Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > pc programları > Full Programlar Arşivi > Resimli Anlatımlar

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

DivX'ten Altyazılı VCD Hazırlama

Resimli Anlatımlar


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-30-2010, 15:41   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart DivX'ten Altyazılı VCD Hazırlama

DivX'ten Altyazılı VCD Hazırlama


Bu doküman, amatör olarak dijital kameradan bilgisayara DivX formatında aktarılmış kişisel görüntülerin, işitme engelliler tarafından VCD playerlarda altyazılı bir şekilde izlenebilmesi için hazırlanmıştır. Amaç dışı kullanımlardan dolayı yazarı sorumlu tutulamaz.

Gerekli Programlar :

- FFDShow 20040227
- VirtualDubMod v1.5.4.1
- TMPGEnc Plus v2.521.58.169
- Nero Burning ROM (http://www.ahead.de)

Uygulama :

1. FFDShow'un kurulması ve Ayarlanması :

Öncelikle FFDShow'u sisteminize kurmanız gerekiyor.. FFDShow u sisteminize kurduktan sonra windows media player gibi video gösterimcileri eğer altyazı dosyanızın adı ile avi dosyanızın adı aynı ve avi dosyası ile altyazı dosyanız aynı dizinde ise otomatik olarak altyazılar ekranda görünür olacaktır. Bizim sadece VCD de altyazılarımızın nasıl görünmesini istediğimizi ayarlamamız gerekiyor. İsterseniz alt yazı rengini dahi değiştirebilirsiniz. Hemen FFDShow'un ayarlarına bir göz atalım.

13sb1
(Resimin orjinal boyutunu görmek için üzerine tıklayın)Başlat > Programlar > ffdshow > Configuration bölümüne geldiğinizde yukardaki pencere ile karşılaşırsınız. Soldaki kısımdan Subtitles bölümündeki yeri işaretlemeniz gerekiyor. Sağ üst kısımda kırmızı diktörgen içerisinde gösterilen Subtitles ve Search kısımlarıda seçili olmalı. Altyazınızın ekranda görünmesini istediğiniz konumları, Horizontal (Yatay) ve Vertical (Dikey) olarak bu bölümden ayarlayabilirsiniz.

05ay
(Resimin orjinal boyutunu görmek için üzerine tıklayın)Subtitles bölümünde gerekli ayarları yaptıktan sonra, hemen altında bulunan Font ayarlarına geçiyoruz. Bu bölümde VCD' nizde görmek istediğiniz altyazı fontu, altyazı boyutunu, altyazı karakter setini (Türkçe karakterleri görmek için Turkish olmalı), altyazı tipini (italik, kalın) ve altyazı rengini (color) ayarlayıp Tamam butonuna basıp pencereyi kapatıyorsunuz.

Altyazı ayarlarımızın VCD de nasıl görüneceğini anlamak için avi dosyası ile aynı isme sahip alt yazı dosyamızı avi dosyasının yanına kopyaladıktan sonra avi dosyasını çift tıklayıp çalıştırın. Avi dosyanızın farklı farklı yerlerine bakarak altyazı ile senkron olduğuna ve renk, harf boyutu, altyazı konumu olarak istediğiniz gibi olduğundan emin olun.

2. VirtualDubMod ile Avi Dosyasından Sesi Ayırma :

Bu aşamada VirtualDubMod'u kullanarak AVI dosyamızın sesini WAV formatında ayrı bir dosya olarak kaydedeceğiz. Bunun için VirtualDubMod programını çalıştırın ve AVI dosyanızı açın. Streams menüsünden, Stream list seçeneğine gelin.

26rw
(Resimin orjinal boyutunu görmek için üzerine tıklayın)Yukardaki pencere açıldığında Gri renkteki yerde sağ tuşa basıp, Full Processing Mode' u seçtiğinizde Conversion ve Compression seçenekleri aktif hale gelir. Tekrar aynı yerde sağ tıklayıp Compression seçeneğini seçiniz.

31lt
(Resimin orjinal boyutunu görmek için üzerine tıklayın)Bu bölümde, kırmızı dikdörtgen içindeki No Compression (PCM) seçeneğinin seçili olması gerekiyor. Bu pencerede bulunan OK düğmesine basıp önceki pencereye dönüyoruz. Yine aynı Gri alanda sağ tıklayıp bu seferde Conversion seçeneğini seçiyoruz.

44wt
(Resimin orjinal boyutunu görmek için üzerine tıklayın)Açılan pencereden Sampling Rate değerini mutlaka 44100 yapmanız gerekiyor. Precision değerini de 16-bit yapmanız önerilir. OK düğmesine basıp Stream List ekranına geri dönüyoruz.

55ro
(Resimin orjinal boyutunu görmek için üzerine tıklayın)Artık Save WAV düğmesine basıp istediğimiz bir yere AVI dosyamızın sesini kaydedebiliriz. Bu işlem dosyanızın uzunluğuna bağlı olarak 3-5 dakka arası bir zaman alıyor.

3. Altyazılı MPEG Dosyası Oluşturma :

Bu adımda VCD standartlarına uygun bir MPEG dosyası hazırlayacağız. Bunun için TMPGEnc Plus programını kurmamız ve bir iki ayar yapmamız gerekiyor. Programı kurduktan sonra öncelikle karşımıza otomatik olarka çıkan wizard'ı (sihirbaz) kapatmamız gerekiyor. Yukarıda bulunan Option menüsünden Environmental Setting ayarlarına geliniz.

67qo
(Resimin orjinal boyutunu görmek için üzerine tıklayın)Environmental Setting ayarlarına geldiğinizde, VFAPI plug-in sekmesine geliniz.

76cx
(Resimin orjinal boyutunu görmek için üzerine tıklayın)Yukarıdaki resimdeki gibi DirectShow Multimedia File Reader'ı seçip üzerinde sağ tıklayıp Higher Priority seçeneğini seçerek listenin en üst sırasına gelmesini sağlayın. Bu işlemi birden fazla kez tekrarlamanız gerekebilir. Pencerenin alt kısmında bulunan OK düğmesine basıp pencereyi kapatın.

MPEG dosyasını oluşturmaya başlamadan önce mevcut AVI dosyanızın FPS (saniyede gösterilen kare) değerini bilmeniz gerekiyor. Genelde FPS değerleri 23.976, 25, 29.970'dır. TMPGEnc kullanmak için mevcut AVI dosyanızın FPS değerini bilmeniz gerekiyor.

''İPUCU : AVI dosyanızın FPS değerini öğrenme yolu :

AVI dosyanızı sağ tıklayıp Özelliklerine gelin, Özet sekmesi altındaki Video başlığı altında Resim Karesi Hızı olarak belirtilen değer sizin AVI dosyanızın FPS değeridir.

89rv
(Resimin orjinal boyutunu görmek için üzerine tıklayın)

''


TMPGEnc programının ana penceresinden AVI dosyamızı, oluşturduğumuz WAV dosyasını ve oluşturacağımız MPEG dosyasının nereye oluşturulacağını belirtmemiz gerekiyor.

92dz
(Resimin orjinal boyutunu görmek için üzerine tıklayın)Alt kısımda yeralan bu bölümde, Video Source (1) yanındaki Browse düğmesine basıp AVI dosyanızı seçin. Audio Source (2) yanındaki Browse düğmesine basıp WAV dosyanızı seçin ve son olarak Output file name (3) yanındaki Browse düğmesine basıp MPG dosyanızı oluşturmak istediğiniz yeri seçiniz.

Programa, FPS değerinize göre daha önceden hazırlanmış bazı ayarları yüklememiz gerekecek. Bunun için Load (4) düğmesine basınız. Karşınıza daha önceden yapılmış mcf uzantılı ayar dosyaları gelecek. Bu durumda FPS değeriniz;

- 23.976 ise VideoCD (NTSCFilm).mcf
- 29,970 ise VideoCD (NTSC).mcf
- 25,000 ise VideoCD (PAL).mcf

dosyalarını seçiniz. SVCD hazırlamak istiyorsanız aynı dosyaların SuperVideoCD olanlarını seçiniz. Bu ayarları yaptıktan sonra Setting (5) düğmesine basıp aşağıdaki pencereyi açınız.

104xj
(Resimin orjinal boyutunu görmek için üzerine tıklayın)Advanced sekmesine gelip, Video arrange Method kısmını Full screen (keep aspect ratio) olarak değiştirip OK düğmesine basıp pencereyi kapatın. Artık DivX dosyanızı MPEG yapabilirsiniz. İsterseniz altyazıların olduğundan emin olmak için File menüsünden Preview i seçip filmi biraz izleyin. Sesini duyamazsınız ancak altyazıların gözüküp gözükmediğini işleme başlamadan önce kontrol edebilirsiniz. Boyut olarak çok büyük gözükebilir preview ekranı, görüntü alanında sağ tıklayıp menüden original size'ı seçerseniz, VCD formatına uygun olacak olan mpg dosyasının gerçek boyutunu görebilirsiniz.

118zt1
(Resimin orjinal boyutunu görmek için üzerine tıklayın)Sol üst köşede bulunan Start düğmesine basıp işlemi başlatın. 50-60 dakkalık bir AVI dosyasını MPG yapmak 1,5-2 saat arası vakit alıyor. Bu süre sonunda elinizde VCD standartlarına uygun Türkçe altyazılı bir mpg dosyası olmuş olacak.

4. Nero Burning ROM ile VCD oluşturma :

Önceki adında oluşturduğumuz mpg dosyasını kullanarak artık VCD yapabiliriz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mevcut mpg dosyamızın boyutundan ziyade süresidir. Boş CD-R' lerin çoğu 80 dakikadır. Elinizdeki Boş CD daha düşük kapasiteye sahip olabilir. Bu işleme başlamadan önce mutlaka boş CD nizi kontrol edin. En fazla 80 dakika (1 saat 20 dakika) olan mpg dosyanızı Nero ile VCD haline getirebilirsiniz.

123ly
(Resimin orjinal boyutunu görmek için üzerine tıklayın)Nero Burning ROM'u açtığınıda çıkan pencereden soldaki Video CD simgesini seçip sağ taraftaki New düğmesine basın. Bundan sonra tek yapmanız gereken sağ tarafta sabit diskinizde oluşturduğunuz mpg dosyanızı bulup farenin sol tuşuna basılı tutarak sol alt kısma sürükleyip bırakmanız gerekiyor.

130ii
(Resimin orjinal boyutunu görmek için üzerine tıklayın)İsterseniz birden fazla mpg dosyasınıda ekleyebilirsiniz. Böylece aynı Audio CD lerdeki gibi birden fazla Track'a sahip bir VCD'niz olur. Birden fazla mpg dosyası eklerseniz, mpg dosyalarınızın toplam süresi 80 dakikayı geçmemeli. Yukardaki Recorder menüsünden, Burn Compilation'ı seçtikten sonra çıkan pencerede, Burn düğmesine basarsanız boş CD nize kayıt başlar.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Anahtar Kelimeler :

VCD, DivX, altyazı, subtitle, ffdshow, nero, divx2vcd, divx to vcd, convert, çevirme, video standartları, TMPGEnc, avi2vcd, avi to vcd, video

Bu doküman 16.04.2004 tarihinde Kaan DOĞAN (Superlative aka F1_Häkkinen) tarafından hazırlanmıştır.

Kaynak: http://www.knowhow.gen.tr
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sponsored Links
Cevapla

Bookmarks

Tags
altyazılı, divxten, hazırlama, vcd


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
çok güzel slayt hazırlama programı PHOTO STORY 3.0 türkçe-slayt hazırlama programı Yaso Grafik & Resim 1 01-11-2010 20:37
Max peyne Süper Aksiyon Avi Altyazılı Cep Telefonları için Yaso Cep için Videolar 0 09-12-2009 15:01
AutoRun Hazırlama programı son Yaso Araçlar 0 02-01-2009 11:06
LOST | Sezon 1 | Cep Telefonu için Mp4 | Gömülü Türkçe Altyazılı | Caps Yaso Cep için Videolar 0 11-23-2008 09:14
LOST | Sezon 1 | Cep Telefonu için Mp4 | Gömülü Türkçe Altyazılı | Caps Yaso Cep için Videolar 0 11-02-2008 16:50


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:44 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628