Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 09-02-2011, 16:49   #1
ALAKAZAM
Webmaster
 
ALAKAZAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2009
Mesajlar: 2.692
Tecrübe Puanı: 435
ALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud of
Standart Üzümün Faydaları Ve YararlarıSelçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Kara, kalori değeri yüksek olan üzümün kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir yönünden zengin olduğunu, A, B1, B2 ve C vitaminleri açısından da önemli bir besin kaynağı olduğunu kaydetti. Üzümün bazı karaciğer hastalıkları ve kansızlığın tedavisinde etkili olduğunu, yüksek tansiyonu da kontrol altında tuttuğunu kaydeden Prof. Kara, üzümdeki meyve asitleri ve liflerin mideye zarar vermeden, böbrek ve bağırsak sisteminin çalışmasını düzenlediğini dile getirdi. Prof. Kara, üzümün doğum kontrol haplarının yan etkilerini azalttığını vurgulayarak, kadınlara üzüm yemelerini tavsiye etti. Prof. zeki Kara, üzümün ideal bir diyet besini olduğunu da belirtti.


Üzüm kolesterolün düşmanı

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Bilimi Bölümü'nden Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, üzüm çekirdeği yağı gibi yenilebilir sıvı yağların sağlık için tüketilmesini öneriyor.

E VİTAMİNİ İÇERİYOR
Özcan,"Üzüm çekirdeği, yapısına oranla yüksek miktarlarda yenilebilir yağ içerir. Üzüm çekirdeği yağı, başta linoleik ve oleik asit gibi doymamış yağ asitlerince zengindir. Üzüm çekirdeği yağında yüzde 60-65 oranında bulunan Omega-6'da, Omega-3 yağ asidi gibi damar iç çeperlerini korur ve kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olur. Yine yapısında doğal olarak bulunan E vitamininin güçlü antioksidan etkisi sayesinde kötü kolesterol seviyelerini azaltabilir. Üzüm çekirdeği yağını doktorunuza danışarak kullanın" diyor.


Üzümün sağlık dolu içeriği

Üzümün temel bileşenlerini su, şeker ve asitler oluşturmaktadır. Bunlardan başka üzümde mineraller, azotlu maddeler, aroma maddeleri, enzimler, vitaminler ve fenolik bileşikler bulunur.

Yüzde 81-87’si su, yüzde 12-18’i karbonhidratlar, yüzde 0.5-0.6’sı proteinler, yüzde 0,3-0,4’ü ise yağdan oluşmaktadır. Ayrıca önemli oranda potasyum, C vitamini, A vitamini; eser miktarda da kalsiyum ve fosfor içermektedir. Üzüm kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir gibi mineral maddeler ve bazı vitaminler açısından zengin bir kaynaktır. Tabii bu durum taze veya işleme sonucu dönüştüğü mamul ürününe göre de değişmekte. Örneğin, yaş üzüm ile karşılaştırıldıklarında, kuru üzüm ve pekmez, daha az su içerdiklerinden daha yüksek kalorili, demir ve kalsiyum mineralleri bakımından daha zengindirler.

Antioksidan deposu üzüm

Üzümün antioksidan özelliği, içeriğindeki fenolik bileşiklerden diğer adıyla polifenollerden kaynaklanmaktadır. Üzümde yüksek düzeyde bulunan polifenoller doğal antioksidanlardır ve serbest radikalleri etkisiz hale getirmektedirler. Üzümün güçlü antioksidan özelliğinin E vitamininden 50, C vitamininden ise 30 kat daha fazla olduğu kanıtlanmıştır. Dolayısıyla kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı vücudu koruduğu, kalp ve damar sistemindeki dokulara esneklik sağladığı, yaşlanma etkilerini azalttığı gösterilmiştir.

Anti-aging mucizesi üzüm

Özellikle siyah üzümün kabuğunda çok miktarda bulunan resvetarol maddesi, doğada oldukça yaygın olan bir antioksidan polifenoldür. Resvetarol, dış koşullara, örneğin aşırı soğuğa, güneşe, sıcağa ve mantar enfeksiyonlarına veya kanser yapıcı diğer faktörlere karşı ürettiği koruyucu bir maddedir. Son yıllarda resvetarolün bilim adamları tarafından binlerce yıldır aranan gençlik iksiri olduğu öne sürülmektedir. Aynı zamanda üzüm çekirdeği özütü bağ dokusunda bulunan kolajeni güçlendirerek cildin saha sıkı ve elastiki olmasına katkıda bulunur. Cildin sarkmasını önler. Yanı sıra, saç dökülmesi için de bir çözümdür.

Üzüm çekirdeğinin mucizesi

Üzüm çekirdeği ödemden ağrıya, midedeki yanmadan damarların yenilenmesine kadar pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Yüksek tansiyon hastalarında zayıflamış kan damarlarını güçlendirdiği görülmüştür. Üzüm çekirdeği aynı zamanda omega deposudur. Üzüm çekirdeği yağının doymamışlık düzeyi yüzde 90’lar civarındadır. Kötü kolestrolün oksidasyonunu engelleyen üzüm çekirdeği, aynı zamanda atar damar duvarlarında lipit birikiminin oluşmasını engelleyerek, kolestrolle mücadele etmektedir. Tüm bunların yanı sıra vücutta alerji ataklarını başlatan histamin üreten enzimlerin salgılanmasını önler. Mide rahatsızlıklarında, özellikle ülser tedavisinde faydalıdır. Diyabet tedavisinde, kabızlık tedavisinde de etkilidir. Katarakt oluşumunu da engellemekte ve karaciğer rahatsızlıklarını gidermektedir.

Üzüm çekirdeği hangi durumlarda etkilidir?


Kan damarlarınızın yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız
Cildiniz cansız ve solgun görünüyorsa
Yüzdeki kırışıklıklar günden güne fazlalaşıyorsa
Kalple ilgili sorunlarınız varsa, ani kalp krizi riskinden korunmak istiyorsanız
Görme gücünüzde yaşlanmaya bağlı bozulma varsa
Şişlikler ve ödem sorunu varsa
Alerji probleminiz varsa
Midenizde yanma hissediyorsanız
Yüksek tansiyon sorunu yaşıyorsanız
Kolayca kanama ve morarma eğilimi varsa
Şeker hastalığınız varsa
Varis ve hemoroit gibi sorunlarınız varsa
Zinde ve sağlıklı bir yaşam istiyorsanız
Üzüm kabuğu mucizesi

Üzüm meyvesine antioksidan özellik kazandıran fenolik bileşenlerdir. Üzüm tanesinin etli kısmından elde edilebilen fenolik madde miktarı yüzde 10 veya daha azdır. Geriye kalan yğzde 90’lık kısmın 2/3’ü çekirdekte ve 1/3’ü ise üzümün kabuğunda bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar üzüm kabuğunun antioksidan özelliği ile damar açıcı ve yüksek kan basıncını düşürücü etki yaptığı, damar sertliğinin gelişmesini önlediği saptanmıştır.

Beyaz üzüm ile siyah üzümün farkı

Siyah ve beyaz üzümlerin fenolik madde içerikleri birbirinden oldukça farklıdır. 10 farklı üzüm çeşidinin kabuklarının incelendiği çalışmada siyah çeşitlerin, fenolik maddelerce beyaz çeşitlerden daha zengin olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla kırmızı ürünler daha güçlü antioksidan özelliklere sahiptirler. Siyah üzümlerde renk, maldivin, peonidin, pentunidin, siyanidin ve delfinidin gibi suda çözünür antosiyaninler tarafından oluşturulmaktadır.

Üzüm suyunun faydaları


Antioksidandır
Yaşlanmayla savaşır
Yüksek enerji kaynağıdır
İştah açıcıdır
Bağışıklık sistemini güçlendirir
Kan yapıcıdır
Yüksek kolestrolü düşürür
Hipertansiyon karşıtıdır
Kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucudur
İdrar söktürücüdür
Bağırsakları yumuşatır
Romatizma ve mafsal ağrılarında iyileştiricidir
Karaciğeri korur
Kanserden korur
Kalp-damar sağlığı için üzüm

Üzüm doğrudan veya dolaylı olarak çeşitli mekanizmalarla koroner kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Güçlü antioksidan özellikleri olan üzüm E vitamini, flavonoidler ve polifenoller gibi damar sertliğini önleyici bileşikler yönünden zengindir. Üzüm yangı karşıtıdır, kan pulcuklarının kümeleşmesini engeller, kötü kolestrolü düşürür, damarları gevşetir.

Kansere karşı üzüm

Fitokimyasal, bitkilerde doğal olarak bulunan, bitkiyi hastalıklara karşı koruyan kimyasal bileşiklerdir. Fitokimyasalların sadece bitkilerde değil, insanlarda da koruyucu etkileri olduğu saptanmıştır. Örneğin çeşitli mekanizmalarla kanser oluşturan hücereleri etkisiz hale getirdiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda fitokimyasal açısından oldukça zengin olan üzümün, içeriğinde bulunan flavonoid bileşiklerden kaynaklanan güçlü antioksidan özelliği ile DNA hasarını önlediği, böylece birçok kanser türüne karşı etkili olduğu tespit edilmiştir. Üzüm yemek borusu, mide, kalın bağırsak, karaciğer, akciğer, meme, yumurtalık, prostat, cilt ve kan kanserine karşı koruyucu bir meyvedir.

Şeker hastalarına doğal tedavi üzüm

Yapılan araştırmalarda kateşin, kuersetin, antosiyanin ve resvetarol gibi üzümün yapısında bulunan biyoaktif bileşenlerin, pankreasta beta hücre kaybını önleyerek ve beta hücrelerinin fonksiyonlarını iyileştirerek tip 2 diyabet hastalığında yüksek seyreden kan şekeri düzeylerinin düşmesine katkıda bulunduğu belirlenmiştir. Üzüm meyvesinde bulunan prosiyanidinler insüline hassas hücrelerde inslün benzeri etkiyle kan şekerini düşürmektedirler. Üzüm çekirdeği vücutta insülin etkinliğini artırarak hiperglisemi ile mücadele etmektedir
ALAKAZAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Lifli besinlerin faydaları ve yararları ALAKAZAM Şifalı Bitkiler 0 09-02-2011 16:47
Maydonoz Yararları ALAKAZAM Bitki Resimleri 0 02-08-2011 18:15
Sporlar ve yararları нüzüη Sağlık-Sağlıklı Yaşam 0 08-22-2008 09:55
Satranç'ın Yararları Yaso Yarışmalar 0 07-10-2008 11:54
Seksin Yararları AzRaiL Cinsellik ve Cinsel Bilgiler 1 06-21-2008 14:04


Şu Anki Saat: 03:30


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows