Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Yaşam ve Eğlence > Sağlık-Sağlıklı Yaşam > Sağlık - Genel

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Akut sinüzitler

Sağlık - Genel


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12-22-2009, 18:48   #1
Moderator
 
Üyelik tarihi: Nov 2008
Mesajlar: 1.373
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Sevgi is on a distinguished road
Standart Akut sinüzitler

AKUT SİNÜZİTLER
Sinüs İçindeki mukus akımı her zaman sinüsün doğal deliğine doğrudur. Bu deliğin tıkanması sonucu sinüzit ortaya çıkar.


Sinüsün doğal deliğinin burun yan duvarından görünüşü.


Tüm sinüsler burun boşluğu ile bağlantılı olup burun solunumu esnasında sürekli sünüslere hava giriş çıkış vardır.Sünüsün doğal deliğini tıkamış bir burun polibi kronik sinüzik nedenidir.
Hazırlayan: Prof. Dr. Sami KATIRCIOĞLU


Halk arasında çoğu kişinin kendinde olduğunu sandığı sinüzit enfeksiyonu aslında çoğu kişide mevcut değildir. Yine başlıca semtomu başağrısı olarak bilinen sinüzitin başağrısı belki de en nadir görülen semptomdur.

İnsan yüzünde 7 adet sinüs bulunmaktadır.

Sinüz denilen yapılar kafatası içinde bulunan içleri hava dolu boşluklardır. Tam olarak görevleri bilinmemekle beraber, insan sesinin tınısını ayarlamakta rol oynarlar, bir başka görüş ise sinüslerin içleri hava dolu yapılar olarak kafanın ağırlığını azaltmakla görevli olmalarıdır. Sinüsler, burun ile bağlantıları olan, yani burun içine açılan delikleri olan yapılardır ve burun solunumu esnasında özellikle solunumun nefes verme fazında, içine hava giren boşluklardır. Sinüsler içine hava girip çıktığı sürece, hiçbir fonksiyonel bozukluk göstermezler, bu nedenle çekilen sağlıklı sinüs grafilerinde, sağlıklı sinüsler içleri hava dolu olduğu için koyu siyah görüntü verirler. Herhangi bir nedenle sinüslerden bir ya da bir kaçına hava girişi bozulduğu anda ise sinüzit denen tablo ortaya çıkar.

Sinüslerin kataral (nezle gibi) veya süpüratif (iltahaplı) enfeksiyonu bir ya da birkaç sinüste olabilir. Sinüslerin tümünün enfeksiyona katılması ile ortaya çıkan tabloya pansinüzit adı verilir.

Sinüslerin burun ile bağlantılarının bozulmasına çeşitli sebepler yol açabilir. Bu bağlantıyı bozan sebeplerin başında uzun süren ve iyi tedavi edilmeyen nezleler gelir. Nezle esnasında burun mukozasında ve buna bağlı olarak sinüslerin burna açılan deliklerinde oluşan ödem, sinüsün burun ile olan hava yolu bağlantısını keser ve havasız sinüs ortamında, enfeksiyon başlar. Bunun dışında burundaki çeşitli allerjik olaylar, yine mukozada yarattıkları ödem ile sinüzite yol açarlar. İleri dereceli burun orta bölmesi eğriliklerinde, eğer eğri kısım sinüsün burun ile bağlantısını bozuyorsa, yine böyle bir sinüzit tablosu ortaya çıkar. Burnun yan duvarlarında bulunan alt ve orta konka denilen fizyolojik dokuların çeşitli nedenlere bağlı olarak büyümesi ve sinüsün deliklerini kapatması da bir diğer sinüzit nedeni olabilir.

Buraya kadar sayılan tüm sinüzit nedenleri, doğrudan bağlı nedenlerdir, bu nedenle bu sebeplerin tümüne rinojen nedenler denir. Nadir olarak sadece maksiller sinüste görülen sinüzitin bir nedeni de diş kökenlidir. İki köpek dişinin kökü ve yanakta yeralan maksiller sinüs arasında çok ince kemik lamina (duvar) vardır. Bu nedenle bölgedeki diş enfeksiyonları esnasında, bölgeden diş çekimi esnasında, bu boşluk maksiller sinüs tabanından ağız içinin mikroplu ortamı ile bağlantılı hale geçer ve sinüzit tablosu ortaya çıkar. Bu sinüzitin diğerlerinden farklı oluşu her zaman tek taraflı ve hasta diş ya da diş çekimi olan bölgede komşu olmasıdır. Burun kökenli sinüzitler de daha ziyade birkaç sinüs birlikte enfeksiyon iştirak eder. Diş problemi dışında ortaya çıkan sinüzit olguları tek taraflı olduğu sürece her zaman şüphe ile karşılanmalı ve bir burun içi ya da sinüs tümörü açısından dikkatle değerlendirilmelidir. Akut sinüzit dört haftalık bir sürede düzelmelidir. Bu düzelme medikal tedavi ile olabildiği gibi, viral kökenli sinüzitlerde kendiliğinden de olabilir. Dört taraftan daha fazla süren sinüzit kronik sinüzit sınırları içine girer.

Burun kaynaklı sinüzitlerde genellikle St. pnömonia, H. influenza, B. catarhalis gibi bakteriyal ajanlar ve viral ajanlar rol oynarlar, kronik sinüzütlerde ise bu ajanlara anaerop ajanlar (oksijensiz ortamda yaşayabilen) eklenirler.

Akut sinüzit belirtileri başında burun akıntısı gelir. Önden ya da arkadan genize doğru sarı yeşil bir akıntı mevcuttur. Bu akıntı ile beraber burun tıkanıklığı mevcuttur. Sinüzitte ateş nadir görülür. Baş ağrısı özellikle sinüslerin kapandığı dönemde mevcuttur. Baş ağrısı daha çok kronik sinüzite ait bir bulgudur. Akut sinüzitlerde nadiren de olsa burun mukozasının tahrişine bağlı burun kanamaları da görülebilir. Akut sinüzitlerde burunda konka adı verilen etlerin büyümesi sonucu östaki borusu(geniz ile kulak arasındaki kanal) blokajı ve orta kulak tipi geçici işitme kaybı, geniz arkası akıntısının sonucu olarak farenjit ve larenjit (ses kısılması) gibi belirtilerde ortaya çıkabilir. Sinüzit esnasında ortaya çıkan ağrı baş ağrısından çok hasta olan sinüsün bulunduğu bölgede olan ağrıdır, frontal sinüzit denen alın bölgesindeki sinüslerin enfeksiyonunda ağrı kaşın altına doğru yayılır, bu ağrının bir diğer özelliği de sabah başlayıp öğlene doğru azalmasıdır. Etmoid sinüs adı verilen sinüsler gözün iki yanında yer alırlar ve bu sinüsler içinde enfeksiyona en sık uğrayan sinüslerdir, labirente benzer yapısı olan bu grup, koku alma bozukluğu ortaya çıkabilir. Bu sinüsler özellikle çocukluk yaş grubunda en çok hastalanan sinüslerdir ve çocuklarda geniz eti varlığı ile oluşan bulgularla çoğu kez karışır. Yanak bölgelerinde yer alan maksiller sinüzitlerde ise yanak bölgesi basmakla ağrılıdır, enfeksiyona bağlı olarak bölgede ödem de mevcuttur. İyi tedavi edilmeyen sinüzitlerde enfeksiyon alt solunum yoluna inince trakeit gibi semptomlar ve buna bağlı olarak kuru öksürük ortaya çıkar. Ateş, halsizlik, iştahsızlık, tümü enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi sinüzite ait sekonder semptomlardır.

Sinüzit tedavisindeki en önemli nokta, kapanmış olan sinüslerin doğal deliklerinin tekrar buruna açılması ve sinüslerin yeniden havalanmasıdır. Sinüslerin doğal deliklerinin açılması kendiliğinden gerçekleşirse akut sinüzitte kendiliğinden düzelecektir. Eğer bu tıkanıklık 4 haftayı aşarsa kronik sinüzit dönemi başlar. Akut sinüzit döneminde yapılacak tıbbi tedavinin başında kültür ve antibiogram sonucu seçilen etkene uygun bir antibiotik gelir. Medikal tedaviye mutlaka sinüslerin doğal deliklerini açıcı dekonjestan denilen, bu bölgede ödemi giderici ilaçlar eklenmelidir. Yine bölgesel etkili dekonjestanların (burun damlaları) kullanımı beş günü aşmamak şartıyla uygundur. Son yıllarda sinüsün doğal deliklerindeki ödemi daha hızlı ortadan kaldırarak sinüsün drenajını ve havalandırmasını sağlamak amacıyla bölgesel ve yüzeyel etkili kortizon kullanımı mevcuttur. Allerjik kökenli olduğu bilinen ya da tahmin edilen olgularda antiallerjik ilaçlardan faydalanılabilir. Ağrı kesiciler ağrılı olgular da kullanılmalıdır. Tüm bu tedaviler son yıllarda güncel olan steril deniz suyu spreyleriyle desteklenmelidir. Bu deniz suyu spreyleri ile yapılan burun lavajları mekanik olarak sinüs deliklerini temizleyip açılmalarına yardımcı olacaktır.

Kronik sinüsit tedavisi ise cerrahidir. Özellikle son 10 yılda FESS (fonksiyonel endoskopik sinüs surgery) adı verilen endoskopik operasyonlarda ciddi başarılar elde edilmiştir. 4 mm. çapında çeşitli endoskoplarla burun içinden girilerek sinüslerin delikleri açılmakta ve normal burun fizyolojisi bozulmadan hastalığa sebep olan patoloji ortadan kaldırılmaktadır. Daha önceki yıllarda uygulanan doğrudan sinüs duvarlarını kırarak sinüs içinin temizlenmesi prensibine dayanan operasyonlar oldukça brutal olup aynı zamanda fizyoljiyi düzeltmediklerinden, yani sinüsün doğal deliğini açmadığından hastalara erken dönemde fayda sağlayabilse de, geç dönemde olayın nüks etmesine neden olmaktadır. Minimal noninvazif bir cerrahi olan FESS lokal anestezi altında yapılabilmekte, burun fizyolojisini bozmadan hastalığı tedavi edilebilmekte ve başarı oranı son derece yüksek bir cerrahi girişimidir. Başarılı ellerde komplikasyon oranı minimale inmektedir. Sinüzit tanısında bilgisayarlı tomografi adeta bir çığır açmış eskiden kullanılan konvaksiyonel sinüs grafiklerinin özellikle uygulanan cerrahi müdehalelerde fazla önemi kalmamıştır.

Sonuç olarak uzun süren ve iyi tedavi edilmeyen basit nezleler sonucu ortaya çıkan sinüzitler iyi tedavi edilirse akut sinüzit döneminden geri dönebilir ve birtakım cerrahi girişimlere gerek kalmaz. Nezle döneminden önceki direnci artırıcı faaliyetlerin önemi sinüzitten korunmak amacıyla her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır.
Sevgi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
akut, sinüzitler

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Akut Bronşit Yaso Çocuk Sağlığı ve Bakımı 0 10-02-2008 10:05
Akut lenfositik lösemi Yaso Çocuk Sağlığı ve Bakımı 0 10-02-2008 10:05
Akut çocukluk dönemi lösemisi Yaso Çocuk Sağlığı ve Bakımı 0 10-02-2008 10:02
Akut işitme kaybı Yaso Tıp 0 09-24-2008 16:41
Akut BronŞİt LeGoLaS Çocuk Sağlığı ve Bakımı 0 03-22-2008 18:20


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:28 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628