Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > pc programları > Full Programlar Arşivi > Resimli Anlatımlar

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Bootable Ghost XP CD'si yapalım İçeride Gİrin Bi:)

Resimli Anlatımlar


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11-14-2008, 19:51   #1
 
_ѕєηєм_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Nov 2008
Mesajlar: 2.714
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 504
_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute_ѕєηєм_ has a reputation beyond repute
Standart Bootable Ghost XP CD'si yapalım İçeride Gİrin Bi:)

Merhaba.
Burada Size norton ghost ile bootable cd nasıl yapacağınızı anlatmaya çalışacağım.

Bu birkaç şekilde yapılabilir. En işe yarayan yöntem ki bana göre iki tane.

1 - Ghost boot wizard aracılığı ile BOOT CD HAZIRLAMAK.
2 - Kendi yazacağın bir autoexec.bat ve config.sys'nin içinde bulunduğu bir boot image ı hazırlayıp bununla pc'nin dostan alınmış image'ını bootable cd yapmak.

Burada bahsettiğim birinci yöntemle hazırlanmış boot cd ile pc'yi boot edersniz doğrudan ghost dos programı açılacak ve kullanıma hazır hale gelip bekleyecektir.

Ama ikinci yöntemde ise CD'den pc'yi boot ettiğinizde ghost çalışacak ve CD içinde bulunan yedek işletim sistemini otomatik olarak yüklemeye başlayacaktır.

Yöntem 1 :

Birinci yöntem için size bir ghost boot wizard gerekli olacak ki bunu Norton System Works Premier CD’si içinde Ghost Klasöründe Data arşivi içinden alabilirsiniz. Yanlız bu norton ghost boot wizard her ghost içinde bulunmuyor. Norton System Works Premier CD’si içinde mutlaka mevcuttur.

Norton boot wizard'ı çalıştırıp standart bir boot disket oluşturacaksınız zaten size yol gösterecektir. Ve aldığınız yedeği CD’ye yazarken ki boot cd olarak yazacaksınız boot kaynağı olarak bu disketi gösterip yedeğinizi yazarsanız oluşturmuş olduğunuz cd boot cd olacak ve pc'yi boot ettiğinizde doğrudan ghost açılacaktır ancak yukarıda da bahsettiğim gibi ghost açıldıktan sonra geri kalan işlemleri siz yapacaksınız bu yöntemde.

Yöntem 2 :

Asıl üzerinde uğraştığım yöntem ise ikinci yöntemdi. Ve ben bu yöntemi başardım. CD yi takıyorum makinayı cd'den boot ediyorum ve ghost doğrudan CD içindeki yedeğimi yüklüyor.

Burada size bu yöntemden bahsedicem. Ancak bazı temel işlemleri sizin bildiğinizi varsayarak anlatabilirim yoksa en detayına kadar anlatmak oldukça uzun sürecektir.

Şimdi size bu iki yöntem için gerekli olan ları listeleyelim.
1 - Ghost explorer
2 - Windows ME boot disk (ancak ram driver kurmayan olmalı) (No RamDrive)
Buradan : http://www.allbootdisks.com
Ama muhakkak no ram driver olmalı.
3 - Windows 98 me boot disketi Buradan : http://www.allbootdisks.com/
(bu size ghost boot wizard ile ghost boot disketi hazırlarken gerekecek)
4 - Ahead Nero Burning ROOM
5 - WinImage Professional
6 - Ghost.exe (dos versiyon)
7 - Ghostbootwizard.exe

Öncelikle WinImage Professional'ı kurun ve Hazırlamış Olduğunuz Windows ME boot disketin bir image'ını alın. İma uzantılı olacak ve pc ye kaydedin.

Sonra bu ima dosyasını WinImage Professional ile açın. İçinde bulunan sistem dosyalarından altta belirttiklerim haricindekileri silin ve sadece bu dosyaları koruyun.
AUTOEXEC.BAT
CD1.SYS
CONFIG.SYS
MOUSE.COM (ghost boot wizart ile hazırladığınız boot disketi içinden alabilirsiniz.)
MOUSE.INI (ghost boot wizart ile hazırladığınız boot disketi içinden alabilirsiniz)
MSCDEX.EXE
IO.SYS
MSDOS.SYS
COMMAND.COM
Burada bulunan autoexec.bat dosyası içindeki komutları tamamen değiştireceksiniz ve içindeki komutlar şöyle olacak. Çizgileri kopyalamadan sadece komutları buradan kopyalayın autoexec.bat içine yapıştırın ve kaydedin.

--------------------------------------------------------------------------------
@echo off
MSCDEX.EXE /D:tomato /L:R
SET TZ=GHO+08:00
prompt $p$g
MOUSE.COM
for %%i in (r:\*.gho) do set image=%%i
echo Loading...
\ghost\ghost.exe -clone,mode=load,src=%image%,dst=1 -rb
-----------------------------------------------------------------------------------
Devam edelim. buradaki config.sys dosyasını açın ve bunun içeriğini de şu şekilde değiştirin.
__________________________________________________ _____________________
FILES=30
BUFFERS=20
DEVICE=cd1.SYS /D:tomato
LASTDRIVE=Z
__________________________________________________ _____________________
Bu işlemleri yapmak için bu iki dosyayı WinImage Professional ile ima dosyası içinden çıkarmalı değişiklikleri yapıp kaydedip sonra yine bu program ile ima dosyası içine almalısınız. Dosyaları notped ile açabilirsiniz.
Sonra ghost.exe'yi yine WinImage Professional ile ima dosyası içine alacaksınız ancak autoexec.bat içine yazdığımız komuta göre çalışması için ima dosyası içinde ghost klasörü oluşturun ve bu klasör içine ghost.exe yi alın.
Oluşturacağınız bu konfigürasyonu program aracılığı ile kaydetmeden önce programda şu yolu takip ederek küçük bir ayar yapmalısınız.
Programın image menüsünü tıklayın açılan menüden change formatı tıklayın açılan alanda değerlerden 2.88Mb seçeneğini tıklayın ve sonra içinde
AUTOEXEC.BAT
CD1.SYS
CONFIG.SYS
MOUSE.COM
MOUSE.INI
MSCDEX.EXE
IO.SYS
MSDOS.SYS
COMMAND.COM
GHOST/GHOST.EXE (Ghost klasörü içinde olacağı için bu şekilde yazıyorum)

Dosyalarının bulunduğu konfigürasyonu .ima uzantılı olarak kaydedin. Kaydederken adının önemi yok ama uzantı ima olmalı. (örn : ghost.ima) (Önemli : 2.88Mb seçeneğini mutlaka işaretlemelisiniz. Aksi takdirde CD’niz çalışmaz.)
__________________________________________________ ________________________________

GELDİK CD YAZMAYA.

Neroyu açın. bootable CD "CD-ROM (Boot) menüsünü seçin
Burada bootable cd hazırlamak için sizden boot kaynağı isteyecek standart olarak disketi görür nero ama yukarıda hazırlamış olduğunuz ima dosyasını kullanacağız.

Neroda bu bölümde uzman modu açık işaretlenecek gözat butonuyla hazırladığınız ima dosyası gösterilecek ve orada boot kaynağının boyutu senu belirten bir seçenek vardır o seçenekten boyut 2.88 seçilecek. Mutlaka seçilmeli yoksa çalışmaz...

Sonra yeni cd yaz denilecek ve gho uzantılı pc yedeğini nero içine alacak ve yaz denilecek. Nero önce sizin hazırlamış olduğunuz ima dosyasını alacak sonra gho uzantılı yedeğinizi cd ye yazacaktır.

Bir soru eğer pc image'ı bir cd boyutundan fazla olursa ne olacak ?

Evet işte bunun için cdye gho uzantılı image'ımızı yazmadan önce ghost explorer ı kullanarak yedeği bölmeniz gerekecek.

GHOST IMAGE BÖLME

Ghost explorer ı açın yedeğinizi explorer da açın
Üst menülerden wiew'i tıklayın
Açılan menüden options'u tıklayın.
Burada açılan küçük pencere sizin CD boyutunun ne kadar olmasını istediğinizi soruyor cd boyutuna göre bir değer girin ve ok deyin.
Sonra yine üst menülerden file'yi tıklayın compile seçeneğini tıklayın. Açılan menüde kayıt edilirken bir ad verin ve pc de bi klasöre bunu kaydedin bu sırada bir süre bekleyin ghostexplorer image dosyanızı bölecektir.
Burada ilk asıl yazdıracağınız dosya gho uzantılı olan dır. İkinci dosya ghs uzantılı olacaktır bunuda ikinci bir cd ye yazacaksınız. Ama bunu doğrudan normal bir cd şeklinde yazacaksınız.

Önemli not : Ghost Explorer ile böldüğünüz image’in ikinci bölümünü normal bir data CD şeklinde CD’ye yazacaksınız ama Kesinlikle adını değiştirmemelisiniz. Aksi takdirde yükleme sırasında sizden ikinci cd’yi isteyecek ama adını değiştirdiğinizde hata verecek ve yükleme devam etmeyecektir…
Böylelikle bootable ghost CD si hazırlamış olacaksınız ve bu cdlerden ilkini (ki tek cd ye sığmadıysa ilkini) cdrooma takıp pcyi cd room'dan başlatırsanız ghost otomatik olarak açılacak ve cd içindeki image ı yükleyecektir. İlk cd yüklenince ikinci cd yi ister sizden ikinci cd yi takarsanız yükleme devam eder biter ve restart edip işletim sistemini açar.

Burada anlattıklarım ne kadar işinize yarar bilmiyorum ama bunu şu an kullanıyorum çalışıyor cd yi takıyorum ve izliyorum yüklemeyi o kadar. Tüm adımları doğru yaparsanız sorun çıkmaz. Ama eksik bir şeyler olursa çalışmaz. Deneme yaparsanız boş önemli bilgilerin olmadığı bir pc de ilk denemeyi yapın. Ghost format atıp image ı yüklüyor.
Burada HDD’yi birden fazla bölüme ayırmış olan kişilerin bilmesi gereken şu. Windows’un ghost ile image’ını alırken HDD Tablo yapısı aynen alınmış ise bu şekilde hazırlanmış boot CD sistemi yüklediğinde HDD kaç bölüme ayrılmış olursa olsun yükleme bittikten sonra sistem açılınca göreceklerdir ki bütün bölümler gitmiş ve tek parça haline gelmiş olacaktır. Bu sebeple CD’nin sadece C bölmesini yükleyecek düşüncesiyle CD ile yükleme yaparsanız diğer bölümlerdeki bilgileriniz formatlanır.

Bu boot CD denemesini hazırlarken tek bölme üzerine hazırladım. Burada size örnek olarak vermiş olduğum Ghost.ima dosyasını kullanırken bunu dikkate alın. HDD bölümlerinin aynen kalması için hiçbir deneme yapmadım. Ama sanırım Ghost image’ı alınırken yedekleme işlemine geçilmeden önce Ghost size bir iki soru soruyor bunlardan birine ama şu an tam hatırlamıyorum hayır denilirse HDD İmage’ın alındığı haliyle kalacaktır. Bunun denemesi size kalmış…

Zaten dizüstü PC’lerin yanında verilen kurtarma CD leride HDD’yi kaça bölmüş olursanız olun yükleme sonrası orijinal haline geri getiriyor…
Ama size tavsiyem eğer komut bilginiz iyi deyilse nerodan 98 açılış disketiyle bootable cd si yapın içine ghost.exe yide atın bir mouse.com ve mouse ini koyun ghost image’nizide bu cd ye yazdırın. Bu cd de bootable olacaktır ama makina boot edildikten sonra komut satırından önce mouse yazıp enter yapar sonrada ghost yazıp enter yaparsanız ghost açılır yedeğinizi siz elle yüklersiniz. Bu yolu yukarıda kısaca birinci yöntem olarak anlatmıştım.
Yukarıda anlattıklarım benim biraz tembelliğimden ve merakımdan doğan sonuçlar. Yapınca güzel hoş bir yöntem ama biraz zor ve uğraş gerektiriyor.

BURADA SİZE ANLATMIŞ OLDUĞUM İMA UZANTILI BOOT DOSYASINI VE BU İŞLEM İÇİN İHTİYAÇ DUYACAĞINIZ PROGRAM VE ARAÇLARI ALTTAKİ LİNKTEN İNDİREBİLİRSİNİZ BU BELGE YANINA EKLİYORUM. BU İMA'YI DA KULLANARAK BOOTABLE CD YAPABİLİRSİNİZ HAZIRDIR HERŞEYİ SİZE SADECE NERO İLE YAZMA KISMI KALIYOR.
İster buraya yazdıklarımı uygulayarak baştan kendiniz bu işlemleri yapın, isterseniz linke eklediğim ghost.ima dosyasını kullanarak kendinize bir XP CD’si hazırlayın…
Alttaki linklerde şunlar yer almaktadır :
1 – Ghost.IMA
2 – Ghost Boot Wizard
3 – GhostExplorer
4 – Bootable Ghost.rtf (anlatım)
5 – win98se.exe (98 bott disketi hazırlarken kullanabilirsiniz, başka yerden de kullanabilirsiniz)
6 – winmenoram.exe (Windows ME Boot disket haırlamak için, RamDriver kurmayan versiyon)
7 – WinImage Professional v7.0.7000 + Keygen

UMARIM İŞE YARAR. SİZE KOLAY GELSİN...
__________________
İmZaaaZZzzzaaaa....:):):)):)
_ѕєηєм_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sponsored Links
Cevapla

Bookmarks

Tags
bi, bootable, cdi, ghost, gİrin, xp, yapalım, İceride


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Norton Ghost 2003 Bootable CD ISO Yaso Güvenlik 0 11-07-2008 21:04
Norton Ghost 10 & 12 Full Versiyon ve Ghost Eğitimi Yaso Antivirüs 0 06-09-2008 17:25
Bu Türkçe Görsel Eğitim CD'si sayesinde PHP programlama öğrenmeyen kalmayacak. LeGoLaS HTML-PHP-ASP-JAVA 0 02-16-2008 21:38


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:30 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628