Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Yaşam ve Eğlence > Sağlık-Sağlıklı Yaşam > Sağlık - Genel

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Sol Kol Uyuşmasının Nedenleri

Sağlık - Genel


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 04-28-2010, 11:01   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Sol Kol Uyuşmasının Nedenleri

Kalbiniz mutlaka uyarıyor neden olur neden uyuşur kalple ilişkisi varmı neden kaynaklanır

Kalp hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Murat Gülbaran kalp krizinden hayatını kaybedenlerin ölmeden bir ay önce doktora gittiğini söylüyor "Doktora başvuranların yüzde 75'inin kalp dışı şikâyetleri oluyor. Tetkik yapılıyor ama o sırada ani kalp ölümü için zemin oluştuğu fark edilmiyor".

Kalbinize iyi bakıyor musunuz? "Şimdi nereden çıktı bu, çok şükür kalbimiz sapasağlam" demeyin, çünkü kalp krizinden ölenlerin yüzde 40'ı daha ne olduğunu anlayamadan ölümle burun buruna gelebiliyor. İşin şakası yok gerçekten de, Türkiye'de birinci ölüm nedeni kalp krizi. Yani kalbimize iyi bakmıyoruz aslında. Kimler kalp krizi riski taşır? Hani yaştan sonra kontrole gitmek gerekir, kalp krizi geçirdiğimizi nasıl anlarız, o anda ne yapmalıyız? Bu ve bunun gibi bir çok soruya cevap alabilmek için iki uzmanın kapısını çaldım. Kalp hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Murat Gülbaran (Florence Nightingale Hastanesi) ve Kardiyoloji-Koroner Yoğun Bakım Şefi Genco Yücel (Amerikan Hastanesi) ile nelerin kalp krizine yol açacağını konuştuk. Nasıl yaşamamız lazım, hangi besinleri soframızdan ek.................. etmemeliyiz, hangi yaştan sonra mutlaka kontrole gitmeliyiz gibi konu başlıklarını ilgiyle okuyacağınızı düşünüyorum. Prof. Dr. Murat Gülbaran diyor ki "Mutlaka sigarayı bırakmalısınız. Kendinizi düşünmüyorsanız etrafınızı, sevdiklerinizi düşünün. Yapılan bütün araştırmalar gösteriyor ki kalp sağlığı açısından, pasif içicilik ile sigara tiryakisi olmak arasında hiçbir fark yok."

SOL KOL YANLIŞI
Son günlerde Türkiye'de kalp rahatsızlıklarında bir artış mı var yoksa iletişim ilerlediği için mi biz daha çok duyuyoruz?
-İstatistiki olarak bunu cevaplamak zor. İletişim ilerledi bu doğru. Ama unutmamak gerekir ki bütün endüstrileşmiş ülkelerde kalpten ölümler bir numara. Türkiye de bu ülkelerden bir tanesi. Ben insanları şanssız ve şanslı grup olarak ikiye ayırıyorum. Şanslı kesim yüzde 60, yani kalbe ve damarlara bağlı hastalıkların belirtilerini önceden anlayabiliyorlar. Geri kalan yüzde 40 ise hiçbir şey bilmeden benim kalbim sağlam derken bir anda ölümle burun buruna gelebiliyor.

Kalp krizi geçirdiğimizi nasıl anlayacağız? Sol kolun uyuşması veya ağrıması yeterli bir gösterge mi?
-Sol kol denir sık sık ama maalesef pek doğru değildir bu. Tabii ki sol kola ağrı vurabilir ama karşımızdaki hasta sadece sol kolum ağrıyor derse biz onun kalp olmadığını baştan anlıyor gibiyiz. Ağrı iki göğüsün tam ortasında başlar. Hatta çoğu hasta bu ağrı için "Göğsümün üzerinde çocuk oturuyormuş gibi hissettim" der. Eğer birdenbire hiç alışık olmadığımız bir nefes darlığı, göğsümüzde anormal bir baskı hissedersek hemen en yakın sağlık merkezine gitmemiz gerekir. Nadiren bu ağrı çeneye vurabilir, ayrıca hazımsızlık hissi veren şikayetleri de ciddiye almak gerekir.

Peki diyelim kalp krizi geçirdiğimizi anladık, ambulansa da haber verdik o arada hayatta kalmak için ne yapacağız?
-Baktınız bir anormallik var, çarpıntı ve boşluk hissine sahipsiniz, bir doktora gidene kadar her 30 saniyede bir kuvvetli şekilde öksürmeniz gerekiyor. Yani ritminiz bozulduğunda kuvvetli şekilde öksürerek ritmi yerine getirebilirsiniz. Bu düzelmeye anjiyo ya da balon yaptığım hastalarda çok rastladım.

Kuvvetli şekilde öksüreceğiz, peki örneğin dil altı ilacı almak da bir fayda getirebilir mi?
-Eğer tansiyonunuzda bir düşme yoksa. Baktınız ki öksürmeye rağmen çarpıntı geçmiyor o zaman dil altı hapında fayda var. Beş dakika sonra ikinciyi, yine bir beş dakika sonra üçüncüyü alabilirsiniz.

TANSİYON ÇOK ÖNEMLİ
Ya tansiyon düşmüşse?
Evde bir tansiyon aleti bulundurmakta büyük fayda var zaten. Eğer tansiyon düşmüşse, dümdüz yatıp ayaklarınızı yukarı kaldırmak gerekir. Sehpayla, yastıkla, koltukla, artık ne bulursanız.

Diyelim yanımda biri kalp krizi geçiriyor. Yardım çağırdım ama durum kötüleşiyor. O zaman ne yapmalı?
-Baktık ki solunum yok, ritim yok. Ama bundan emin olmak gerekiyor. Eğer kendimize güvenebiliyorsak halk arasında iman tahtası olarak bilinen tam göğsün orta yerine kuvvetli bir şekilde vurmak gerekiyor. Tabii bu son çare çünkü aslında bu işlemi kalp masajını bilen birinin yapması gerekiyor. Eğer vurduktan sonra nabız atmaya başlarsa bir daha asla vurulmamalı. Çünkü böyle bir darbe çalışmış kalbi tekrar durdurabilir. Bu da çok tehlikeli olur.

Şanssız kesim daha ne olduğunu anlayamadan ölümle burun buruna geliyor dediniz. Peki kimler risk altında?
-Ona geçmeden size başka bir veri daha söylemek istiyorum. Hastaların yüzde 45'inin kalp krizi geçirip ölmeden bir ay önce doktora gittiği tespit edilmiş.

KRİZ HİSSEDİLİYOR
Gerçekten mi? Yani insan ölmeden önce "Bende bir şeyler var" diye hissediyor mu?
-Hissediyorlar ama bunların yüzde 75'i kalp sorunuyla ilgili değil de, kalp dışı şikayetlerle doktora başvurmuşlar. Yani hasta başı ağrıdığı ya da midesi yandığı için doktora başvuruyor. O bölgeyle ilgili araştırmalar yapılıyor ama ani kalp ölümü için zemin oluştuğu gözlerden kaçıyor.

Korkunç bir istatistik bu. Yani vücudumda yanlış bir şeyler olduğunu, işlerin yolunda gitmediğini fark ediyorum, doktora da gidiyorum ama 1 ay sonra ani bir kalp krizinden ölüyorum. Başımıza bu durumun gelmemesi için ne yapmalıyız?
-Örneğin hekime gittiniz, "mide" dediler. Mutlaka bir mide uzmanına gözükmeniz gerekir. Gerçekten de mide mi, değil mi diye. Yani demek istediğim vücudunuzda yolunda gitmeyen bir şeyleri hissettiğiniz zaman aman üzerinde durmayayım diye düşünmeyeceksiniz. Tam tersine etraflı bir check-up yaptırmak hayat kurtarıcı olabilir.

SİGARA BİRE BİR ETKİLİ
Son günlerde çokça konuşulan sigaranın doğrudan kalp kriziyle etkili olduğu. Doğru mu bu? Yani sigara içmek kalp krizi riskini arttırıyor mu?
-Sigara, üstüne basa basa söylüyorum, kap hastalıklarıyla doğrudan bağlantılıdır. Bu artık bütün dünyada yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Sigara sadece solunum yolu hastalıklarında değil, damar hastalıklarında da bire bir etkilidir. Zaten biz de sonuçları anjiyo laboratuarlarında görüyoruz. Hasta gelip diyor ki "Ben aşağı yukarı 20-25 yıldır günde iki paket sigara içerim" bunu söyleyenler genelde 40 yaş veya biraz üstü kişiler. Çoğunluğu ya ani kalp kriziyle geliyor ya da ciddi kalp şikayetleriyle. Buna mukabil eğer kişi sigarasız bir yaşam sürüyorsa 50-55 yaşından önce bizi görmesine gerek bile kalmayabiliyor. Yani düşünsenize, 15 yıldan bahsediyoruz.

Sigarayı bıraktıktan sonra etkileri ne kadar devam ediyor?
-Sigara içimini durdurduktan sonra akciğerlerin normale dönmesi 2 yıl, damarlarda yaptığı tahribatı bir nebze olsun durdurabilmek için ise 5 yıl gerekiyor. O da tam durdurulmuyor. Tabii ben diğer tüm faktörler yolundaymış gibi konuşuyorum.

Ya pasif içicilik?
-Valla, aynı şey, hiçbir farkı yok. Bu da araştırmalarca kanıtlandı artık. Yani yanınızda eşiniz, arkadaşınız, iş çevreniz yoğun sigara içiyorsa siz de nikotini birebir alıyorsunuz demektir. Aslında bu olaya büyük çerçeveden bakarsak, ülkemiz için de "Çok yazık" diyebileceğimiz bir durum var ortada. Çoğu insan sigara içiyor, çoğu ya SSK'lı ya da Emekli Sandığı'na bağlı. Siz devletin bütün imkanlarını kullanarak hastayı tedavi etmeye çalışıyorsunuz. Tedavi hiç de ucuz değil. Bir ilaçlı stentin fiyatı 4-5 milyara kadar çıkabiliyor. Devletin burada payı çok yüksek, işletmeye ödüyor, doktora ödüyor. Sonra tedavi olan aynı hasta gidip sigara içmeye devam ediyor. Müthiş bir kısır döngü.

Kolay değil tabii bir anda bırakmak. Peki siz hastalarınızı nasıl ikna ediyorsunuz?
-Ben yetişebildiğim herkese "Sağlıklı olabilmek için önce sigarayı bırakın diyorum, gerisini hallederiz." Masum tehditlerde bulunduğum da oluyor tabii "Sigarayı bırakmazsan bir daha gelme" diye ama neticede doktorum sırtımı dönemem hastaya.

ağrıyı azaltan ve artıran durumları kısaca hatırlatmam gerekirse :
1. Ağırlık kaldırmamak,
2. Ağır işler yapmamak,
3. Ters hareketlerden kaçınmak
4. Ortopedik boyun yastığı kullanmak ,
5. Orta sertlikte bir yatakta yatmak ,
6. Uzun süre aynı pozisyonda kalmamak ,
7. Mesleğine göre nasıl hareket etmeniz gerektiğini bilmek ,
( örneğin ; öğretmenler , çok kitap okuyan öğrenciler, banka memurları , operatörler , daktilo ve bilgisayar kullanıcıları , çok fazla örgü-biçki-dikiş-nakış işi yapan ev hanımları , halı ve kilim dokuyucuları , plan ve proje yapan çizim yapan mimarlar , uzun süre tv seyreden ya da kahvehanelerde kağıt vs. oynayan kişilerde boyun adeleleri hareket etmediği için tembelleşir ve zayıflar…ilerdede her zaman boyun fıtığı riski taşırlar ve boyun kemiklerinde kireçlenme daha hızlı olur. )
8. boyun egzersizlerini hergün düzenli olarak yapmak

yukardaki önerileri her zaman aklınızda tutmanızı öneririm.
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
kol, nedenleri, sol, uyuşmasının

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ağız kokusunun nedenleri Haberci Siyaset Meydanı 0 04-26-2010 16:10
soru 2.meşrutiyetin nedenleri ve sonuçları ve 1ç meşrutiyetin sonuçları nedenleri Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-14-2009 10:03
Ağız kokusunun nedenleri Ağız kokusunun nedenleri Yaso Ağız Ve Diş Sağlığı 0 09-28-2008 15:11
EVlilik NEdenleri.. Yaso Komik Yazılar 0 06-23-2008 13:23
Boğulma nedenleri LeGoLaS Çocuk Sağlığı ve Bakımı 0 03-22-2008 18:18


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:30 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628