Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Bayanlar Klubü > Bayanlara Özel > Saç Bakımı

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Saçı Keşfedin

Saç Bakımı


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04-11-2008, 20:27   #1
 
_Seda_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 2.193
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 505
_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute
Lightbulb Saçı Keşfedin

Saç dökülmesini ve saç dökülmesi tedavilerini anlamak için öncelikle saçın yapısını anlamak gerekir. Biz de bunun için, saç dökülmesinin nedenleri ve saç dökülmesi tedavilerine girmeden önce, saçla ilgili genel bilgiler veremekle işe başlayacağız: Saç tipleri, saçın yapısı ve saçın yaşam döngüsü, vs.

Kıllarımızın çoğu ilk bakışta göremeyeceğimiz kadar ince olsa da, insan vücudu baştan sona kıllı deriyle kaplıdır. Sadece avuç içlerimizi, ayak tabanlarımızı ve dudaklarımızı kaplayan derimizde kıl kökleri bulunmaz ve dolayısıyla bu bölgelerimizde kıl çıkmaz. Kılın rengi, kalınlığı, cinsi ve yoğunluğu ırk, cinsiyet, yaş ve vücut bölgelerine göre farklılıklar gösterir. Kıllarımız en yoğun ve kalın olarak (bazı insanlarda burun ve kulaklar da dahil olmak üzere) baş ve yüzümüz, koltuk altımız, kasık bölgemiz, göğsümüz ve bacaklarımızda (erkeklerde) çıkar.

Bir erişkin vücudunda ortalama 5 milyon kıl bulunur. Bunların 1 milyon kadarı kafada bulunur. Kafa derisini kaplayan kılların (saç) sayısı ise 100.000 ile 150.000 arasında değişir.Yeni doğan bir bebeğin kafa derisinin santimetre karesinde 1.100 saç kökü bulunur. 25 yaşındaki bir insanda bu sayı 600''e düşer. 30-50 yaşları arasındaki saç yoğunluğu santimetre karede 250-300 civarındadır. Bu yoğunluk yaş ilerledikçe, belirgin saç dökülmesi olmadığı sürece, yavaş yavaş azalır. Bir saç kökü canlı kaldığı süre içerisinde ortalama 20 yeni saç teli üretir. Bu saç tellerinin her biri birkaç yıl büyümeye devam edebilir ve bir metrelik uzunluğa ulaşabilir. Ne var ki, her saç teli belli bir süre sonra dökülür ve yerini aynı kökten çıkan bir başka saç teli alır.

Kıllarımızın (ve saçlarımızın) bildiğimiz ve henüz bilmediğimiz birçok işlevi vardır. Bunların başlıcalarına aşağıda değinilecektir.

Kıllarımızın (ve saçlarımızın) en önemli görevlerinden biri vücudumuzu ısı kaybına karşı korumaktır. Derinin hemen üzerindeki havayı tutarak o bölgede gözle görülmez bir yalıtım tabakası oluşturur. Kıllarımız aynı zamanda derimizin yüzey alanını artırarak vücut ısımızın yükseldiği durumlarda veya sıcak hava şartlarında ter bezlerinden salgılanan terin buharlaşmasını hızlandırıcı rol oynar.

Kıllarımız derimizin epidermis tabakasını ufak çaplı travmalardan ve aşındırıcı etkilerden koruyan güçlü bir kılıftır. Daha da önemlisi, kıllarımız güneşten gelen ultraviyole ışınlarının derimize ulaşmasına engel olan doğal bir filtre işlevi görür. Böylece derimiz ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerine karşı korunmuş olur.

Kıllarımız dokunma duyumuza yardımcı olan önemli organlardır. Özellikle kaş ve kirpiklerimiz gözümüzün çevresinde dokunma duyumuzun hassasiyetini artırarak sinir sistemimize yardımcı olurlar.

Kılların kişilerin kendilerine has kokularını taşıdığı da öne sürülmektedir. Bu kokular kişinin tanınmasını ve karşı cinsi kendine çekmesini sağlamaktadır.

Kıllar sadece biyolojik olarak değil, aynı zamanda psikolojik olarak da önemli organlarımızdır. Saçlar hem erkek, hem de kadınlar için kişiliklerini ifade etme ve erkeksilik veya kadınsılıklarını ortaya koyma aracıdır. Özel saç modelleri belli sosyal gruplara aidiyeti, kişisel veya sosyal bir tavrı, hatta sadece bir duyguyu ifade etmek veya karşı cinsin dikkatini çekmek için tercih edilebilmektedir. Öte yandan kadınlar için yüz veya gövdelerindeki aşırı kıllanma ne kadar can sıkıcı bir durumsa, erkekler için de sakal, saç ve vücut kıllarının olmaması veye dökülmesi o kadar sıkıntı kaynağı olmaktadır.Erkek tipi saç dökülmesi, her toplumda oldukça sık rastlanan bir durum olmasına rağmen, pek çok erkek ve kadın için önemli bir sorundur. Bu insanlar saçlarının yeniden çıkmasını sağlamak, saç dökülmesinin görüntüsünü bir şekilde telafi etmek veya kalan saçlarını korumak için birçok yola başvurmaktadırlar. Dolayısıyla bazı kişiler için saçın ikincil işlevleri, birincil işlevlerinden daha fazla öneme sahip olabilmektedir.

Saç Tipleri
İnsan vücudunda yapısal olarak üç tip kıl bulunur. Bunlar vellus, terminal ve ara kıl tipleridir.

1. Vellus kılları
Bunlar bir ya da iki santimetre uzunluğundaki kısa tüylerdir. Çok az pigment içerir, ya da hiç içermezler; dolayısıyla renksizdirler. Köklerine bitişik yağ bezleri yoktur. Bu tüyler gövdelerinde medulla katmanı içermezler. İnce ve yumuşaktırlar. Kozmetik açıdan önem taşımazlar.

2. Terminal kıllar
Saçlar ve çoğu insanın gövdesinde çıkan kalın kıllar bu tiptedir. Bitişik yağ bezleri olan kıl köklerinden çıkarlar. Terminal kıllar uzun ve koyu pigmentli kıl lifleri ve bunların ortasında yer alan medulla katından oluşmuştur.

3. Ara kıllar
Bu tip kıllar hem vellus, hem de terminal tiplerin özelliklerini gösterirler. Medullaları vardır ve terminal tiplerden daha az olmak üzere bir miktar pigment içerirler.

Saç dökülmesi sürecinde terminal ve ara saç kökleri bir daha terminal saç çıkarmalarına engel olan bir takım değişimler geçirirler. Saçların döküldüğü bölgelerde saç kökleri terminal kıl değil, vellus kılı çıkarmaya başlarlar.

Saçın Yapısı
Saçlar uzun, keratin içerikli yapılardır. Keratin kopmaya ve aşınmaya dayanıklı bir proteindir. Tırnaklar da keratin yapıdadır. İnsan vücudundaki diğer proteinler gibi keratin de amino asit olarak adlandırılan küçük moleküllerin birleşmesinden oluşmuş büyük bir moleküldür. Amino asitler tespih taneleri gibi ardarda dizilerek büyük proteinleri oluştururlar.Tek bir saç telinin çapı, kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte, 0,05 ile 0,09 milimetre arasındadır.Epidermis derinin en dış tabakasıdır. Her saç teli epidermisteki bir çentikten
çıkar. Saç iki bölümden oluşur: Saç kökü ve saç gövdesi.

Saç kökü

Saç teli saç kökünden çıkar. Bu, kafa derisinin yağ tabakasına gömülmüş, çay bardağına benzer yapıda küçük bir girintidir.

Saç kökünün deri içinde kalan kısmının en uç bölümüne saç soğanı denir. Saç soğanı canlı ve sürekli bölünen hücrelerden oluşmuştur. Bu hücreler silindirik yapıdaki uzun, ince saç liflerini üretirler. Saç soğanında ayrıca, saça rengini veren pigmentleri üreten hücreler de bulunur. Bu pigmente melanin, onu üreten hücrelere de melanosit denir. Erkeklik hormonlarının (androjenler) reseptörlerinin de bu bölümdeki hücrelerin üzerinde olduğu bilinmektedir.Saç soğanının en dip kısmında dermal papilla olarak adlandırılan ve damar yumağı içeren yapı bulunur. Bu yapı saçların büyümesi ve beslenmesi için çok önemlidir. Her bir saç kökü bir iç ve bir dış kök kılıfı tarafından çevrelenmiştir. Dış kök kılıfının sonlandığı yerde epidermis başlar.Saç kökünün çevresinde ve bitişiğinde bir takım salgı bezleri de bulunur. Bunların en önemlileri saçları kayganlaştıran yağı (sebum) salgılayan yağ (sebase) bezleridir.

Saç gövdesi

Saçın derinin dışında kalan kısmına saç gövdesi denir. Saç gövdesi keratine dönüşmüş ölü hücreler, bunları bir arada tutan bazı maddeler ve bir miktar sudan ibarettir. Saçı kesilen kişinin hiçbir acı hissetmemesinin nedeni işte bu yapıdır.

Saç gövdesi üç tabakadan oluşur. En içteki tabaka medulla olarak adlandırılır ve sadece uzun ve kalın saçlarda bulunur. Keratin liflerinden oluşan korteks saçın orta tabakasını oluşturur. Saç teline esneklik, sağlamlık ve renk veren katman kortekstir. Saç gövdesinin en dış tabakası kütikül olarak adlandırılır. Bu renksiz ve ince tabaka ölü hücre kalıntılarının 6-10 kat halinde birbirlerinin üzerine sarılmasından oluşmuştur ve saç korteksini koruyucu bir görev üstlenir.


Saçın Yaşam Döngüsü

Saç kökleri uzun bir gelişme dönemi ve bunu takip eden daha kısa bir dinlenme döneminden oluşan bir yaşam döngüsü içindedirler. Dinlenme döneminde saç teli köküne bağlıdır, fakat artık büyümez. Dinlenme döneminin sonunda ise saç dökülür ve yerine aynı kökten başka bir saç büyümeye başlar. Böylelikle yeni bir döngü başlamış olur.

Saç köklerinin bu büyüme-dinlenme döngüsünün uzunluğu genetik koda bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Saç kökleri yaş ilerledikçe saç üretimini azaltıp, daha uzun süreyi dinlenme evresinde geçirmek üzere programlanmışlardır.

Saçın yaşam döngüsü üç evreden oluşur:
1. Anajen (büyüme) evresi

Bu evre saç kökünden çıkan saçın büyüdüğü dönemdir. Kafa derisindeki kılların anajen evreleri 3 ila 5 yıl sürer.

2. Katajen (ara) evresi

Büyüme evresinin sonunda saç kökleri kendilerini dinlenme evresine hazırlarlar. Saç kökünün büyüme döneminden dinlenme dönemine geçiş yaptığı bu aralığa katajen evresi denir ve 1-2 hafta kadar sürer. Katajen evresinde saç kökü en dip bölgelerinden başlayarak kendi içine çöker.

3. Telojen (dökülme veya dinlenme) evresi

Bu, saç kökünün dinlenme evresidir. Yaklaşık 3-4 ay süren bu dönem sonunda saç, kökünden ayrılır ve düşer. Bu evrenin sonunda bu saç telinin ayrıldığı yerden yeni bir saç çıkar ve böylelikle yeni bir döngü başlar.Anajen (büyüme) evresi saçın yaşam döngüsünün %90''ını oluşturur ve 1.000 gün veya daha fazla sürer. Yaklaşık 10 gün süren katajen (ara) ve yaklaşık 100 gün süren telojen (dinlenme) evreleri ise geri kalan %10''luk bölümü oluştururlar. Bu, herhangi bir zamanda, saçların %10''unun ara ve dinlenme evrelerinde olduğu, dolayısıyla uzamadığı anlamına gelir. Bu saç kökleri kafa derisi üzerinde rastgele bir dağılım gösterdiklerinden saçsız bölgeler oluşturmazlar.
__________________
yenihindigif6ec

imza.
_Seda_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 09-11-2008, 01:23   #2
 
funsah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2008
Mesajlar: 1.456
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 370
funsah is on a distinguished road
Standart

€megin€ sağLık..
__________________
00kg
FuNSaH
funsah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
keşfedin, saçı

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:27 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628