Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Risalei Nur

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Bedi Asirda Bediüzzaman

Risalei Nur


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-14-2008, 21:52   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Bedi Asirda Bediüzzaman

Bedi Asirda Bediüzzaman
Bediüzzaman asırla asırlaşmış,asrın muasırı bir zat.Asır onun asrı..asrın yetkilisi,sözcüsü.Asrı dolduracak hatıralara imza atmış bir şahsiyettir.Asrı şekillendiren dahi.

*” Abdülmecid, 1967 yılı geldiğinde herkes ile vedalaşmaya başladı. Ona göre ölüm vakti gelmişti. Çünkü, Bediüzzaman son buluşmalarında kardeşine, kendisinden yedi yıl sonra öleceğini söylemişti. Abdülmecid, Bediüzzaman'ın her söylediğinin gerçekleştiğini müşahade edenlerden biri idi ve buna bütün kalbi ile inanıyordu. Nitekim de öyle oldu. 11 Haziran 1967 Cuma günü vefat etti. Kaderin garip bir cilvesidir ki, oğlu Fuat da 23 yıl evvel 9 Haziran 1944 Cuma günü vefat etmişti.”[1]

*Türkiye gibi dünyada bundan ayrı kalamaz,kaçamaz.

Türkiyeden dünyaya Nur Hizmeti referans gösterilecektir.Adeta Türkiye bununla kendi bir asırlık geçmişini aklamış olacaktır.Kusuratını bu suretle affettirecektir.Tıpkı başta asırlardır islama bayraktarlık yaptığı gibi…

*Kendisi bu asır için seçildiği gibi,talebeleride seçilmişlerdendir.Fıtri ve cibilli bir taraftarlık ve hizmet.

7.Bediüzzaman sempozyumunda Mustafa Sungur ağabey konuşmasında, üstaddan naklen;Nur talebelerinin Seyyid sayıldığını ve Nurların Seyyidler cemaatıyla yayılacağını söylemiştir.

*Bu hizmet hep fakirler tarafından üstlenilmiştir.Çaycı,çoban,bakkal,oranın esnafı…Tam bir acz ve fakr içinde bir kudret ve muvaffakiyet.

*Hizmet hep ibret ve hikmetlerle doludur.Fedakarlığın örnekleri görülmektedir.

Malatya’nın eşrafından rahmetli Hüseyin Boza tabi bazı hatıralarını şöyle anlatmıştı:

-Nurun avukatı Bekir berk ağabeyin sadakat ve tebliği o ki;Malatya ve Elazığdaki mazlumlar risale-i Nurları okumaktan dolayı mahkemeye çıkarılmak üzere belli bir tarih verilir.Ancak iki mahkemenin de tarihleri aynı ve sabah ilk duruşma.Bekir abi Malatyaya haber göndererek duruşmanın en sona alınmasını söyler.

Mahkeme günü gelir ve hakim bunları çağırır.Hüseyin abi hakime davalarının sona alınmasını,avukatlarının Elazığdaki duruşmada bulunması sebebiyle gelemediğini bildirirler.

Hakim ise,dosyayı okuduğunu ve beraatlarına karar verdiğini açıklar.Bunlar ise kabul etmeyib,avukatlarının gelerek kendilerini savunacağında ısrar ederler.Hakim ise;evladım avukatınız sizi beraat ettirmek için savunma yapmıyacak mı,işte ben sizi beraat ettiriyorum.

Mazlumlar ise diretmeye devam ederler.Hakim ise dayanamayarak;Ya avukatınız gelsin,burada va’z etsin,sizle dinleyin,değimli?der ve zorlada olsa,istemeselerde onları beraat ettirir.

- Malatyada bir Deli Veli vardır.Hüseyin Bozat abi bir gün,Mustafa Sungur ağabeyle çarşı camiinde abdest alırken bu deli,Sungur ağabeyin hürmetle eline uzanıp öper.Bu duruma şaşıran Hüseyin abi iki gün sonra gördüğü o deli veliye,o elini öptüğü kimsenin kim olduğunu biliyormusun,diye sorar.

Deli cevaben:Akılsız,sen daha kiminle arkadaşlık yaptığını bilmiyorsun,o mehdinin talebesidir.der,

-Bir iş adamına küçük eserlerden bir eser verilir.Bu iş adamı bu kitabı alıp,evinde masanın üzerine bırakır.

Bir zaman sonra bu iş adamı iflas eder.Ve çocuklarını bir bahaneyle komşuya gönderir.Niyeti intihar etmektir.Herşeyi hazırlar ve ipi boğazına geçirir.O sırada masanın üzerindeki kitap gözüne ilişince,bari bunu bir okuyayım da öyle,diye düşünür.

Tekrar iner ve rast gele açar.Cümle şudur:

”Beni, nefsini kurtarmayı düşünen hodgâm bir adam mı zannediyorlar? Ben, cemiyetin îmanını kurtarmak yolunda dünyamı da feda ettim, âhiretimi de. Seksen küsûr senelik bütün hayatımda dünya zevki namına bir şey bilmiyorum. Bütün ömrüm harb meydanlarında, esaret zindanlarında, yahut memleket hapishanelerinde, memleket mahkemelerinde geçti. Çekmediğim cefa, görmediğim eza kalmadı. Divan-ı harblerde, bir câni gibi muamele gördüm; bir serseri gibi memleket memleket sürgüne yollandım. Memleket zindanlarında aylarca ihtilâttan menedildim. Defalarca zehirlendim. Türlü türlü hakaretlere mâruz kaldım. Zaman oldu ki hayattan bin defa ziyade ölümü tercih ettim. Eğer dinim intihardan beni menetmeseydi, belki bugün Said topraklar altında çürümüş gitmişti.”[2]

Din intihardan men mi ediyormuş diyerek vaz geçer.Kısa bir zaman içerisinde de ailesi eve gelir.

*Asırlar önce okunmuş,zaman içerisinde unutulmuş büyük bir dua ve dua mecmuasını Bediüzzaman hayatımıza kazandırır.Cevşen ve Cevşen-ül Kebir.

Abdulkadir Badıllı:” Me'hazleri ise Mecmuat-ul Ahzab 1/231'de Cevşen'in senedi de kaydedilmiştir; ayrıca Irak’ta tab'edilmiş "Mecmuat-ud Daavat isimli bir eserde Cevşen'i ve onun rivayet senedini de görmüştüm.”

Marovitch,Vatikan-Katolik İstanbul temsilcisi.tevhid inancına sahib olduğunu,sürekli cevşen okuyup,Üstadı ve Fethullah hocayı övmektedir.

*Nurun birinci talebesi,ihlas kahramanı Hulusi Yahyagilin Karsa tayini çıkar.O sırada trenin geçtiği yerde müridleriyle oturan bir şeyh hemen ayağa kalkar,tren geçene kadar saygıda durur.Tren gittikten sonra müridleri anlamadıkları bu işin sebebini, neden ayağa kalktığını sorar.

Şeyh de;Tren de mehdinin bir talebesi bulunduğunu söyler.

*Sungur abi Dursun Kutlu ağabeye risalede geçen –Sarıklı gencin,kendisi olduğunu söylemiş,Kemal Karabıyık abide duymuştur.

“Sarıklı küçük genç bir zât ise; Hulusi'ye omuz omuza verecek belki geçecek birisi, naşirler ve talebeler içine girmeye namzeddir. Bazılarını zannederim, fakat kat'î hükmedemem. O genç, kuvve-i velayetle meydana atılacak bir zâttır.”[3]

-Adamın biri bir gün intihar etmeye teşebbüs ediyor ancak başaramıyor, berberde yine deneyeceğini söyleyince bir abide ona;gel kardeşim hayat kazandıran bir yer var deyip dersaneye getiriyor ve hayatı kurtuluyor.

*Bu hizmet kolay kazanılmış bir hizmet değildir.Zorluklarla elde edilmiştir.28 sene hapis hayatı,19 kere en ağır zehirlerle zehirlenme.

”1935'te Eskişehir, 1943'te Denizli, 1947'de Afyon ve 1952'de İstanbul'da mahkemelere çıkarıldı. Kastamonu ve Emirdağ'da gözetim altında tutuldu. Hayatının yaklaşık 30 yılını hapiste veya sürgünlerde geçirdi. Risale-i Nur Külliyatı'nı bu zor şartlarda tamamlamaya çalıştı. 1952'de tamamladı da, Allah'ın lütfuyla. Risale-i Nurlar 8 sene süren Afyon Mahkemeleri sonucunda Diyanet İşleri Danışma Kurulu tarafından teker teker incelenerek, imani ve İslami eserler olduğuna ve yayınlanmasında herhangi bir sakınca olmadığına karar verilerek beraat etti. Beratından sonra Risale-i Nur Külliyatı, Adnan Menderes'in talimatıyla harekete geçen Demokrat Parti Isparta Milletvekili Tahsin Tola tarafından yeni harflerle basıldı. Kur'an yolunda mücadeleyle geçmiş olan 87 yıllık hayatı, 1960'da Şanlıurfa'da Rahmet-i Rahman'a kavuşmasıyla sona erdi”

*Risale-i Nur hizmeti alışılmışın fevkinde farklı bir hizmet tarzı ortaya koymuştur.Bir tarikat değildir.

Tarikatta önce keramet sonra istikamet,risale-i nurda önce istikamet sonra keramet bile aranmaz.

*Riale-i Nur bahçesine teslimiyetle girmek,sadakatle sürdürmek gerektir.

Üstadı ve eserlerini anlamak veya anlatmak için ya onun kadar büyümeli veya onu ve serlerini komprime hülasalarla vecizelendirmeliyiz.

*Önceki kitaplarla risale-i nurun farkı şudur;Risale-i nur proğramın son versiyonudur.Herşeyin son çıkanı tercih edilir çünki gelişmiştir ve modeli farklıdır.

*Ahmet Gümüş hatırasında anlatıyor:

“Mustafa Polat,trafik kazasında vefat etmişti.Defin hazırlıkları yapılıyordu.Zübeyir ağabey,benden definle ilgili bilgi istedi,”Eyüp kabristanında yer varmış,oraya defnedilecek”dedim.”Kardeşim”dedi,”Ben bir gün Eyüp kabristanında dua edip geziyordum.Orada beni tanıyan meczub bir veliyle karşılaştım.Bana,”Zübeyir efendi,mareşalın mezarının etrafındaki mevtalar,onun azabından bîzar oluyorlar.”demişti.Sakın onun mezarına yakın bir yerden almayınız”dedi.”[4]

*Mustafa Birlik anlatıyor:"Ben tarikat meselesini sormadan Üstad Hazretleri, 'Canım kardeşim, Cenab-ı Hakk'a hamd olsun. 12 tarikattan ders verme iznimiz vardır. Ama kasem ederim ki hayatımda hiçbir tarikat dersi vermedim. Tarikat meyvedir, iman ekmektir' dedi.

*” Mustafa Sungur, Bediüzzaman’ın askeriye ile ilgili bir hatıratını da şöyle anlatmaktadır: “Eskişehir’de Yıldız Oteli’nde idik. 1951 Eylülünde beş tane jet uçtu. ‘İnşaallah bunlar bir gün böyle âlem—i İslam’a büyük hizmet edecekler’ dedi. Sonra da ‘Sungur’ dedi ‘askeriyede bir ruh var, o ruh benimle dosttur, bilmiyorum, ya o bir ferddir, ya bir topluluktur. Ya sağdır veya ölüdür, ya velidir veya kutubdur. Bilmiyorum; fakat bir ruh var ki o ruh benimle dosttur.’ Bir de Üstad, 1957’de Cahit Erdoğan’a söylemiş Kıbrıs konusunda ‘İnşaallah bir zaman tamamı bizim olacak’ demiş.”
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
asirda, bedi, bediüzzaman

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
ÜSTAD Bediüzzaman ve talebelerinin resimleri Korax Risalei Nur 1 03-23-2008 20:22
7- Bediüzzaman Başkumandan Olmuş Mudur? Korax Risalei Nur 0 03-14-2008 22:34
üstad Bediüzzaman ın hayatı Korax Risalei Nur 0 03-14-2008 22:29
Bediüzzaman Said Nursi Müslümanlari Korax Risalei Nur 0 03-14-2008 22:26
Bediüzzaman Said Nursî LeGoLaS Din Ve Tasavvuf 0 03-04-2008 16:30


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:19 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628