TuneUp Utilities, sistemimizi daha verimli kullanabilmemizi sağlayan bakım ve onarım yazılımlarından biri olup içerisinde bulunan araçlar yardımıyla bilgisayarımızın sabit diskinde ve kayıt defterindeki geçersiz girişleri temizleyebildiğimiz gibi kayıt defterini birleştirebiliriz(Defrag). Program ekle/kaldıra alternatif olarak yazılım içindeki Uninstall Manager aracıyla istediğimiz programları kaldırabiliriz. Yazılım sayesinde başlangıçta çalışmasını istemediğimiz programları StartUp Manager aracıyla düzenleyebiliriz. Kısaca özetlemek gerekirse
 • Gereksiz dosya ve artıklardan(temp) kolayca kurtulabiliriz.
 • İnternet bağlantımızı optimize edebiliriz.
 • Kayıt defterini düzenleyebiliriz.
 • Geçici belleği temizleyebiliriz.
 • Sistemimize ait donanımsal ve yazılımsal bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabiliriz.
 • Dosyalarımızı güvenle silebileceğimiz gibi yanlışlıkla sildiğimiz dosyalarımızda geri getirebiliriz.
 • Son sürümünde eklenen Disk Doctor özelliği sayesinde sistemimizi hatalara karşı tarayabiliriz.
 • Son sürümünde eklenen diğer bir özellik olan Disk Space Explorer özelliği sayesinde sistemimizde bulunan tüm dosya türlerini ve hangi türlerin(video, mp3…) ne kadar yer kapladığını görebiliriz.
 • Boot ekranını, açılış ekranını ve visual style tabir edilen görünümü kolayca değiştirebiliriz.

Programı kurduktan sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşırız.

16478106ul4

Kısaca menülere bir göz atalım:

1-Customize Analyze:
Bu menü başlığı altında bulunan System Control ile windowsa ait birçok düzenleme yapabiliriz. Startup Manager ile başlangıçta çalışmasını istemediğimiz programları düzenleyebiliriz. System Information ile donanımsal ve yazılımsal olarak sistemize ait ayrıntılı bilgilere ulaşabiliriz. Styler 2 asıl anlatacağımız kısım olup boot ekranını, karşılama ekranını, ikon resimlerini… değiştirebiliriz.

2-Cleanup Repair:
DiskCleaner ve RegisstryCleaner araçları ile sabit diskimizde ve kayıt defterindeki geçersiz girişleri temizleyebiliriz. Disk Doctor ile sistemimizi hatalara karşı tarayabiliriz. Disk Space Explorer ile sistemimizde bulunan tüm dosya türlerini ve hangi türlerin(video, mp3…) ne kadar yer kapladığını görebiliriz.

60712721rn0

3-Optimize Improve :
Mem Optimizer ve System Optimizer araçları ile hafıza(geçici hafıza temizleyebiliriz) ve sistem optimizasyonunu(internet… vs) düzenleyebiliriz. Registry Derfag ile kayıt defterini birleştirebiliriz.

69500965zx1

4-Administer Control :
Procces Manager bir nevi görev yöneticisi olup arka planda çalışan programlara ait cpu ve hafıza bilgilerine ulaşabilir ve istemediğimiz programları sonlandırabiliriz. Registry Editor ile kayıt defterine ulaşabiliriz. Uninstall Manager ile program ekle/kaldıra alternatif olarak istediğimiz programları kaldırabiliriz.

11273213mr7

5-File Recovery Destruction :
Shredder aracı ile dosyalarımızı güvenli silebiliriz. Undelete aracı ile yanlışlıkla sildiğimiz dosyaları geri alabiliriz.

12978242js7

Yazılımı kısaca tanıttıktan sonra artık asıl anlatmak istediğimiz kısma geçebiliriz.

1-BOOT (Açılış) Ekranını Değiştirme:

Boot ekranı, bilgisayarı açtığımızda bios bilgileri geçtikten sonra windowsXP logosunun görünmesiyle başlayan ve ekran altında sağa doğru akan animasyondan oluşan ekrandır. Örneğin standart XP boot ekranı aşağıdaki gibidir.

42784033iw9

Açılış ekranında Tuneup Styler 2 seçeneğine tıklayarak boot ekran değiştireceğimiz kısma geçelim.

85911051kc5

Boot screen seçeneğine tıklayarak boot ekranı değiştireceğimiz kısma geçelim.

84473559jj5

43926229df0

Tuneup Utilities yazılımı ile boot ekranını kolayca değiştirebiliriz. Yazılım boot ekranını değiştirmek için üç seçenek sunmaktadır.

A-Load Boot Screen From File:
Boot ekranını bilgisayardan yükleme. Bu seçenek ile daha önceden internetten indirdiğimiz boot ekran resimlerini ekleyebileceğimiz gibi istediğimiz resimleri (Jpeg, gif, png…) alarak boot ekranı olarak atayabiliriz. Örneğin bilgisayarımızda kayıtlı bir resmi boot ekranı olarak değiştirelim. Load Boot Screen From File seçeneğine tıklayıp resmimizi ekleyelim.

10yk4

Resmi ekledikten sonra bizi editör sayfasına yönlendirir. Burada kenarlık, görünüm ve animasyonu barına ait düzenlemeler yaptıktan sonra save boot screen seçeneği ile resmimizi boot ekran olarak kaydedip artık kullanabiliriz.

11za7

Customize image appearance (Resmin görünüşünü özelleştir) ve Customize progress bar(Animasyon çubuğunu özelleştir) seçenekleri ile resmin görünüşünü biraz düzenleyelim.

Customize image appearance (Resmin görünüşünü özelleştir) seçeneğinde;

1-Alignment (Hizalama): Scaled ile en boy arasında orantı sağlanmış olur. Centered seçeneği ile resim ekranda ortalanır. Panorama ile resmin genel görünüşü seçilmiş olur.
2-Borders (Kenarlık) : None ile resim kenarlıksız kullanılır. Top and Bottom ile alt ve üste kenarlık eklenir. Everywhere ile resmin tüm kenarlarına kenarlık eklemiş oluruz.
3-Background (Arkaplan Rengi) : Resim (kenarlık kısmının) ve animasyon çubuğunun arkaplan rengini değiştirmemizi sağlar.

Customize progress bar(Animasyon çubuğunu özelleştir) seçeneğinde;

1-Position (konum) : Animasyon çubuğunun pozisyonunu değiştiririz. Top, animasyon çubuğunu üst kısma alır. Top center, çubuğu üst kısmın ortasına alır. Center, çubuğu resmin ortasına alır. Bottom center, çubuğu alt kısmın ortasına alır. Bootom, çubuğu resmin alt kısmına alır.
2-Foreground (Ön Plan Rengi) : Animasyon çubuğunda hareket eden çizgilerin rengini değiştirmemizi sağlar. Change Color’a tıklayıp rengi değiştirebiliriz.
3-Frame (Çerçeve) : Animasyon çubuğunun çerçeve(kenarlık) rengini değiştirmemizi sağlar.

Finish seçeneğinde resme ait düzenlemeleri bitirdikten sonra Save Boot Screen ile çalışmamızı kaydedip kullanabilir veya Cancel ile yaptığımız düzenlemeleri iptal edebiliriz. Resmimizi özelleştirdikten sonra aşağıdaki gibi görünür.

12os7

Çalışmamızı kaydettikten sonra (tbs uzantılı olarak kaydediyor.) Boot screen ekranına bizi yönlendirir. Burada çalışmamıza sağ tıkladığımızda aşağıdaki gibi görünümle karşılaşırız.

13jq9

Çalışmamızın önizlemesini yaptığımızda aşağıdaki gibi görülür.

14zo0

Yaptığımız çalışmadan sonra bilgisayarı yeniden başlatıp nasıl göründüğüne baktıktan sonra eğer hoşumuza gitmezse Restore Defaults seçeneği ile standar xp boot ekranını tekrar aktif hale getirebiliriz. İstersek Delete Boot Screen seçeneği ile çalışmamızı silebiliriz.

15tn7

B-Downloacl Boot Screens from TuneUp Online:
Boot ekranını internetten yükleme. Bu seçenek ile Tuneup sitesinde bulunan birçok boot ekranını indirip kullanabiliriz. Downloacl Boot Screens from TuneUp Online seçeneğine tıkladıktan sonra bizi siteye yönlendirir. Burada hoşumuza giden resimleri seçtikten sonra download butonuna tıklamamız yeterlidir.

16yd6

17uw3

Download butonuna tıkladıktan sonra geçici klasöre inmeye başlar. İnme işlemi bittikten sonra Boot Screen ekranında aşağıdaki gibi görünür.

18tc2

İndirme işlemi geçiçi klasöre yapıldığı için indirdiğimiz resmi bilgisayarımıza kaydedip daha sonra kullanmak istiyorsak veya editör yardımıyla düzenlemek istiyorsak Copy Boot Screen To seçeneği ile tbs uzantılı olarak kaydedebiliriz.

19um3

Önizlemesine baktığımızda ise açılış (Boot) ekranı aşağıdaki gibi görünür.

20gq7

C-New Screen:
Boot ekranı olarak resim yada fotoğraf düzenleyip atama. Bu seçenek ile editör içine resim yada fotoğrafları alarak düzenledikten sonra boot ekran resmi olarak kaydederiz. Editör içine bilgisayarımızda kayıtlı resimleri alabildiğimiz gibi dijital kamera veya fotoğraf makinelerinden de alabiliriz. İstersek Find pictures with Google seçeneği ile googlede arama yapabiliriz. Editörde yukarıda anlattığımız işlemleri(Load Boot Screen From File seçeneğinde) yaptıktan sonra kayıt edip boot ekranı olarak kullanabiliriz.

21lh9

Aramada aşağıdaki resmi beğenip bilgisayarıma kaydettim.

22bi0


23yg1

Çalışmamızın önizlemesine bakalım.

24no3


2-Karşılama Ekranını Değiştirme(Welcome Screen Change)

Şimdi anlatımımızın ikinci bölümünde karşılama diğer bir ifade ile eğer parola koyulmuş ise login ekranını nasıl değiştireceğimize bakalım. Karşılama ekranı için tls uzantılı resimleri kullanacağız. Bunun için Tuneup Styler 2 seçneğine tıklayıp açılan alandan Welcome Screen seçneğini seçelim.

25fz8

Welcome Screen seçeneğini seçtiğimizde açılan alanda Add butonuna tıkladığımızda 2 seçenek ile karşılaşırız.

26aj4

1.Seçenek:Import Welcome Screen From File bu seçenek ile bilgisayarımızda kayıtlı .tls uzantılı karşımla ekran resimlerini kullanabiliriz. Örneğin kayıtlı bir karşılama ekran görüntüsüne bakalım.

27ak9

28kw9

Tabi burada boot ekranı değiştirmede olduğu gibi önizleme imkânımız yok karşılama ekranını kurduktan sonra eğer beğenmezsek tekrar farklı bir resim yerleştirebiliriz veya Restore Defaults seçeneği ile standart karşılama ekranını tekrar aktif hale getirebiliriz.

Yukarıda kurduğumuz karşılama ekranına ait görünüm aşağıda görülmektedir.

37bw6

2.Seçenekbiggrinownload Welcome Screens from TuneUp Online bu seçeneği seçmemiz halinde Boot Ekran resimlerini seçip indirdiğimiz gibi Tuneup sitesine bağlanarak istediğimiz karşılama ekran görüntülerini indirip kurabiliriz.

30ba7

Açılan sayfadan hoşumuza giden resimleri indirip kullanabiliriz. İndirdiğimiz resimler geçici(temp) klasörüne indiği için alandan silmemiz halinde tekrar indirmemiz gerekir bu nedenle hoşumuza giden resimleri Copy Welcome Screen To seçeneği ile .tls uzantılı olarak bilgisayarımıza kaydedebiliriz.

31ww7

32tm4

Karşılama ekranını kurduktan sonra aşağıdaki gibi görünür.

38yg0

3-Görünüm (Menü Ve Pencereleri) Değiştirme(Theme-Vısual Style):

Anlatımımızın 3.kısmı olan görünüm(stil) değiştirme için yine Tuneup Styler 2 menüsünden Vısual Style seçeneğini seçeriz. Burada yine 2 seçenek ile karşılaşırız.
1.Seçenek: Vısual Style From File seçeneği ile bilgisayarımızda kayıtlı .tvs uzantılı stilleri alıp kullanabiliriz.

2.Seçenek: Download Vısual Style From TuneUp Online seçeneği ile Tuneup sitesinden hoşumuza giden stilleri indirip kullanabiliriz

33gn5

Örneğin 2.seçeneği seçip sitesine bakalım. Hoşumuza giden görünüm varsa indirip kuralım.

__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sponsored Links
Cevapla

Bookmarks

Tags
boot, değiştirelim, ekranını, görünümü, karşılama, kolayca, tuneup, utilitiesle, ve, xp


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
TuneUp Utilities 2007 İle RegistryDefrag Yapımı ! Yaso Resimli Anlatımlar 0 10-23-2008 20:15
Windows Xp'nin Açılış Ekranından Sıkıldınızmı?Gelin Değiştirelim уυѕυƒ Resimli Anlatımlar 1 09-11-2008 14:29
'Altın vuruş tanımı çekici, değiştirelim' Haberci Siyaset Meydanı 0 07-09-2008 02:44
TuneUp Utilities 2008 7.0.8002 Yaso Araçlar 0 06-17-2008 19:19
Postbit Görünümü Korax vBulletin 0 03-24-2008 15:25


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 18:47 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628