Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Yaşam ve Eğlence > Sağlık-Sağlıklı Yaşam > Sağlık - Genel

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Çay'ın Faydaları

Sağlık - Genel


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 12-14-2008, 23:05   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Çay'ın Faydaları

Çay'ın Faydaları

Çağımızda, zenginlik parayla değil bilgiyle ölçülüyor. Dünyanın dört bir köşesinde üretilen sayısız bilgiye sahip olabildiğiniz ölçüde güçlüsünüz. Bu gidişatı gömemezlikten gelmek yok olmayı göze almak demektir.
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte besin tüketiminde hazır gıdalara yönelme ve bunun yanında çay, kola gibi içeceklerin tüketiminin artmasına neden olmuştur. Aile veya arkadaş ziyaretlerinde, kahvaltıda, kahvede ve dolayısıyla gittiğimiz değişik yerlerde içtiğimiz çay bizden ne götürüyor ve bize ne getiriyor. Basında da zaman zaman çaydan bahsedilmekte ve bazen de tartışma konusu olabilmektedir. Ama her şeyden önemlisi bizim insanımızın en fazla tükettiği içecek hiç şüphesiz ki çaydır. Türk halkının %90’ı günde en az bir kere çay içiyor. Türkiye’de su dahil içilen soğuk-sıcak meşrubatın %42’si su ve %39’unu çay oluşturmaktadır. Ülkemizde kişi başına içilen çay ortalaması 7 bardaktır(5).
Bir efsanede Çinlilerin ilk kez İ.S. 2700 yıllarında çay yapraklarını suda haşlayarak suyunu içmeye başladıklarından söz edilir. Memleketimizdeki çay ziraatı 19. yüzyılın sonlarında başlamıştır. İlk denemeler 1888 yılında Bursa’da yapılmış fakat başarısız olunmuştur. 1924 senesinde Kafkasya’dan getirilen tohumlarla Rize ilinde denemeler yapılmış ve olumlu sonuç alınmıştır.1939 yılında çıkarılan 3788 sayılı çay kanunu ile çay ziraatı büyük bir hızla gelişmiştir(1,2). Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine göre ülkemizde 1998 yılında 177.850 ve 1999 yılında da 199.150 ton civarında kuru çay üretilmiştir. Ülkemizde ortalama 170-200 bin ton civarında yıllık kuru çay üretimi gerçekleşmektedir. Dünyanın en büyük çay üreticileri Hindistan, Çin, Gürcistan, Türkiye ve İran’dır.
ÇAY’ın FAYDALARI

1- Çay keyif verici olarak içilmesinin yanı sıra, eczacılıkta yapraklarından kafein elde edilmektedir.
2- Yemeğin üzerine içildiğinde sindirime yardımcı olur(8). İçerisindeki bazı kimyasal maddeler (Bakır, Çinko v.b. gibi) enzimlerin aktivitelerini artırır.
3- Çayda P vitamini yüksek miktarda bulunmaktadır. P vitamini kan damarlarının duvarlarını kuvvetlendirir ve özellikle kılcal damarları esnekleştirip ani kanamaları önler (10).
4- Kafein ve tanenin psikolojik etkileri ile tıp literatürleri ishal hastalığı çeken kişiler için yardımcı olduğunu tespit edilmiştir (9).
5- Bugünkü bilgilerimize göre kahve gibi çayda kafein içermektedir. Bir bardak çayın kafein içeriği özdeş miktardaki kahvenin içeriğinden yaklaşık %50 daha azdır. Normal şekilde yapılan demleme ile çayda bulunan kafeinin yaklaşık %80’i deme geçer. Buna göre 5-6 bardak çay içen bir kimse ortalama 300 mg. Kafein alıyor demektir. İnsan sağlığı üzerine kafeinin etkileri geniş şekilde araştırılmıştır(8,11). Yıllardır migren baş ağrılarının tedavisinde kullanılan kafein, günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. Kafein, bu etkisini baş ağrısına sebep olabilen baştaki genişlemiş kan damarlarını daraltarak gösterir(18).
6- Çay yapraklarında %1.5-4 kadar kafein, %10 kadar tanen maddesi ihtiva ettiği alkaloitlerden dolayı bariz idrar söktürücü etkisi vardır(1).
7- Siyah çayda balık etinde ve taze yeşil sebzelerde bulunan K vitaminine yakın miktarda bu vitaminden bulunmaktadır. Günde 5-7 bardak çay içilirse vücudun K vitamini ihtiyacı karşılanmış olur(1).
8- Uyku giderir ve canlılık verir. Özellikle uzun yol şoförleri sürekli araba kullandıklarından dolayı üzerlerine çökmüş olan ağırlığı atmalarında önemlidir. Öğrenciler ders çalışmaları esnasında içecekleri bir bardak çay onlara zindelik verir(8).
9- ABD’deki Lowa, İsviçre’deki Goeteborg Üniversiteleri tarafından ortaklaşa yapılan araştırmada siyah çayın içinde bulunan bileşimler, diş çürüklerini ve ağız içinde asit oluşturan bakterilerin etkin hale gelmesini önlüyor. Siyah çay Glucosyltranferase enzimi üzerine etki yaparak ağızdaki bakterilerin kümelenerek dişlere yapışmasını önlüyor ve dişlerde oluşan yabancı madde birikimini azaltıyor (5).
10- ABD’li araştırmacılar düzenli olarak günde iki bardak çay içilmesi halinde kalp damarlarına yararlı olacağını belirtmektedirler (17).
11- Sıkıntıya karşı çay içilir (12). İnsanın sıkıntılı olduğu günlerde halk tabiriyle efkar dağıtmak amacıyla bir fincan çay içilmesi kişinin iç ruhi yapısını rahatlatır.
12- Balgam söktürücü özelliği vardır (12). Limonlu çay üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Ayrıca sıcaklığı nedeniyle balgamı yumuşatarak söküp atılmasına yardımcı olur.
13- ABD’deki Keck Tıp Okulu ve Çin’deki Şanghay Kanser Enstitüsü uzmanları, çayın içindeki anti oksidan bileşik polyphenols’un midede kansere neden olabilen kimyasal maddeleri parçalayarak yok ettiğini bildirmektedirler. Araştırmaya göre, siyah ve yeşil çay içenlerin idrarlarında kansere yol açan kimyasal maddeler daha az görülmekte ve kalp hastalıkları riskinin yanı sıra mide ve yemek borusu kanserini de azalttığı tespit edilmiştir(5,6).
14- Su ihtiyacını giderir v.b....
15- Koyu ama soğuk bir çay hararet gidericidir
16- Yeşil çay kullanan Çinlilerin, prostat ve göğüs kanserine , Batı ülkelerinden % 58 daha az tutulduğunu belirterek, günde en az üç bardak içilmesini öneren ABD’nin “The Nature “ dergisi, yeşil çayın tümoral gelişimi engellediğini ifade ediyor. Çayın bünyesindeki C ve E vitaminleri, selenyum ve magnezyum mineralleri ile kateşin maddesi sayesinde kanserin önlendiği ileri sürülüyor (3,4).
17- Yeşil çayın değişik kanser risklerini azalttığı kan kolesterol seviyesini düşürdüğü, yaşlanmayı geciktirdiği tespit edilmiştir. Yeşil çayın özellikle yemek borusu kanserini erkeklerde %57, kadınlarda %60 oranında önlemektedir (7).
18- Japonya Hamamatsu tıp merkezinde görev yapan Dr. M. Yamada yeşil çayın değişik bakterilerin gelişmesini engellediği, gastrit hastalığında etkili olan Helicobacter pylori’ye karşı güçlü bir antibakteriyel etki gösterdiğini tespit etmiştir (7).DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

1- Kolalı meşrubatlar ile kahve, çay ve kakao da metilksantinler, kafein, teobramin ve teofilin bulunmaktadır. Fazla miktarda alınan kafein, merkezi sinir sistemine etkili olarak baş ağrısı, sinirlilik ve karın ağrısı yapabilmektedir (16).
2- Yemekle veya kahvaltıyla birlikte içildiğinde içerisindeki tanen maddesi, yiyecek maddesinde ki demiri bağlayarak, çözünmeyen bileşikler yaptığı ve bağırsaktan emilip vücuda geçmesini engellediği herkes tarafından bilinmektedir. Dolayısıyla demire dayalı anemi hastalığının sebeplerinden biride yemeklerle birlikte içilen çaydır (8, 15)
3- . Kişisel duyarlılığa ve tüketilen miktarlara bağlı olarak bazı durumlarda, kafeinli içeceklerin peptik ülserlerin, kalp- damar hastalıklarının, anormal doğumların ve merkezi sinir bozukluklarının oluşumunda risk faktörü olabileceği de gözlenmiştir(18).

4- Günde bir iki kez çay ve kahve içmekten yaşlılar hoşlanabilir. Ancak bu içecekler yemekle birlikte tüketilmemeli, çayın ise açık ve limonla içilmesi tercih edilmelidir. Gebelik döneminde vücudun demir ihtiyacı arttığından, demir emilimini azaltan çay, yemekle birlikte tüketilmemelidir. Yine çocukların beslenmesinde süt yerine çay ayran yerine gazoz verilmemelidir (14).
5- Aşırı sıcak içilen çaylar, dudak, dil, ve boğazda tahribatlara neden olabilir ve sonuçta istenmeyen hastalıklar ortaya çıkabilir.
6- Doğu Karadeniz Bölgesinde 30 üretici çay bahçesinden toplanan çay yapraklarının bakır kapsamlarının 10 ila 26 mg. arasında değiştiği tespit edilmiştir (11). Bakır, çay bitkisinde klorofil oluşumunda olduğu gibi solunum olayında da etkin rol oynar. Çayda bulunması gereken bakır miktarı 40 mg.’ın altındadır.. K.T.Ü. Kimya Bölümünde çay üzerine yapılan araştırmalarda bu miktarın 100 mg’ın üzerinde olduğu tespit edilmiştir (17). Günlük bakır ihtiyacımız 1-2 mg./gün’dür (8). Bakır toksik etki gösteren bir maddedir. Yüksek miktarda alındığında zehirlenmelere yol açabilir.
7- Çay ve kola , kan basıncını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tür içecekler ileri yaş gurupları için risk oluşturmaktadır(14).
8- Mevcut çay bahçeleri tohumla tesis edilmiştir.Tohumla kurulmuş çay bahçelerinde genetik açılmalar nedeniyle verim ve kalite düşük olmaktadır. Çelikle çoğaltmada ortalama %30 verimdeki artışın yanında çayın tadına tesir eden ve önemli bir faktör olduğu kabul edilen polifenol miktarıda %5 daha fazlalık göstermektedir (13). Bu araştırma sonucuna göre Rize çayında polifenol miktarı düşük olduğundan dolayı istenen tat ve lezzet miktarıda düşüktür.
9- Uzun müddet ve fazla miktarda çay kullananlarda teizm adı verilen uykusuzluk,sık sık uykudan uyanma, iştahsızlık, ishal, zayıflama ve sinirlilik halleri ile kendini gösteren hastalıklar belirir (2).
10- Çay zehirlenmesi, hem kısa bir sürede ve hem de fazla miktarda (600mgr/gün’den fazla) kafein tüketilirse kahve zehirlenmesine çok benzeyen müzmin zehirlenme görülebilir. Sonuçta sindirim bozuklukları, uykusuzluk ve çarpıntılarla kendini belli eder. Had zehirlenmede ise daha çok çarpıntı, kalp atışında hızlanma ve beyinde aşırı uyarılma görülür(1,8).ÇAY NE ZAMAN ve NASIL İÇİLMELİ

Çay Dünyada sudan sonra en fazla içilen bir içecektir. Ülkemizde kişi başına yıllık kuru çay tüketimi 1700 gr.’dır (13). Çay kahvaltılarda ve yemeklerle birlikte içilmemeli. Kahvaltılarda çay yerine süt veya bir elma , portakal gibi meyvelerle yapılması dengeli ve yeterli beslenme için gereklidir.Çay içerken açık çayı tercih etmeliyiz, yemeklerden hemen önce ve sonra çay içmemeye özen göstermeliyiz. Koyu ve bayat çayları tercih etmemeliyiz. Zaman zaman da olsa siyah çay yerine yeşil çaylara yer ayırmalıyız. Diğer bitkisel çayların bir takım hastalıklara iyi geldiği tıp dünyası tarafından tasdik edilmektedir. Örneğin kekik çayının öksürüğe iyi geldiği gibi. Eğer çay içmek istiyorsak yemeklerden en az bir saat sonra orta demde veya açık içilmelidir, çocukların, yaşlıların, gebe hanımların içecekleri çay açık ve limonlu olması tercih edilmelidir. Günlük içilecek çay miktarı normal demde 6-7 bardak olmalı ve çok sıcak içmemeye ve de içerken de acele etmemeye özen göstermeliyiz.
Sonuç olarak kafein, ağız yolu ile alındıktan sonra 30 dakika içinde kan plazmasında en üst seviyeye ulaşır. Daha sonra kan yoluyla bütün vücut dokularına yayılır ve aynı zamanda süte de geçebilir. Kafeinin yarılanma ömrü (yarısının vücuttan atılması için gerekli zaman) yaş, cinsiyet, hormonal durum, ve/veya sigara içmeye bağlı olarak bir saatten birkaç güne kadar değişir(18).
Fazla miktarda içildiğinde mideye zararı olabilen, uyku kaçıran siyah çayın yerine yeşil çayları içmek daha yararlıdır.
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
Çayın, faydaları

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Vebaotu faydaları hacker_hüso Şifalı Bitkiler 1 09-13-2008 03:42
Ayısarımsağı ve faydaları hacker_hüso Şifalı Bitkiler 1 09-13-2008 03:42
AğLamanın faydaLaRı нüzüη Sağlık-Sağlıklı Yaşam 0 08-22-2008 09:52
Kan Vermenin Faydaları Yaso Sağlık - Genel 0 04-01-2008 17:37
Çay'ın sorunları ele alındı LeGoLaS Ekonomi Ve Yatirim Araclari 0 03-13-2008 22:21


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:18 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628